Ενισχυτής 30 ετών σύνδεση με τηλεόραση

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kvaggio4

New member
16 March 2016
28
Καλησπέρα παιδιά, χρειάζομαι την βοήθεια σας. Βρήκα στην αποθήκη του πατέρα μου ένα παλιό ενισχυτή 30 ετών και 2 ηχεία. Τα σύνδεση παίζουν μια χαρά. Θα ήθελα όμως να δοκιμάσω να τα συνδέσω με τη τηλεόραση, είναι εφικτό? Ο ενισχυτής είναι ένας onkyo A-15 και τα ηχεία κάτι NAD. Επίσης αν δεν μπορούν να συνδεθούν με ενδιαφέρει η αγορά καινούριου ενισχυτή και αν μπορούσα έστω να χωρέσω και τα συγκεκριμένα ηχεία.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
η τηελόρασή σου θα έχει πιστεύω rca εξόδους..
οπότε θες ένα καλώδιο των 2 ευρώ.

αν δεν έχει θα έχει έξοδο για ακουστικά 3.5 χιλ.
οπότε πάλι ένα καλώδιο των 2 ευρώ

a_15_1406764.jpg
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Αυτός ?
https://www.ebay.com/itm/Onkyo-Integrated-Stereo-Amplifier-A-15-/253506428913

Δεν είναι AV, δεν μπορείς να τον συνδέσεις με την TV (πριν 30 χρόνια δεν ξέρω αν υπήρχε κάτι τέτοιο).

Με τι πηγή τον δοκίμασες και παίζει ? (απλή περιέργεια)

EDIT: άλλο κατάλαβα. Αν θες να πάρεις τον ήχο της TV όπως τα λέει ο φίλος από πάνω. (έγραφα ταυτόχρονα)
 

kvaggio4

New member
16 March 2016
28
Ναι αυτός είναι ο ενισχυτής. Έχει έξοδο για ακουστικά όποτε αύριο θα πάρω καλώδιο και θα δοκιμάσω.... υπάρχει περίπτωση να σηκώνει και sub? Σόρρυ αλλά από ήχο δεν κατέχω καθόλου.
 

kvaggio4

New member
16 March 2016
28
Παίζει κανονικά το είχα μέχρι χτες μόνο για ράδιο και σήμερα πήρα το καλώδιο που είπαν τα παιδιά και δίνει ήχο από την tv. τα dali 3 τα βρίσκω πλέον φτηνά υπάρχει περίπτωση να τα σηκώνει μαζί τα nad που είχε ήδη? Μέχρι τα επόμενα Χριστούγεννα ελπίζω να την έχω κάνει την αναβάθμιση απλά τώρα είμαι σε φάση αγοράς tv ή προβολέα και για αυτό ξέθαψα τον συγκεκριμένο ενισχυτή.
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Λογικά είναι στερεοφωνικός με επιλογή για δεύτερο ζευγάρι, δηλαδή να παίζει ή το ένα ή το άλλο. Αν βάλεις 2 ζευγάρια ηχείων ταυτόχρονα πιθανόν να σου αφήσει χρόνους. Ακόμα και τα DALI μόνα τους μάλλον οριακά θα τα σηκώνει.