Projector και screen συμβουλη

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

fedon75

New member
3 January 2019
15
Γεια σας παιδιά, τη συμβουλή σας

Βασικές διαστάσεις του χωρου:
αποσταση τοίχο οθόνης σε τοίχο projector 4.5μ. Υπολογίζω απόσταση αφαιρώντας βάθος projector και οθόνης περίπου 4μ με 4.1μ
Τοποθέτηση projector σε ράφι, ύψος 1.6μ η 2.3μ
Τοποθέτηση οθόνης στο ταβάνι ύψους 2.6μ
υψος τοίχου οθόνης από ταβάνι 1.5μ, μετά αρχίζει το πλαίσιο του τζακιού. Θα υπάρχει θέμα με τη θερμότητα να είναι τόσο κοντά στον τοίχο του τζακιού η οθόνη?
πλατος τοίχου οθόνης 2,35μ. μπορεί να μπει μεγαλύτερη οθόνη ακόμα και 4μ αλλά θα κλείνει το πέρασμα στο χώρο. Κατι από 2.4μ μέχρι 2.7μ δεν μου φαίνεται κακό.

Htpc και home theater δίπλα στο τζάκι, δηλαδή αντίθετα από το projector και κάτω από την οθόνη, υπολογίζω 10μ hdmi καλώδιο

Budget θα έλεγα 1000-1200 για όλα (projector, screen, hdmi)

Βασικές προδιαγραφές/χρήση που με ενδιαφέρουν
Full HD 1080p
3D
Κυρίως ταινίες και σειρές, ίσως game αν και το htpc δεν αντέχει

Το δωμάτιο ειναι το σαλόνι και το φωςκοντρόλαρετε από μαύρη μαυρίλα σε φωτεινό,

Σκέφτομαι τον Epson EH TW5650 και δεν έχω ιδέα τι οθόνη.
τι θα μου προτείνατε?
τι hdmi καλώδιο?

ευχαριστω
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Μπες στο site της epson για να υπολογίσεις ακριβως πόσες ιντσες μπορεις να ανοιξεις. ΑΥτο που δεν κατάλαβα ειναι το αν το τζακι ειναι κατω απο την οθονη (μπορεις να βάλεις σταθερη οθονη ή οχι? )

Εγω εχω αντίστοιχες αποστάσεις με σενα στο σαλονι μου και εχω βαλει σταθερη 110" στα 4,6μ απο το πανι ο προβολεας (Benq W2000). Η οθόνη που εβαλα ειναι μαρκας comtevision και την πηρα απο την cpi λιγο κατω απο 380ε αν θυμαμαι καλα. Ολο το πακετο μου ειχε βγει περιπου οσο ειναι το budget σου. Αν ομως θες ηλεκτρικη πχ θα πρεπει να ανεβασεις το budget δεδομενου οτι ειναι πιο ακριβες σε γενικες γραμμες + το οτι ο επσον αν θυμαμαι καλα ειναι ενα κλικ ακριβότερος απο τον benq μου.
 

fedon75

New member
3 January 2019
15
Απάντηση: Re: Projector και screen συμβουλη

Σταθερή δεν μπορώ να βάλω γιατί εκεί είναι και η τηλεόραση, πάνω αριστερά από το τζάκι.
Ναι το τζάκι είναι κάτω δεξιά
 

fedon75

New member
3 January 2019
15
Απάντηση: Re: Projector και screen συμβουλη

Μπες στο site της epson για να υπολογίσεις ακριβως πόσες ιντσες μπορεις να ανοιξεις. ΑΥτο που δεν κατάλαβα ειναι το αν το τζακι ειναι κατω απο την οθονη (μπορεις να βάλεις σταθερη οθονη ή οχι? )

Εγω εχω αντίστοιχες αποστάσεις με σενα στο σαλονι μου και εχω βαλει σταθερη 110" στα 4,6μ απο το πανι ο προβολεας (Benq W2000). Η οθόνη που εβαλα ειναι μαρκας comtevision και την πηρα απο την cpi λιγο κατω απο 380ε αν θυμαμαι καλα. Ολο το πακετο μου ειχε βγει περιπου οσο ειναι το budget σου. Αν ομως θες ηλεκτρικη πχ θα πρεπει να ανεβασεις το budget δεδομενου οτι ειναι πιο ακριβες σε γενικες γραμμες + το οτι ο επσον αν θυμαμαι καλα ειναι ενα κλικ ακριβότερος απο τον benq μου.

Μπήκα στο site της Epson και λέει
Screen size135.5 - 83.7 "
Throw distance (L)400 [cm]

Τα ίδια μου βγάζει και το Projector Central, άρα είμαι καλα για ~110

Αυτο μου έχει μπερδέψει στο calculator της Epson είναι

Distance from floor (H)113 - 110 [cm]

Στο σχήμα αυτό είναι το ύψος του projector από το πάτωμα και είναι πολυ χαμηλά. Είναι δυνατόν να μην μπορώ να τον βάλω στο 1,6μ για μια οθόνη που θα κρέμεται στα 2.6μ στο ταβάνι?
 
