Samsung QE Q6FN : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

pettros

Established Member
26 September 2006
176
Κρητη
Γεια σας,

Εδώ και κατι παραπανω από μηνα είμαι κατοχος της Samsung QE75Q6FN. Μια και δεν βλεπω να υπαρχει θεμα για την συγκεκριμενη τηλεοραση και επειδή πιστευω ότι αρκετοι την αγορασαν λογω προσφορας στο black Friday.

Ετσι κι εμενα δεν ηταν προγραματισμενη αγορα αλλα στο black Friday και με τελικη τιμη 1.600 (1.999 με (20%) 400 επιστροφή yellows) και 5 χρονια εγγυηση, θεωρησα ότι είναι ευκαιρια και την πηρα.
Αντικατεστησε την κορυφαια για την εποχη της (συμφωνα με πολλα reviews) Panasonic 65VT60. Λογω αλλαγης - αναβαθμισης της οικογενειακης κατάστασης (παιδια!!), η χρηση της τηλεόρασης ηταν πλεον καθημερινα τα καναλια της Digea λιγοτερο Cosmote tv και ελαχιστα εως καθολου ταινιες… Οποτε η Panasonic χαραμιζόταν κυριολεκτικα. Επισης απεφευγα να χρησημοποιω το XBOX 360 για να μην ρισκάρω burn in αν και δεν ειχα ποτε θεμα. Η αποσταση θεασης είναι 4 μετρα περιπου οποτε η αναβαθμιση σε 4Κ και 75" πιστευω ότι ηταν κατά καποιο τροπο επιβεβλημενη.

Οι εντυπώσεις τωρα για την Q6FN σε γενικες γραμμες είναι αρκετα καλες. ΟΚ η εικονα σε περιεχομενο HD δεν συγκρινεται με την πλασμα. Σιγουρα η φωτεινοτητα όμως είναι ένα μεγαλο συν. Σε 4Κ περιεχομενο η εικονα είναι εξαιρετικη! Μου πηρε αρκετο χρονο μεχρι να ρυθμισω την εικονα ώστε να με ικανοποιει και για να είμαι ειλικρινης ακομα την "πειραζω". Αυτό που λιγο με ενοχλεί είναι η εικονα όταν βλέπεις υπο γωνια. (εχοντας φυσικα καλομαθει από την προηγουμενη τηλεοραση.)

Ο ηχος θεωρω ότι είναι πολύ καλος για αυτό του είδους την τηλεοραση. Το subwoofer κανει αισθητη διαφορα και είμαι απολυτα ικανοποιημένος. Εχω και ένα soundbar το οποιο όμως είναι τοποθετημενο πισω από τον καναπε κοντα στα αυτια μου και η χρηση του είναι για να μπορω να δω κατι με λιγο παραπανω ενταση χωρις να ξυπνησουν τα παιδια… (Το home cinema ετσι κι αλλιως είναι παροπλισμενο) Όπως καταλαβενεται η μη υποστηριξη DTS δεν με προβληματισε καθολου.

Οι smart λειτουργιες είναι αρκετα καλες και το μενου αρκετα γρηγορο. Το χειριστηριο θελει λιγο χρονο να το συνηθισεις αλλα βολευει πολύ. (του εβαλα και μια ωραια κοκκινη θηκη σιλικόνης ώστε να προστατευεται αλλα και να το βρισκω πιο ευκολα λογω μεγέθους..

O player θα μπορουσε να είναι καλυτερος (αναγκάζομαι να ενσωματωνω τους υποτιτλους σε καποιες ταινιες)..

Το θεμα με τη αλλαγη της φωτεινοτητας με τους υποτιτλους είναι οντως ενοχλητικο αλλα απ' οσο διαβαζω το εχουν και τα ακριβτερα μοντελα (σειρα Q7, Q8 και Q9). Ελπιζω αν και το βλεπω δυσκολο να διορθωθεί σε μελλοντικη αναβαθμιση.

