Αγορά τηλεόρασης 55''

misigun

New member
7 January 2019
13
Διαθέσιμο budget: 700
Απόσταση και γωνία θέασης: 2,5μ.
Χρήση και τι μας ενδιαφέρει περισσοτερο: ταινιες,torrent, bluray, dvd, netflix,digea,tv box beelink ultimate,ps4
μέγεθος : 55"
Έχουμε κάποιον περιορισμό λόγω πεθεράς/ χώρου/διάταξης/ μεγέθους επίπλων: οχι
Μας ενδιαφέρουν κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικα; smart, ultra HD, HDR
Έχουμε κάποια μοντέλα ήδη στα υπόψιν : samsung 55q6fn,hisense 55u7a
Καλησπέρα παιδιά,
Όπως λέει ο τιτλος θέλω μια νέα tv 55" μεχρι 700 .αυτή την στιγμη έχω μια samsung 32" 6ετιας.μεγαλο άλμα στις 55" αλλά έχει αλλαξη η διαρρύθμιση. Η samsung που έχω δει είναι ποιο πανω στα λεφτα για αυτό θα ήθελα μια γνώμη δευτερη.έχω διαβάσει πολλές κακές κριτικές για το service και ομολογώ οτι την φοβάμαι ,γιατι..κι αν σου κάτσει; αντιθετα η hisense στα χαρτια ειναι πολύ καλη αλλα δεν καταφερα να την δω καπου απο κοντα(ειναι και στα 700ευρο) Όλες οι γνώμες δέκτες.ευχαριστώ!
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Aγορά τηλεόρασης 55"

Καλωσόρισες. Η καλύτερη επιλογή στις 55", εφόσον δεν είναι απαραίτητες σχετικά μεγάλες γωνίες θέασης, έως 800 ευρώ, είναι η (προπέρσινη, πλέον) Samsung MU7000. Αν θα προβάλλονται κυρίως ταινίες/σειρές, μπορείς να πας και σε λύσεις με 50 Hz panels, όπως οι Samsung NU7xxx και Sony XE70xx.
 

misigun

New member
7 January 2019
13
Απάντηση: Aγορά τηλεόρασης 55"

καλως σας βρηκα!!

θα την προτιμούσα με 120hz .δλδ την hisense ούτε καν?
 

misigun

New member
7 January 2019
13
Κάποιο άλλο μοντελο εκτός απο την samsung mu7000 τώρα που θα μπουν οι εκπτώσεις μήπως και το τσιμπησω; va panel 120hz.

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

misigun

New member
7 January 2019
13
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Θα περιμένω τις εκπτώσεις να δω τιμες.

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

misigun

New member
7 January 2019
13
Hisense u7a

Καλησπέρα παιδιά

Το media markt έχει βγάλει προσφορά την hisense 55u7a στα 549 .αξίζει η αγορά η μήπως υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά;

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,958
Re: Hisense u7a

Καλησπέρα παιδιά

Το media markt έχει βγάλει προσφορά την hisense 55u7a στα 549 .αξίζει η αγορά η μήπως υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά;

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Hisense H55U7A


Hisense H55U7AUK review...https://www.avforums.com/review/hisense-u7a-h55u7auk-review.14557

Hisense H55U7A test...https://www.lesnumeriques.com/tv-televiseur/hisense-h55u7a-p44963/test.html
 

XJACK

New member
2 October 2018
47
Αγορα την hisense χτες απο κοτσωβολο 549 και γω και μπορω να σου πω πως αξιζει πολυ σε σχεση με αλλες lg samsung sony σε αυτο το ευρος τιμης.Καλυτερη της οπως ειχαν πει εδω με αντιστοιχα χαρακτηριστικα va,120 hz ειναι η samsung nu8000 η οποια ειναι πιο φωτεινη ομως εχει και διπλασια τιμη σχεδον.Γενικα με θεαση μεχρι στιγμης digea,cosmote ειμαι πολυ ευχαριστημενος απλα θελει ρυθμισεις για καλυτερο αποτελεσμα.
 

toutsos

New member
5 August 2016
10
Re: Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης 55''

Η hisense u7a παιζει dts?

