Ταινίες στα κανάλια Nova cinema με ζουμαρισμένη εικόνα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

StandArd

AVClub Enthusiast
31 December 2018
761
Έχει προσέξει κανείς ότι οι περισσότερες ταινίες που εκπέμπει η Νόβα ενώ έχουν ορίτζιναλ κάδρο 2,35:1 μας τις σερβίρει σε κάδρο 1,85:1 με αποτέλεσμα να χάνεται η μισή εικόνα;
Χάνεται δηλαδή η πληροφορία δεξιά και αριστερά της εικόνας και είναι σα να γίνεται ζουμ.
Από αυτές που έχω προσέξει μέχρι στιγμής είναι οι ταινίες Τζέιμς Μποντ, οι "Τρεις πινακίδες...", "Εγκλημα στο Οριεντ Εξπρες", "Κόκκινο σπουργίτι" και άλλες πολλές.
Κάποιες πολύ λίγες πχ. Wonder τις εκπέμπει σωστά.
Μπορούμε να κάνουμε τίποτα γι αυτό;
 

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Ειναι κατι που κατα κορον κανει η nova χωρις να μπορω να το εξηγησω.
Βλεπω την ιδια ταινια σε αλλο δορυφορικο παροχο με αναλογια πλευρων 2,35:1 και στη novaι σε κάδρο 1,85:1. Προφανως και δεν μπορεις να κανεις κατι. Λογικα δεν κανουν κατι οι ιδιοι ισως αγοραζουν την εν λογω version δεν μπορω να καταλαβω ομως γιατι.
Εγω που εχω τηλερορασεις 21:9 ενοχλουμαι πιο πολυ απο σενα για εναν επιπλεον λογο. Κοτσαρουν υποτιτλους και λογοτυπα αναμεσα στο ορατο καδρο και μαυρες μπαρες με αποτελεσμα να μην μπορει να ανοιξει το πλανο. Το μεχω επισημανει παμπολλες φορες απαντηση δεν πηρα ποτε.
 

StandArd

AVClub Enthusiast
31 December 2018
761
Απάντηση: Re: Ταινίες στα κανάλια Nova cinema με ζουμαρισμένη εικόνα

Ειναι κατι που κατα κορον κανει η nova χωρις να μπορω να το εξηγησω.
Βλεπω την ιδια ταινια σε αλλο δορυφορικο παροχο με αναλογια πλευρων 2,35:1 και στη novaι σε κάδρο 1,85:1. Προφανως και δεν μπορεις να κανεις κατι. Λογικα δεν κανουν κατι οι ιδιοι ισως αγοραζουν την εν λογω version δεν μπορω να καταλαβω ομως γιατι.
Εγω που εχω τηλερορασεις 21:9 ενοχλουμαι πιο πολυ απο σενα για εναν επιπλεον λογο. Κοτσαρουν υποτιτλους και λογοτυπα αναμεσα στο ορατο καδρο και μαυρες μπαρες με αποτελεσμα να μην μπορει να ανοιξει το πλανο. Το μεχω επισημανει παμπολλες φορες απαντηση δεν πηρα ποτε.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Είναι όντως πολύ εκνευριστικό.
Προφανώς η nova θέλει πελάτες με μειωμένες απαιτήσεις στο τρόπο που βλέπουν ταινίες ή είναι πιο φθηνή λύση το κάδρο 1,85:1.
Αν κατάλαβα σωστά μιλάς για τη Cosmote tv για το κάδρο 2,35:1 ;
Η Cosmote tv έχει σωστό κάδρο σε όλες τις ταινίες ή σε κάποιες από αυτές όπως κάνει η nova;
 

Teo010

AVClub Enthusiast
11 April 2012
1,174
Τα ιδια με την νοβα κανει και ο οτε, σε αρκετες ταινιες δεν εχει μαυρες μπαρες.
 

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Re: Απάντηση: Re: Ταινίες στα κανάλια Nova cinema με ζουμαρισμένη εικόνα

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Είναι όντως πολύ εκνευριστικό.
Προφανώς η nova θέλει πελάτες με μειωμένες απαιτήσεις στο τρόπο που βλέπουν ταινίες ή είναι πιο φθηνή λύση το κάδρο 1,85:1.
Αν κατάλαβα σωστά μιλάς για τη Cosmote tv για το κάδρο 2,35:1 ;
Η Cosmote tv έχει σωστό κάδρο σε όλες τις ταινίες ή σε κάποιες από αυτές όπως κάνει η nova;

Οχι μιλαω για την αγγλικη δορυφορικη πλατφορμα του sky uk. Σπανια εχει ταινια με αναλογια πλευθρων 1,85:1. Προφανως η ταινια θα γυριστηκε ετσι. Οταν ομως βλεπουμε την ιδια ταινια σε 2,35:1 και μετα σε δικο μας παροχο σε 1,85:1 κατι παιζει αλλα δεν θα μαθουμε ποτε το πως και το γιατι
 

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Re: Απάντηση: Ταινίες στα κανάλια Nova cinema με ζουμαρισμένη εικόνα

Τα ιδια με την νοβα κανει και ο οτε, σε αρκετες ταινιες δεν εχει μαυρες μπαρες.

