Ακόμα ένα thread για αγορά τηλεόρασης 55"

goldenmouth

New member
11 October 2014
8
Καλησπέρα

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω τηλεόραση και χρειάζομαι βοήθεια. Έχω ρίξει αρκετό διάβασμα τις τελευταίες ημέρες αλλά έχω κάποιες απορίες. Οι προϋποθέσεις είναι:
  • Budget: 900 . Δεν σημαίνει ότι θα φτάσω οπωσδήποτε μέχρι εκεί αλλά είναι το ταβάνι μου.
  • Απόσταση θέασης: Περίπου 3m. Καταλαβαίνω ότι δικαιολογεί περισσότερες ίντσες αλλά για πάνω από έναν λόγους δεν μπορώ να πάω πάνω από τις 55".
  • Χρήση: Ταινίες, Αθλητικά (Wind Vision & CosmOTE TV), Netflix και PS3 (μέχρι να πάρω PS4...). Προφανώς βλέπω και τα κανάλια της Digea αλλά αυτό μαζί με το gaming δεν είναι παράγοντες που θα με επηρεάσουν στην απόφασή μου. Οι ταινίες και τα αθλητικά είναι!
  • Προτιμήσεις: Θα ήθελα να πάρω LG ή Sony (μόνο μοντέλα με Android) χωρίς να έχω κάποιο επιχείρημα, απλά επειδή είμαι κολλημένος. Δεν θέλω καθόλου μοντέλα 2018 της Samsung επειδή θέλω να έχει DTS. Έχω home cinema και δεν με πειράζει η ποιότητα των ηχείων καθόλου. Τέλος, το πιο σημαντικό που με οδήγησε να ξεκινήσω το thread, δεν θα γίνεται θέαση υπό γωνία, οι θέσεις του καναπέ είναι σχεδόν στην ευθεία της τηλεόρασης. Οι OLED & QLED είναι εκτός budget οπότε ψάχνω να βρω μία λίστα με τηλεοράσεις οι οποίες έχουν va panel και δεν τα έχω καταφέρει.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον ξοδέψει τον χρόνο του για να με καθοδηγήσει!
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Ολες οι LG στις 55' φοράνε IPS panel και απο Sony εντός του budget σου αυτή τη στιγμή με VA panel υπάρχει μόνο η σειρά 55FX70**

Οι τιμές όμως λογικά θα μεταβληθούν πάλι μετά τις 15/1/19 που ξεκινούν οι χειμερινές εκπτώσεις οπότε αν δεν είναι επείγουσα η αγορά, καλύτερα να περιμένεις τις προσφορές.
 

goldenmouth

New member
11 October 2014
8
Με βοήθησε πάρα πολύ η απάντηση σου και σε ευχαριστώ! Δεν μπορούσα να βγάλω άκρη με το συγκεκριμένο θέμα. Με δεδομένο ότι οι 55FX70** δεν έχουν Android νομίζω ότι θα ξεχάσω και το VA panel. Εκτός αν έχει VA panel η 55XF7596. Μήπως εσύ ή κάποιος άλλος το γνωρίζει αυτό;

Δεν βιάζομαι καθόλου για να προχωρήσω στην αγορά. Θα μπορούσα να περιμένω μέχρι και τον Μάιο αν χρειαστεί. Προσπαθώ να ενημερωθώ και να καταλήξω σε 1-2 επιλογές ώστε να είμαι έτοιμος για τις εκπτώσεις που αναφέρεις αρχικά.

Σε περίπτωση που πάω σε LG με IPS έχω επιλέξει την LG 55SK8100 ή την πολύ οικονομική LG 55UK6200. Υποθέτω βέβαια ότι η διαφορά μεταξύ τους θα είναι μεγάλη και με χαλάει λίγο ότι η τελευταία δεν έχει PVR.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης 55"

Δεν είναι σοβαρός λόγος απόρριψης μιας τηλεόρασης με VA panel η έλλειψη Android TV. Εκτός αν η ποιότητα της εικόνας δεν είναι το σημαντικότερο κριτήριο αγοράς. Ειδικά για ταινίες, σε χώρο με ελεγχόμενο φωτισμό, μια LCD με IPS panel δεν είναι σωστή επιλογή.
 

goldenmouth

New member
11 October 2014
8
Re: Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης 55"

Το δέχομαι! Μία διευκρίνηση μόνο, όταν λες ελεγχόμενο φωτισμό τι ακριβώς εννοείς; Δεν βλέπω ποτέ στο απόλυτο σκοτάδι αλλά ούτε και με όλα τα φώτα αναμμένα.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,977
H LG εχουν android?

