iPhone XS - Ποιότητα Φωτό

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Τελευταια που ετυχε να κοιταξω σε μεγαλη οθονη καποιες φωτο απο το XS παρατηρησα πολλα ''τεχνουργηματα'' κυριως σε προσωπα

πχ κοιταξτε εδω:

https://images2.imgbox.com/d4/44/yZbIMX9C_o.jpg (το jpg δεν παιζει ρολο, το τσεκαρα, ειναι σε μεγιστη ποιοτητα και το προβλημα φαινεται ακριβως οπως στην original)

Το προβλημα ειναι μεγαλο σε πολλες φωτο, κυριως προσωπα

Οσο λιγότερο φως, τοσο μεγαλύτερο προβλημα (αναμενομενο) αλλά και με νορμαλ φωτισμο (και καλυτερο από της παραπανω φωτο - πχ σε εξωτερικό χωρο) το προβλημα ειναι πολλες φορες πολυ εντονο (το καταλαβαινεις ακόμα και βλεποντας τη φωτο στην οθονη του τηλ (χωρις καν ζουμ))

Κατι δεν παει καλά, ειναι τρελός ο θορυβος ή είναι η ιδεα μου;

Ρυθμισεις στο iPhone ειναι παντου ''max''

Κοιτώντας φωτο από το Χ, δεν παρατηρησα τετοιο θεμα (τουλαχιστον οχι σε τετοιο βαθμό)

Κατι ειχε παρει το ματι μου καποια στιγμη για κατι κολπα που εκανε το XS με τα προσωπα αλλα νομιζω ηταν διαφορετικης φυσης (και ηταν να διοθρωθεί κιολας)
 
Το έχω παρατηρήσει, αλλά αφενός όχι σε συχνότητα που να με κάνει να ψαχτώ παραπάνω, αφετέρου σε αρκετά κακοφωτισμένες περιπτώσεις. Η αλήθεια είναι πάντως ότι σπανιότατα τραβάω πρόσωπα με το κινητό οπότε μάλλον δεν έχω πλήρη άποψη.

Πιθανολογώ ότι είναι artifacts από τη βαριά επεξεργασία ελέω Smart HDR, ωραία τα computational photography αλλά έχουν και το κόστος τους πάντα.

Το άλλο που γράφεις στο τέλος ήταν smoothing στην μπροστινή κάμερα, και μάλλον όντως το διόρθωσαν.
 
Τώρα που το ξανασκέφτομαι, νομίζω πως κάτι κοινό που μπορώ να σκεφτώ γι'αυτές τις περιπτώσεις που το παρατήρησα είναι το ότι πάντα είναι πολλά πρόσωπα μαζί. Ίσως να έχει να κάνει και με το γεγονός ότι ο f/1.8 φακός καλείται να εστιάσει σε διαφορετικές αποστάσεις λόγω πολλών προσώπων, άρα παίζει βαρύ software sharpening για να κρυφτούν προβλήματα, που σπάει σε συνδυασμό με τον κακό φωτισμό;
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Να διευκρινήσω ότι δεν έχει να κάνει με το HDR. To κάνει με το HDR off.

Όντως συνδυάζεται με το φωτισμό αλλά, όπως είπα, το κάνει παρά πολύ συχνά και όχι με ιδιαίτερα κακό φωτισμό.

Σε μια εσωτερικού χώρου δλδ αλλά με αρκετό φως, δεν θεωρώ ότι δικαιολογείται τέτοιο αποτέλεμα (πρακτικά καταστρέφεται η φωτό).

Και ναι, μιλάμε για πρόσωπα, πάντα.
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,241
Νεο Ψυχικο
Είναι εμφανές ένα άσπρο τετράγωνο στο ένα πρόσωπο και ένα μικρότερο παραλληλόγραμμο στα μάτια του άλλου. Απαράδεκτο.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Είναι εμφανές ένα άσπρο τετράγωνο στο ένα πρόσωπο και ένα μικρότερο παραλληλόγραμμο στα μάτια του άλλου. Απαράδεκτο.

Επισης, είναι προφανές οτι κανείς δεν ενδιαφέρεται για την ταυτότητα αυτής που κάθεται στον καναπέ στα δεξια της φωτογραφίας.
Ο κοινωνικός ρατσισμός στο μεγαλείο του :p
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
To δεντρο το ξεσκισε πραγματικα. Σερπατινα


Και βασικα, γιατι ειναι ανοιχτη η τηλεοραση ?