Γνώμες για αντικατάσταση εργοστασιακής πηγής

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mmanous13

New member
23 December 2008
92
αθηνα
Έχω ένα seat altea freetrack και σκέφτομαι να αντικαταστήσω την εργοστασιακή πηγή με κάτι καλύτερο. Μου προτάθηκαν κάποιες oem πηγές από την εταιρία digital iq. Έχει προχωρήσει κάποιος σε αντίστοιχη αντικατάσταση? Υπάρχουν κάποιες γνώμες?

ευχαριστώ.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Απάντηση: γνώμες για αντικατάσταση εργοστασιακής πηγής

Οι συγκεκριμένες πηγές της iq είναι κινέζικης παραγωγής με μέτρια προς καλή ποιότητα. Υπάρχουν και κάποιες καλύτερες κινέζικες πηγές και αρκετές χειρότερες φυσικά. Κ σίγουρα μπορείς να πας κ σε επώνυμη πηγή, pioneer, jvc, alpine, kenwood, clarion, κτλ.
Τι θα ήθελες να αλλάξεις στην πηγή σου ;
Ήχο, βίντεο, συνδεσιμότητες ;
Κ φυσικά ποιό είναι το ταβάνι ποσού που θες να διαθέσεις ;
 

mmanous13

New member
23 December 2008
92
αθηνα
Re: Απάντηση: γνώμες για αντικατάσταση εργοστασιακής πηγής

Όλα θέλω να τα αλλάξω, έχω κουραστεί να έχω ένα σκασμό καλώδια στο αμάξι για να παίξει ένα παλιό ipod classic που έχω μουσική και ταινίες για τη μικρή, μέσω της εργοστασιακής οθόνης που έχει το αυτοκίνητο για τους πίσω επιβάτες, έχω κουραστεί να προσπαθώ να βρω θέση για το κινητό για να χρησιμοποιήσω το gps του. Τα χρήματα που σκοπεύω να δώσω θα έχουν ταβάνι τα 1000 ευρώ. Είναι δύσκολο φαντάζομαι για επώνυμη πηγή που θα τα έχει όλα και θα συνεργάζεται με τα χειριστήρια του τιμονιού. Οι καλύτερες κινέζικες ποιες είναι?

Αρχικά σκέφτομαι να ξεκινήσω με την πηγή, τα ηχεία θα ακολουθήσουν σε δεύτερη φάση.

Ευχαριστώ.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Άρα δίνεις 1000 για την πηγή μόνο ή για όλο το σύστημα, πχ ηχεία κτλ. ;
Θες να βάλεις κ κάποιον ενισχυτή για τα ηχεία σου, απλά για ποιότητα ήχου ;
 

mmanous13

New member
23 December 2008
92
αθηνα
Re: Απάντηση: Γνώμες για αντικατάσταση εργοστασιακής πηγής

Στην παρούσα φάση, δεν θα αλλάξω ηχεία, και ενισχυτή δεν σκοπεύω να βάλω. Οπότε μιλάω μόνο για πηγή, αλλαγή πλαισίου στην κεντρική οθόνη, συμπληρωματικό εξοπλισμό για να δουλεύουν τα χειριστήρια του τιμονιού, εργατικά και ότι άλλο χρειαστεί.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Καλές επώνυμες επιλογές είναι :
Pioneer AVIC-F980BT
Kenwood DNX4180BTS
Alpine INE-W990HDMI

Έχουν ενσωματωμένο gps, μαζί με όλα τα αλλά φυσικά, Bluetooth, κτλ, με κόστος κάτω από 1000 , όποτε υπολογίζεις επιπλέον τυχόν καλώδια σύνδεσης, κάποια συσκευή για τα χειριστήρια τιμονιού ίσως και το πλαίσιο της πηγής στην πρόσοψη.
Αν πας σε 7ιντσων οθόνη τότε ανεβαίνεις σε κόστος,

Αν θες να πας σε κινεζική πηγή, τότε το κόστος είναι σαφώς πιο κάτω κ έχεις πιθανότητα για λίγο χειρότερη ποιότητα ήχου.
 

mmanous13

New member
23 December 2008
92
αθηνα
Re: Απάντηση: Γνώμες για αντικατάσταση εργοστασιακής πηγής

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το πλάισιο το έχω παραγγείλει ήδη (εχθές) από την αντιπροσωπεία του αυτοκινήτου. Θα μελετήσω προσεκτικά τις προτάσεις σου και θα δω πως θα προχωρήσω.

Ευχαριστώ και πάλι.