Dynavector XX2 MK2 vs ZYX Airy X

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Καλή χρονιά.
Δεν πέρασε ούτε φέτος ο Άη Βασίλης ν αφήσει τίποτα στην καμινάδα,όπωςσυνήθιζε προ 10ετίας και έτσι το ριξα στο ξεφύλλισμα τευχών ξένου περιοδικού,εκπροσώπου Βόρειας Χώρας στην ELSA ,που επί δεκαετίες παρακολουθώ για test,δισκοκριτικές κ.λ.π.
Στο τεύχος Μαρτίου 2018 του Hi-Fi & Music,ο Jonas Bryngelsson τεστάρει αυτήν:
http://www.dynavector.com/products/cart/e_xx2mk2.html,που μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις ,
και αυτήν :
https://www.akkelisaudio.com/skivspelare-tillbehor/pickuper/zyx/zyx-ultimate-airy-xsg.html

Το τεστ έγινε με 'αναφορά' :
Well Tempered Amadeus G.T.A mk2,Well Tempered Simplex,TRhorens TD 907,YBA PH1,Hegel H190,Audio Analogue Puccini,B&W PM1,Focal Kanto No2.

Σε γενικές γραμμές και όσο με βοηθά η 'γλώσσα' ,έχει χαρακτηρίσει την πρώτη 'Rock' και την Δεύτερη 'Ρομαντική'.
Για την Dyna λέει ότι έχει σαν συν το 'engaging' ,'Detailed' kai μείον το ελαφρώς lean bass,είναι μουσικότατη,γρήγορη και με attack.
Για την δεύτερη ότι είναι πολύ relaxed ,μεγάλη σκηνή ,ρομαντική με λείο-smoother ήχο και extra everything,excellend sound Panorama,ενώ το μόνο μείον της είναι ότι 'κάτι λείπει' από το 'μπιτ'.
Εξαιρετικές και οι δύο ηχητικά,στο ίδιο επίπεδο,αλλά με διαφορετική κατεύθυνση e;inai sthn kathgor;ia tvn 1500/2000 ευρώ και οι δύο,συγκεκριμένα η πρώτη στις 16000 SEK,η δεύτερη 20.000.

Με λίγο ψάξιμο η πρώτη την βρήκα αρκετά χαμηλότερα απ την τιμή καταλόγου,σε τοπικά καταστήματα.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Ειχα και τις δυο καποτε.Οντως πολυ καλες κεφαλες.Για μενα η AIRY ηταν καλυτερη κεφαλη και εμεινε για αρκετο καιρο σε ενα απο τα πικαπ μου.
Η ΧΧ παντα μου εδινε την εντυπωση οτι της ελειπε μια διαφανεια που η ΖΥΧ ειχε , εκτος των αλλων καλων της οπως ανεφερες που ηταν η μεγαλη σκηνη, εκταση και ογκος στα χαμηλα.
Δεν την εβρισκα "ρομαντικη",αντιθετα ειχε πολυ καλη αναλυση και δυναμικες,ηταν ομως πιο απαιτητικη στο phono.
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Την 10άρα είχα κάποτε από Dyna,όταν ήταν στην ...'μόδα',κάτι που συμβαίνει με τις κεφαλές κατά διαστήματα.
Μ άρεσε πολύ στην Έκθεση,σε αντίθεση με πέρσι και απόρησα.
Βλέπω ότι την XX την συστήνουν πολλοί στα φόρουμ.
Πάντως με πολύ ψάξιμο καταλήγω ότι είναι ασύμφορο το recap στις μέρες μας.
Με τα 550 περίπου σύμφωνα με απαντητικά mail πριν κάτι μέρες,μπορείς να πάρεις κάποια καλή κεφαλή και ας λείπει το 3D ακριβών παλιών μοντέλων όπως π.χ. η Karma.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
παιδια, αν ηταν να αγορασετε κεφαλη στα 500ευρω περιπου ποια θα περνατε;
τα φραγκα δεν υπαρχουν για κατι τετοιο προς το παρον, αλλα.. που ξερεις;;; :drool1:
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
οχι used φιλε west. απο καινουργιεs τι Θα`παιρνεs. (η κεφαλη ειναι το μονο πραγμα που δεν μπορω να παρω σε μεταχ/νο. Θελω να ..εμμμ.. να ειμαι ο "πρωτοs" ) :flipout:
500 ευρα ειπαμε.! μη ξεχαστειs και πειs koetsu..!!
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Και για μένα έχει την ίδια αξία η καινούρια,αν και μία φορά πέτυχα διάνα,μέσω καταστήματος/αντιπροσωπείας,που την έλεγξε μπροστά μου.
Αυτή πάντως είναι η λίστα μου .
Σε χθεσινή ερώτηση σε sait με Sondeks owners,νόμισα ότι μας αντέγραφαν,αλλά κάποιος εκεί έβαλε και την 103 R.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Απάντηση: Re: Dynavector XX2 MK2 vs ZYX Airy X

