Τι ενισχυτή για Μουσική

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Titanx

New member
25 December 2018
7
Καλησπέρα σας όλους και καλή χρονιά,

θα ήθελα τη βοήθεια σας για αγορα ενισχυτή και ηχείων. Πρωτα απ'ολα σας πω οτι η χρήση προορίζεται καθαρά για άκουσμα μουσικής περισσότερο από βινύλια μιας και διαθέτω πάρα πολλά και μέσω συνδρομητικών πλατφορμών (Tida – Spotify etc). Ουσιαστικά ο χώρος δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλος ούτε με ενδιαφέρει η ένταση μιας και δεν πρόκειται να κάνω πάρτι η να τρελάνω στη διαπασών τη γυναίκα και το παΐδι μου ακούγοντας Bathory :music-smiley-005:

Όσον αφορά το χώρο είναι περίπου 15τμ (man cave). Τώρα το budget δεν θα ήθελα να ξεπεράσω τα 600€. Επίσης για να μη σας κουράζω άλλο θα ήθελα να δέχεται ή να έχει ο ενισχυτής wi-fi.




Ευχαριστώ
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
κοιτα και εδω μεσα στις αγγελειες σιγουρα θα βρεις κατι ,δεν πουλαω κατι για να προλαβω οτιδηποτε το λεω
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,812
Θεσσαλονίκη
Πάντως τα κομμάτια που σου πρότεινα τα έχει ο ίδιος πωλητής και μπορείς να τα ακούσεις ταυτόχρονα, αν βέβαια σε βολεύει η Αθήνα.
Φυσικά κι εγώ καμία σχέση δεν έχω με τον πωλητή.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Ώπα. Δεν ξέρω μήπως πρέπει να αλλάξω τον τίτλο του θέματος καθώς αντιλαμβάνομαι ότι έχεις ένα συνολικό budget 600 ευρώ και ψάχνεις και ηχεία και ενισχυτή. Σωστα; Και να τονίσω ότι πρώτα παίρνουμε ηχεία και βάσει αυτών παιρνουμε και ενισχυτή.
Τέλος, αν δε σκοπεύεις στην πολυκαναλη ακρόαση ίσως είναι καλό το νημα να μεταφερθεί στη hifi του δικαναλου

Κατά τα άλλα πάρε ενεργά ;)
Και το εννοώ. Κανένα focal, κανένα adam... βέβαια το θέμα βινύλιο και wifi σε συνδυασμό με το budget μπερδεύει λίγο το concept...
 

Titanx

New member
25 December 2018
7
Δεν έχω ηχεία οπότε δεν ξέρω από που και πως να ξεκινήσω.
Οι αγγελίες ενδιαφέρον όμως βρε παιδιά από την εμπειρία σας πως θα ξέρω αν δεν έχει κάποιο πρόβλημα?
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Για δες εδώ. Τώρα να πω ότι δεν τον ξέρω τον πωλητή ψέμματα θα πω :)
Πάντως για τα τ.μ. που αναφέρεις φαίνεται πολύ καλή επιλογή.
Αλλά έχουμε αφήσει αδιευκρίνιστο αν το 600αρι πάει στο σύνολο. Επίσης και το αν μιλαμε για δικαναλο.
 

Titanx

New member
25 December 2018
7
Απάντηση: Re: Τι ενισχυτή για Μουσική

Για δες εδώ. Τώρα να πω ότι δεν τον ξέρω τον πωλητή ψέμματα θα πω :)
Πάντως για τα τ.μ. που αναφέρεις φαίνεται πολύ καλή επιλογή.
Αλλά έχουμε αφήσει αδιευκρίνιστο αν το 600αρι πάει στο σύνολο. Επίσης και το αν μιλαμε για δικαναλο.

To budget συνολικά δεν θέλω να ξεπεράσει τα 600€-700€. Τώρα αναφορικά για δικαναλλο η βασική του λειτουργεία 90% θα είναι για μουσική από ένα Audiotechnica turntable L120 και streaming. Mελλοντικα αν και εχω μια 4κ tv δεν ξερω αν θα το συνδεσω γι'αυτο και δεν αναφερθηκα σε homecinema τυπου ενισχυτες.
Ο Yamaha R-N402D πως σας φαίνεται? με αυτα τα ηχεία
Klipsch R-15M Monitor ?
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,812
Θεσσαλονίκη
Αν αποφασίσεις για ενεργά ηχεία οι συμφορίτες έδωσαν υπέροχες ιδέες ,αν πάλι θες ενισχυτή που έχει 2*120 βατ στα 8 ωμ,phono,dac,tuner και έξοδο για sub εγώ θα έπαιρνα το HARMAN KARDON HK 3770 που εδώ έχει 600 ευρο αλλά στο ebay από Γερμανία κοστίζει λιγότερα 420 ευρο με τα μεταφορικά https://www.ebay.com/itm/233064405405
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
ποτε θα δουμε μηχανακια ΚΑΙ με DAB για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο;
θελω να πω, με τι ψυχη θα,παιρνε καποιος καινουργιο ραδιοενισχυτη fm οταν (οπως λεγεται) σε λιγο καιρο η μπαντα θα σιγησει;
εγω θα αγοραζα σκετο ολοκληρωμενο μονο και μονο γι'αυτον τον λογο
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Re: Τι ενισχυτή για Μουσική

Τώρα αναφορικά για δικαναλλο η βασική του λειτουργεία 90% θα είναι για μουσική

Ωρμομενος από το παραπάνω μετέφερα το νημα σε μια πιο ταιριαστή κατηγορία.
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,812
Θεσσαλονίκη
ποτε θα δουμε μηχανακια ΚΑΙ με DAB για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο;
θελω να πω, με τι ψυχη θα,παιρνε καποιος καινουργιο ραδιοενισχυτη fm οταν (οπως λεγεται) σε λιγο καιρο η μπαντα θα σιγησει;
εγω θα αγοραζα σκετο ολοκληρωμενο μονο και μονο γι'αυτον τον λογο

αντιγράφω από τα χαρακτηριστικά του harman : vTuner™ (Internet radio) streaming.-bye-
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Για δες εδώ. Τώρα να πω ότι δεν τον ξέρω τον πωλητή ψέμματα θα πω :)
Πάντως για τα τ.μ. που αναφέρεις φαίνεται πολύ καλή επιλογή.
Αλλά έχουμε αφήσει αδιευκρίνιστο αν το 600αρι πάει στο σύνολο. Επίσης και το αν μιλαμε για δικαναλο.

Εννοείται τα Φοκάλ. Δεν υπάρχει η τιμή αυτή που δίνονται. Με τα ρέστα παίρνεις ένα phono stage της pro-ject καθώς και ένα network streamer και είσαι άρχων