Μολις κατεβασα το Firmware DEC 20,2018 ver 1202.3 Θα επιχειρησω να το περασω αργοτερα μεσω usb μια και μεσα από το μενου η τηλεοραση δεν μου δινει διαθεσιμη αναβαθμιση. Τωρα εχω την ver 1153

υ.γ. Λογω της συγκεκριμενης αγορα αναβαθμισα και την παιχνιδομηχανη και πηρα το XBOX ONE X. Η εμπειρια ειδικα σε καποιοα παιχνίδια είναι απιστευτη!! Και δεν φοβάμαι πλεον για στατικες εικονες! ;)




-----------------------------------------------------------------------


QE Q6FN:Edge (bottom-local dimming - vertical zones) LED LCD,100/120Hz με MCFI+αναβόσβησμα του οπίσθιου φωτισμού,true 4K UHD (RGB),VA panel,WCG,HDR10,HDR 10+,HLG,tizen os,

QE49Q6FN: 50/60Hz panel + αναβόσβησμα του οπίσθιου φωτισμού



Reviews - test :


55"...[rtings.com]...Samsung QN55Q6FN review...https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/q6fn-q6f-q6-2018

https://www.youtube.com/watch?v=XQncnRM__Os



65"...[hdtvpolska.com]...Samsung QE65Q6FN test...https://hdtvpolska.com/samsung-qled-q6f-2018-65q6fna-test-najtanszy-qled-lcd-z-systemem-tizen/

μετάφραση google pl to en

Samsung_Q6_test_3.jpg



HDMI IN : x4 (η μια έχει ARC)
Ethernet : x1
USB : x2 (2.0)
Analog Audio Out 3.5mm : No
Digital Optical Audio Out x1
Bluetooth : Yes
not support DTS passthrough
DivX codecs are not supported on Samsung 2018 TVs
Προηγμένη λειτουργία εγγραφής βίντεο PVR : Yes
Composite input (AV) / Component input (Y / Pb / Pr) : No
DVB-S2 x2
Picture-In-Picture : Yes
One remote (TM1850A)
 
Last edited by a moderator:

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Καλορίζικη πολύ καλή τηλεόραση σε πολύ καλή τιμή. Το μόνο πρόβλημα είναι πως ο ενσωματωμένος media player δεν είναι όπως οι παλιότεροι της Samsung, δηλαδή ταινίες που έπαιζαν σε παλιότερα μοντέλα δεν παίζουν στα καινούργια. Δεν ήξερα ότι υπάρχει πρόβλημα σε υπότιτλους. Μήπως αν αλλάξεις τη κωδικοποίηση των υποτίτλων να παίζουν κανονικά;
 

pettros

Established Member
26 September 2006
176
Κρητη
Καλορίζικη πολύ καλή τηλεόραση σε πολύ καλή τιμή. Το μόνο πρόβλημα είναι πως ο ενσωματωμένος media player δεν είναι όπως οι παλιότεροι της Samsung, δηλαδή ταινίες που έπαιζαν σε παλιότερα μοντέλα δεν παίζουν στα καινούργια. Δεν ήξερα ότι υπάρχει πρόβλημα σε υπότιτλους. Μήπως αν αλλάξεις τη κωδικοποίηση των υποτίτλων να παίζουν κανονικά;

Σ' ευχαριστω πολύ.
Το πρόβλημα το εντοπισα σε διαφερες ταινιες 4Κ και μη. Σε καποιες τους ειδε με αλλαγη σε UTF-8 αλλα σε άλλες δεν το καταφερα και χρησιμοποιησα το MKVToolNix
 

pettros

Established Member
26 September 2006
176
Κρητη
Γεια σας,

ερωτηση προς τους κατοχους (αν και δεν βλεπω πολύ κινηση..) ή προς τους γνωστες!

Απ οσο γνωρίζω καποιες εκδοσεις της συγκεριμενης τηλεόρασης εχουν δορυφορικο δεκτη, καποιες αποκλειστικα για συγκεκριμενη ληψη (στην Αγγλια π.χ. Freesat) και καποιες όχι. Δεν εχουν καν υποδοχη για δορυφορικο καλωδιο. Όπως φαινεται στην παρακατω φωτο:

q6fn-inputs-side-small.jpg


Η διαφοροποιηση αυτή απ' οσο γνωρίζω εχει να κανει με τα 5 τελευταια γραμματα στο μοντελο. Η δικια μου είναι η QE75Q6FNATXXH

Εχει 2 υποδοχες για δορυφορικο καλώδιο όπως φαινεται και στην φωτο στο πρωτο ποστ. Πριν την κρεμασω στη βαση εβαλα το καλώδιο από το δορυφορικο πιατο στην υποδοχή (Satellite Main).

Επιλέγοντας από το μενου : Εκπομπή --> Προηγμένες ρυθμίσεις η επιλογή "Δορυφορικό σύστημα" είναι γκριζαρισμένη σε σχέση με τις άλλες επιλογές. Αν πατησω πανω εμφανίζεται το μήνυμα "Αυτή η λειτουργία δεν είναι διαθέσιμη".

Με το ιδιο καλωδιο εχω κανονικα ληψη Cosmote TV. Εκανα λοιπον ερωτηση στο τμημα εξυπηρέτησης της Samsung και με διαβεβαιωσαν ότι η τηλεοραση μου διαθετει δορυφορικο δεκτη.

Λογικα ή που δεν εχει μπει καλα το καλωδιο (η αληθεια είναι ότι με ταλαιπωρησε για να το βιδωσω μια και υ υποδοχη βρίσκεται πολύ κοντα στο σωμα της τηλεόρασης) ή που η τηλεοραση δεν διαθετει δορυφορικο δεκτη.


Υποθετω ότι και τα μοντελα Q7FN,Q8FN και Q9FN είναι το ιδιο οσο αφορα τη συγκεκριμενη δυνατοτητα.

Το να την ξεκρεμασω και να κανω δοκιμες είναι μεγαλη ταλαυπωρια και θα χρειαστω τουλάχιστον αλλους 2...

Οποτε θα ηθελα τα φωτα σας!!
 

pettros

Established Member
26 September 2006
176
Κρητη
Για δες αυτό το βίντεο. Ειναι στα Γερμανικά αλλά εύκολα καταλαβαίνεις τα βήματα

https://www.youtube.com/watch?v=gTsoMFyGfUk

Ναι τα βηματα είναι αυτά για να κανεις την αναζητηση αλλα εμενα στο σημειο του βιντεο (1.05'') που δειχνει τις διαθέσιμες επιλογες εμενα εχει μονο "Κεραία" και ακριβως από κατω την επιλογη αναζητησης για Ψηφιακα, Αναλογικα ή και τα 2. Καμια επιλογή satellite ή επιλογή δορυφορου..

20190115-214322.jpg
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
σιγουρα το μοντελο σου εχει δορυφορικο δεκτη?
εχεις συνδεσει το καλωδιο και στην εισοδο του δορυφορικου δεκτη?
 

pettros

Established Member
26 September 2006
176
Κρητη
σιγουρα το μοντελο σου εχει δορυφορικο δεκτη?
εχεις συνδεσει το καλωδιο και στην εισοδο του δορυφορικου δεκτη?

Απ οσο μου ειπαν από τη Samsung εχει δορυφορικο δεκτη. Το καλωδιο εχει συνδεθει στην θεση που φαινεται στην φωτο.

Samsung-Q6-test-3.jpg
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
για να εχει satelite in προφανως και εχει.
κατι απο το μενου θα θελει και δεν το ξερω καθολου.
πατα στην επιλογη εισοδων το satelite και μετα καπου στο μενου απο εκει μεσα θα σου εχει λογικα και τον συντονισμο.
 

pettros

Established Member
26 September 2006
176
Κρητη
για να εχει satelite in προφανως και εχει.
κατι απο το μενου θα θελει και δεν το ξερω καθολου.
πατα στην επιλογη εισοδων το satelite και μετα καπου στο μενου απο εκει μεσα θα σου εχει λογικα και τον συντονισμο.

Δημητρη δεν δινει καμια τετοια επιλογή στις εισοδους. Μονο συσκευες συνδεδεμένες σε HDMI (ΧΒΟΧ, Cosmote TV) , media servers. Εχω ψαξει εξονυχιστικα τα μενου..

Τι να πω.. Μενει μονο η λυση να την ξεκρεμασω και να ελεγξω το βυσμα..
 

gzoun

AVClub Addicted Member
8 March 2008
1,958
Αθήνα-Μενίδι
Απάντηση: Re: Samsung QE Q6FN : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Δημητρη δεν δινει καμια τετοια επιλογή στις εισοδους. Μονο συσκευες συνδεδεμένες σε HDMI (ΧΒΟΧ, Cosmote TV) , media servers. Εχω ψαξει εξονυχιστικα τα μενου..

Τι να πω.. Μενει μονο η λυση να την ξεκρεμασω και να ελεγξω το βυσμα..

Πέτρο με το καλώδιο πάνω στην τηλεόραση κάνε μια επαναφορά ρυθμίσεων,πριν την ξεκρεμάσεις!Μετά κοίταξε μήπως σου εμφανίσει το μενού για τον δορυφορικό δέκτη!!!
 

pettros

Established Member
26 September 2006
176
Κρητη
Re: Απάντηση: Re: Samsung QE Q6FN : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Πέτρο με το καλώδιο πάνω στην τηλεόραση κάνε μια επαναφορά ρυθμίσεων,πριν την ξεκρεμάσεις!Μετά κοίταξε μήπως σου εμφανίσει το μενού για τον δορυφορικό δέκτη!!!

Κι αυτό σαν υστατη λυση θα μπορουσα να το δοκιμασω αν και το να την ξεκρεμασω και να τσεκαρω το καλωδιο είναι πιο ευκολο. Με την επαναφορά θα πρεπει να ξανακανω ολες τις ρυθμισεις από την αρχη πραγμα που δυστυχως θελει αρκετο χρονο..
 

pettros

Established Member
26 September 2006
176
Κρητη
Re: Απάντηση: Re: Samsung QE Q6FN : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Πέτρο με το καλώδιο πάνω στην τηλεόραση κάνε μια επαναφορά ρυθμίσεων,πριν την ξεκρεμάσεις!Μετά κοίταξε μήπως σου εμφανίσει το μενού για τον δορυφορικό δέκτη!!!

Φιλε μου τελικα τολμησα την επαναφορά και ειχες δικιο! Επρεπε να ειχα επιλεξει από την αρχη τυπο κεραιας Satellite και αργοτερα να προσθεσω τα ψηφιακα καναλια. Οποτε όλα καλα!


Ευχαριστω ολους για τις συμβουλες!
 

sevast99

Senior Member
18 January 2010
355
Θεσσαλονικη
Μολις την παρήγγειλα στα 1400 , με 48 ατοκες την 65 ειμαι fun της Sami και θα αντικαταστησει την led 55 3d HD που εχω , βεβαια θα μου λειψει το 3d πολυ και ηταν ο λόγος που μεχρι τωρα δεν επαιρνα ουτε 4κ
Αυτη που εχω ειναι απο τις καλες τις τοτε σειράς και οχι low range Αλλα έχοντας πάρει σαν μόνιτορ εδω και καποια χρονια μια Panasonic 4k TV , ειδα την ποιότητα που δινει το 4k ακομη και σε απλα επεισόδια σειρών που βλεπω με το up scaling ,720p . Έπιασα τον εαυτό μου οτι εχει σταματήσει πια να βλέπει στην hd σχεδόν τα παντα ( αυτη που χρησιμοποιώ σαν μόνιτορ ειναι 43 ίντσες δεν την λες και μικρή για απόσταση 2.5. μέτρων το πολύ απο τον καναπέ-κρεββάτι που αράζω ! Πολυ περίεργα μου ακούστηκαν ότι δεν παίζει ο player της αυτά που έπαιζαν οι παλιές ... δεν έχω βεβαια κανένα θεμα γιατι και την 55αρα την έχω συνδεδεμένη με το pc και από εκει βλεπω η μαλλον εβλεπα, τα πάντα οποτε δεν υπαρχει θεμα ούτε με ταινίες- σειρές ουτε με υπότιτλους αλλά θα πειραματιστώ όταν με το καλό ερθει και βρω τον χρονο , τοτε σας γράφω ειχα δει σε μαγαζί παλαιοτέρα τις qled και ειχα μείνει παξιμάδι πόσο περισσότερο φαντάζομαι τα μοντελα του 2018 Δεν κρύβω οτι πολύ καιρό ημουν μεταξυ qled &oled με κέρδισε τελικα το Qled για την φωτεινότητα και ζωηρότητα των χρωμάτων δεν μπορω τα πεθαμένα χρώματα γούστα ειναι αυτά , αλλα και ο φόβος των καμένων led οπως οτι δεν κάνει στις OLED να αφήνεις για ώρες στατική εικόνα , εε δεν θα βάλω άγχος στο κεφαλι μου.. Ελπίζω να μην απογοητευτώ ...αν και μεχρι να ξαναβγάλουν 3d η 5d ( δεν θα δίνω περιουσίες για μια tv τα 1400 και πολα μου ειναι αλλα και qled και 4k και 65' και 48 άτοκες καλα μου κάθισε)
 

pettros

Established Member
26 September 2006
176
Κρητη
Με το καλο να την παραλαβεις φιλε μου. Πιστευω οτι δεν θα το μετανιωσεις. Το 3D κι εμενα ηταν ενας ανασταλτικος παραγοντας μια και η 65αρα Panasonic plasma ειχε αυτη τη δυνατοτητα. Τελικα ομως καταφερα να δω μονο ενα 10% του 3D περιεχομενου που ειχα. Οποτε εμενα προσωπικα μεχρι τωρα δεν μου εχει λειψει.. Και οποιος δεν εχει ζησει τη διαδικασια του αρχικου "στρωσιματος" (με τη λειτουργια zoom και ελαχιστη χρηση παιχνιδιων ) για την αποφυγη burn in δεν μπορει να καταλαβει την απολαυση του να πατησεις το pause στην ταινια και να την αφησεις μεχρι π.χ. να πας τουαλετα.. χωρις την παραμικρη ανησυχια για την οθονη.. Aυτος ηταν ενας βασικος λογος που δεν ακολουθησα το δρομο των OLED. Επισης μια και ειχα πληρωσει αρκετα χρηματα για την προηγουμενη τηλεοραση ειχα αποφασισει να μην ξαναεπενδυσω ξανα σε hi end συσκευες.. Η τεχνολογια προχωραει τοσο γρηγορα που δεν αξιζει για μενα τουλαχιστον (εκτος φυσικα αν καποιος διαθετει πολλα χρηματα). Κι εγω οπως κι εσυ εκμεταλευτικα τις 48 ατοκες δοσεις!
 

sevast99

Senior Member
18 January 2010
355
Θεσσαλονικη
Σημερα παρελαβα , αν και δεν είχα χρόνο πολυ να ασχοληθώ μια που εβαλα την 55F700 σε τοιχο (σιγα που θα αφηναα το 3d μου)οποτε εχω και τις 2 , έκανα ενα γρήγορο σετάρισμα , και πέρασα κανάλια στο αυτόματο , η εικονα ειναι μερα νυχτα ακομη και στα καναλια.. παροτι πιο μεγαλη ιχνος κοκου, αλλα..... ΑΧΧΧΧΧ το μεγαλο μου προβλημα ιναι οτι , δεν καταφερα να συνδεσω το pc μου με δαυτη.....φυσικα με HDMI! Δοκιμασα ολα τα HDMI ΤΗς tv (ΕΙΣΟΔΟΥς), και ολες τις εξόδους της καρτας γραφικων μου... 1 HDMI , 1 DVI , KAI 3 DISPLAY PORT ( με τους αναλογους converters βεβαια , DVi to hdmi , display to hdmi και το κανονικο hdmi μια φορά ουτε θυμαμαι σε ποιες απο ολες τις εξόδους είδε σήμα του pc το κράτησε κανα 20λεπτο ισα να κάνω ρυθμίσεις εικόνας λιγο ανοιξα χρωμ , (απο το pc εννοειτε) και μολις πηγα να δω τι κάνει με netflix πως δειχνει η εικονα της .. (πάντα απο το pc μεσω Browser ) χάθηκε στο σημα, έπαψε να βλεπει το pc!Εχουν περασει πανω απο 6 ωρες να προσπαθω ειτε αλλάζοντας εισόδους στην TV ειτε τις εξόδους του pc αλλά τιποτα δεν ξερω πραγματικά τι να κανω , η Κάρτα γραφικών ειναι 4κ με μνημη 4G , οπως και η οθόνη του υπολογιστή (tv και αυτη 4k Panasnic)Αναβάθμιση λογισμικού στην TV εκανα , αναβάθμιση των drivers της κάρτας γραφικών έκανα ρισταρτ πάμπολλες φορες στο pc shut down επίσης έβγαλα τελειως την tv απο το ρευμα για κανα δεκάλεπτο , τιποτα τιποτα...καπριτσωσε , Και η πλακα ειναι tv δεν βλέπω παρα ελάχιστα το πρωι !Δεν την πηρα για tv μια χαρα ηταν η προηγούμενη μου, ηθελα να βλέπω οποιο υλικό κατεβάζω , και netflix (ξερω οτι εχει το netflix και αυτη .. δεν με βολευει καθολου (εχω τους λόγους μου να προτιμώ το pc) πραγματικά δεν ξερω τι να κανω..ασε που μου την δινει το τηλεκοντρόλ δεν βγάζω άκρη με δαυτο... εχω ομως το αλλο της 55 ρας και βολεύομαι με αυτο στα περισσότερα (ρυθμισης κανάλια αγαπημένα κατάταξή) δεν ασχολήθηκα βεβαια μαζι του ιδιαίτερα Αλλος ηταν ο καημός μου, καμια ιδεα βρε παιδια ... το εβγαλε 1φορα το σημα ,...χαλασε το καλωδιο???ολοκαίνουριο 15 μετρα δεν ξερω αυριο θα κανω και αλλες δοκιμές με κανα laptop τι να πω...όποιος του κατεβεί οτι... πασα προσφορά δεκτή αα και που θα βρω τις εργοστασιακες να κάνω επαναφορά μπας (ξερω κάπου θα γράφει αλλα αν καποιος ξέρει να μου πει.. ευχης εργον Να πω οτι το HDMI το βλεπει σαν πηγη , αλλα μου το δηλωνει αγνωστο χωρις σημα Σορυ για το σεντονι....



Δεν μπορω να κανω edit αλλα πιο κουφο που ειδα πριν λιγο ειναι..... οτι το pc την αναγνωριζει ως δευτερο μονιτορ ΜΟΝΟ οταν ειναι κλειστη,εριξα μια τελευταια ματια στ pc και καταχαρηκα , μολις την ανοιξα εξαφανιστηκε την εκλεισα τσουπ μου την ξαναβγαζει , την ανοίγω ... πουφ εξαφανιζετε , πραγματι δεν το εχω ξαναματαδει , να αναγνωριζει σβηστη tv ως 2 και οχι ανοιχτη .... αντε σαινιαααα
 
Last edited by a moderator:

sevast99

Senior Member
18 January 2010
355
Θεσσαλονικη
Σημερα αλλαξα καλωδιο ,Αρχικα την ειδε κατευθείαν και για κοντα 6 ωρες δεν ειχε κανενα προβλημα, την καταευχαριστηθηκα ..εως την στιγμη που αποφασισα να συνδέσω και την 55αρα που εβαλα στον τοιχο, Η καρτα γραφικων μου υποστηριζει πανω απο 4 ταυτοχρονες οθονες.... εγινε το ελα να δεις με την καινουρια εχασε το σήμα.. ξεσυνδεσα την 55ρα αλλα το προβλημα συνεχιζετε μια βρίσκει το Π/Σ μια το χανει η δε εικονα που βγαζει οταν το δει ειναι παραμορφωμενη πληρως μες στους πολυχρομους κοκους και παραμορφωμενο ,πλαίσιο σαν γυρνμενο τζαμι....Ασε που συνεχια μιατο βρισκει μια το χανει,οπως προείπα επηρεάζοντας και την κανονικη μου οθόνη που μου κανει διάφορα κουλα εκανα update τους drivers της καρτας γραφικων..ξανα και ξανα τηλεφώνησα Σαμσουνγ το μονο που με βεβαίωσαν ειναι οτι, δέχεται σημα απο PC χωρις κανενα προβλημα ,βρήκαν λιγο μεγαλο το καλώδιο 15 μετρα..παρήγγειλα 10μετρο και με ισχυρή θωράκιση για τυχόν παρεμβολές..αναμονή μεχρι να το παρω, απο εβδομαδα μαλλον
 

sevast99

Senior Member
18 January 2010
355
Θεσσαλονικη
Καλησπερα και παλι , το θεμα ειναι καθαρά καλωδίου (Ποιοτητα/ μηκος) συνδεσα το laptop μου χωρίς κανένα προβλημα ολα τζαμι , συνδεσα και το pc μου με ενα παλαιότερο αλλα με καλη θωράκιση καλώδιο , αυτο που συνέδεα στην ίδια θέση την 55 παλαιοτερα 10 μέτρα και πάλι ολα καλα... ήρθαν και τα καινούργια αλλά ακόμη δεν τα έβαλα ενεκα γρίπης...
 

pettros

Established Member
26 September 2006
176
Κρητη
Καλησπερα και παλι , το θεμα ειναι καθαρά καλωδίου (Ποιοτητα/ μηκος) συνδεσα το laptop μου χωρίς κανένα προβλημα ολα τζαμι , συνδεσα και το pc μου με ενα παλαιότερο αλλα με καλη θωράκιση καλώδιο , αυτο που συνέδεα στην ίδια θέση την 55 παλαιοτερα 10 μέτρα και πάλι ολα καλα... ήρθαν και τα καινούργια αλλά ακόμη δεν τα έβαλα ενεκα γρίπης...

Ευτυχως που βρηκες το προβλημα και που δεν ειχε να κανει με την τηλεοραση. Προσωπικα εχω σταματησει εδω και χρονια το "project" HTPC οποτε δεν θα μπορουσα να σε βοηθησω σε κατι..