Αγορά κεντρικού ηχείου διαλόγων

1 January 2019
10
Καλημέρα και καλή χρονιά! Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με την αγορά κεντρικού ηχείου διαλόγων και αν ταιριάζουν τα υπόλοιπα ηχεία που έχω για home cinema
 
1 January 2019
10
Καλημέρα και καλή χρονιά! Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με την αγορά κεντρικού ηχείου διαλόγων και αν ταιριάζουν τα υπόλοιπα ηχεία που έχω για home cinema

Πώς μπορώ να ανεβάσω φώτο για να σας δείξω τα ηχεία που έχω αν ταιριάζουν?
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Καλημερα καλη χρονια, πριν ανεβασεις φωτο καλυτερα δωσε μας πληροφοριες σχετικα με τα ηχεια, μαρκα και τυπος και βλεπουμε.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
1 January 2019
10
Γειά χαρά! Τα ηχεία είναι τα εξής :
B&W DM603 max amp 120W 8Ω
Roister Melody-1BL 89db 8Ω 80 wrms
KODA sub SW-10A 100W 35~150hz
Και ο ενισχυτής :
Yamaha RX-V361 240Watt
Η απορία μου είναι αν ταιριάζουν αυτά που έχω μεταξύ τους , και αν ναι πιο κεντρικό να προμηθευτώ για να ολοκληρώσω το σύστημα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,986
Αγιοι Αναργυροι
αν καταλαβα καλα, τα B&W ειναι τα main ετσι? αν ναι, (Θεωρητικα τουλαχιστον), πρεπει να βαλειs B&W κεντρικο και αν ειναι εφικτο τηs ιδιαs σειραs.
δηλωνειs ολα τα ηχεια ωs "small" στον 361? αν οχι, κανε το
 
1 January 2019
10
Απάντηση: Re: Αγορά κεντρικού ηχείου διαλόγων

Ναι είναι τα main , αλλά επειδή τα ηχεία μου τα έδωσαν ήθελα να ρωτήσω πρώτα αν ταιριάζουν και τα σηκώνει ο ενισχυτής και μετά να το στήσω. Από ότι είδα τα main b&w είναι ακριβά οπότε θα είναι και το μεσαίο που χρειάζομαι. Γίνεται να πάρω κάποιο πιο οικονομικό?
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,986
Αγιοι Αναργυροι
η αληΘεια ειναι οτι ο ενισχυτηs ειναι μικροs. γι`αυτο Θα δηλωσειs τα ηχεια (ολα) σαν small. το sub Θα αναλαβει τιs χαμηλεs συχνοτητεs.
περιμενε γνωμεs απο αλλα μελη του club για να σου προτεινουν κεντρικο. προσωπικα το δικο μου δεν ειναι ιδια μαρκα με τα main και δεν εχω Θεμα.
αλλά το σωστο να λεγεται...
 
1 January 2019
10
Απάντηση: Re: Αγορά κεντρικού ηχείου διαλόγων

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, από ότι κατάλαβα τα δηλώνω όλα σαν small για να τα σηκώσει αλλά θα έχω και μειωμένη απόδοση αντίστοιχα? Για το μεσαίο υπολογίζω περίπου στα 150 .
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,986
Αγιοι Αναργυροι
τα δηλωνειs ολα small για να μην ξελιγωνειs χωριs λογο το μικρο τροφοδοτικο του 361. ολεs οι ενεργοβορεs χαμηλεs πανε στο sub που εχει δικο του τροφοδοτικο και ενισχυση.
ετσι πετυχαινειs πολυ καλυτερα αποτελεσματα κρυβονταs την αδυναμια του av.
τα 150 ευρω ειναι μια καλη τιμη που αν ψαξειs σε μεταχ/νο, σιγουρα Θα βρειs κατι αξιολογο. γιατι οχι και B&W.
μη φοβασαι τα μεταχ/να. ειδικα τα κεντρικα
 
1 January 2019
10
Απάντηση: Re: Αγορά κεντρικού ηχείου διαλόγων

Ωραία, το μεσαίο τι χαρακτηριστικα πρέπει να έχει για να ταιριάζει ?το μόνο που ξέρω είναι να έχει τα ίδια Ωμ...
 
1 January 2019
10
Απάντηση: Re: Αγορά κεντρικού ηχείου διαλόγων

Πώς αναγράφεται το ηχοχρωμα για να ξεχωρίσω ποιο ηχειο ταιριάζει ? Για την σύνδεση /ρύθμιση πρέπει να γράψω σε άλλο ποστ? (αν έχει κάποιος μεταχειρισμενο κεντρικό b&w κοντά στο budget μου καλοδεχουμενο)
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,591
Αθήνα
Καλησπέρα και καλή χρονιά.

