Βουητό απο Yamaha RX-A810

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

supacoopa

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,411
Athens
Ο ενισχυτης του τιτλου, με μετρια χρηση χωρις εξαρσεις εδω και καμια πενταετια, αρχισε ξαφνικα να εκπεμπει ενα χαμηλοσυχνο βουητό. Θα ελεγα οτι μαλλον ειναι hum και οχι buzz.

Με το που τον ανοιγω και πριν ακομα "κλικαρουν" τα ρελεδακια, το ακουω (οταν υπαρχει πληρης ησυχια φυσικα) απο τα 3 μετρα. Διατηρειται ιδιο σε ενταση και συχνοτητα, ειτε ο ενιχυτης παιζει απο οποιαδηποτε πηγη, ειτε ειναι ανοιχτος χωρις σημα.

Ειμαι 1000% βεβαιος οτι προερχεται απο τον ιδιο τον ενισχυτη και οχι απο τα ηχεια.

Ο ενισχυτης ειναι μονος του πανω σε πολυπριζο με προστασια υπερτασης, σε γραμμη που ερχεται απευθειας απο τον πινακα.

Διαβαζοντας στο internet σχετικα με παρομοιες περιπτωσεις, δεν εβγαλα ακρη. Αλλοι λενε για τροφοδοτικο, αλλοι για πυκνωτες, αλλοι για θορυβο απο το ρευμα, αλλοι για παρεμβολες απο αλλες συσκευες...

Για πειτε καμια γνωμη, τι μπορει να φταιει και τι μπορω να κανω.
Προσπαθω σε πρωτη φαση να καταλαβω αν ειναι κατι σοβαρο που ενδεχεται να χειροτερευσει ή αν απλα προκειται για ακινδυνη "παραξενιά".
Αν ειναι το πρωτο, τουλαχιστον να μην τον χρησιμοποιω μεχρι να βρεθει χρονος και χρημα για τα περαιτερω.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
το φιs 220 εχει ΚΑΙ γειωση? για τσεκαρε αν ολοι οι ακροδεκτεs πανω στον ενισχυτη ειναι γεροί στη Θεση τουs. κανε και μια δοκιμη βγαζονταs το πολυμπριζο εκτοs
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
για να εχει Θεμα πυκνωτων δεν νομιζω, γιατι ειναι νωριs ακομα. για συσσορευμενο dc στον μετασχ/τη, τι στο καλο.. δεν ειναι δα και κανεναs τεραστιοs..
 

anthpao

New member
26 January 2008
27
Θεσσαλονίκη
Είναι προβλημα του μετασχηματιστή. Θέλει νέα επίστρωση από την ειδική μπογιά. Αν είχε τοροειδη δεν θα είχε θέμα.
 

supacoopa

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,411
Athens
Ευχαριστω για τις απαντησεις. Το φις του ενισχυτη δεν εχει γειωση, ειναι διπολικο.

Το Σ/Κ θα κανω καποιες δοκιμές (παρακαμψη πολυπριζου, αποσυνδεση HDMI απο τις εισοδους, αποσυνδεση ηχειων) και θα επανελθω με τα νεοτερα.

Είναι προβλημα του μετασχηματιστή. Θέλει νέα επίστρωση από την ειδική μπογιά. Αν είχε τοροειδη δεν θα είχε θέμα.

Μπλεξαμε δηλαδη... Ειναι κοινο προβλημα σε ενισχυτες ή το βγαζει μονο το συγκεκριμενο μοντελο;
Που μπορω να βρω περισσοτερες πληροφοριες για αυτο το ενδεχομενο και την αντιμετωπιση του;
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Όταν λες προέρχεται από τον ενισχυτή και όχι από τα ηχεία τι εννοείς? Ακούς το τροφοδοτικό η τα ηχεία?
 

supacoopa

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,411
Athens
Ο βομβος προερχεται απο τον ιδιο τον ενισχυτη, ως συσκευη, αμεσως με το που τον ανοιγω.
Δεν εχω τις γνωσεις για να κρινω αν ακουω το τροφοδοτικο, καποιο συντονισμο στο σασι ή οτιδηποτε αλλο.
Παντως ο βομβος δεν σταματαει (ουτε αλλαζει κατ' ελαχιστο) αν ακουμπησω ή κρατησω γερα το σασι.

