Αναβάθμιση AV ηχοσυστήματος (ηχεία-Ενισχυτής)- Αξίζει;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

dreamstrider

New member
24 January 2012
5
Καλησπέρα!
Έχω ενα συστημα 7.1 απο το 2009 περίπου.
L,R,SL,SR : Heco Victa 500
C: Heco Victa 100
SW: Roister PB 150
RL,RR: Παλιά ηχεια Aυτ/του CRAIG (μη βαρατε-για πειραμα τα έχω - παντως είναι οκ με το audyssey)
AVR:Onkyo TX-SR 507 (5.1-7.1 processing only)
Int Amp: TEAC x 3500 (για τα RL,RR CRAIG)
Τα ειχα παρει τοτε ως σχετικα low budget επιλογες για τον συγχωρεμενο πατερα μου και τα χρησιμοποιω πλεον εγώ για home cinema (χαμηλά συνήθως το βράδυ σε dynamic vol light) και μουσική (metal hard rock δυνατά - όταν επιτρέπουν τα μικρά).

Ο χώρος είναι σχετικά μικρός αλλά ψηλός (340Χ350X315). Έχω προβολικό σε ηλεκτρικό πανί 3m (περίπου 132'') κρεμασμένο απο την καμάρα των σχεδίων που βλέπετε.
ΓŽΒ£Γβ€žΓŽΒΉΓŽΒ³ΓŽΒΌΓŽΒΉΓΕ’Γβ€žΓβ€¦Γβ‚¬ΓŽΒΏ 2019-01-03, 19.19.45.jpgΓŽΒ£Γβ€žΓŽΒΉΓŽΒ³ΓŽΒΌΓŽΒΉΓΕ’Γβ€žΓβ€¦Γβ‚¬ΓŽΒΏ 2019-01-03, 19.20.06.jpgΓŽΒ£Γβ€žΓŽΒΉΓŽΒ³ΓŽΒΌΓŽΒΉΓΕ’Γβ€žΓβ€¦Γβ‚¬ΓŽΒΏ 2019-01-03, 19.20.37.jpgΓŽΒ£Γβ€žΓŽΒΉΓŽΒ³ΓŽΒΌΓŽΒΉΓΕ’Γβ€žΓβ€¦Γβ‚¬ΓŽΒΏ 2019-01-03, 19.21.16.jpg

Μου μπηκε το μικροβιο να αλλαξω -αναβαθμισω κάτι, καθότι απεκτησα ενα Apple tv 4k και έχει atmos (ασχέτως αν δεν έχω 4Κ τηλεόραση ή προβολικό- ο ήχος θεωρω πως είναι πιό σημαντικός).
Ξεκινησα ψαχνοντας ενισχυτη για 7.1(2).4 (ειμαι μεταξύ Onkyo 730 [μάλλον] ,Onkyo 830 ή DENON 4500 ) είπα να βάλω ηχεία για atmos (2 αρχικά και άλλα 2 αργότερα ) πχ τα φτηνά της onkyo (skh 410). Ψάχνοντας σιγά σιγά κατάλαβα ότι μαλλον δεν ειναι αξιόλογα, οπότε σκέφτομαι τα dali c1 ως FH και RH στις γωνίες της οροφής περίπου.

Και κάπου εκεί σκέφτηκα να αλλάξω και τα L,R αρχικά, με dali (oberon 5). Μαλιστα έχω βρει καινουρια με 500 ευρώ (ίσως και πιο κατω) απο γνωστό μου.

Όπως βλέπετε δεν ξέρω τι ακριβώς θέλω, και ΑΝ αξίζει τελικά τέτοια αλλάγη (ιδίως στα main L R). Τα heco δεν είναι άσχημα τηρουμένων των αναλογιών. Το κακό είναι οτι , και επειδή ασχολούμαι με ήχο- παίζω και μουσική (κιθάρα,πιάνο κτλ) , καταλαβαίνω λεπτομέρειες στον ήχο. Φυσικά το WAF είναι αρνητικό (NO).

Τι προτείνετε;Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια βοήθεια.
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Εγώ αστην θέση σου δεν θα πείραζα τίποτα και αντ αυτού θα έφτιαχνα ένα καλό σχετικά συστημα ακουστικών και θα άκουγα την μουσική μου εκεί.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Θέλει εντελώς άλλη διαρύθμιση για να γίνει Home Cinema. Είναι εντελώς λάθος η τοποθέτηση των ηχείων από την οποία θα προέκυπταν οι θέσεις για το atmos.

Δες αυτό εδώ για immersive ήχο με ακουστικά που στα κάνει και δώρο ένα ζευγάρι. Χτες κυκλοφόρησε επισήμως στην αγορά.

https://en.creative.com/p/super-x-fi/creative-sxfi-amp
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,013
Φίλε όπως τα έχεις τοποθετημένα δεν αξίζει η αναβάθμιση. Ούτε και στο υφιστάμενο αξίζει. Μόνο ηχομπάρα και αυτή πρέπει να κοιτά στη θέση ακρόασης. Αν κάποτε αποφασίσεις αλλάξεις όλη την διαρρύθμιση και κάτσουν τα ηχεία στις θέσεις που πρέπει προχώρα. Αλλά αυτό πάλι με τα Παλιά ηχεία Aυτ/του με βάζει σε σκέψεις για το επίπεδο ήχου που θέλεις να φτάσεις. Αναθεώρησε όλη την φιλοσοφία σου περί καλού ήχου και διαρρύθμιση του χώρου και προχώρα.
 

dreamstrider

New member
24 January 2012
5
Ευχαριστω για την βοηθεια. Να προσθεσω για να μην φαινεται τελειως λαθος πως το κεντρικο το παω σε καρεκλα στο κεντρο οταν βλεπω ταινιες οποτε δεν ειναι τοσο λαθος η διαταξη οσο φαινεται.
 

dreamstrider

New member
24 January 2012
5
Ευχαριστω για το σχόλιο! Σας εχω μπερδεψει με το σχέδιο μάλλον. Αυτο που βλέπετε αριστερα στην 3η φωτο ειναι το L Surrround-ΟΧΙ το L ΜΑΙΝ. Επίσης το center ειναι κατω απο την TV σε επιπλο και οχι στο πατωμα. Το L είναι οντως πιο κοντα στο Center οταν βλεπω TV, αλλα οταν κατεβαζω το πανί φερνω το C σε καρεκλα κατω του και απο τη θεση μου εχουν ιδια αποσταση L C R (3μ) .Γενικα το audyssey τα φερνει οκ απο εντασεις στη θεση θεασης-ακροασης. Δειτε και καλυτερα σχεδια.
ΓŽΒ£Γβ€žΓŽΒΉΓŽΒ³ΓŽΒΌΓŽΒΉΓΕ’Γβ€žΓβ€¦Γβ‚¬ΓŽΒΏ 2019-01-05, 15.37.26.jpgΓŽΒ£Γβ€žΓŽΒΉΓŽΒ³ΓŽΒΌΓŽΒΉΓΕ’Γβ€žΓβ€¦Γβ‚¬ΓŽΒΏ 2019-01-05, 15.37.42.jpgΓŽΒ£Γβ€žΓŽΒΉΓŽΒ³ΓŽΒΌΓŽΒΉΓΕ’Γβ€žΓβ€¦Γβ‚¬ΓŽΒΏ 2019-01-05, 15.37.10.jpg
 

dreamstrider

New member
24 January 2012
5
"Εγώ αστην θέση σου δεν θα πείραζα τίποτα και αντ αυτού θα έφτιαχνα ένα καλό σχετικά συστημα ακουστικών και θα άκουγα την μουσική μου εκεί."

Εχω ακουστικα τα dt770 και πηρα εναν ενισχυτη που περιμενω απο αμερικη (jds atom). Πιστευω ειμαι κομπλε (ισως παρω και κανα dac μετα )
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
"Εγώ αστην θέση σου δεν θα πείραζα τίποτα και αντ αυτού θα έφτιαχνα ένα καλό σχετικά συστημα ακουστικών και θα άκουγα την μουσική μου εκεί."

Εχω ακουστικα τα dt770 και πηρα εναν ενισχυτη που περιμενω απο αμερικη (jds atom). Πιστευω ειμαι κομπλε (ισως παρω και κανα dac μετα )

Μπουμπούκι είσαι. Ασε το χομ σινεμα όπως είναι, τσάμπα λεφτά θα δώσεις.
 

dreamstrider

New member
24 January 2012
5
Η πιο λογική άποψη. Πάντως πιστεύεις πως θα δω ιδιαιτερη διαφορα αν πάω σε κυριως oberon 5 σε σχέση με τα heco victa 500? Εννοώ πως τα δευτερα ναι μεν ειναι χαμηλης τιμης κτλ αλλα δεν ειναι της πλάκας. Το ρωτάω γιατι έχω όπως είπα καλη προσφορά.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Η αναβάθμιση σε καλύτερο ηχείο δεν θα σου λύσει τα θέματα τοποθέτησης που έχεις.

Αν θες atmos πρέπει να κάνεις αυτό:

screenshot.4.jpg
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Απάντηση: Re: Αναβάθμιση AV ηχοσυστήματος (ηχεία-Ενισχυτής)- Αξίζει;

Η αναβάθμιση σε καλύτερο ηχείο δεν θα σου λύσει τα θέματα τοποθέτησης που έχεις.

Αν θες atmos πρέπει να κάνεις αυτό:

View attachment 158063

..και να τηρουνται οποσδηποτε οι 'σωστες' γωνιες...