Καθάρισμα ρεζερβουάρ βενζίνης

Παιδιά ανοίγω νέο νήμα καθώς το θέμα δε μου ταίριαζε αλλού.Έχει κανείς απο εσάς εμπειρία απο τέτοια δουλειά;Το αμάξι μου αρχίζει τα τσάμικα μόλις η στάθμη καυσίμου κατέβει και πιάσει ρεζέρβα.Προφανώς χρειάζεται καθάρισμα το ντεπόζιτο,κάτι που πρέπει να γίνει άμεσα καθώς τελικά θα κάνω ζημιά στον κινητήρα.Γνωρίζετε κάτι επ'αυτού;Ποιοί μάστορες αναλαμβάνουν και με τι κόστος;Ευχαριστώ!
 

evoxslay13

AVClub Enthusiast
24 April 2017
787
ΑΘΗΝΑ
Νίκο καλησπέρα.
Αυτό το κάνει οποιοδήποτε μηχανικός έχει όρεξη να το κάνει. Το θέμα όμως είναι ότι ''δεν πρέπει'' να αφήνουμε να κατέβει τόσο χαμηλά η στάθμη της βενζίνης γιατί η λάσπη που έχει μαζευτεί και θα μαζεύετε όσες φορές και να το καθαρίσεις κάποια στιγμή θα σου κάνει ζημιά. Από το ρεζερβουάρ μέχρι την μηχανή μεσολαβούν κατά σειρά η τρόμπα βενζίνης,το φίλτρο και τα μπεκ. Αν περάσει λάσπη ειδικά στα μπεκ θα έχεις θέμα και το αμάξι θα μείνει κάποια στιγμή η στην καλύτερη δεν θα ξεκινάει κάποιο πρωί. Φαντάσου ότι ακόμα και η τρόμπα έχει επάνω ένα μικρό φίλτρο που τη προστατεύει από ακαθαρσίες αλλά αν βουλωσει πάλι θα μείνεις. Τι αυτοκίνητο έχεις? έχεις πρόσβαση στην τρόμπα μέσα από την καμπίνα η είναι μέσα στο ρεζερβουάρ? Αν έχεις όρεξη και έχεις ασχοληθεί έστω και λίγο με τα αυτοκίνητα σε απλό μηχανικό επίπεδο αυτή την δουλειά μπορείς να την κάνεις και μόνος σου. Και όσο πιο παλιό είναι το αμάξι τόσο πιο απλά είναι όλα. Έχω ένα suzuki baleno του 1995 και δεν έχω καθαρίσει πότε το ρεζερβουάρ αλλά δεν το αφήνω να κατέβει η στάθμη στην ρεζέρβα για να του βάλω βενζίνη και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Στη ουσία για να καθαρίσει πρέπει να κατέβει το ρεζερβουάρ από το αυτοκίνητο και να ξεπλειθει με βενζίνη ώστε να καθαρίσει. Απλά είναι αγγαροδουλεια και μπορεί να σου πούνε διάφορα τα συνεργεία για να την αποφύγουν. Πιθανών βέβαια,δεν το υπογράφω κιόλας, απλά έχω μια εμπειρία από αυτοκίνητα και από συνεργεία γιαυτό το λέω. Κάνε μια ερώτηση.

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,110
Νότια Μακεδονία
Εμενα προσφατα που μου εβγαλε σφαλμα στο ταμπλο και τελικα ηταν απο σκουπιδακι επειδη εκανα μερικα χιλιομετρα με λαμπακι βενζινης , το πηγα και μου εβαλαν ενα υγρο στο ντεποζιτο. Δεν ξερω τι ηταν αλλα μου εδειξε σε εναν κουβα τι κανει στις βρομιες και "χαζεψα". Ανοιξαν σαν να με ξεματιαζε η γιαγια μου με το φλιτζανι και τις σταγονες με το λαδι.. Μπορει προσωρινα να κανει δουλεια ή ως ενα βαθμο μεχρι να κανεις σωστο καθαρισμο.
 
Ευχαριστώ Κώστα,ένα forester του '05 έχω,και με την κατανάλωση που έχει με πιάνει ρεζέρβα συχνά..Εγώ φίλε αποκλείεται να βάλω χέρι.έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές καθαριστικό μπεκ της wurth αλλά αυτά είναι ημίμετρα.Όταν λες μηχανικός εννοείς μηχανικός κινητήρων ή φανοποιός;
 

KTM950

AVClub Addicted Member
23 January 2014
1,668
Καλησπέρα και καλή χρονιά. Καλό είναι να αποφεύγεις, εάν το κάνεις συστηματικά, να αφήνεις να σου κατέβει η στάθμη της βενζίνης στο επίπεδο της ρεζέρβας γιατί γενικότερα κάνεις κακό μιας και η αντλία βενζίνης δουλεύει οριακά και αυξάνεις πολύ τις πιθανότητες να την κάψεις.... Εάν δεν θέλεις να ακολουθήσεις την λύση του κατεβάσματος του ντεπόζιτου που σου προτείνεις ο φίλος στο προηγούμενο post, δοκίμασε σε πρώτη φάση κάποιο καθαριστικό ντεπόζιτου σαν μέση λύση (επώνυμο ή τεσταρισμένο), για να αποφύγεις ίσως περιττά έξοδα και μετά αναγκαστικά καταφεύγεις στην λύση του κατεβάσματος του ντεπόζιτου σε συνεργείο...
 

evoxslay13

AVClub Enthusiast
24 April 2017
787
ΑΘΗΝΑ
Ευχαριστώ Κώστα,ένα forester του '05 έχω,και με την κατανάλωση που έχει με πιάνει ρεζέρβα συχνά..Εγώ φίλε αποκλείεται να βάλω χέρι.έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές καθαριστικό μπεκ της wurth αλλά αυτά είναι ημίμετρα.Όταν λες μηχανικός εννοείς μηχανικός κινητήρων ή φανοποιός;
Κινητήρων εννοώ,όχι ότι οι φαναρτζηδες δεν μπορούν να το κάνουν καθώς είναι η δουλειά τους να λύνουν όλο το αμάξι και να το ξαναδενουν αλλά ο μηχανικός ξέρει καλύτερα από αυτά. Για την ακρίβεια η σωστή διαδικασία είναι να κατέβει το ρεζερβουάρ και με ειδικά καθαριστικα και πολλά ξέπλυματα με βενζίνη να φύγει όλη η λασπουρια. Τα καθαριστικα που θα ρίξεις μέσα αν δεν το πας για κατέβασμα και καθαριστικό να ρίξεις θα καθαρίσουν όσο μπορούν τις γραμμές καυσίμου και τα μπεκ και θα ρευστοποιησουν επιφανειακά τη λάσπη που έχει το ρεζερβουάρ. Αυτό θα γίνει ένα με την βενζίνη και θα καεί στον θάλαμο καύσης. Δεν θα σου καθαρίσει το ρεζερβουάρ εκτός αν το κάνεις πάρα πολλές φορές με κίνδυνο τελικά να χαλάσει κάτι στο σύστημα τροφοδοσίας. Θα βοηθήσει όμως αν βάλεις βενζίνη full και βάλεις το καθαριστικό ώστε όπως είπα να καθαρίσει η γραμμή καυσίμου και τα μπεκ. Μετά αν το ξαναφησεις τόσο χαμηλά θα ξαναπιάσει πάλι. Ρώτα σε μερικά συνεργεία να δεις τι θα σου πουν. Είναι το πόσο εύκολα κατεβαίνει το ρεζερβουάρ στο αμάξι σου και ότι θέλει ώρα για να καθαρίσει καλά. Είναι χρονοβόρα δουλειά και όχι δύσκολη απλά πρέπει να γίνει σωστά και να μην το κάνουν ίσα ίσα για να το ξεπλυνουν μια φορά και να το βάλουμε πάνω γιατί δεν θα καθαρίσει έτσι και τσάμπα θα δώσεις λεφτά. Αν έχεις κάποιον γνωστό μηχανικό και το πείσεις να την κάνει αυτή την δουλειά βοηθώντας τον παράλληλα ακόμα καλύτερα να ξέρεις ότι έγινε και σωστά η δουλειά.