Τα ηχεια ειναι εντελως σιωπηλα, οταν δεν γινεται αναπαραγωγη. Δεν ακουγεται απολυτως τιποτα.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016



Είναι οι μετασχηματιστές που κάνουν τέτοιους θορύβους (hum) – δόνηση όταν συνήθως υπάρχει αυξημένη τάση ρέματος η κακή σχεδίαση.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
κακη σχεδιαση απο yamaha δεν το πιστευω. αυξημενη ταση?.. μα τα 5 τελευταια χρονια αρχισε να βουιζει. για μενα πρωτοs υποπτοs, το πολυμπριζο.
να συμπληρωσω οτι ο δικοs μου (παμπαλαιοs πια) rx v1300, ουδεποτε παρουσιασε Θεμα βουιτου ή κατι αλλο, αλλα χτεs ΘυμηΘηκα οτι πριν πολλα χρονια του αλλαξα ακροδεκτη 220 και εβαλα τριπολικο. με γειωση δλδ, απευΘειαs στο σασι.
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
ίσως υπάρχει dc τάση στο δίκτυο του 220v αν παίζει κάτι τέτοιο λύνεται με dc trap ,όλα αυτά ειναι υποθέσεις πρέπει να βρεις και να μας πεις από που ακούγεται με σιγουριά και αφού αφαιρέσεις για αρχή το πολυμπριζο
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
για dc trap ειχα ψαχτει στο παρελΘον για τον τελικο μου. αλλα στο ebay που ειχα δει ηταν λιγο τσουχτερο.
εσειs εκει στο DIY μπαs› και εχετε φτιαξει τιποτα τετοιο να βαλειs κανενα link? :music-smiley-004:
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Ακραίο, αλλά δεν δοκιμάζετε να βάλετε αντίστροφα το φις του ενισχυτή στην πρίζα μπας και έχει κάποια διαφορά?
 

supacoopa

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,411
Athens
Τα νεοτερα απο το θεμα εχουν ως εξης...

Εβγαλα τον ενισχυτη απο το ρευμα και τον αφησα τρεις μερες εκτος. Τον συνδεσα χθες στο ιδιο πολυπριζο (χωρις να γινει καμια αλλαγη στις συνδεσεις ηχειων και πηγων) και τον ανοιξα. Το βουητο εξαφανιστηκε, ή τουλαχιστον ελαττωθηκε τοσο πολυ που πλεον δεν μου ειναι αντιληπτο!

Κατοπιν επαιξα δυο-τρεις ωρες μουσικη δικαναλα και μια ταινια 5.1 και στη συνεχεια τον αφησα ανοιχτο χωρις σημα ολη τη νυχτα.
Σημερα το πρωι κλεισιμο και μετα απο μιση ωρα παλι ανοιγμα, κανενα βουητο.

Τον εκλεισα και τον εχω αφησει στο πολυπριζο οπως πριν, για να δω πως θα συμπεριφερθει οταν τον ξανανοιξω μετα απο δυο-τρεις μερες.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Δεν λύνονται με μαγικά αυτά, σε κάποια στιγμή όταν η τάση στο δίκτυο θα είναι αυξημένη ο θόρυβος θα επιστρέψει.
 

supacoopa

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,411
Athens
Φρεσκα νεα δεν υπαρχουν (εκτος απο αυτα που εγραψα παραπανω), λογω ελλειψης χρονου σε κατασταση απολυτης ησυχιας στο σπιτι.

Το πολυπριζο που εχω ειναι ενα απλο Crystal Audio, αυτο εδω.
Επανω στο πολυπριζο ειναι ο ενισχυτης, ενα equalizer Kenwood, ενα Android box και ενας σκληρος δισκος 3.5".
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
δεν μπορω να ειμαι απολυτοs για το αν κανει καλη δουλεια ή οχι το απλο crystal audio.
αυτο που μπορω να πω με σιγουρια ειναι οτι εγω ελυσα ολα τα προβληματα οταν εβαλα το furman.
καλωδια ρευματοs με Θωρακιση απο Κινα. οικονομικα αλλά καλα.
πραγματικα εχω ησυχασει απο τοτε. εδω και μια τριετια περιπου