Αναζήτηση ελαφρής travel camera...tz100?...tz200? ....?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

evilnanouk

New member
9 September 2013
15
Χρονια πολλα,


λεω για δωρακι προς εμενα αυτη τη πρωτοχρονια να παρω μια travel camera. To budget ετσι οπως πηγε τελικα σε σχεση με τις απαιτησεις μου, ανεβηκε στα 650 😮 ευρω....!


Εχω φαει τα forum σχετικα με τις αναγραφομενες στο τιτλο tz100 & tz200 για λογους φορητοτητας....αλλα σε αυτα τα λεφτα ισως εκανα πετρα τη καρδια μου και κοιτουσα κ παλι την παλια fz1000.


Δεν εχω αποκτησει ξεκαθαρη εικονα απο οσα εχω διαβασει για αυτο ζηταω και τη βοηθεια σας καθως η αρχικη μου σκεψη ηταν η φτηνη tz70 και προς εκπληξη μου καποιοι την συγκρινουν με τις τελευταιες portable super zoom ναυαρχιδες της panasonic.


Σιγουρα ο 1 inch αισθητηρας παιζει το ρολο του χωρις να σημαινει οτι προκειται να τραβαω σε χαμηλο φωτισμο, δεν με νοιαζει βασικα αυτο. Αλλωστε εχω στην κατοχη μου κ την τρομερη g7x mark ii απλα μου λειπει συχνα το zoom που δεν εχει..


Μπορειτε να βοηθησετε?


Σας ευχαριστω
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Πριν πούμε οτιδήποτε άλλο, να έχεις υπόψη ότι αυτές οι μηχανές θέλουν άμεσο έλεγχο άμα τη παραλαβή και deal με το μαγαζί ότι αν δεν σου κάτσει καλό κομμάτι θα την πάρουν πίσω. Ψύλλους στ' άχυρα ίσως, αλλά με 10Χ ζουμ (ή και περισσότερο) αν φεύγει πολύ το κεντράρισμα του φακού, κλάφτα. Αν δεν μπορείς να βρεις μαγαζί εδώ, τον "δρόμο" τον ξέρεις...

Συνεχίζοντας, αν δεν σε ενδιαφέρουν όγκος-βάρος, πας σε bridge 1" τύπου Sony RX10, Panasonic FZ1000. Yπάρχει και μια αντίστοιχη Canon, αλλά δεν θυμάμαι στοιχεία, τιμή κ.λ.π.

Αν σε ενδιαφέρουν, για την ΤΖ100 έχω πολλά καλά λόγια και λίγα κακά. Τα δεύτερα είναι γνωστά: μικρό σκόπευτρο (αλλά πάντα διαθέσιμο χωρίς περίεργους μηχανισμούς), όχι αναδιπλούμενη οθόνη και φακός κάπως soft. Επανάληψη: ΚΑΠΩΣ soft, αλλά μήπως τελικά η οξύτητα είναι λίγο υπερτιμημένη στις μέρες μας?

Τα καλά τα έχω πει πολλές φορές, κοίτα στο σχετικό νήμα https://avclub.gr/forum/showthread.php/146970-Panasonic-TZ100-η-πρώτη-travel-zoom-με-αισθητήρα-1-!, και φωτογραφίες μου εδώ: https://www.flickr.com/photos/dimitriospi/ κοίτα τα exif για να τις ξεχωρίσεις.

Και εδώ ένα σχετικό flickr group: https://www.flickr.com/groups/2909519@N20/






edit: καλως ήρθες στο AVClub!
 

kostis

AVClub Enthusiast
26 January 2007
876
Κόρινθος
Υπάρχει και η Sony a6300 kit.
Υστερεί κάπου σε σχέση με τις πιο πανω;
Ρωτώ γιατί με ενδιαφέρει και μένα.
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Σε αναζήτηση travel camera...tz100?...tz200? ....?

Υπάρχει και η Sony a6300 kit.
Υστερεί κάπου σε σχέση με τις πιο πανω;
Ρωτώ γιατί με ενδιαφέρει και μένα.

ο φακός 16-50 είναι άθλιος, για πέταμα. Επόμενη λύση σε ζουμ στα 400+ ευρώ.
 

evilnanouk

New member
9 September 2013
15
Re: Απάντηση: Σε αναζήτηση travel camera...tz100?...tz200? ....?