οχι used φιλε west. απο καινουργιεs τι Θα`παιρνεs. (η κεφαλη ειναι το μονο πραγμα που δεν μπορω να παρω σε μεταχ/νο. Θελω να ..εμμμ.. να ειμαι ο "πρωτοs" ) :flipout:
500 ευρα ειπαμε.! μη ξεχαστειs και πειs koetsu..!!
NAGAOKA MP-300
 

Fleur de Lis

Senior Member
23 November 2009
434
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
παιδια, αν ηταν να αγορασετε κεφαλη στα 500ευρω περιπου ποια θα περνατε;
τα φραγκα δεν υπαρχουν για κατι τετοιο προς το παρον, αλλα.. που ξερεις;;; :drool1:

Micro Benz Ace S - L σε αυτα τα λεφτα δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Φίλε Vlad,επειδή ξέρω το 'μεράκι' σου..αν είχες μία koetsu ,θα την έκανες την προσπάθεια?
Ρωτάω επειδή ζήτησα τιμές για γνωστό μου ,που την έχει ,αλλά έχει φθαρεί και ο μέσος όρος των απαντήσεων είναι στα 580 και βάλε....φυσικά οι δύο μου είπαν ότι μπορεί να καταστραφεί κιόλας κατά την διάρκεια του ελέγχου...
Καινούρια και ..ξερό ψωμί δηλαδή?
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
φιλε west, koetsu δεν εχω δει ουτε στα όνειρά μου.. οπότε τι να σου πω... ειλικρινα δεν ξερω!
ο γνωστοs σου αν εχει μαΘει να ακουει με koetsu Θα μπορεσει να ζησει με καποια "ταπεινη" μετα?
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
τι γραφειs?.. με ρωταει η γυναικα μου. τηs διαβαζω το ποστ σου και το δικο μου..
koetsu black? μου λεει..!!!! επεσα ξεροs!!!! που την ξερειs εσυ αυτη??!!!
ε.. (μου λεει).. κατι ξερω και γω!
φαντασου για τι Θρυλο προκειται.!
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
τι γραφειs?.. με ρωταει η γυναικα μου. τηs διαβαζω το ποστ σου και το δικο μου..
koetsu black? μου λεει..!!!! επεσα ξεροs!!!! που την ξερειs εσυ αυτη??!!!
ε.. (μου λεει).. κατι ξερω και γω!
φαντασου για τι Θρυλο προκειται.!

Είναι απ ότι ξέρω σε 'ακινησία'..αγορασμένη τέλη '80ς,έπαιξε σίγουρα με προ τον θρυλικό 32.5 και Hicup...
Μετά πήγε στα ψηφιακά καια τις 'προάλλες',που μιλήσαμε,είχε συνεπαρθεί με όλον αυτόν τον θόρυβο περί βινυλίου.
Δεν φαίνεται και κανείς να μας πει τιμές στον Ρώσο.
Nortwest Analogue
Sounsmith
Needle Clinic
Steve Keung ,(αυτόν το έμαθα από το συγχωρεμένο Linn Forums,που επίσημα έκλεισε).
Tonabnehmer
The Cartridge man
Beoworld
V.D.H,.....όμως δεν κάνει αυτός τις δουλειές πια,το έγραψα πριν να δείξουν οι υπόλοιποι το video,επειδή γνώρισα τον τύπο που δουλεύει.

Αυτά για να θυμηθούμε,βέβαια υπάρχει σε sites η γνώμη ότι οι μαγνήτες χάνουν μετά ααπό χρόνια την 'σταθερότητα' τους,το ίδιο μου είπε και ο κ.Ιωνάς από 'δω'.

Για να έχουν τέτοιες τιμές πάντως,μεταφράζεται ότι έχουν δουλειά.


http://hifilounge.co.uk/koetsu-red-t-cartridge Ένα Μάτι ......

και μία απ τις απαντήσεις που έλαβα...

FG tip £350.00 to £400.00

DHC Cantilever and FG Tip £750.00

Ruby Cantilever and FG S Tip £700.00 (Please be aware Ruby cantilever are extremely fragile and can only be used on certain cartridges)

Coil and suspension repair/adjustment start from £175.00

Cleaning starts from £100.00

Coil rewind start from £400.00

EMT Based cartridges, new dampers from £350.00

Cantilever straightening if possible starts from £175.00

Complete Re-builds start from £1500.00 with FGII tip.

Complete Re-builds start from £1800.00 with FG S tip.

We charge £70.00 inspection fee per cartridge but this amount is included on the overall price if further work is carried out i.e. repairs to the suspension/coils or a re-tip etc. The prices can vary depending on the work required. Please also be mindful that the inspection is non-refundable and any prices we quote do not include shipping costs. If your cartridge can be repaired, we will return it back to you with a spec stating clearly what has been done. I cannot give you a time frame, because it all depends on the pieces we have available and where you will fit into the work queue.

Finally, I should explain that the FG tips are by far one the best tips produced and the longevity is over 2000. Also, for most cartridges this will be an upgrade to the original tip.

Let me know you thoughts.
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Cantilever straightening if possible starts from £175.00

Αυτό πήρε μια αυξησούλα της τάξεως του 20% απ το 2015,που ίσιωσα μία ΜΜ,ολοκαίνουρια.