Makita επέκαταση εγγύησης

Deathlok

AVClub Enthusiast
30 January 2016
1,040
Έχει κάνει κανείς πρόσφατα επέκταση εγγύησης με την εγγραφή του εργαλείου στην makita. Το καλοκαίρι είχα κάνει για την σπαθοσέγα χωρίς κανένα πρόβλημα αλλά τώρα που προσπαθώ για άλλα δύο εργαλεία ότι και να βάλω στο Επωνυμία αντιπροσώπου* με το που πάω στο επόμενο πεδίο ή πατήσω εγγγραφή απλά το σβήνει και μου ζητάει να το ξαναγάψω.

Δοκίμαδα και με άλλο borwser αλλά πάλι τα ίδια.
 

Deathlok

AVClub Enthusiast
30 January 2016
1,040
εχω δοκιμάσει από από άλλο υπολογιστή, από κινητό και διαφορετικές μέρες μήπως είχαν κάποιο προσωρινό πρόβλημα
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,111
Νότια Μακεδονία
Απάντηση: Re: Makita επέκαταση εγγύησης

εχω δοκιμάσει από από άλλο υπολογιστή, από κινητό και διαφορετικές μέρες μήπως είχαν κάποιο προσωρινό πρόβλημα
Αν δεν πιεζεσαι με την ημερομηνια αγορας για καταχωρηση περιμενε μερικες μερες. Αλλιως στειλε ενα μηνυμα στην makita hellas
 

Deathlok

AVClub Enthusiast
30 January 2016
1,040
Λοιπόν τελικά για την καταχώρηση θέλει λατινικούς χαρακτήρες και μόνο τα αρχικά του καταστήματος και σου βγάζει ένα drop down μενού και επιλέγεις, δυστυχώς βέβαια παρότι η αγορά έγινε από ελληνικό κατάστημα αυτό δεν είναι επίσημος συνεργάτης της μακίτα ελλάς και διακαιούμαι την τριετή εγγύση :(
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,111
Νότια Μακεδονία
Η οποία makita Ελλάς δεν δίνει Τρια χρόνια ούτε στα makita mt και ας δίνουν στις άλλες ευρωπαϊκές χώρες , ακόμη και αν δεν είναι παραεισαγωγη..
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,429
Βριλήσσια
Αυτο εαν συμβαινει, προκειται περι αθλιας αντιμετωπισης απο την εδω αντιπροσωπια. Το μονο που σωζει την μακιτα ειναι οτι σπανια θα χαλασει εργαλειο της μεσα στην τριετια..
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,111
Νότια Μακεδονία
Απάντηση: Re: Makita επέκαταση εγγύησης

Αυτο εαν συμβαινει, προκειται περι αθλιας αντιμετωπισης απο την εδω αντιπροσωπια. Το μονο που σωζει την μακιτα ειναι οτι σπανια θα χαλασει εργαλειο της μεσα στην τριετια..
Makita Γερμανίας
"Register your power tool (Makita, Dolmar, maktec and Makita-mt-) and / or Li-Ion batteries online within 4 weeks of purchase and benefit from the extended warranty.

For your power tool, the warranty is extended to 3 years for the Li-Ion batteries for 2 years."

Makita hellas.

"*

Η*Makita*Ελλάς Α.Ε. , από*1η*Ιουλίου 2013*προσφέρει την προαιρετική επέκταση της εγγύησης σε όλα τα εργαλεία που περιλαμβάνονται στον κατάλογο προσφορών Makita Planet και αναφέρονται στην αίτηση δήλωσης.

Τα Αγροτικά Εργαλεία και Εργαλεία Κήπου Makita & Dolmar, οι σειρές εργαλείων Maktec και Makita MT, οι μπαταρίες και οι φορτιστές καθώς και τα συμπαραδιδόμενα εξαρτήματα δεν συμπεριλαμβάνονται σε αυτή την επέκταση της εγγύησης"

Τα συμπεράσματα δικά σας ....
 

nikfor

AVClub Addicted Member
7 August 2007
2,467
Επειδή αυτό εδώ το θέμα είναι παλιό και θα έχει ξεχαστεί, το επαναφέρω για να μη βρεθείτε προ εκπλήξεως όπως εγώ.