Πριν πούμε οτιδήποτε άλλο, να έχεις υπόψη ότι αυτές οι μηχανές θέλουν άμεσο έλεγχο άμα τη παραλαβή και deal με το μαγαζί ότι αν δεν σου κάτσει καλό κομμάτι θα την πάρουν πίσω. Ψύλλους στ' άχυρα ίσως, αλλά με 10Χ ζουμ (ή και περισσότερο) αν φεύγει πολύ το κεντράρισμα του φακού, κλάφτα. Αν δεν μπορείς να βρεις μαγαζί εδώ, τον "δρόμο" τον ξέρεις...

Συνεχίζοντας, αν δεν σε ενδιαφέρουν όγκος-βάρος, πας σε bridge 1" τύπου Sony RX10, Panasonic FZ1000. Yπάρχει και μια αντίστοιχη Canon, αλλά δεν θυμάμαι στοιχεία, τιμή κ.λ.π.

Αν σε ενδιαφέρουν, για την ΤΖ100 έχω πολλά καλά λόγια και λίγα κακά. Τα δεύτερα είναι γνωστά: μικρό σκόπευτρο (αλλά πάντα διαθέσιμο χωρίς περίεργους μηχανισμούς), όχι αναδιπλούμενη οθόνη και φακός κάπως soft. Επανάληψη: ΚΑΠΩΣ soft, αλλά μήπως τελικά η οξύτητα είναι λίγο υπερτιμημένη στις μέρες μας?

Τα καλά τα έχω πει πολλές φορές, κοίτα στο σχετικό νήμα https://avclub.gr/forum/showthread.php/146970-Panasonic-TZ100-η-πρώτη-travel-zoom-με-αισθητήρα-1-!, και φωτογραφίες μου εδώ: https://www.flickr.com/photos/dimitriospi/ κοίτα τα exif για να τις ξεχωρίσεις.

Και εδώ ένα σχετικό flickr group: https://www.flickr.com/groups/2909519@N20/






edit: καλως ήρθες στο AVClub!

Ευχαριστω, αυτο με τον soft φακο το διαβαζω σχεδον παντου και με ανησυχει αρκετα. Δε θα ηθελα να πληρωσω κοντα 450 ευρω για μια καμερα με μολις ουτε 5x παραπανω απο τη δικη μου (g7x) και με χειροτερη ποιοτητα-οξυτητα.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Το θέμα είναι με τι την συγκρίνει κανείς... Η μόνη με παραπλήσια χαρακτηριστικά είναι η sony rx100 vi αλλά με υπέρδιπλάσια τιμή και "μόνο" 200mm στο άνω άκρο. Η οποία όταν έγιναν τα τεστ της ΤΖ100 δεν υπήρχε, οπότε οι συγκρίσεις έγιναν με μηχανές που είχαν λιγότερο ζουμ ή ήταν τριπλάσιες σε όγκο-βάρος. Επίσης ένα βασικό ζήτημα είναι τι απαιτήσεις έχει κανείς από την μηχανή του σε IQ και η χρήση που θα κάνει. Αν π.χ. τραβάς όλο νύχτα χεράτα, προφανώς θες FF ή καμιά κορυφαία APS-C, ή m4/3 με σούπερ IBIS και prime φακούς - οι travel zoom είναι ακατάλληλες γενικώς. Επίσης τυπώνεις και σε τι μεγέθη? Τις βλέπεις σε καμιά οθόνη 4k 70"? Ή απλά κάθεσαι και ψειρίζεις τις φωτογραφίες σε 1:1 από άκρη σε άκρη απλά από "γινάντι"?

Σκέψου λίγο τις πραγματικές ανάγκες σου πριν καταλήξεις στους συμβιβασμούς που θα κάνεις - και ρίξε μια ματιά στις γωνίες των raw αρχείων της G7X πριν την διόρθωση που γίνεται in camera ειδικά στο κάτω άκρο του φακού (24mm). Θα καταλάβεις πολλά...
 

evilnanouk

New member
9 September 2013
15
Re: Απάντηση: Σε αναζήτηση travel camera...tz100?...tz200? ....?