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ειμαι και εγω ανάμεσα στη hisense και την nu8000. Η nu8000 στα 799 απο Κωτσοβολο. Της έβλεπα δίπλα δίπλα στο ίδιο video sample και η αλήθεια είναι ότι έβλεπα μικρές διαφορές στα χρώματα κυρίως στο κοκκινο υπερ της samsung αλλα δε ξέρω μήπως ήταν και κάτι απο τις ρυθμίσεις. Η Αλήθεια είναι ότι δεν ειμαι σιγουρος ότι αξίζει τη διαφορά των 250ε. Ας μας βοηθήσουν οι γνωστες.

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XJACK

New member
2 October 2018
47
Για dts δεν το εχω κοιταξει μιας και εχω soundbar πανω που αναλαμβανει τον ηχο!
Στο θεμα nu8000 η U7a τα βαζεις κατω και διαλεγεις.....η hisense επειδη την πηρα εδω και 3 μερες για μενα αξιζει τρομερα (απο factory οι ρυθμισεις της ειναι αστα να πανε...την αδικουν τρομερα πολυ και γενικα δε νομιζω να καθοντε να τις ρυθμιζουν ιδιαιτερα οταν τισ στηνουν περα απο την λυτουργεια εκθεσης που εχουν.) Αν κατσεις να ασχοληθεις να τη ρυθμισεις με τις παρα πολλες δυνατοτητες που εχει η τηλ,η εικονα της θα σε εντυπωσιασει(πολυ καλο μαυρο,πολυ καλα χρωματα.πολυ καλη κινηση σε αθλητικα-γργορες σκηνες),παρα πολυ καλη κατασκευη και ελαχιστο εως καθολου θεματα με clouding,bleedng κλπ και πολυ καλος player οπως και το κομματι του λυτουργικου smart(γρηγορο με πολλες εφαρμογες)...Για μενα που δεν ειχα προηγουμενη εμπειρια σε αλλη 4κ...παρα μονο σε καλες 1080π τηλεορασεις...η hisense αξιζει......
 

misigun

New member
7 January 2019
13
Για dts δεν το εχω κοιταξει μιας και εχω soundbar πανω που αναλαμβανει τον ηχο!
Στο θεμα nu8000 η U7a τα βαζεις κατω και διαλεγεις.....η hisense επειδη την πηρα εδω και 3 μερες για μενα αξιζει τρομερα (απο factory οι ρυθμισεις της ειναι αστα να πανε...την αδικουν τρομερα πολυ και γενικα δε νομιζω να καθοντε να τις ρυθμιζουν ιδιαιτερα οταν τισ στηνουν περα απο την λυτουργεια εκθεσης που εχουν.) Αν κατσεις να ασχοληθεις να τη ρυθμισεις με τις παρα πολλες δυνατοτητες που εχει η τηλ,η εικονα της θα σε εντυπωσιασει(πολυ καλο μαυρο,πολυ καλα χρωματα.πολυ καλη κινηση σε αθλητικα-γργορες σκηνες),παρα πολυ καλη κατασκευη και ελαχιστο εως καθολου θεματα με clouding,bleedng κλπ και πολυ καλος player οπως και το κομματι του λυτουργικου smart(γρηγορο με πολλες εφαρμογες)...Για μενα που δεν ειχα προηγουμενη εμπειρια σε αλλη 4κ...παρα μονο σε καλες 1080π τηλεορασεις...η hisense αξιζει......
Ρυθμίσεις εχεις βρει απο το internet η την εψαξες μόνος σου;

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XJACK

New member
2 October 2018
47
απο το Avsforum εχει ενα μελος ανεβασει προτεινομενες μετα απο καλιμπραρισμα που εκανε οποτε πηρα αυτες σαν βαση και τις πειραξα λιγο για να ερθουν στα γουστα μου παντα χρησιμοποιωντας καλα αρχεια ασυμπιεστα σα δειγμα...
 

misigun

New member
7 January 2019
13
Θα μπορούσες αν είναι ευκολο να βάλεις το λινκ;

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

misigun

New member
7 January 2019
13
Τελικά την αγόρασα κι εγώ την hisense.σε αναμονή λοιπον για εντυπώσεις!

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XJACK

New member
2 October 2018
47
Αντε με το καλο να σου ερθει και αφου αρχισαμε να μαζευομαστε πολλοι κατοχοι να ανοιξουμε και θεμα δικο μας:p