Επεξεργασία RAW από άσχετους (ξανά)

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
Ανοίγω το νήμα αυτό για το δύσκολο για πολλούς θέμα επεξεργασίας των RAW.

Για πολύ κόσμο δεν είναι σημαντικό και μια χαρά εικόνες παίρνουμε από τα έτοιμα jpegs των μηχανών, ειδικά εμείς που ασχολούμαστε σχεδόν αποκλειστικά με φωτογραφίες οικογενειακές, διακοπών κλπ.

Ωστόσο πολλές φορές κάποιες φωτος χρειάζονται λίγο παραπάνω επεξεγασία, πχ από λάθος ισορροπία λευκού που μπορεί να διορθωθει πλήρως (νομίζω) σε RAW ή λάθος στην έκθεση (που υπάρχει περισσότερο περιθώριο διόρθωσης με RAW από ότι με jpeg).

Ακόμη όμως και με απόλυτα σωστή τεχνική λήψης, υποτίθεται η επεξεργασία RAW στον υπολογιστή μπορεί να δώσει κάτι παραπάνω σε ποιότητα εικονας. Αυτό το παραπάνω που πολλές φορές κυνηγάμε αγοράζοντας πολύ ακριβότερους φακούς και ίσως η επεξεργασία μπορεί να δώσει περισσότερα.

Και τέλος οι διαφορετικές χροιές που μπορεί να δώσει κανείς στη φωτογραφία, έτσι που να μην μοιάζει με τα έτοιμα jpeg της μηχανής.


Οπότε πιστεύω είναι σημαντικό κάποιος που φωτογραφίζει εντελώς ερασιτεχνικά, να μπορεί να κάνει μία πολύ βασική επεξεργασία σε RAW, έστω που και που.
Αυτή η βασική επεξεργασία ωστόσο δεν είναι εύκολο να καταλήξει σε καλύτερο αποτέλεσμα ακόμη και από ένα μέτριο jpeg.

Νομίζω θα ήταν χρήσιμο να ανταλλάσαμε κάποιες πληροφορίες και απόψεις για το θέμα αυτό.



Δεν βρήκα κάποιο άλλο πρόσφατο μαζεμένο νήμα για το λόγο αυτό, τα πιο πρόσφατα είναι γύρω στο 2013, πολλά πράματα έχουν αλλάξει και πολλά links σε εικόνες και sites δεν ισχύουν.


Αν νομίζουν οι διαχειριστές ας το σβήσουν να συνεχίσουμε σε κάποιο πρϋπάρχον νήμα,

θα περιμένω λίγο και θα συνεχίσω με τις δικές μου πρώτες εντυπώσεις σαν αρχάριος.
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
Δοκίμασα και άλλες φορές στο παρελθόν να επεξεργαστώ RAW αρχεία, πάντα με αποτυχία, καθώς δεν μπορούσα να πλησιάσω την ποιότητα των έτοιμων jpeg, ακόμη και τότε που είχα την pentax Κ100 που υποτίθεται δεν είχε καλό jpeg. Τώρα με τη fuji με τα πολύ καλά έτοιμα jpeg, η διαδικασία έγινε ακόμη πιο δύσκολη.

Όσες φωτος χρειάζεται να διορθώσω, τα καλύτερα αποτελέσματα που μπορώ εγώ σαν άσχετος να πάρω, είναι ξεκινώντας με το έτοιμο jpeg, και με το photoshop elements 8 (που είχα αγοράσει γύρω στο 2009) σε quick mode, τσιμπάω λίγω τα sliders που αφορούν highlights, shadows, saturation και sharpness (όσα χρειάζονται) και αυτό είναι ότι καλύτερο μπορώ να κάνω.

Τώρα είπα να κάνω ξανά κάποιες δοκιμές, και για πρώτη φορά, κατάφερα να διορθώσω κάποιες εικόνες από RAW ή να τις φέρω λίγο καλύτερα από jpeg, αλλά ακόμη πιο πολύ παίζοντας και κατά τύχη, καθώς δεν μπορώ να έχω σταθερά αποτελέσματα ούτε επεναλήψιμα.

τα προγράμματα που δοκίμασα είναι:

RAW FILE CONVERTER (windows): παραλλαγή του πρπγράμματος Silkypix που δίνει η fuji, εύκολο με έτοιμα χρωματικά profiles της εταιρείας, καθώς δεν ξέρω να κάνω και πολλά, λίγο πολύ παίρνω ότι δίνει και η μηχανή. Χρησιμότατο ωστόσο, αν πρέπει να αλλάξω white balance (σπάνιο) ή αν θέλω να αλλάξω χρωματικό προφίλ της μηχανής εκ των υστέρων.


Capture 1 express fuji (windows): έχει επίσης τον κατάλογο, για την ώρα χρησιμοποιώ το Daminion για το σκοπό αυτό. Όσον αφορά επεξεργασία RAW, επίσης σχετικά εύκολο αν δεν πειράξεις πολλά, αλλά πάλι δεν μπόρεσα να πάρω σταθερά καλά αποτελέσματα.

RawTherapee (windows): βρήκα έτοιμα χρωματικά προφίλ για fuji, αλλά το πρόγραμμα αυτό έχει άπειρες ρυθμίσεις, π.χ ακόμη και για chromatic aberration ή vignetting correction έχει ένα σωρό ρυθμίσεις να πειράξει κανείς, και εγω δεν ξέρω ούτε τα βασικά. Παίζοντας πήρα και μερικά καλά αποτελέσματα, μάλλον η τύχη του αρχάριου ήτανε.

