Amp & Dac Fiio K3

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Καλημέρα καλή χρονιά με υγεια και ευτυχία σε όλους,

Ψάχνω amp & dac κυριως για τo σύνδεση με laptop και το Κ3 το βρίσκω από amazon.de στα 100. Τα ακουστικα που χρησιμοποιώ είναι τα ath MSR7, ta momentum 2 in ear, τα Υ40 και τα HD600. Για τα hd600 σαν πηγη χρησιμοποιώ το CD6005 και τον AVR SR6009 της Marantz κυρίως και το fiio m9 (την balanced εξοδο). Αν υπάρχει κατι παρόμοιο αλλά ποιο δυνατό για να σηκώσει και τα HD600 θα πήγαινα έως 150[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif].

Ευχαριστώ
[/FONT]
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Χρόνια πολλά.
Αφού έχεις το M9 γιατί δεν το χρησιμποιείς σαν usb dac?
Είναι πολύ καλό σαν usb dac και από εκεί και πέρα μπορείς να κάνεις χρήση της
line out που έχει και με τα χρήματα που διαθέτεις να πάρεις ένα καλό ενισχυτή είτε με μπαταρία είτε κανονικό.
Το Fiio K3 είναι υποβάθμιση σε σχέση με το M9 και δεν βλέπω τον λόγο γιατί να το πάρεις.
 

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Χρόνια πολλά.
Αφού έχεις το M9 γιατί δεν το χρησιμποιείς σαν usb dac?
Είναι πολύ καλό σαν usb dac και από εκεί και πέρα μπορείς να κάνεις χρήση της
line out που έχει και με τα χρήματα που διαθέτεις να πάρεις ένα καλό ενισχυτή είτε με μπαταρία είτε κανονικό.
Το Fiio K3 είναι υποβάθμιση σε σχέση με το M9 και δεν βλέπω τον λόγο γιατί να το πάρεις.
Εχεις δικιο απο ενισχυτες με μπαταρια υπαρχει κατι που να εχει δοκιμαστει σε αυτο το budget?
 

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Ο Α5 ειναι σιγουρα μια επιλογη αλλα θα προτιμουσα κατι φτηνοτερο.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Αν θέλεις κάτι πραγματικά καλό που να οδηγήσει και τα 600 τότε ο A5 είναι μονόδρομος.
Κάνε οικονομία αξίζει.
 

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Αν θέλεις κάτι πραγματικά καλό που να οδηγήσει και τα 600 τότε ο A5 είναι μονόδρομος.
Κάνε οικονομία αξίζει.
Το nano black μπορει να οδηγησει τα 600? Αν ειναι να δωσω 150 θα προτιμουσα να επαιρνα με αλλα 80 το nano και να εχω το m9 καθαρα σαν player (για εξω). Σιγουρα δεν θα εχει τοσο δυνατο amp οσο το Α5 αλλα λογω των δυνατοτητων θα ειναι πολυχρηστικο.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Δεν βλέπω προδιαγραφές στα 300Ω δεν μπορώ να ξέρω.
Λογικά δεν θα έχει πρόβλημα αλλά μην περιμένεις να ακούσεις το ακουστικό στο μεγαλείο του.
Εγώ για τα 600άρια θα προτιμούσα κάτι πιο ικανό.
Είναι καλό ακουστικό πάρε ένα Schiit modi - magni να τα ευχαριστηθείς.
 