Το θέμα είναι με τι την συγκρίνει κανείς... Η μόνη με παραπλήσια χαρακτηριστικά είναι η sony rx100 vi αλλά με υπέρδιπλάσια τιμή και "μόνο" 200mm στο άνω άκρο. Η οποία όταν έγιναν τα τεστ της ΤΖ100 δεν υπήρχε, οπότε οι συγκρίσεις έγιναν με μηχανές που είχαν λιγότερο ζουμ ή ήταν τριπλάσιες σε όγκο-βάρος. Επίσης ένα βασικό ζήτημα είναι τι απαιτήσεις έχει κανείς από την μηχανή του σε IQ και η χρήση που θα κάνει. Αν π.χ. τραβάς όλο νύχτα χεράτα, προφανώς θες FF ή καμιά κορυφαία APS-C, ή m4/3 με σούπερ IBIS και prime φακούς - οι travel zoom είναι ακατάλληλες γενικώς. Επίσης τυπώνεις και σε τι μεγέθη? Τις βλέπεις σε καμιά οθόνη 4k 70"? Ή απλά κάθεσαι και ψειρίζεις τις φωτογραφίες σε 1:1 από άκρη σε άκρη απλά από "γινάντι"?

Σκέψου λίγο τις πραγματικές ανάγκες σου πριν καταλήξεις στους συμβιβασμούς που θα κάνεις - και ρίξε μια ματιά στις γωνίες των raw αρχείων της G7X πριν την διόρθωση που γίνεται in camera ειδικά στο κάτω άκρο του φακού (24mm). Θα καταλάβεις πολλά...

Με ενδιαφερουν ληψεις μονο σε ιδανικες συνθηκες φωτισμου κα για χρηση κυριως σε social media αντε και σαν κανενα site τυπου flickr. Πιθανον καποιες φωτο να τις εκτυπωσω μελοντικα βεβαια με την ενοια οτι ισως τις χρησιμοποιησω ως g.designer σε καποιο concept. Aλλα και παλι μιλαμε για σπανια περιπτωση και για εκτυπωσεις το πολυ Α3
 

evilnanouk

New member
9 September 2013
15
Re: Απάντηση: Re: Σε αναζήτηση travel camera...tz100?...tz200? ....?

Δυστηχως το κινητο εμενα προσωπικα δε μ δινει τπ απο οσα θελω κ χρειαζομαι. Σαφεστατα για p n s καταστασεις στο auto ok μια χαρα λειτουργει αλλα το manual mode πρφοανως ειναι αστειο μπροστα σε μια φωτογραφικη, ασχετως με το αν λειτουργει με τον ιδιο τροπο.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Re: Απάντηση: Re: Σε αναζήτηση travel camera...tz100?...tz200? ....?

Με ενδιαφερουν ληψεις μονο σε ιδανικες συνθηκες φωτισμου κα για χρηση κυριως σε social media αντε και σαν κανενα site τυπου flickr. Πιθανον καποιες φωτο να τις εκτυπωσω μελοντικα βεβαια με την ενοια οτι ισως τις χρησιμοποιησω ως g.designer σε καποιο concept. Aλλα και παλι μιλαμε για σπανια περιπτωση και για εκτυπωσεις το πολυ Α3

Δυστηχως το κινητο εμενα προσωπικα δε μ δινει τπ απο οσα θελω κ χρειαζομαι. Σαφεστατα για p n s καταστασεις στο auto ok μια χαρα λειτουργει αλλα το manual mode πρφοανως ειναι αστειο μπροστα σε μια φωτογραφικη, ασχετως με το αν λειτουργει με τον ιδιο τροπο.


αυτά που ζητάς στα δίνει ένα κινητό χαλαρά. (εκτός από το ζουμ, αλλά πλέον έχει κινητά με 4 κάμερες).