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

chris73

AVClub Addicted Member
3 March 2014
2,913
Θεσσαλονίκη
Συνήθως είναι πολύ δουλειά και όπως βλέπω από το βίντεο μάλλον στην δική σου περίπτωση όντως πολύ αλλά ο μοναδικός τρόπος για να γίνει σωστά...
https://www.youtube.com/watch?v=FKb9iVGN3ww

Αυτό με την αντλία που χαλάει γιατί ζεσταίνεται κτλ θα ήθελα να βρω πουθενά στοιχεία και όχι φήμες. Η αντλίες πάντα δουλεύουν βουτηγμένες σε βενζίνη ακόμη και αν η στάθμη στο τεπόζιτο έχει πέσει πιο χαμηλά.
Το ταλαίπωρο Punto του 2000 που έχω δεν είχε σχεδόν ποτέ τη χαρά να μην φτάσει στο τέρμα για να το ξαναγεμίσω.

Αντλία άλλαξα προαιρετικά πριν περίπου 5 χρόνια από φόβο γιατί είχαμε μείνει κάποτε με αυτοκίνητο φίλου σε κάτι χιονάκια και είπα μετά από 13 χρόνια ας την αλλάξω. Δεν έχω καθαρίσει ποτέ το τεπόζιτο, δεν ξέρω τι έχει μέσα αλλά δεν μου έκανε τίποτα ακόμη. Μάλιστα στο συγκεκριμένο μοντέλο έχει μόνο ότι φίλτρο έχει επάνω η αντλία (μια σίτα) και όχι άλλο που το αλλάζεις κοντά στη μηχανή. Σε όλα αυτά τα χρονιά 2 φορές έχω καθαρίσει μπεκ.
 

panoss1

Supreme Member
8 July 2012
5,169
Κηφισιά
Νίκο,όταν στο ξανακάνει,άνοιξε την τάπα βενζίνης να πάρει αέρα.Αμα στρώσει άλλαξε την τάπα με γνήσια.
Όσο για την αντλία,είτε γεμάτο είτε άδειο το ρεζερβουάρ τραβάει καύσιμο απ' το ίδιο σημείο,άρα με τα σκουπίδια δύσκολα θα μπλέξει.
Επίσης η αντλία ψύχεται απ' το καύσιμο που περνάει από μέσα της,άρα όσο δουλεύει ο κινητήρας θέμα ψύξης της αντλίας δεν υφίσταται.
Μετράς λοιπόν πίεση καυσίμου στην μπεκιερα με όργανο και αλλάζεις ή όχι την αντλία.Ολα αυτά φυσικά με καθαρά μπεκ,των οποίων η λειτουργία δεν εξαρτάται απ' την ποσότητα καυσίμου στο ρεζερβουάρ...
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Εγώ καθάρισα ρεζερβουάρ πριν 5 χρόνια διότι κατά λάθος μου έβαλαν βενζίνη σε αυτοκίνητο πετρελαίου, 15 λίτρα. Στοίχισε 70 ευρώ στην αντιπροσωπεία Ford. Μου φάνηκε πολύ καλό, αλλά εκείνο που με χάλασε αφάνταστα ήταν ο ιδιοκτήτης του πρατηρίου έβαλε τον υπάλληλο να πληρώσει τη ζημιά. Πλη´ρωσα εγώ τα μισά και δεν ξανάβαλα εκεί πετρέλαιο.
 

panoss1

Supreme Member
8 July 2012
5,169
Κηφισιά
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!Πάνο,αυτό με την τάπα με εξέπληξε.Έχει κάποια βαλβίδα δηλαδή που επιτρέπει την είσοδο αέρα σε χαμηλή εσωτερική πίεση;
Βέβαια,όταν βγάζει πρέπει από κάπου να βάζει.
Η τάπα έχει βαλβίδα υποπίεσης,όπως η τάπα του ψυγείου της μηχανής.Μονο που εκείνη είναι διπλη και βγάζει και βάζει...