Mag_lev

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Fleur de Lis

Senior Member
23 November 2009
434
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μιλωντας με καποιον που το εχει, μου ειπε οτι δεν αποδιδει καλα με κινητου πηνιου κεφαλες... Ισχυει;;; Ο project παντως μια χαρα παιζει MC. Γνωριζει κανεις τιποτα για τον περιορισμο αυτον?
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
εγω αυτο που ειδα ειναι το πλατω να ανεβοκατεβαινει λοφακια. και δεν ηταν ο δισκοs στραβοs...
οσο για το ζορι που τραβηξε ο τυποs να ξεστομισει το αστρονομικο ποσο των 2900$,...
(γκρινιαρηs γενικα δεν ειμαι, αλλα για μενα το προϊον τουτο δεν ειναι τιποτα περισσοτερο απο μια προσπαΘεια εντυπωσιασμου)
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Δεν εντυπωσιάστηκα να πω την αλήθεια. Για μένα το πικαπ είναι εργαλείο ανάγνωσης των δίσκων. Τίποτε περισσότερο τίποτε λιγότερο.

Εφόσον έχει στηθεί σωστά και πληροί τις προϋποθέσεις που απαιτούνται, το μόνο που μετρά είναι η απόλαυση της μουσικής.
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Με τα μισά, παίρνεις ένα 1200 πχ και κάνεις την δουλειά σου.
Με 2900 παίρνεις δοκιμασμένο πικάπ και όχι gadget.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
το βίντεο μπήκε προφανώς προς ενημέρωση και μια πρώτη εικόνα και όχι να τεθεί ζήτημα υπεροχής.
Όμως πόσοι σκέφτηκαν την ηχητική βελτίωση από έλλειψη σημείων τριβής στο πλατώ...
φυσικά vs στην σχεδόν μόνιμη αίσθηση warped δίσκου και απόκλιση από το θεωρητικό κέντρο στροφής...

αυτά περίμενα να συζητηθούν και όχι αν υπάρχουν καλύτερα στα λεφτά αυτά.
Το πικάπ αυτό έχει ένα πολυδιαφημισμένο γκολ από τα αποδυτήρια...
ή μήπως όχι ή μήπως αυτό το γκολ συνοδεύεται από δεκάδες αυτογκόλ μετά το σφύριγμα?
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Εννοούσα ότι 3000$ είναι πολλά για τζογάρισμα και δεν βλέπω λόγο να τα ριψοκινδυνέψει κάποιος τώρα. Έτσι επαναστατικό ήταν και το laser pickup.
Σαν ιδέα, η έλλειψη τριβών, δηλ rumble είναι θεωρητικά ενδιαφέρουσα.
Όταν και αν λυθούν οι υπόλοιπες παιδικές αρρώστιες που ίσως έχει, τότε μπορεί όντως να είναι και πρακτικά ενδιαφέρον.
Φαντάζομαι ότι η ανάπτυξη ίδιας τεχνολογίας πικάπ και από άλλους κατασκευαστές θα δώσει μια ώθηση στο πόσο είναι θελκτική η συγκεκριμένη οδήγηση.
Προς το παρόν ας τραβήξουν οι τολμηροί τα ζόρια.
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Eίδα και το 2ο video. Ειδικά τα σημεία: 1. όπου χτύπησε ελαφρά το πλατό και αυτό "χόρεψε" και 2. εκεί που μιλά για ισχυρό μαγνητικό πεδίο και ότι αυτό μπορεί να κάνει ζημιά σε άλλες ηλεκτρονικές συσκευές που βρίσκονται κοντά του ισχυροποίησαν την αρνητική του εικόνα.
Από platter wobble πώς πάμε?

Όπως έγινε και με τους βραχίονες της clearaudio με magnetic bearing π.χ. clarify και τη μαγνητική ανάρτηση των πλατό της pro-ject, π.χ. RPM10 carbon
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
δεν ξέρω...
εμένα μου φαίνεται εξαιρετικά ελκυστικό ως τεχνολογία και τους παραδέχομαι, έστω κι αν είναι πανάκριβο, έστω αν έχει παιδικές ασθένειες....
τα λεφτά μόνο δεν έχω, αλλά ...σίγουρα είναι ζήτημα χρόνου.
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Σαν ιδέα είναι πολύ απλή και στηρίζεται στην άπωση μεταξύ 2 όμοιων μαγνητικών πόλων. Η υλοποίηση αν και είναι εφικτή όπως είδαμε, παρουσιάζει εγγενείς αδυναμίες οι οποίες αν δεν λυθούν θα ταλαιπωρούν το χρήστη συνεχώς.

Αν είναι η ακρόαση των δίσκων να καταντά ψυχαναγκασμός φχαριστώ δε θα πάρω κι ας έχω τα χρήματα να το πληρώσω.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
εγώ καταναγκασμό δεν είδα.

Όπως φυσικά δεν είδα γνώμη καθαρά επί του ηχητικού αποτελέσματος.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Μίλησα για ψυχαναγκασμό κι όχι για καταναγκασμό. Ο ήχος ενός πικαπ δεν προέρχεται μόνο από το πλατό.
Κι εμένα δεν με ενδιαφέρει το πικάπ αυτό καθόλου. Μένω έτη φωτός μακριά του και δεν μπαίνω καν στον κόπο να ξανασχοληθώ μαζί του. Αρκετή διαφήμιση του κάναμε.
 
Ως φυσικός μπορώ να σας διαβεβαιώσω πως η μηχανική του είναι θαυμάσια,και φυσικά πολύ μακρυά απο το "δύο μαγνήτες που απωθούνται".Για το ηχητικό του κομμάτι εννοείται πως δεν έχω άποψη..
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Μού έρχεται στο μυαλό η εξής ερώτηση: Μπορεί το πικαπ αυτό να ξεπεράσει σε ποιότητα ήχου το clearaudio performance dc που έχει το CMB, και το βραχίονα clarify με το μαγνητικό έδρανο? Γιατί ουσιαστικά αυτό καλείται να ξεπεράσει. Πώς θα πειστεί ο υποψήφιος αγοραστής να το προτιμήσει?