δεν μπορώ να μπω στο πνεύμα σου.
Μιλάς για ιδανικές συνθήκες φωτισμού και social media.
Σαν να λες θέλω να πάρω κινητό.
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Ορεξάτο σε βλέπω Τάσο.
Δεν υπάρχουν ορισμοί και κανόνες, αυτά είναι κόλπα marketing για να πουλάνε οι εταιρίες.
Ότι βολεύει τον καθένα, άλλος έχει στο ταξίδι μια compact και μόνο, οι πιο πολλοί τη βγάζουν πια με το κινητό και άλλος θέλει να κουβαλάει δεινόσαυρους.
Η δουλειά να γίνεται.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Νομίζω οτι τα πράγματα είναι σχετικά απλά από τη στιγμή που ο φιλος μας δεν θα τραβά πολλές νυχτερινές. Το οτι θέλει κάτι παραπάνω από κινητό δεν θα πρέπει να είναι κατακριτέο, θέλει να έχει στα χέρια του μια πραγματική μηχανή με καλύτερη εργονομία, καλυτερο οπτικό φακό , μεγαλύτερο ζουμ και καλή συνδεσιμότητα με κινητό tablet ώστε να στέλνει άμεσα τις φωτό στο διαδίκτυο και ολα αυτά σε όσο το δυνατόν πιο portable μέγεθος. Είναι ο ορισμός του νέου χρήστη για τον οποίο γράφω και συζητώ στο νήμα της ΖΧ1 (αυτή η μηχανή δειχνει τον δρόμο για τετοιου είδους project και δεν αναφέρομαι στην τιμή της).

Με βάση αυτά που διαβαζω στο πρώτο post οτι θέλει η επιλογή αισθητήρα 1’’ νομίζω πως είναι μονόδρομος, αν μιλαμε για την πιο compact ποιοτική λύση αφού έχει και την G7X. Αφού δεν βγάζει και πολλές νυχτερινές με μια ΤΖ200 νομίζω θα είναι αρχηγός, αρκετό 15Χ ζουμ, έχει ΕVF για τον ήλιο, 10fps ριπή, 4Κ και το προγραμμα της Panasonic είναι ένα από τα καλύτερα για διασύνδεση αφού επιτρέπει και βίντεο να μεταφερθεί σε κινητό tablet ασύρματα (όχι RAW). Είναι στο όριο του budjet του αν το ψάξει λίγο.

Αν ανεβεί σημαντικά σε μέγεθος και δεν θέλει αλλαγές φακού οι παλιές RX10 και ΤΖ1000 πάλι με 1in αυξάνουν κάθετα την εργονομία (ίσως και την ποιότητα εικονας λόγω καλύτερου φακού) αλλά καμία σχέση με την προηγούμενη λύση σε μέγεθος, βάρος. Μιλάμε για θηριακια travel zoom :Banane0:.

Eνδιάμεση λύση (σε όγκο βάρος) και ίσως η καλύτερη από ΙQ για travel zoom μηχανή είναι αυτή που πρότεινε ο ΒΛΑΣΗΣ, μια μηχανή 4/3 τύπου Pen PL7,8 ή μια ΕΜ10 ΙΙ (με ΕVF) με καλή σταθεροποίηση και κολλημένο πάνω της τον φακό πασπαρτού που είναι και στεγανός, τον 14-150 ΙΙ ώστε αν κάποια στιγμή αναβαθμίσει και το σώμα σε στεγανό π.χ. μια ΕΜ5 ΙΙ να έχει μια μηχανή ημέρας για όλες τις συνθήκες : θάλασσα (άμμος) , χιόνι (παγετός) , βροχή κλπ. Σε αυτή την περίπτωση έχει την αβάντα η μηχανή να μπορεί να μετατραπεί και σε βραδυνή με ένα φωτεινό pancake (20/1.7) αλλά είπαμε υπάρχει και η G7X που έχει φωτεινό φακό συμπληρωματικά. Βέβαια καινούργια ελαφρως θα υπερβεί το budjet αλλά με λίγο ψάξιμο ή από μτχ. με εγγύηση ή από grey θα είναι πολύ κοντά στα 650 που έχει θέσει ως ανώτατο όριο.

Κυρίαρχο στοιχείο στις παραπάνω λύσεις είναι το μέγεθος που θέλει να έχει η travel zoom μηχανή και τι παραχωρήσεις θα γίνουν σε εργονομία, ευχρηστία, ολες ημέρα θα δώσουν πάνω κάτω την ίδια απόδοση σε IQ με πιθανή εξαίρεση την απόδοση στο τελέ άκρο, εκεί αν ενδιαφέρει τόσο πολύ θα πρέπει να ανατρέξει σε συγκριτικά σε κοινές εστιακές.
 
