Παράσιτα στο ραδιόφωνο όταν ανοίγω άλλη συσκευή.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Έχω ένα στερεοφωνικό Sony το οποίο είναι συνδεδεμένο σε ένα φτηνό πολύπριζο 4 θέσεων. Πάνω στο πολύπριζο συνδέω και το laptop. Όταν είναι κλειστό το laptop, το στερεοφωνικό πάιζει χωρίς παράσιτα τους ραδιοφωνικούς σταθμούς. Όταν ανοίγω το laptop ξαφνικά οι ραδιοφωνικοί σταθμοί γεμίζουν παράσιτα. Το πρόβλημα παρυσιαζεται μόνο στους ραδιοφωνικούς σταθμούς και όχι σε ακρόαση cd, κασέτας ή απο το usb.

Αν το πρόβλημα είναι στο πολύπριζο ποιο πολύπριζο θα προτείνατε ώστε να μην παρουσιάζεται το πρόβλημα;
 

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
Όταν το laptop λειτουργεί με μπαταρία και αποσυνδέσεις το καλώδιο τροφοδοσίας του laptop, έχει παράσιτα;
Τα παράσιτα δημιουργούνται απο τις αρμονικές συχνότητες των chip γραφικών συνήθως. Και μεταδίδονται και στον αέρα για 1-2 ίσως και περισσότερα μέτρα γύρω από τους υπολογιστές επιρρεάζοντας τις ραδιοφωνικές συχνότητες.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Όταν βγάζω το καλώδιο τροφοδοσίας του laptop τότε τα παράσιτα εξαφανίζονται. Το δοκίμασα σε σταθμούς με RDS. Όταν έχω συνδεδεμένο το laptop τότε το RDS δεν εμφανίζεται. Όταν βγάλω το καλώδιο τροφοδοσίας τότε το RDS εμφανίζεται. Τι μπορεί να γίνει ώστε να μην υπάρχουν παράσιτα;
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Δοκίμασα σε άλλη πρίζα το στερεοφωνικό και δεν κάνει παράσιτα. Θα δοκιμάσω με άλλο πολύπριζο γιατί λόγω διάταξης δε μπορώ να έχω το στερεοφωνικό σε άλλη πρίζα.