19 June 2006
35,671
Λόγω offset του φακού, ο προβολέας σου πρέπει να καθίσει όχι μόνον σε κατάλληλη απόσταση από το πανί αλλά και στο κατάλληλο ύψος σε σχέση με αυτό. Στην περίπτωσή σου:

Αν τοποθετήσεις τον προβολέα κανονικά, το κέντρο το φακού του πρέπει να σημαδεύει στην ευθεία 2 εκατοστά πάνω από το κατώτατο σημείο της οθόνης.
Αν τοποθετήσεις τον προβολέα ανάποδα, το κέντρο το φακού του πρέπει να σημαδεύει στην ευθεία 2 εκατοστά κάτω από το ανώτατο σημείο της οθόνης.
 

fedon75

New member
3 January 2019
15
Λόγω offset του φακού, ο προβολέας σου πρέπει να καθίσει όχι μόνον σε κατάλληλη απόσταση από το πανί αλλά και στο κατάλληλο ύψος σε σχέση με αυτό. Στην περίπτωσή σου:

Αν τοποθετήσεις τον προβολέα κανονικά, το κέντρο το φακού του πρέπει να σημαδεύει στην ευθεία 2 εκατοστά πάνω από το κατώτατο σημείο της οθόνης.
Αν τοποθετήσεις τον προβολέα ανάποδα, το κέντρο το φακού του πρέπει να σημαδεύει στην ευθεία 2 εκατοστά κάτω από το ανώτατο σημείο της οθόνης.
Άρα τοποθέτηση σε ράφι άλλου ύψους αποκλείεται?
Τα ρυθμιζόμενα ποδαράκια αν τα ρυθμίσω να κεντράρει θα παραμορφώνει? Κανένας τρόπος να ξεφύγω από τόσο περιορισμενο ύψος?
Μου κάνει εντύπωση γιατί το projector central calculator ούτε που ασχολείται με το ύψος του projector αλλά εδώ φαίνεται πολυ πιο περιοριστικό από το throw distance
 

fedon75

New member
3 January 2019
15
Νομίζω ότι στο πάνω ράφι στα 2.3μ είναι καλα, με το ταβάνι 2.6μ και κοντά 0,3μ το πλαίσιο της οθόνης. Τα 0,25μ vertical shift θα φτάνουν για μικροδιορθώσεις, σωστά?
Όπως καταλαβαίνετε δεν έχω καθόλου εμπειρία, ευχαριστω για την βοήθεια.
Αν τον βάλω στα 2,3μ θα πρέπει να τον ακουμπήσω ανάποδα στο ράφι?
Δεν θέλω να τον κρεμάσω στο ταβάνι γιατί θα χάσω 0,3μ και θα φαίνεται.
 
19 June 2006
35,671
Η θέση του προβολέα είναι μία και μοναδική, δυστυχώς, δεν μπορείς να τον τοποθετήσεις αλλού.

Για τοποθέτηση σε ράφι προβολέων οι οποίοι δεν διαθέτουν μετακίνηση φακού, είχα δει μια καταπληκτική ιδέα στο ιταλικό φόρουμ (και είχα ανεβάσει σε κάποιο νήμα και την φωτογραφία).

Παίρνεις ένα χαμηλό σκαμπό (με κοντά πόδια) και δένεις τον προβολέα ανάποδα χρησιμοποιώντας στις άκρες τα μεγάλα δεματοδετικά. Απολύτως κανένα πρόβλημα...θεός το παλληκάρι που το σκέφτηκε.
 

fedon75

New member
3 January 2019
15
Με την τοποθέτηση είσαι οκ?

Πάρε την πιο φθηνή από αυτές, είναι της ίδιας ποιότητας.

Αλλάζω τοίχο, παω μπροστά από παράθυρο 3.2μ πλάτος, δεν το ανοίγουμε και ποτέ...
Με 135’’ θα έχω 5cm κενό μεταξύ οθόνης και τοίχου στην κάθε πλευρά.
Προβολή από 4μ, οριακά γεμίζω την οθόνη και περισσεύουν 5-10cm throw distance.
Projector τοποθέτηση σε τραπεζάκι ~75cm για την ώρα και βλέπουμε για οροφή...
Έτσι θα είναι στο 1 μέτρο και από το htpc, απλά πρέπει να αλλάξω speakers κατά ένα τοίχο δεξιά και δεν θα έχω πλέον την tv κεντραρισμενη με το surround.
Για το projector οκ?
Ταιριάζει το throw distance του και γενικά έχω δει καλα σχόλια, μόνο σε θόρυβο με ανυσηχει, σε eco mode θα παίζω μπάλα με τέτοια διαγώνιο και throw distance?
 
