Αγορά ενισχυτή Stereo μέχρι 500 ευρώ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tesla87

New member
3 January 2019
2
Καλημέρα σας.
Θέλω να αγοράσω έναν ενισχυτή για το νέο μου ηχοσύστημα που θα αποτελείται από το pro-ject debut carbon esprit και τα polk audio signature s55. Μετά από κάποια έρευνα κατέληξα στους
Marantz PM6006
Yamaha A-S701
Denon pma-800ne
Rotel a-10
Έχω δει και τους NAD και cambridge audio αλλά αυτοί δεν έχουν phono stage. Ποιος από τους παραπάνω πιστεύετε πως είναι ο καταλληλότερος?
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,378
Θεσσαλονίκη
Σα γκάζι, εκ πρώτης ο πιο ενδιαφέρων φαίνεται να είναι ο yamaha. Αν και ο ήχος της εταιριας είναι προς τη φωτεινή πλευρά της ζωής και δεν ξέρω το ηχείο πως παιζει. Σίγουρα θα φρόντιζα να ακούσω το συνδυασμό παντως. Ως προς το phono, νομίζω ότι μπορείς να πάρεις κάποιο φτηνό εξωτερικό και να παίζει καλύτερα από τα ενσωματωμένα των ενισχυτων που κοιτάς. Και Προσωπικά σα brand θα προτιμούσα τη nad και την cambridge audio.
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Η αλήθεια είναι ότι ένα pp2 της nad το οποίο μεταχειρισμένο παίζει γύρω στο πενηνταρικο είναι πολύ τίμιο, για να μην πω πολύ καλό και όχι μόνο για την τιμή του
 

tesla87

New member
3 January 2019
2
Σε 60 τετραγωνικά και όχι δεν ακούω και πάρα πολύ δυνατά. Τι λέτε να πάρω έναν nad c272 και προ c162 μεταχειρισμένα??
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Oλοι οι ενισχυτες που ανεφερες ειναι αξιοπρεπεστατοι και εχουν καλες κριτικες στον τυπο και εντυπωσεις απο πελατες.

Εγω εαν δεν ειχα δυνατοτητα να τους ακουσω συγκριτικα, θα εκλεινα προς τον Μαραντζ γιατι ειναι πολυ τιμιος και με μια συνεπεια στην ακουστικη του φιλοσοφια στα μοντελα του μεσαιας (ακομα και χαμηλης) τιμης. Επισης δεν θα αγοραζα phono ξεχωριστο.

Παντως τα 4 απο τα 5 μοντελα ππου αναφερεις βρισκονται κανονικα ολα σε καθε μεγαλο καταστημα Χαϊ Φαϊ ( δεν μιλαμε για τα ελιτιστικα) η σουπερμαρκετ ηλεκτρονικων.

Εαν τα ηχεια σου τα αγορασες σε καταστημα ειναι πολυ πιθανον να εχουν και τους ενισχυτες αυτους η καποιους απο αυτους. Θα σου προτεινα να τους πεις οτι ενδιαφερεσε για την συγκεκριμενη αγορα και θα ηθελες να κανεις ακροαση με τα ηχεια αυτα τα συγκεκριμενα.

Θα ειναι ο καλυτερος οδηγος για σενα.

Αν παλι εκει που αγορασες τα ηχεια σου ειναι στο ιντερνετ η δεν εχει αυτους τους ενισχυτες, βρες ενα καταστημα ηλεκτρονικων και ακουσε με ενα ζευγαρι ηχεια ( το ιδιο) και αν γνωριζεις καποια που να μοιαζουν με τα δικα σου.
 

Sanvean

AVClub Enthusiast
30 March 2010
971
Athens
Με τόσο μικρή ισχύ (πχ τα 45W/8Ω & 60W/4Ω του PM6006), το πιθανότερο είναι ότι τα ηχεία θα παρουσιάσουν συμπτώματα υπο-οδήγησης. Βάλτε στην "εξίσωση" και τον -μεγάλο- χώρο (60τμ), και έχετε μια αποτυχημένη αγορά.
Από τα μοντέλα που έχουν αναφερθεί, μόνο ο A-S701 θα είχε κάποια τύχη, αλλά -όπως ήδη έγραψε ο Panoramix- λόγω ηχητικού χαρακτήρα χρειάζεται προσοχή στο ματσάρισμα. NAD & CA -με όσο το δυνατόν περισσότερη ισχύ- αποτελούν πιο ασφαλείς λύσεις.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
Η αλήθεια είναι ότι ένα pp2 της nad το οποίο μεταχειρισμένο παίζει γύρω στο πενηνταρικο είναι πολύ τίμιο, για να μην πω πολύ καλό και όχι μόνο για την τιμή του
το pp2 ειναι εξαιρετο για τα χρηματα του. το ειχα καποτε. ομωs ειναι 24βολτο και αυτο πρεπει να το λαβει υποψη αν αυριο Θελησει να τροφοδοτησει το phono με μπαταρια
 

mortezas

New member
9 October 2011
6
Έχω τον Yamaha εδω και 7 μήνες. Δε τον έχω παίξει πάνω απο το 40% ποτέ μου. Με καλύπτει σε ένταση με το παραπάνω. και η ποιότητα του ήχου για μένα πολύ καλή.
Ο η ένταση που έχει να δώσει δε μπορώ να τη φανταστώ. Τον συνιστώ ανεπιφύλαχτα