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Δεν βλέπω προδιαγραφές στα 300Ω δεν μπορώ να ξέρω.
Λογικά δεν θα έχει πρόβλημα αλλά μην περιμένεις να ακούσεις το ακουστικό στο μεγαλείο του.
Εγώ για τα 600άρια θα προτιμούσα κάτι πιο ικανό.
Είναι καλό ακουστικό πάρε ένα Schiit modi - magni να τα ευχαριστηθείς.
Αν καταλαβα καλα μιλαμε για το magni 3 kai modi 3. Μπηκα στο site www.schiit-europe.com αλλα ειναι out of stock εκτος αν μπορω και απο αλλου να τα παρω.
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Επειδή τα ακουστικά σου, όπως ήδη ειπώθηκε, είναι αρκετά αξιόλογα θα έλεγα και εγώ εφόσον υπάρχει η οικονομική δυνατότητα να ανεβάσεις το μπάτζετ σου στην κατηγορία των 200-250 ευρώ που αρχίζουν να υπάρχουν αξιόλογες επιλογές. Με μπάτζετ 100 ευρώ απλά θα τα δώσεις και μετά πάλι θα ψάχνεσαι κατά την γνώμη μου.

Τώρα ποιες είναι οι επιλογές για πακετάκι dac - ενισχυτή?
Οι πρώτες που μου έρχονται στο μυαλό είναι
Magni + Modi για φουλ σταθερό σύστημα
ifi Nano idsd black label για ημιφορητο σύστημα
Audioquest dragonfly red για φουλ φορητό

Ότι χάνεις σε φορητοτητα κερδίζεις σε ενισχυτική δύναμη και αντίστροφα. Ζυγίζεις τις ανάγκες σου και αποφασίζεις ανάλογα
 

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Επειδή τα ακουστικά σου, όπως ήδη ειπώθηκε, είναι αρκετά αξιόλογα θα έλεγα και εγώ εφόσον υπάρχει η οικονομική δυνατότητα να ανεβάσεις το μπάτζετ σου στην κατηγορία των 200-250 ευρώ που αρχίζουν να υπάρχουν αξιόλογες επιλογές. Με μπάτζετ 100 ευρώ απλά θα τα δώσεις και μετά πάλι θα ψάχνεσαι κατά την γνώμη μου.

Τώρα ποιες είναι οι επιλογές για πακετάκι dac - ενισχυτή?
Οι πρώτες που μου έρχονται στο μυαλό είναι
Magni + Modi για φουλ σταθερό σύστημα
ifi Nano idsd black label για ημιφορητο σύστημα
Audioquest dragonfly red για φουλ φορητό

Ότι χάνεις σε φορητοτητα κερδίζεις σε ενισχυτική δύναμη και αντίστροφα. Ζυγίζεις τις ανάγκες σου και αποφασίζεις ανάλογα
Manosss σε ευχαριστω για τις προτασεις σου αλλα αποφασισα παρω τον Α5 και να χρησιμοποιησω ως dac το Μ9 για την ωρα και να παρω και ενα ζευγαρι balanced iem για τα οποια θα ανοιξω νεο thread. Ευχαριστω και παλι Sonorus και Manosss.
 

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Manosss σε ευχαριστω για τις προτασεις σου αλλα αποφασισα παρω τον Α5 και να χρησιμοποιησω ως dac το Μ9 για την ωρα και να παρω και ενα ζευγαρι balanced iem για τα οποια θα ανοιξω νεο thread. Ευχαριστω και παλι Sonorus και Manosss.
Καλησπέρα σε όλους επανέρχομαι στο θέμα διότι προχώρησα στην αγορά των HD58X από Massdrop και για αυτό δεν προχώρησα στην αγορά του A5. Σκεφτομαι να προχωρήσω αρχικά στην αγορά του magni 3 και μελλοντικα σε καποιο dac. Θέλω να ρωτήσω αν ειναι εφικτοι οι κάτωθι συνδυασμοι:

α) Για να ακούω απο το fiio m9 (σαν πηγη και dac) με magni 3 (για ενισχυση).
β) Για να ακούω από PC (σαν πηγή) με fiio M9 (σαν dac) και magni 3 (για ενίσχυση)
γ) Για να ακούω απο το cd player (marantz cd6005 σαν πηγή) και magni 3 (για ενίσχυση)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
α - β - γ = ΝΑΙ