Lightroom: κατέβασα τη δοκιμαστική έκδοση, η εμπειρία της εγκατάστασης πολύ αρνητική (πήρε υπερβολικά πολύ ώρα, έπρεπε να εγκαταστήσω και κάτι άλλα που πηγαίνανε μαζί). Δοκίμασα σε λίγα αρχεία, δεν είδα κάποιο πλεονέκτημα, και έφυγε στα γρήγορα (η απεγκατάσταση πήρε επίσης πολύ ώρα).

Darktable: το εγκατέστησα σε linux, είναι το ανάλογο του Lightroom. Download και εγκατάσταση, πήρε λιγότερο από 3 λεπτά, και πάτησα μόνο ένα κλικ σε αντίθεση με τα διάφορα που έπρεπε να κάνω για το lightroom. Το πρόγραμμα αυτό με κέρδισε από την αρχή. Υπάρχει κατάλογος και θα σκεφτώ αν βολεύει να μετακομίσω από το Daminion. Όσον αφορά την επεξεργασία των RAW, που ήταν και ο λόγος που το κατέβασα, είναι το πρόγραμμα στο οποίο κατάλαβα γρηγορότερα και καλύτερα τι κάνω και μπόρεσα να έχω τα πιο σταθερά αποτελέσματα. Επίσης βρήκα κάποια χρωματικά profiles για fuji αλλά και άλλες μηχανές και δοκιμάζω τι μου αρέσει.


Θα ψάξω να βρω (αν κάποιος ξέρει κάτι, θα βοηθούσε πολύ) να βρω αν υπάρχουν έτοιμες ρυθμίσεις για darktable ή raw therapee, που να αφορούν όχι μόνο χρωματικά προφίλ, αλλά σχεδόν τα πάντα πχ έτοιμα νούμερα για sharpenning, denoising κλπ που να δίνουν κάποια "στάνταρ" αποτελέσματα κοντά σε αυτά κάποιας μηχανής, ώστε να ξεκινήσω από εκεί σαν σημείο αναφοράς και να δω τι μπορώ να πειράζω.
 

pan78

Senior Member
26 March 2013
486
εγω με τις fuji shootaro jpg .. προσπαθησε οι φωτογραφιες σου να ειναι οσο το δυνατον σωστες κατα το κλικ.. και δεν χρειαζεται να μπλεξεις με raw .. ειδικα αν η μηχανή σου εχει καλο jpg..
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
και εγώ jpeg βγάζω, αλλά υποτίθεται με raw, μπορείς να πάρεις καλύτερο αποτέλεσμα, τουλάχιστον σε ορισμένες περιπτώσεις,
οπότε αν μπορεί να γίνει χωρίς πολύ χάσιμο χρόνου, γιατί όχι;
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
Re: Απάντηση: Επεξεργασία RAW από άσχετους (ξανά)

Επειδή ψαχνόμουν και εγω , κοίταξε λίγο και το Exposure X4 πολύ ωραίο , γρήγορο , με εύκολο και όμορφο UI
https://www.alienskin.com/
εδω παντως στο Dpreview πολυ καναν περα το Lightroom για το X4 https://www.dpreview.com/forums/thread/4321283

ευχαριστώ για την πρόταση, φαίνεται ενδιαφέρον και καλό

για την ώρα έχω μαζέψει όμως κάποια, τα οποία είναι και δωρεάν,
δεν έχω πρόβλημα να αγοράσω κάτι αν αξίζει (εδώ είχα αγοράσει το photoshop elements ),
απλά θα πρέπει να δω πρώτα τι χρειάζομαι και τι θα πάρει κάμποσο καιρό

---------------------------------------------------------------------------

έχω αρχίσει να παίρνω αποτελέσματα εξίσου καλά ή λίγο καλύτερα από τα jpeg,
ή εγώ βελτιώνομαι ή τα προγράμματα έχουν γίνει πολύ εύκολα και για άσχετους

με το capture one, παίρνω σταθερά καλά αποτελέσματα, με τα presets που έχει, αν και δεν πολυκαταλαβαίνω τι γίνεται

με το darktable, είναι λίγο περισσότερο του ύψους ή του βάθους, μάλλον επειδή έχει πολύ πeρισσότερες ρυθμίσεις και θέλει περισσότερο χρόνο,
αρχίζω να το μαθαίνω όμως
και μπορώ να έχω καλύτερο κοντρόλ από ότι με το c1

----------------------------------------------------

και επίσης να πω ότι πριν λίγο επεξεργάστηκα μία φωτογραφία από τα παιδιά μου με το photoshop elements στα windows (απλά την έκανα να φάινεται σα ζωγραφισμένη με μολύβι, από τα έτοιμα styles που έχει, σύν κάποια χρώματα, crop, sharpen κλπ)
και όπως τηn είχα εκεί την τυπώνω στον inkjet και βγαίνει ένα μαύρο χάλι, πολύ σκούρα, ούτε φαινότανε καλά καλά
(κοίταξα ότι ρυθμίσεις μπορούσα για τύπο χαρτιού κλπ δεν μπόρεσα να βρω που είναι το πρόβλημα)

την ανοίγω στη συνέχεια με το darktable στο linux, και από εκεί τυπώθηκε μια χαρά,

ποιος θα περίμενε, να τυπώνεις σε inkjet, πιο εύκολα με linux από ότι με windows !!!!!! :flipout: