Παλια dreambox αξιοποιουνται καπως?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Sahara

New member
30 April 2011
62
Γεια σας,
Εχω τρια DB500 και ενα 7020 απο την παλια "χρυση" εποχη τους να πουμε..
Θελω να ρωτησω αν υπαρχει καποιος τροπος να τα αξιοποιησω ισος αλλαζοντας το tuner σε HD?
εχω καιρο να aσχοληθω με αυτα και σιγουρα πολλα εχουν αλλαξει απο τοτε
διαβασα οτι μπορουν να κανουν streaming
ευχαριστω
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Δυστυχώς είναι πολύ παλιά μοντέλα για να μπορέσεις να κάνεις κάτι, ακόμα και στην περίπτωση που ήθελες να αλλάξεις tuner με HD που δεν γίνεται οι δέκτες αυτοί δεν έχουν έξοδο HDMI προς την τηλεόραση οπότε τσάμπα κόπος.
 

Sahara

New member
30 April 2011
62
ναι ειναι πολυ λογικο αυτο
Να ρωτησω μεσω τοπικου δυχτιου δεν γυνεται τιποτα?
δηλαδη να μοιραζει steaming μεσο router σε 2 smart tv
ευχαριστω
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
ναι ειναι πολυ λογικο αυτο
Να ρωτησω μεσω τοπικου δυχτιου δεν γυνεται τιποτα?
δηλαδη να μοιραζει steaming μεσο router σε 2 smart tv
ευχαριστω

Μπορείς να το κάνεις αν οι smart tv είναι Android μέσω Kodi. Θα λαμβάνει όλα τα dvb-s κανάλια ακόμη και hd και θα μπορείς να τα βλέπεις αλλά νομίζω δεν υπάρχουν πολλά HD που εκπέμπουν σε dvb-s
 

Sahara

New member
30 April 2011
62
λιγο τα εχω μπερδεμενα. ποιο εννοεις λοιπον??
1: αν η τηλεόραση είναι android κατεβαζουμε κατευθειαν το kodi σε αυτη οποτε δεν χρειαζεται το Dreambox? Εχω μια LG νομιζω δεν ειναι android
2: κατεβαζουμε το kodi στο dreambox σε linux, για να γίνει steaming από το διαδίκτυο και όχι από το δορυφορικό δέκτη?
 

japetus

Senior Member
22 March 2011
409
Το dreambox το συνδέεις στην κεραία και στο δίκτυο αλλά όχι απαραίτητα και στην τηλεόραση. Μέσω δικτύου πλέον μπορείς να προσπελάσεις το δορυφορικό δέκτη από οποιαδήποτε συσκευή χρησιμοποιεί κόντι, tv, pc ή tvbox, και παρακολουθείς τα κανάλια του δέκτη με στρίμιγκ από το κόντι.. Έτσι μπορείς να τα παρακολουθήσεις και από άλλη τηλεόραση στο σπίτι που δεν είναι κοντά στο δορυφορικό δέκτη σου..

Οι παλιοί dm500 δεν μπορούν να λάβουν HD κανάλια, ούτε και να τους περάσεις kodi όπως γίνεται σε νεώτερους δορυφορικούς δέκτες ώστε να τους μετατρέψεις σε αυτόνομα tvboxes.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
λιγο τα εχω μπερδεμενα. ποιο εννοεις λοιπον??
1: αν η τηλεόραση είναι android κατεβαζουμε κατευθειαν το kodi σε αυτη οποτε δεν χρειαζεται το Dreambox? Εχω μια LG νομιζω δεν ειναι android
2: κατεβαζουμε το kodi στο dreambox σε linux, για να γίνει steaming από το διαδίκτυο και όχι από το δορυφορικό δέκτη?

Σε Android κατεβάζεις το Kodi ή το dream player, αυτό θα είναι ο client, ο δέκτης θα είναι ο server, ο δέκτης θα πρέπει να συνδεθεί σε δορυφορικό πιάτο και να κάνει λήψη τα κανάλια, από εκεί μετά δεν χρειάζεται να συνδεθεί σε tv, μόνο στο ίδιο δίκτυο. Μπορείς να δοκιμάσεις και στο κινητό ή tablet με το Kodi ή το dream player. Όπως έγραψα όμως ελάχιστα hd κανάλια εκπέμπουν σε dvb-s. Τα HD κανάλια που εκπέμπουν σε dvb-s μπορείς να τα κατεβάζεις με τον δέκτη αλλά δεν θα μπορείς να τα βλέπεις από το δέκτη, για αυτό και η λύση με το streaming
 

Sahara

New member
30 April 2011
62
οκ Εδω οταν λες δεκτη ενοεις τον παλιο δreambox. με ποιο προγραμα θα παιζει ο dreambox πχ με τον enigma?
ομως η LG τηλεοραση μοιυ δεν ειναι android
σ'ευαχαριστω
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Ο dreambox παίζει όπως είναι, αν η tv δεν είναι Android θα χρειαστείς εξωτερικό κουτί ή μπορείς να βλέπεις από κινητό, τάμπλετ, λάπτοπ. Αν είναι να αγοράσεις εξωτερικό κουτί για Kodi βάζεις λίγα χρήματα ακόμη και πας σε καινούργιο δέκτη