Ο λόγος που το κεντρικό "συμφέρει" να είναι από την ίδια σειρά με τα εμπρός, είναι ο εξής: Προσπαθούμε να έχουμε όσο γίνεται περισσότερο ίδια ηχεία και δη όταν αυτό αφορά την ίδια ομάδα ηχείων. Η μπροστινή τριάδα είναι ομάδα ηχείων. Είναι μπούσουλας γενικότερα να ξεκινάμε στο home cinema με όσο το δυνατό ίδια χαρακτηριστικά στα ηχεία της ίδιας ομάδας, προκειμένου στη συνέχεια να έχουμε να διορθώσουμε λιγότερα πράγματα.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,411
Θεσσαλονίκη
Ρίξε μια ματιά και στα μεταχειρισμένα. Γενικά τα κεντρικά είναι δύσκολα ηχεία στο να πουληθούν οπότε οι τιμές τους σε μτχ είναι αρκετά χαμηλές.

Και ότι ο ενισχυτής είναι μικρός το είπαμε ε? Επίσης ρίξε μια ματιά στα μεταχειρισμένα. Αν δε σε ενδιαφέρει η διαχείριση εικόνας 4Κ μπορείς να βρεις πολύ πιο δυνατά μηχανήματα από το δικό σου και σε τιμές τύπου 300 ευρώ. Επίσης με 450 ευρώ μπορείς να πάρεις τον denon avr 2500h από το amazon.de. Ή με αυτό το δεδομένο να παζαρέψεις την εδώ τιμή του :)

Προσωπικά στη θέση σου μάλλον από τον ενισχυτή θα ξεκινούσα. Επίσης θα δοκίμαζα να παίξω και χωρίς κεντρικό μέχρι να βρώ κάτι αντίστοιχο των main ηχείων μου. Όταν σετάρεται ένας πολυκάναλος, αν του οριστεί η απουσία κεντρικού (ή αν το καταλάβει μόνος του στη φάση της αυτόματης ισοστάθμισης που έχουν οι καινούργιοι) τότε η πληροφορία του κεντρικού περνάει στα front ηχεία.
 
1 January 2019
10
Απάντηση: Re: Αγορά κεντρικού ηχείου διαλόγων

Κατάλαβα ότι είναι πολύ σημαντικό για το μεσαίο να είναι το ίδιο οπότε ξεκινάω έτσι και ψάχνω αρχικά για ενισχυτή και μετά για κεντρικό. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι πως σχετίζεται η διαχείριση 4Κ εικόνας που μου είπες με τον ήχο. Επισης θα χρειαστώ μια βοήθεια στην σύνδεση και ρύθμιση. Ευχαριστώ!
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,986
Αγιοι Αναργυροι
αν βρειs ευκαιρια κεντρικο πρωτα απο ενισχυτη το παιρνειs. αν βρειs πρωτα ενισχυτη, ακομα καλυτερα.
η διαχειριση εικοναs δεν εχει να κανει αμεσα με τον ηχο. απλα ο Θανασηs πιο πανω Θελει να τονισει οτι αν δεν σε ενδιαφερει και πολυ το Θεμα εικονα στον av, με τα ιδια χρηματα παιρνειs παλαιοτερηs γενιαs μηχανημα,αλλα με καλυτερο τμημα ηχου.(τροφοδοτικο δλδ)
για βοηΘεια σε συνδεσειs,ρυΘμισειs εδω ειμαστε, στο παρον νημα
edit..προσωπικη μου γνωμη, μην αγορασειs av χωριs pre out εξοδουs. τουλαχιστον για την μπροστινη δυαδα/τριαδα
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,591
Αθήνα
Να μου επιτραπεί να συμπληρώσω. Για τριάδα pre-out πάει σε επτάδα με οικονομικότερη επιλογή τον Marantz SR5013, με pre-out σε όλα τα κανάλια.

Οικονομικότερος με pre-out για την εμπρός δυάδα είναι ο NR1508, υπάρχει ακόμα αν και έχει αντικατασταθεί από τον NR1509. Αντιστοίχως οι επτακάναλες version με pre-out για τα δύο εμπρός είναι οι NR1608 και NR1609.

Σε άλλους κατασκευαστές για τη δυάδα pre-out κοιτάς για Yamaha RX-V685.

Όλα αυτά για να κρατηθεί το κόστος χαμηλά, καθώς σε πιο πάνω λ7 θα βρεις pre-out για όλα τα κανάλια συνήθως.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,986
Αγιοι Αναργυροι
επιβαλλεται να συμπληρωσειs! Ε φυσικα καλυτερα να εχει σε ολα τα καναλια pre out (ποτε δεν ξερειs ποσο Θα ανοιξει η ορεξη)
 
1 January 2019
10
Απάντηση: Re: Αγορά κεντρικού ηχείου διαλόγων

Σχετικά με την εικόνα που λέγαμε σκοπεύω να συνδέσω το ήχο σύστημα με τηλεόραση 4Κ (Δευετερα θα παω να παρω την xf9005, ελπιζω να έχω κάνει καλή επιλογή) οπότε λογικά χρειάζομαι av καινούργιας γενιάς , από ότι είδα ο ενισχυτής γράφει ποιο ηχείο μπαίνει σε κάθε έξοδο οπότε θα χρειαστώ βοήθεια μόνο για τις ρυθμισεις.