Καλημερα σε όλους,

Sonorus ευχαριστώ για άλλη μια φορα για την βοήθεια, μόλις έκανα την παραγγελία του magni 3 να υποθέσω ότι για όλες τις περιπτωσεις θα χρειαστώ ένα καλώδιο me 3.5mm που να καταληγει σε 2 rca? αν είναι ετσι έχω το κάτωθι, να πάρω κάτι καλυτερο είναι και μακρύ 2m σε μήκος.
http://sinox-europe.com/product.asp?item=SXA3401
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα.
Για τα α , β θα χρειαστεί τέτοιο καλώδιο.
Πάρε ότι μήκος σε βολεύει.
Για το γ RCA σε RCA και ίσως και RCA splitter αν βαριέσαι να αλλάζεις κάθε φορά τα καλώδια.
 

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Καλημέρα.
Για τα α , β θα χρειαστεί τέτοιο καλώδιο.
Πάρε ότι μήκος σε βολεύει.
Για το γ RCA σε RCA και ίσως και RCA splitter αν βαριέσαι να αλλάζεις κάθε φορά τα καλώδια.

Καλημέρα,

Επειδή δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει ξανα ενισχυτή ακουστικών να υποθέσω οτι αφου συνδέσω το M9 με το magni 3 (το 3,5mm ανταπτορα στην unbalanced εξοδο που βαζω τα ακουστικα στο Μ9 και τα δυο rca στα ΙΝ R και L του Magni) θα τερματίσω το volume στο Μ9 θα έχω χαμηλωσει τερμα τo magni και μετα θα παιζω μονο με το volume στο Magni? Θα πρεπει να αλλάξω και στο audio menu του Μ9 κατι διοτι έχω τα κάτωθι:
α) select output με επιλογες '' PO'',''LO'' & ''SPDIF'' (να υπoθέσω οτι θα πρέπει να επιλέξω το LO που μαλλον σημαινει Line Out, το PO το επιλέγει αυτοματα όταν έχω συνδέσει ακουστικα )
β) SPDIF out με επιλογες ''Dop'' & ''D2P'' (να υπoθέσω πως αυτό με ενδιαφέρει μόνο αν συνδεσω το M9 με SPDIF καλώδιο οποτε θα πρέπει να επιλέξω και το SPDIF στην ανωτέρω select output)

Επίσης έχω και την επιλογη ''Adjustable volume at LO'' αν θελω να τικαρω.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Θα συνδέσεις την LO χωρίς να επιλέξεις adjustable.
Αυτό σημαίνει ότι θα βγάζει full scale output και είσαι εντάξει ρυθμίζεις την ένταση από το magni και δεν επεμβαίνει το ποτ του M6.
Το spdif out είναι ψηφιακό και το χρησιμοποιείς όταν θέλεις να συνδέσεις το m6 σαν transport με άλλο dac.
 

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Καλησπέρα σε όλους επανέρχομαι στο θέμα διότι προχώρησα στην αγορά των HD58X από Massdrop και για αυτό δεν προχώρησα στην αγορά του A5. Σκεφτομαι να προχωρήσω αρχικά στην αγορά του magni 3 και μελλοντικα σε καποιο dac. Θέλω να ρωτήσω αν ειναι εφικτοι οι κάτωθι συνδυασμοι:

α) Για να ακούω απο το fiio m9 (σαν πηγη και dac) με magni 3 (για ενισχυση).
β) Για να ακούω από PC (σαν πηγή) με fiio M9 (σαν dac) και magni 3 (για ενίσχυση)
γ) Για να ακούω απο το cd player (marantz cd6005 σαν πηγή) και magni 3 (για ενίσχυση)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υπάρχει περίπτωση όσον αφορά τον ανωτέρω β) συνδυασμό να μπορώ να χρησιμοποιήσω αν χρειαστεί και το BTR3, (σαν dac) μεταξύ του laptop και του Magni?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις οτιδήποτε έχει line out με έξοδο ικανή να διεγείρει την είσοδο του ενισχυτή.