Powerline Adapters

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

spyros_kalpakis

New member
11 April 2018
74
Έχω το εξής πρόβλημα. Στο σπίτι μου έχω σε ένα δωμάτιο το ρουτερ και σε άλλο τον αποκωδικοποιητή cosmote (ευρυζωνική σύνδεση) και τον αποκωδικοποιητή nova. Ο cosmote θέλει ίντερνετ από την θύρα stb. Ο nova από κάποια άλλη. Εγώ προμηθεύτηκα κάποια powerline adapters της tp-link και θέλω να σας ρωτήσω αν γίνεται μέσω των powerline adapters να περάσει διπλό σήμα ταυτόχρονα (δλδ. και για cosmote και για nova).
 

tsarm

Senior Member
19 September 2011
372
Να περάσει όπως λες διπλό σήμα, δεν γίνεται. Δοκίμασε όμως μήπως το on demand της Nova δουλέψει με το σήμα από την ethernet του ρούτερ που δουλεύει ο cosmote tv
 

spyros_kalpakis

New member
11 April 2018
74
Απάντηση: Re: Powerline Adapters

Να περάσει όπως λες διπλό σήμα, δεν γίνεται. Δοκίμασε όμως μήπως το on demand της Nova δουλέψει με το σήμα από την ethernet του ρούτερ που δουλεύει ο cosmote tv

Η STB θύρα δηλαδή μπορεί να χρησιμοποιηθεί κανονικά σαν θύρα για διαδίκτυο?
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Ο ρουτερ στη μια πλευρα με το ενα powerline και ενα δανεικο switch στην αλλη μερια μετα το powerline. Πανω στο switch βαλες τις συσκευες που θες...και δοκιμαζεις αν δουλευει

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

spyros_kalpakis

New member
11 April 2018
74
Ο ρουτερ στη μια πλευρα με το ενα powerline και ενα δανεικο switch στην αλλη μερια μετα το powerline. Πανω στο switch βαλες τις συσκευες που θες...και δοκιμαζεις αν δουλευει

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μπορείς να μου εξηγήσεις τι εννοείς γιατί δε κατάλαβα τίποτα?
 

kostasglikas

New member
28 March 2016
5
Καλησπέρα.Θα προμηθευτές ενα switch 5 θεσεων θα ρίξεις το ethernet του powerline σε μια θύρα του τέρμα αριστερά η τέρμα δεξια και μετα πανω sto switch θα ρίξεις και τα δυο ethernet.εγώ έτσι δίνω σε 8 συσκευες.

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tsarm

Senior Member
19 September 2011
372
Πριν αγοράσεις το switch 5 θέσεων που σου προτάθηκε , που αυτή είναι η σωστή λύση που θα ακολουθήσεις εάν δουλέψει , για τη δοκιμή μόνο , βάλε το Ethernet που έχεις στον CosmoteTV στη Nova. Να δεις δεν λειτουργεί το on demand της Nova. Εαν λειτουργήσει , προχωράς στην αγορά του switch.
 

ivatigoal

New member
2 December 2018
20
Μέσα από ένα ζευγάρι powerline ΔΕΝ μπορείς να περάσεις ταυτοχρονα και το stb και το Internet. Θες ένα ζευγάρι για την μία περίπτωση και ένα άλλο ζευγάρι για την άλλη.

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

spyros_kalpakis

New member
11 April 2018
74
κάτι τέτοιο δηλαδή?
view
https://drive.google.com/file/d/1Ei-R4_7AO-XcEpQAabFp5MVKlS0zIGwR/view

δουλεύει σίγουρα?
 

ivatigoal

New member
2 December 2018
20
Ξαναλέω δεν μπορείς να περάσεις 2 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΆ σήματα από Ένα powerline που να έχει και 50 θύρες επάνω. Έχουν τελειω διαφορετική διευθυνσολογιση

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

spyros_kalpakis

New member
11 April 2018
74
Τα καλώδια από το powerline πάνε στο switch και τα δύο. Σωστά?
Μπορείς να στείλεις φώτο και το άλλο powerline?
Αυτή η σύνδεση είναι κατάλληλη για multiview?
 

Akis_74

New member
2 April 2009
83
Προσωπικά είχα περάσει ethernet και stb σπο ένα ζευγάρι powerlines αλλά με την χρήση 2 microtic switches εκατέρωθεν που υποστήριζαν trunking.
 

ΓΡΥΠΑΣ

AVClub Enthusiast
6 December 2018
1,268
Απάντηση: Re: Powerline Adapters

Καλησπερα! " Ειδα φως και μπηκα " για κατι σχετικο... Εχω το modem σε παταρι, γιατι το εχω συνδεσει απευθειας με τον δεκτη της COSMOTE TV. Αλλα οπως ειναι λογικο, δεν εχω καλο WiFi στο σπιτι και θα μεταφερω το modem στο σαλονι. Θελω να ρωτησω, ποια επιλογη απο τις τρεις ( αν δεν κανω λαθος ) που δινει η COSMOTE ειναι η καλυτερη για να συνδεσω ασυρματα το modem με τον δεκτη.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Το modem με τον δεκτη θα ειναι σε αποσταση περιπου 8 μετρα, με 4 τοιχους αναμεσα τους, ενω θα ειναι στον ιδιο οροφο.