Όχι,έχουν web OS.

------------------------------

Οι Sony από 55"+ με VA panel και android tv είναι οι 65XF7596,70XF8305,60XF8305(δεν εισάγεται Ελλάδα),85XF8596,XF9005,ZF9.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Re: Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης 55"

Το δέχομαι! Μία διευκρίνηση μόνο, όταν λες ελεγχόμενο φωτισμό τι ακριβώς εννοείς; Δεν βλέπω ποτέ στο απόλυτο σκοτάδι αλλά ούτε και με όλα τα φώτα αναμμένα.

Σε χώρο με παράθυρα, τζαμαρίες (και ως συνέπεια, με έντονο φωτισμό κατά τη διάρκεια της ημέρας), χωρίς κουρτίνες κλπ.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Αν η xf75 στις 55 έχει va, τότε τα έχεις όλα, για κοιτά το στο thread που λέει για τα μοντέλα του 2018 τι πάνελ έχει το καθένα και τι smart λειτουργικό έχει
 

the_winner

Established Member
19 November 2018
148
Αθήνα
Απάντηση: Re: Ακόμα ένα thread για αγορά τηλεόρασης 55"

Αν η xf75 στις 55 έχει va, τότε τα έχεις όλα, για κοιτά το στο thread που λέει για τα μοντέλα του 2018 τι πάνελ έχει το καθένα και τι smart λειτουργικό έχει

IPS εχει . Android μπορεί να βάλει με ένα TV Box
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Τηλεοράσεις με VA και DTS είναι οι Sony 55XF7096, Sony 55XF7077, Sony 60XF8305, LG 60UK6200 και Hisense H55U7A
 

goldenmouth

New member
11 October 2014
8
Το Android δεν μου είναι απαραίτητο απλώς σκέφτηκα ότι είναι λίγο πιο future proof σε σχέση με αυτό που χρησιμοποιούν οι υπόλοιπες Sony. Δεν θέλω να βγει το επόμενο Netflix και να μην το έχω. Όπως σωστά μου είπε νωρίτερα ο φίλος το σημαντικότερο είναι η ποιότητα της εικόνας οπότε, αφού σας διάβασα όλου προσεκτικά, έχω καταλήξει ότι θα πάω να δω από κοντά την Sony 55XF7096. Να δω από κοντά μία τηλεόραση με VA panel. Θα κάνω και μία ψακτική για την Samsung UE55MU7000 η οποία είναι μοντέλο του 2017 και παίζει κανονικά το DTS οπότε μου ακούγεται ότι είναι ακριβώς αυτό που θέλω. Όποιος θέλει να προσθέσει κάτι, ελεύθερα. Σας ευχαριστώ και πάλι όλους!
 

Panatha1976

Established Member
15 December 2016
108
Δίνουν την ks 7500 curved 65 inces στα 1300 .αλλιώς από καμία αγγελία ιδιώτη χρυσή ευκαιρία κτλ.
 

goldenmouth

New member
11 October 2014
8
Σε τι γωνία αρχίζει να μειώνεται η ποιότητα της εικόνας στις τηλεοράσεις με VA panel; Ισχύει το 20 μοίρες και πάνω;
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,977
Σε τι γωνία αρχίζει να μειώνεται η ποιότητα της εικόνας στις τηλεοράσεις με VA panel; Ισχύει το 20 μοίρες και πάνω;

Ανάλογα την ποιότητα του VA ,αλλά γενικώς ναι στις 20.Στα πολύ φθηνά VA μπορεί να είναι αρκετά έντονο.

Στο IPS το χρώμα έχει λιγότερη αλλοίωση,αλλά σε σκοτάδια υπό γωνία το μαύρο λαμπυρίζει,οπότε σε ταινίες με μαύρες μπάρες πάνω κάτω,χάλια.

Αλλιώς OLED.
 

goldenmouth

New member
11 October 2014
8
Τελικά βρήκα και πήρα μία Samsung UE55MU7000. Θέλω και πάλι να σας ευχαριστήσω όλους για τις συμβουλές σας και για τον χρόνο σας!