19 June 2006
35,671
Η απόσταση θέασης ποια είναι? Ο προβολέας γι' αυτές τις ίντσες πρέπει να κάτσει στα 4 μέτρα από το πανί. Καθ' ύψος δε στα 87 εκατοστά από το πάτωμα....βολεύει έτσι?

Φως έχει πολύ, μην τον φοβάσαι.

Το κακό με αυτή τη διάταξη είναι ότι θα έχεις πάρα πολλές ανακλάσεις από τους πλαϊνούς τοίχους.
 

fedon75

New member
3 January 2019
15
Η απόσταση θέασης ποια είναι? Ο προβολέας γι' αυτές τις ίντσες πρέπει να κάτσει στα 4 μέτρα από το πανί. Καθ' ύψος δε στα 87 εκατοστά από το πάτωμα....βολεύει έτσι?

Φως έχει πολύ, μην τον φοβάσαι.

Το κακό με αυτή τη διάταξη είναι ότι θα έχεις πάρα πολλές ανακλάσεις από τους πλαϊνούς τοίχους.
Το δωμάτιο είναι σχεδόν τετράγωνο 4,5μ χ 4,5μ, τα 4μ throw distance τα έχω. Το ύψος θα το φέρω, βάζω 1-2 επιτραπέζια η τάβλι από κάτω ο˜‚.
γιατι οι ανακλασεις? Επειδή δεν θα ναι στην οροφή?
αποσταση θέασης περίπου 4μ
 
19 June 2006
35,671
Ο προβολέας θα κάτσει στα 4 μέτρα (πάνω σε τραπεζάκι). Εσείς θα κάθεστε στα 4 μέτρα δεξιά και αριστερά στον καναπέ?

Έγραψες ότι οι πλαϊνοί από το πανί τοίχοι θα έχουν απόσταση 5 εκατοστά. Το φως όταν φεύγει από την οθόνη πάει παντού. Το πρώτο πράγμα που θα χτυπάει, θα είναι οι πλαϊνοί τοίχοι. Οι ανακλάσεις μες τον χώρο θα κάνουν πάρτυ, υποβαθμίζοντας σημαντικά το τελικό αποτέλεσμα. Κουρτίνες μαύρες παίζει να μπουν εκατέρωθεν της οθόνης που θα ανοίγουν μονάχα κατά την προβολή?
 

fedon75

New member
3 January 2019
15
Ο προβολέας θα κάτσει στα 4 μέτρα (πάνω σε τραπεζάκι). Εσείς θα κάθεστε στα 4 μέτρα δεξιά και αριστερά στον καναπέ?

Έγραψες ότι οι πλαϊνοί από το πανί τοίχοι θα έχουν απόσταση 5 εκατοστά. Το φως όταν φεύγει από την οθόνη πάει παντού. Το πρώτο πράγμα που θα χτυπάει, θα είναι οι πλαϊνοί τοίχοι. Οι ανακλάσεις μες τον χώρο θα κάνουν πάρτυ, υποβαθμίζοντας σημαντικά το τελικό αποτέλεσμα. Κουρτίνες μαύρες παίζει να μπουν εκατέρωθεν της οθόνης που θα ανοίγουν μονάχα κατά την προβολή?
Σωστά για τις θέσεις, κάποια στιγμή αργότερα να τον βάλω πάνω στην οροφή.
5 cm κενό από τον τοίχο-πλαίσιο του παραθύρου, δεν θα καλύπτει δηλαδή η οθόνη για λιγο όλο το πλαίσιο του παραθύρου.
Ο τοίχος συνεχίζει 55cm Δεξιά και αριστερά. Δεξιά πλευρά τοίχος, αριστερα άνοιγμα
 

Attachments

  • 4E9AB509-0549-4E96-8C85-D78205C5E374.jpg
    4E9AB509-0549-4E96-8C85-D78205C5E374.jpg
    42.8 KB · Views: 151

fedon75

New member
3 January 2019
15
Εδώ φαίνεται η αρχική θέση πάνω από το τζάκι, πλάτος από κουρτίνα 2,35μ, ύψος τζακιού 1,1μ, ύψος ταβανιού 2,6
οτιδηποτε πάνω από 90’’ θα έβγαινε έξω δεξιά και θα έβρισκε στο τζάκι, όποτε θα έπρεπε να εκτείνεται η βάση πάνω από το άνοιγμα και να είναι στερεωμένη περίπου 10cm από τον τοίχο. Ψιλό χάλια δηλαδή
 

Attachments

  • 68F6990E-5F12-4229-A503-DA813C766637.jpg
    68F6990E-5F12-4229-A503-DA813C766637.jpg
    57.2 KB · Views: 134

fedon75

New member
3 January 2019
15
Το πανί ήρθε και μπήκε.
Το τσαλάκωμα είναι για να το γυρίσω πίσω όπως είναι η αναμενόμενο?
 

Attachments

  • 049E9B20-4F40-433D-89B6-FF29A37C1377.jpg
    049E9B20-4F40-433D-89B6-FF29A37C1377.jpg
    40.6 KB · Views: 95