Νέα εγκατάσταση

dkamp7

New member
10 January 2016
23
Καλημέρα και καλή χρονιά με υγεία σε όλους!!

Θα ήθελα τις πολύτιμες γνώσεις σας ώστε να φτιάξω ένα αξιόπιστο σύστημα!!

Αρχικά η πρώτη μου σκέψη ήταν να απευθυνθώ σε κάποιο μαγαζί με δορυφορικά για το θέμα μου αλλά από την άλλη σκέφτηκα ότι η γνώση πολλών ατόμων είναι καλύτερη από του ενός....οπότε επέλεξα να ρωτήσω εσάς ώστε να μαζέψω ένα ένα τα κομμάτια που θέλω σωστά. Πάμε τώρα στο κυρίως θέμα...

Εχω έναν δεκτή της νόβα με ένα παλιό πιάτο 60ρι το οποίο θέλει οπωσδήποτε άλλαγμα. Πριν δύο χρόνια άλλαξα το lnb και το καλώδιο που φτάνει κάτω στο σπίτι χωρίς να ξέρω τι ακριβώς όμως έχει μπει μάρκες ποιότητα κλπ....

Πρόσφατα έκανα και συνδρομή Cosmote TV οπότε τώρα θέλω να κάνω τα εξής. Να βάλω μεγαλύτερο πιάτο με 2 lnb πάνω για OTE - Nova. Να κατέβει ένα καλώδιο το οποίο θα χωριστεί (δεν ξέρω πως) για να κουμπώσει στους 2 δέκτες ώστε να παίζουν ΤΑΥΤΌΧΡΟΝΑ. Οπότε θέλω τα φώτα σας!

1. Να βάλω ένα καλό πιάτο το οποίο θα κρατήσει. Σκέφτομαι για 100ρι Gibertini αλουμίνιο με μεταλλική βάση διότι έχω ακούσει τα καλύτερα. Πέρασε από το μυαλό μου το 125 αλλά μαζί με βάση που είναι ξεχωριστή βγαίνει υπερβολικά ακριβά (~170 ). Θα είμαι οκ με το 100ρι λέτε?

2. Δύο καλά lnb. Έχω ακούσει ότι τα καλύτερα είναι τα inverto. Ωστόσο δεν γνωρίζω τι πρέπει να κοιτάξεις στο lnb.....πχ κάποια γράφουν χαμηλού θορύβου 40mm, 0.1, 0.2, 0.3 db. Ποιο θα μου προτείνατε εσείς?

3. Καλώδιο αξίζει να βάλεις ποιητικό? Θα παίξει ρόλο? Και αν ναι ποιο?

4. Θα χρειαστώ DiSEqC?

5. Θα χρειαστώ Stacker-Destacker για τον διαχωρισμό στους δέκτες?

Αυτά! Αν έχω ξεχάσει κάτι προσθέστε. Ακούω προτάσεις!

Ευχαριστώ πολύ!!!!
 

angelob7

Established Member
17 June 2006
230
Τρίπολη
Καλή χρονιά με υγεία σε όλους.
1. Με το 100 gibertini είσαι μια χαρά, κέντρο ο ΟΤΕ παράκεντρα Nova (έτσι το έχω και εγώ στην δικιά μου εγκατάσταση)
2. Για lnb εγώ χρησιμοποιώ μόνο inverto, θεωρητικά όσο λιγότερα db τόσο το καλύτερο.
3. Εγώ έχω το απλό καλώδιο, μιλάμε για πάνω από 35 μέτρα, το οποίο σημαίνει σίγουρα κάποια απώλεια σήματος, αλλά και πάλι το πιάτο και τα lnb είναι ποιοτικά. Άποψη μου είναι πως και με το απλό καλώδιο είσαι μια χαρά.
4,5 δεν γνωρίζω γιατί έχω 2 καλώδια ξεχωριστά, αν και με ενδιαφέρει η απάντηση γιατί σύντομα θα μετακομίσω και μάλλον στο νέο σπίτι θα έχω και εγώ ένα καλώδιο.