Διπλή σύνδεση VGA με 4k projector και ενισχυτή.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

DiGiTaLBee

New member
30 November 2007
81
Χαϊδάρι
Έχω έναν παλιό Yamaha ενισχυτή που δεν υποστηρίζει 4Κ και HDR και έναν προβολέα που τα υποστηρίζει . Για να μην πάρω συσκευή που κάνει audio extraction έλεγα να συνδέσω την μία έξοδο της κάρτας γραφικών στον ενισχυτή και την άλλη στον προντζέκτορα. Να δηλώσω στα windows σαν έξοδό ήχου την σύνδεση στον ενισχυτή και να πάρω εικόνα 4Κ HDR από την άλλη. Το έχει δοκιμάσει κανείς;
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Επι της αρχής, δουλεύει.

Πρακτικά εξαρτάται από πολλές παραμέτρους και κυρίως από το προγγαμμα αναπαραγωγής.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Δουλεύει κανονικότατα, ενδέχεται όμως να έχεις θέμα συγχρονισμού του ήχου/εικόνας (lipsync).
 

DiGiTaLBee

New member
30 November 2007
81
Χαϊδάρι
Πήρα μία GTX 1050 3GB τελικά.

Πρόβλημα. Όταν είναι συνδεδεμένος μόνο ο με προβολέας με καλώδιο HDMI 2.0, είναι όλα σχεδόν καλά. Λέω σχεδόν γιατί ενώ βάζω στο control panel της NVIDIA 4k ή και 1080p 10bit, στο info προβολέα μου δίχνει 8bit. To πρόβλημα αυτό μπορεί να είναι και του προβολέα. Θέλει λίγο ψάξιμο.
To άλλο πρόβλημα που προκύπτει όμως έχει να κάνει με την σύνδεση του ενισχυτή. Μόλις συνδέσω την δεύτερη έξοδο της κάρτας με τον ενισχυτή, ο προβολέας χάνει τον συγχρονισμό και βγάζει "No Input". Για να πάρω εικόνα πάλι, πρέπει να δηλώσω στον προβολέα EDID 1.4 αντί για 2.0 χάνοντας βέβαια το HDR. Αλλά και στο 1.4 που είναι, στο control πάνελ της NVIDIA, δεν μου δείχνει τον ενισχυτή σαν συσκευή ικανή να παίξει ήχο. Πρέπει να δεί κάποια ενεργοποιημένη συσκευή στην έξοδο του ενισχυτή για να πάρω ήχο από τον ενυσχητή (πχ να έχω ανοιχτή την TV).

Φαίνεται ότι η κάρτα ρίχνει και την πρώτη έξοδο σε EDID 1.4 όταν δεί συσκευή 1.4 στην δεύτερη. Το θέμα με τον ήχο δεν ξέρω πως μπορεί να λυθεί.

Καμία ιδέα;

Ενισχυτής : Υamaha rx-v467
Προβολέας: Optoma UHD51
 

DiGiTaLBee

New member
30 November 2007
81
Χαϊδάρι
UPDATE:

Νομίζω ότι είμαι σε καλό δρόμο. Ήχο τελικά πήρα από την Intel 4600 μέσο HDMI και κάνοντας expand το desktop (clone δεν δούλεψε). Έβαλα χωροταξικά το δεύτερο desktop σε μία γωνία για να μην φεύγει το mouse εύκολα έξω και έχω τώρα ήχο DTS-HD, MA κτλ.
Το max σε ανάλυση και χρώμα που πήρα απο τα windows είναι 4Κ 30Hz 10bit με HDR ενεργοποιημένο και 4:4:2 chroma. (RGB 10bit δεν μου δουλεύει σε 4Κ ανάλυση).
Παίζοντας τώρα με το KODI DSPlayer κατάφερα και έφτασα σε αυτό το αποτέλεσμα:


Το θέμα μου τώρα είναι με το τι δείχνει ο προβολέας στο Info.




Αυτή είναι η εικόνα που πήρα απο mkv του Blade Runner 2049 4K 10bit HDR (δεν έχω πειράξει καθόλου τις ρυθμίσεις ακόμα του προβολέα).:


Είναι λάθος τα στοιχεία που βγάζει το info του προβολέα ή παίρνει 10bit και δίχνει 8bit ; :chinscratch: