Πρόβλημα εικόνας σε Samsung ku6400 55

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tryf3

Senior Member
6 October 2017
390
Αφού τον Ιούνιο αλλάχτηκε το panel εντός εγγύησης, επειδή παρουσίαζε λευκούς λεκέδες, πριν 15 μέρες παρουσιάστηκε ένα καινούριο πρόβλημα. Όπως θα δείτε στις φώτο περιμετρικά της οθόνης έχει παρουσιαστεί κάτι σαν λευκό κάδρο. Αυτό το πλαίσιο φαίνεται κυρίως σε σκοτάδι και σε σκούρο μπλε ή γκρι χρώμα. Είμαι σίγουρος ότι αυτό το θέμα δεν υπήρχε πριν. Κάλεσα λοιπόν τεχνικό και μόλις το είδε είπε ότι δεν είναι πρόβλημα και ότι είναι εντός προδιαγραφών. Εγώ επέμεινα να πάρει την TV για έλεγχο αφού με ενοχλεί και το μάτι μου πέφτει συνέχεια εκεί. Την πήρε λοιπόν με το ζόρι και τώρα αναμένω νέα. Ποια είναι η γνώμη σας;
11364fd5a6778d71210f7cb0e13cf2da.jpg
8a6a774d403ec5ce11dd8770ce4d8d5a.jpg
9c4edb411b036c120277bfe13d444c38.jpg
4d7583b6827074193336c54667d7fba9.jpg
5d42b7cdc8773c05a54b8d410889c13c.jpg
290b8863f9ae42d271a161b65474ba64.jpg
9f3d26652d536e4f586d887872a247e9.jpg
618c30923ccc0fb147c4bf130f7cbcdb.jpg


Στάλθηκε από το SM-T820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,713
ΑΘΗΝΑ
καποια στιγμη,αυτο το παραμυθακι "αυτες ετσι κανουν" και "εντος προδιαγραφων" πρεπει να σταματησει.
εννοειται οτι επιμενεις για αλλαγη.
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,790
Θεσσαλονίκη
Clouding ειναι. Και βλεπω οτι το εχουν κανει πια μοδα.
Ως συνηθως οταν σου αλλαζουν την ελατωματικη TV,
σου δινουν παλι προβληματικο κοματι ελπιζοντας
να την δεχτεις αυτη τη φορα. Οτι εχουν στοκαρει στο σερβις δλδ.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Clouding είναι και να αλλάξεις ξανά πάνελ μπορεί να είναι και πιο έντονο.
 

tryf3

Senior Member
6 October 2017
390
Εντάξει θα το τραβήξω μέχρι εκεί που δε πάει. Ισχύει ότι η εγγύηση επισκευής panel είναι 3 μήνες; Το θεμα είναι ότι δεν το είχε πριν και το εμφάνισε ξαφνικά. Κοιτάξτε και τι αλλο μου εμφάνισε την ώρα που έπαιζα ps4. Με επανεκκίνηση της tv έφυγε.
cbe9e0cb822a5e2247e61fbf9f473c18.jpg
42c9be4edcc054de9c160b342ed583e8.jpg


Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Το πιθανότερο είναι η Samsung να σου αλλάξει πάνελ. Ζήτησέ τους αντικατάσταση με νέο μοντέλο. Ανάλογα με το τι θα σου πούνε ενεργείς ανάλογα. Σε περίπτωση αλλαγής πάνελ ζήτησέ τους νέα 2ετή εγγύηση ή και 5ετή αν δεχτούν να πληρώσεις και ένα ποσόν.
 

tryf3

Senior Member
6 October 2017
390
Με πήραν τηλέφωνο πριν λίγο από το service και μου είπαν ότι η τηλεόραση ελέγχθηκε σε όλες τις συνθήκες και δεν έχει απολύτως τίποτα. Θα με χρεώσουν λέει κιόλας 25 ευρώ γιατί είναι εκτός εγγύησης. Μήπως ρε παιδιά επειδή τη κρεμασα στον τοίχο έβγαλε αυτό το ορθογώνιο γύρω από την οθόνη. Από τότε που την κρεμασα το παρατήρησα. Υπάρχει περίπτωση να πιέζεται το σασί και να το βγάζει; Αυτοί μου είπαν σε βάση επιτραπέζια την έλεγξαν.

Στάλθηκε από το SM-T820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sakisvele

New member
21 January 2009
91
Ακυρο ...αν υποψιαστω ότι τις βάζεις ερωτικό περιεχόμενο θα
πεθααααανω..
Ασε ρε φίλε τις παπατζες του σέρβις κοιτά να μιλήσεις με κάποιο σοβαρό ηλεκτρονικό εξειδικευμένο στις SAMSUNG και τότε βγάλε τις υποθέσεις σε οτι αναφορά την συσκευή σου.
 

tryf3

Senior Member
6 October 2017
390
Ακυρο ...αν υποψιαστω ότι τις βάζεις ερωτικό περιεχόμενο θα
πεθααααανω..
Ασε ρε φίλε τις παπατζες του σέρβις κοιτά να μιλήσεις με κάποιο σοβαρό ηλεκτρονικό εξειδικευμένο στις SAMSUNG και τότε βγάλε τις υποθέσεις σε οτι αναφορά την συσκευή σου.
Μα σε επίσημο service της Samsung την έστειλα.

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sakisvele

New member
21 January 2009
91
Εγραψα σε εκτός επίσημα Σέρβις
εξιδανικευμένο με την εταιρεία αυτή να πάρεις μια άλλη άποψη
 

tryf3

Senior Member
6 October 2017
390
Μου έφεραν σήμερα την TV και τελικά και πάνω σε επιτραπέζια βάση εμφανίζει αυτή τη λευκή άχνη γραμμή που φαίνεται κυρίως στο αριστερή κάθετη πλευρά της οθόνης(στο πλαίσιο) . Αν βέβαια βάλω τυπική ρύθμιση και φωτεινότητα στο 32 εξαφανίζεται. Δεν ξέρω τι να πω.. Έχω επέκταση εγγύησης 5 χρόνια από Mediamarkt αλλά φοβάμαι μήπως δε βρουνε τίποτα πάλι και μπλέξω. Ήδη πλήρωσα τζάμπα 25 ευρώ..

Στάλθηκε από το SM-T820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tryf3

Senior Member
6 October 2017
390
Μου έφεραν σήμερα την TV και τελικά και πάνω σε επιτραπέζια βάση εμφανίζει αυτή τη λευκή άχνη γραμμή που φαίνεται κυρίως στο αριστερή κάθετη πλευρά της οθόνης(στο πλαίσιο) . Αν βέβαια βάλω φυσική ρύθμιση και φωτεινότητα στο 32 εξαφανίζεται. Δεν ξέρω τι να πω.. Έχω επέκταση εγγύησης 5 χρόνια από Mediamarkt αλλά φοβάμαι μήπως δε βρουνε τίποτα πάλι και μπλέξω. Ήδη πλήρωσα τζάμπα 25 ευρώ..
Συγγνώμη για το διπλό ποστ. Πήγα να κάνω επεξεργασία το προηγούμενο και ξαναανέβηκε.
Στάλθηκε από το SM-T820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tryf3

Senior Member
6 October 2017
390
Την έστειλα για δεύτερη φορά στο service με την 5ετη εγγύηση αυτή τη φορά και με πήρε ένας από τα κεντρικά και μου λέει ότι είναι οριακά εντός προδιαγραφών. Άκου εκεί! Εντωμεταξύ από το service 10 μέρες τώρα δε με έχει πάρει κανένας να μου πει τι τελικά θα γίνει και πότε και αν θα μου δώσουν την tv. Έχω ήδη έτοιμη την καταγγελία αλλά δε βρίσκω πουθενά το Mail από τα κεντρικά της Samsung. Μόνο μία φόρμα δίνουν για επικοινωνία. Επειδη είναι επείγον μπορεί κάποιος να μου πει το Mail από τα κεντρικά της Samsung στο Μαρούσι; Ευχαριστώ.

Στάλθηκε από το SM-T820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Από ότι βλέπω τα email είναι κρυφά και η επικοινωνία γίνεται μέσω φόρμας. Στείλε τη καταγγελία στη Samsung ταχυδρομικά με συστημένη επιστολή ή αν μπορείς να τη παραδώσεις εσύ και να πάρεις και απόδειξη ότι τη παρέλαβαν.
 

tryf3

Senior Member
6 October 2017
390
Από ότι βλέπω τα email είναι κρυφά και η επικοινωνία γίνεται μέσω φόρμας. Στείλε τη καταγγελία στη Samsung ταχυδρομικά με συστημένη επιστολή ή αν μπορείς να τη παραδώσεις εσύ και να πάρεις και απόδειξη ότι τη παρέλαβαν.
Οκ σε ευχαριστώ! Το βρήκα τελικά. Είναι [email protected]

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tryf3

Senior Member
6 October 2017
390
Λοιπόν κοινοποίησα χθες την καταγγελία και με πήραν σήμερα κυριακάτικα από το service να μου πούνε τα ίδια. Ότι δηλαδή είναι μέσα στα όρια ανοχής και ότι είναι 100% εντός προδιαγραφών. Έστειλαν λέει και δικές μου φωτο στην ασφαλιστική και αν γίνεται να μου τη φέρουν σπίτι αύριο. Πραγματικά τι να πω δεν ξέρω. Μήπως τελικά είμαι λίγο περίεργος και υπερβολικά αυστηρός με το πάνελ; Πώς να κινηθώ από εδώ και πέρα; Να παραλάβω την TV ή να περιμένω εγγραφή απάντηση της εταιρείας πρώτα; Ζήτησα μετρήσεις και τα αποδεκτά όρια της εταιρείας αλλά μου είπε ότι δε γίνεται να μου τα δώσουν. Κοιτάξτε σας παρακαλώ ρε παιδιά άλλη μια φορά τις φωτο μου. Έχω κυκλωσει το θέμα με κόκκινο. Είμαι τελικά υπερβολικός;
b13fa5aec9db1281d8d4a26184c92b30.jpg
012b34db67ddda8b655720fc8bb35f36.jpg
88376e410412d84389cabe1c9329a35d.jpg


Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sakisvele

New member
21 January 2009
91
Θέλουν να το κανεις γάργαρα το θέμα. Είναι αλήτες και λαμογια

Κάνε τους μυνηση στο ινστιτούτο καταναλωτή να σταμάτησουμ να μας δουλεύουν

Μονο στην Ελλάδα γίνεται αυτό.
Φταίνε τα εξουσιοδοτημένα σέρβις της εταιρείας που τα έχει το κάθε λαμογιο για να καρπώνεται αυτός τα ανταλλακτικα και να μας δίνουν τα σαπακια τους!!
Αν την είχες εκτός εγγύησης και την έφτιαχνες θα στην έδιναν με το πάνελ αυτό!
Αποκλείεται!!
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,713
ΑΘΗΝΑ
εχουμε 1000πει,οτι καποια στιγμη αυτη η καραμελα με τα εντος προδιαγραφων θα πρεπει να σταματησει...!
τι παει να πει αυτο,δεν εχω καταλαβει..!
οτι εδωσα ενα χιλιαρικο,αλλα ειμαι υποχρεωμενος,να εχω ασπρο καδρο ή να βλεπω "συννεφα" σε σκοτεινα πλανα..??
στην τελικη εαν δεν μπορουν να φτιαξουν σωστες τηλεορασεις,
να αναγραφουν επανω στο ταμπελακι "υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να βλεπετε ...<ασπριλες> σε διαφορα σημεια του πανελ..."!!


εννοειται οτι προχωρας σε μηνυση..
 

tryf3

Senior Member
6 October 2017
390
Βασικά τους έχω κάνει καταγγελία στο efpolis, στον συνήγορο του πολίτη και στο ΕΚΠΟΙΖΩ. Αξίζει να περιμένω μπας και βγει κάτι; Μήνυση στο ινκα μπορείς να κάνεις ή μόνο καταγγελίες γίνονται εκεί; Αν αυτοί επιμένουν και λένε ότι αυτές είναι οι προδιαγραφές μας, υπάρχει περίπτωση να βρω το δικιο μου;

Στάλθηκε από το SM-T820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Έχεις πάρει αριθμό πρωτοκόλου από αυτές τις καταγγελίες;Αν ναι το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να περιμένεις. Επόμενη κίνηση αν δε βρεις άκρη είναι δικηγόρος αν και εκεί μπλέκεις με χρονοβόρες διαδικασίες, δικαστήρια, αναβολές και έξοδα.