Αγορά νέου 4Κ δορυφορικού δέκτη με DVB SX2

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

paloukari

New member
13 July 2010
29
Καλησπέρα. Είμαι στη διαδικασία αγοράς νέου δέκτη και είμαι ανάμεσα στους Zgemma H9s (plus), Vu-Uno 4k SE, Octagon SF8008 4K ή καλύτερα να περιμένω για τον Edition OS MIO 4K; Με ενδιαφέρει να υποστηρίζουν με κάποιο τρόπο mgcamd (υπάρχει για ARM επεξεργαστές αλλά δεν γνωρίζω κατά πόσο λειτουργεί απρόσκοπτα με κάποιο απο τα πιο πάνω μηχανήματα. Επίσης με ενδιαφέρει και η λειτουργία Stalker.
 

sakisvele

New member
21 January 2009
91
Ti εχει παραπανω το mgcamd που εχεις φαει τα νυχια σου απο τα αλλα cam και παρε καποιον που εχει υποστηριξη..
Με το Stalker. τι ζητας να δεις,,
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Απλά να τονίσω οτι η θέαση με emu για παράνομη χρήση δεν ενδιαφέρει το forum μας. Τώρα αν γίνεται απλά για να μοιράσουμε κάτι μέσα στο σπίτι μας θα ειναι αποδεκτό αλλά με επιφύλαξη πάλι.
 

paloukari

New member
13 July 2010
29
Ti εχει παραπανω το mgcamd που εχεις φαει τα νυχια σου απο τα αλλα cam και παρε καποιον που εχει υποστηριξη..
Με το Stalker. τι ζητας να δεις,,

Όταν εννοείτε υποστήριξη να υποθέσω ότι εννοείτε VU+;
Για τον VU+UNO 4Κ SE ξεκίνησα αλλά είδα στην πορεία ότι υπάρχουν κατά την γνώμη μου και άλλα αξιόλογα μηχανήματα με λιγότερα χρήματα.
 

sakisvele

New member
21 January 2009
91
Κοίτα για mio4k απο υποστήριξη έχει καργα για Ελλάδα ..δέκτη απο satdream team ..
Εγώ έχω vu+ αλλά είναι δυσκοιλιοι όσο αφορά τους driver και την αναβάθμιση τους.Περιεχόμενο 4k για ελληνικό πρόγραμμα δεν έχεις σπό ελεύθερη μετάδοση θα δεις διαφημίσεις τρέιλερ οπότε αν μπορείς να συμβιβαστείς με 1080p κάτσε εκεί.. Είναι νωρίς για αγορά δέκτη 4k όσο και αν ζηλεύεις την ποιότητα. Αλήθεια τι δέκτη έχεις τώρα;
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Για να πάρεις 4K δορυφορικό δέκτη έχεις σίγουρα και 4K τηλεόραση.

Μιας και όπως λέει ο φίλος sakisvele το υλικό σε 4K απο ελληνικά κανάλια δεν υπάρχει και θα αργήσει αρκετά να γίνει αν αναλογιστούμε την πορεία που είχαν τα HD κανάλια που ακόμα δεν εκπέμπουν πανελλαδικά.

Τότε αυτό που μένει ειναι ελάχιστα κανάλια που εκπέμπουν διάσπαρτα σε κάποιους δορυφόρους πρόγραμμα σε 4K ελεύθερα όπως στον turksat 42E.

Αν λοιπόν η τηλεόραση σου εχει ενσωματωμένο δορυφορικό δέκτη μπορείς να τραβήξεις ένα καλώδιο απο την Loop θύρα του δορυφορικού δέκτη να το βάλεις στη τηλεόραση και να κατεβάσεις manual τις συχνότητες απο τα 4K κανάλια απο τους δορυφόρους που στοχεύεις. Έτσι έχω κανει και εγώ και είδα όλο το mudial σε 4K χωρίς να έχω δορυφορικό δέκτη 4K.
 
  • Like
Reactions: legendsat

master2

Established Member
10 July 2012
105
Οι 4κ δεκτες αν συνδεθουν σε HD τηλεορασεις (1080 αναλυση) παιζουν κανονικα ή δεν θα χει εικονα?
 

paloukari

New member
13 July 2010
29
Για να πάρεις 4K δορυφορικό δέκτη έχεις σίγουρα και 4K τηλεόραση.

Μιας και όπως λέει ο φίλος sakisvele το υλικό σε 4K απο ελληνικά κανάλια δεν υπάρχει και θα αργήσει αρκετά να γίνει αν αναλογιστούμε την πορεία που είχαν τα HD κανάλια που ακόμα δεν εκπέμπουν πανελλαδικά.

Τότε αυτό που μένει ειναι ελάχιστα κανάλια που εκπέμπουν διάσπαρτα σε κάποιους δορυφόρους πρόγραμμα σε 4K ελεύθερα όπως στον turksat 42E.

Αν λοιπόν η τηλεόραση σου εχει ενσωματωμένο δορυφορικό δέκτη μπορείς να τραβήξεις ένα καλώδιο απο την Loop θύρα του δορυφορικού δέκτη να το βάλεις στη τηλεόραση και να κατεβάσεις manual τις συχνότητες απο τα 4K κανάλια απο τους δορυφόρους που στοχεύεις. Έτσι έχω κανει και εγώ και είδα όλο το mudial σε 4K χωρίς να έχω δορυφορικό δέκτη 4K.

Δυστυχώς η τηλεόραση μου είναι μια SONY 4Κ και ο προγραμματισμός για δορυφορικά κανάλια είναι επιεικώς απαράδεκτος. Μόνο τον 19Ε μπορώ να ρυθμίσω που τον έχει σαν default. Βλέπω UHD κανάλια αλλά μόνο από αυτόν τον δορυφόρο. Θα ήθελα πολύ να έχω τον 42Ε.
 

paloukari

New member
13 July 2010
29
Κοίτα για mio4k απο υποστήριξη έχει καργα για Ελλάδα ..δέκτη απο satdream team ..
Εγώ έχω vu+ αλλά είναι δυσκοιλιοι όσο αφορά τους driver και την αναβάθμιση τους.Περιεχόμενο 4k για ελληνικό πρόγραμμα δεν έχεις σπό ελεύθερη μετάδοση θα δεις διαφημίσεις τρέιλερ οπότε αν μπορείς να συμβιβαστείς με 1080p κάτσε εκεί.. Είναι νωρίς για αγορά δέκτη 4k όσο και αν ζηλεύεις την ποιότητα. Αλήθεια τι δέκτη έχεις τώρα;

Είχα έναν VU-Zero αλλά τον έδωσα για να πάρω έναν καλύτερο και σκεφτόμουν για 4Κ μιας και δεν σκοπεύω να αγοράζω κάθε τρεις και λίγο άλλο δέκτη. Το ξέρω για τα ελληνικά κανάλια. Έτσι και αλλιώς μου αρέσει να παρακολουθώ ξένα προγράμματα (ταινίες, αθλητικά, ντοκυμαντέρ κ.α.) ελεύθερα απο διάφορους δορυφόρους. Θα ήθελα για παράδειγμα το TRT 4K ή το ZDF 4K που διαβάζω ότι πρόκειται να βγει σύντομα και πιστεύω ότι θα ακολουθήσουν και άλλα ξένα κανάλια σε ελεύθερη μετάδοση.
 

paloukari

New member
13 July 2010
29
Αν δεν προχωρήσω στην αγορά 4Κ δέκτη, υπάρχουν αξιόλογοι δέκτες HD με S2X Tuner, με δυνατότητα λήψης multistreaming και transcoding;
 

sakisvele

New member
21 January 2009
91
Καλός αλλά....βασανιαρικος..
Απο vu σε edision θα κατσεις ξανά στα θρανία
 

sakisvele

New member
21 January 2009
91
Εδώ ένα rf modulator πήρα και παλεύω να το σεταρω ...μια βδομάδα...χαχαχα και όλο κάτι δεν μαρεσει και το γαργαλαω
 

paloukari

New member
13 July 2010
29
Καλός αλλά....βασανιαρικος..
Απο vu σε edision θα κατσεις ξανά στα θρανία

Εφόσον οι Edition OS είναι enigma 2 και παίρνουν λογισμικό Satdreamgr κτλ, δεν νομίζω να δυσκολευτώ. Πάντως από διάβασμα που έχω ρίξει έχω αρχίσει να σκέφτομαι πολύ σοβαρά πάλι την επιλογή του Edition mio os 4k με αρκετά καλή υποστήριξη απο Satdreamgr.
 

paloukari

New member
13 July 2010
29
Εχει ερθει στην Ελλαδα ο edision os mio 4k και ποσο κοστιζει?

Για Ελλάδα στο σκρουτζ, αρχίζει απο 169ευρώ. Πιο ακριβός απο τον Octagon 8008 αλλά φαίνεται να έχει καλύτερη υποστήριξη...μάλλον...
 

sakisvele

New member
21 January 2009
91
Κοίτα αν έχεις γραφτεί linuxsat-support.com τότε θα έμαθες και θα μάθεις ακόμα.
Αν κάνεις και donation θα έχεις ακόμα καλύτερη υποστήριξη απο την ομάδα..αν δεν θες,
πάλι θα υποστηρικτής αλλά κάποια στιγμή από μόνος σου θα υποχρεωθείς.Τα καλά να γράφονται.