Αγαπητε φιλε οι μπαρες δεν μπαινουν απο μονες τους ουτε τις εχει η nova η ο ΟΤΕ για να τις βαζει και να τις βγαζει κατα βουληση. Ειναι θεμα το πως γυσριστηκε η ταινια. Στην συντριπτικη πλειοψηφια γυριζονται σε κινηματογραφικο καδρο 2,35:1 που ειναι πολυ κοντα στις τηλεορασεις 21:9 αλλα πολυ μακρια απο τις τηλέορασεις 16:9 που εχει ολος ο κοσμος σημερα. Για να διατηρηθει η αναλογια πλευρων μιας ταινιας γυσρισμενη σε καδρο 2,35:1 σε μια τηλεοραση 16:9 οι μαυρες μπαρες ειναι μονοδρομος. Το θεμα ειναι μηπως γι αυτο το λογο επιλεγει ο εκαστοτε παροχος να βανδαλισει την ταινια η να αγορασει version 1,85:1. To τι ακριβως συμβαινει δεν θα το μαθουμε ποτε.
 

Teo010

AVClub Enthusiast
11 April 2012
1,174
Τι να πω, ο οτε το avengers 2 το ειχε χωρις μαυρες μπαρες. Το avengers 3 δεν το περιμενα αλλα το εδειξε με μαυρες μπαρες.
 

StandArd

AVClub Enthusiast
31 December 2018
761
Τι να πω, ο οτε το avengers 2 το ειχε χωρις μαυρες μπαρες. Το avengers 3 δεν το περιμενα αλλα το εδειξε με μαυρες μπαρες.

Το avengers 2 έπρεπε να προβληθεί σε 2,35:1 οπότε και στον ΟΤΕ κάνουν τα ίδια.

Μόνη λύση να κάνουμε παράπονα στους παρόχους μας και ίσως κάποια στιγμή βάλουν μυαλό.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Πάντως δεν έχω δει ποτέ κομμένα γράμματα στους τίτλους της αρχής ή τελους ...
Άρα μήπως είναι κομμένες μεν αλλά με κάποια προσοχη;
 

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Πάντως δεν έχω δει ποτέ κομμένα γράμματα στους τίτλους της αρχής ή τελους ...
Άρα μήπως είναι κομμένες μεν αλλά με κάποια προσοχη;

Σωστη παρατηρηση, αν λοιπον υποθεσουμε οτι δεν υφισταται δευτερη version 1,85:1 για αγορα και υπαρχει διαθεσιμη μονο αυτη του κινηματγογραφικου καδρου 2,35:1 τοτε υπαρχει μια μονο εξηγηση. Το παλιο καλο αναλογικο telecine μια συσκευη η οποια μετερεπε το ενα καδρο στο αλλο αλλα αν δεν με απαταει η μνημη μου για τελικο καδρο 4:3. Ισως υπηρξε και τελεσινε ευρειας οθονης. Αυτο δεν το υπαγορευει καποια ιδιαιτερη γνωση αλλα η λογικη μου.
 

supacoopa

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,411
Athens
Μηπως οι ταινιες που προβαλλονται σε 1.78:1 ειναι open matte;

Αν ισχυει αυτο, τοτε το καδρο δεν ειναι κομμενο αριστερα-δεξια, αλλα "ανοικτο" πανω-κατω σε σχεση με το 2.35:1

Δεν ξερω τι κανει η Nova, ξερω ομως σιγουρα πως ο Alpha οταν δειχνει πχ το "Lord Of The Rings", προβαλλει open matte κόπια σε 16:9

 

StandArd

AVClub Enthusiast
31 December 2018
761
Απάντηση: Re: Ταινίες στα κανάλια Nova cinema με ζουμαρισμένη εικόνα

Το telecine μου φαινεται πιο πειστικη εξηγηση.
Παντως απο τη στιγμη που τους πληρωνουμε θα επρεπε να κανουν πιο σοβαρη δουλεια.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Πόσες φορές όμως δεν έχω ακούσει το... αυτές τις μαύρες μπάρες τι τις θέλουν... και τώρα αλλά και παλιά στο 4:3
Γενικά ο περισσότερος κόσμος θέλει απλά να γεμίζει η οθόνη του και αυτούς θα έχουν στο μυαλό τους και τα κανάλια ...
Φαντάζομαι ότι οι σκηνοθέτες ξερούν από πριν ότι ο περισσότερος κόσμος θα δει την ταινία τους σε καλωδιακή και Netflix άρα θα έχουν προνοήσει κατά το κόψιμο να μην χάνεται τίποτα σημαντικό
 

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Πόσες φορές όμως δεν έχω ακούσει το... αυτές τις μαύρες μπάρες τι τις θέλουν... και τώρα αλλά και παλιά στο 4:3
Γενικά ο περισσότερος κόσμος θέλει απλά να γεμίζει η οθόνη του και αυτούς θα έχουν στο μυαλό τους και τα κανάλια ...
Φαντάζομαι ότι οι σκηνοθέτες ξερούν από πριν ότι ο περισσότερος κόσμος θα δει την ταινία τους σε καλωδιακή και Netflix άρα θα έχουν προνοήσει κατά το κόψιμο να μην χάνεται τίποτα σημαντικό

To NETFLIX δεν κοβει. Η πλειονοτητα των ταινιων ειναι σε καδρο 2,35:1. Δεν υπαρχει αλλος τροπος να κρατησεις το κινηματογραφικο καδρο σε μια widescreen τηλεοραση 16:9 παρα μονο με μαυρες μπαρες επανω και κατω. Το σωστο κατα τη γνωμη μου παντα ειναι η προβολη στο σωστο κινηματογραφικο καδρο εαν διατιθεται δηλαδη μιλαω παντα για το 2,35:1 και αν θελει ο συνδρομητης να κοψει ο ιδιος ζουμαροντας μπορει να χρησιμοποιησει ο ιδιος το zoom της τηλεορασης του οποτε εχει και ο ιδιος την ευθυνη του τι βλεπει.