Δεν υπάρχει σήμα, στη μέση ταινίας blue-ray

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

iraklis_dv

New member
19 June 2010
11
Γεια σας,
Έχω το παρακάτω blue-ray player της Panasonic SC-BTT465. Αγόρασα πρώτη φορά από το video-club μια ταινία σε blue-ray disc. Δεν έχω ξαναδεί blue-ray. Επίσης είχα πολύ καιρό να χρησιμοποιήσω τη συσκευή.
Ενώ έπαιζε, (πάνω από 1 ώρα) σε κάποιο σημείο, μου έβγαλε ότι δεν υπάρχει σήμα (στο HDMI2) και το dvd έκλεισε.
Μετά το άναψα πάλι πήγα στο σημείο που είχε σταματήσει, play, έπαιξε για λίγο, μετά "δεν υπάρχει σήμα".
Τελικά κατάφερα και έβγαλα το blue-ray disc από τη συσκευή. Τώρα πατάω το on από το remote control και δεν κάνει τίποτα. Πατάω το on από την ίδια τη συσκευή, τίποτα. Έβγαλα το καλώδιο από τη πρίζα, το ξαναέβαλα, πάλι τίποτα, ευτυχώς έχω βγάλει το blue-ray disc ώστε να το επιστρέψω στο κατάστημα.
Πάντως η blue-ray ταινία είναι καινούργιας προβολής, και ο δίσκος φαινόταν σε καλή κατάσταση.
Επίσης να πω ότι η τηλεόραση μου είναι μια Samsung Led 10 ετών Full hd.

Κοίταξα το manual, λέει στο Troubleshooting guide τα παρακάτω
The TV screen turns black.
- When “24p Output” is set to “On”, HDMI
authentication takes place and a black screen
is displayed.

Δεν το κατάλαβα αυτό.

Επίσης
Unit does not respond to remote
control or unit’s buttons.
--Disconnect the AC mains lead, wait 1 minute, then reconnect the AC mains lead.

θα ξαναπροσπαθήσω και αύριο,

Ευχαριστώ πολύ και Χρόνια Πολλά σε όλους!
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Χρόνια Πολλά και καλή χρονιά. Σε σχόλιο του skroutz αναφέρει ο κάτοχος

"Πάρα πολυ καλος ηχος και μπασο το μονο μείον ειναι το dvd το στειλα για επισκευη δεν διαβαζε καλα το σιντι αλλες φορες δε το παιρνε καν αλλες φορες δεν ανοιγε και τελικα το πηρα πισω και ξαναπαθε το ιδιο προβλημα....αλλα ετσι κ αλλιως χρησημοποιω μονο usb οποτε κομπλε"

https://www.skroutz.gr/s/4853167/Panasonic-SC-BTT465.html


Ίσως επειδή είχες καιρό να το χρησιμοποιήσεις παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα. Γενικά συσκευές που μένουν σε αχρησία για πολύ καιρό παρουσιάζουν μετά διάφορα προβλήματα.