Last edited:

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Ότι βολεύει τον καθένα

Κι αν κάποιος βολεύεται με τα 3000mm εκείνης της ανεκδιήγητης Νίκον, αυτό την αναβιβάζει σε "τράβελ κάμερα"; Τι νόημα έχουν οι ορισμοί και οι κατηγορίες τότενες;


Κατά την ταπεινή μου άποψη, κάτι σαν την ορίτζιναλ RX10 θα ήταν ο ορισμός του είδους. Μεγαλούτσικος αισθητήρας, εύρος από αρκούντως ευρυγώνιο μέχρι μεσαίο-προς-αρκετούτσικο τέλε, σχετικά φωτεινός φακός, μέγεθος-βάρος εντός λογικών ορίων. Και αυτό πάλι, μόνο για όσους έχουν κάποιου είδους αλλεργία στην εναλλαγή έστω και μεταξύ μόνο δύο φακών (στάνταρ και τέλε ζουμ).
 

apotin

AVClub Addicted Member
21 October 2010
1,322
Έδεσσα
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί με τον χαρακτηρισμό travel πρέπει το μέγεθος να είναι τσέπης.
Όταν είσαι σε ταξίδι εργασίας/αναψυχής κάποιο σακίδιο ή τσαντάκι θα το έχεις μαζί σου.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Θυμάμαι ένα ταξίδι πριν κάποια χρόνια σε Βουδαπέστη-Βιέννη. Canon 40D και τσάντα ώμου με 4 (τουλάχιστον) φακούς. Είχα στον ώμο μου τουλάχιστον 6-7 κιλά. Μετά από 10-12 ώρες στους δρόμους ήθελα μασέρ. Μια RX10 με 800 γραμμάρια δεν θα με χαλούσε καθόλου συνεπώς, αλλά θα πρέπει να είμαστε και λιγάκι λογικοί με τη στάθμιση των απαιτήσεών μας, αρκετές από τις οποίες είναι αντικρουόμενες. Χαίρω πολύ ότι όλοι θα θέλαμε μια μηχανή με μεγάλο αισθητήρα και ποιότητα εικόνας, με φακό που να πιάνει από τα 20 μέχρι τα 500mm* και με f/2, και όλο το πακέτο να ζυγίζει ίσα με 300-400 γραμμάρια και να χωράει στην τσέπη του μπουφάν μας.



*Σε μερικούς μάλιστα δεν φτάνουν ούτε τα 500mm. Και είναι ιδίως αυτοί που ψάχνουν για κάτι όσο το δυνατόν ελαφρύτερο!
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Σε αναζήτηση travel camera...tz100?...tz200? ....?

Στα δύο τελευταία ταξίδια στο εξωτερικό κουβαλούσα όπως πάντα φωτογραφική τσάντα με τοπ μηχανή και φακό/ούς.
Και κρεμασμένη από τον ώμο στη θηκούλα της την RX100VI.

Mάντεψε ποια μηχανή έβγαζα κάθε φορά για φωτογραφίες και βίντεο, είτε πάνω στο sightseeing bus, είτε στις βόλτες, στα selfies, σε μακρινές λήψεις, σε κοντινές με φλας, στα βγάλε ο ένας τον άλλον μπροστά σε αξιοθέατα, στα δώσε σε άγνωστο να μας βγάλει, στα πιάτα στο φαγητό κλπ.

Το αποτέλεσμα ήταν να πηγαίνω βόλτα τη φωτογραφική τσάντα χωρίς ποτέ να την ανοίξω! Με κάλυψε πλήρως η RX100VI.
Αυτό εννοώ εγώ travel camera. Μηχανή που μπορεί να καλύψει όλες τις ανάγκες του μέσου χρήστη κατά τη διάρκεια ενός ταξιδίου χωρίς να του προσθέτει έξτρα ταλαιπωρία/βάρος/όγκο.

Αλλά εντάξει, μιλάμε πάντα για αποτύπωση ταξιδιωτικών στιγμών από έναν απλό τουρίστα. Αν μιλάμε για φωτογράφο που αναζητά την τέλεια λήψη, εκείνος θα αξιοποιήσει και φακούς και τρίποδο και θα σηκωθεί και από τα άγρια χαράματα να βγει μόνος του στο τέλειο σημείο κ.ο.κ.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Προς λύση του... ονοματολογικού, εδώ και χρόνια ο όρος travel zoom χρησιμοποιείται από τους αγγλοσάξονες για αυτό που εμείς αποκαλούμε ζουμ τσέπης.