Για τους μελλοντικούς λοιπόν αγοραστές εργαλείων ΜΑΚΙΤΑ, μια διευκρίνιση για να γνωρίζετε:

Η επέκταση της εγγύησης στα τρία χρόνια ισχύει μόνο για το επίσημο δίκτυο της Makita στην Ελλάδα.
Αν αγοράσετε από Skroutz (από τα φτηνά μαγαζιά) , από Amazon κλπ ... δεν ισχύει.
Περισσότερα εδώ

Επίσης, για τον φορτιστή που τον πήρα (ακριβά) από το επίσημο δίκτυο και για όλους τους φορτιστές αλλά και αρκετά ακόμα προϊόντα, δεν ισχύει η επέκταση εγγύησης
Μόνο για τη μπαταρία ισχύει, αλλά και αυτή μόνο για 2 χρόνια.

Δεν θα το σχολιάσω (το έχουν κάνει άλλοι σε προηγούμενα μηνύματα αυτού του thread)
Όμως αυτοί είναι οι όροι της Ελληνικής Makita και καλό είναι να τους γνωρίζουν οι υποψήφιοι αγοραστές.
 

KOSSTV

AVClub Fanatic
4 February 2015
11,886
Αθηνα
Η Makita Hellas ειναι απαραδεκτη σε αυτο το ζητημα και απο οτι φενεται το συνεχιζει...
Ευτυχως που δεν πηρα τον φυσητηρα της....:rolleyes:

Δηλαδη δεν εχεις επεκταση εγγυησης στο εργαλειο τωρα εαν καταλαβαινω καλα ...;:mad:
 
Last edited:
  • Like
Reactions: nickolas

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,429
Βριλήσσια
Ειναι κριμα να φερεται τοσο φτηνα μια κορυφαια εταιρεια εργαλειων.

Tα περισσοτερα εργαλεια της Βοsch, και μαλιστα τα ερασιτεχνικα- τα αγορασα απο το Amazon και εκανα εγγραφη κανονικα για την 3ετη εγγυηση.
Ζηταει μονο τον αριθμο του προιοντος και την αποδειξη που αναγραφει την ημερομηνια αγορας και απο την οποια αρχιζει να μετραει η εγγυηση.
 
  • Like
Reactions: nickolas and KOSSTV

nikfor

AVClub Addicted Member
7 August 2007
2,467
...... Δηλαδη δεν εχεις επεκταση εγγυησης στο εργαλειο τωρα εαν καταλαβαινω καλα ...;:mad:

Μια χαρά κατάλαβες, αλλά έχει και χειρότερο που δεν το έγραψα.

Τους λέω "άρα , αφού δεν μπορώ να πάρω την τριετή, έχω εγγύηση για 2 χρόνια. Σωστά;"

ΟΧΙ μου λένε! Επειδή το αγοράσατε με τιμολόγιο, έχετε μόνο ένα χρόνο εγγύηση.

Για μένα αυτό είναι μεγάλο λάθος από μια τέτοια σοβαρή εταιρεία. (n)
Μα αν χρειάζεται κάποιος εγγύηση και σιγουριά για τα ακριβά εργαλεία που παίρνει για να κάνει τη δουλειά του, αυτός είναι ο επαγγελματίας.

Αυτές είναι κουτοπόνηρες πολιτικές από κάτι μικρές εταιρειούλες που εισάγουν κινέζικα φασόν
Να το υιοθετεί και η Μακιτα, είναι απαράδεκτο

Η πλάκα είναι πως εγώ (και η εταιρία στην οποία έκοψα το τιμολόγιο) δεν έχουμε απολύτως καμία σχέση με τέτοιες εργασίες, άρα το εργαλείο θα χρησιμοποιηθεί πολύ ελαφριά από μένα. Παρόλα αυτά, η εγγύηση έπεσε στο ένα έτος! Τιμωρία :p

Να πω την αλήθεια, εχθές, καθώς βρέθηκα με φορτιστή και μπαταρία 18v Makita, άρχισα να χαζεύω για τι άλλα εργαλεία θα μπορούσα να πάρω, μιας και θέλω να αντικαταστήσω κάποια από αυτά που έχω τώρα. Όμως με αυτό που έγινε το πρωί με την εγγύηση (και μιλάω για τον ενα χρόνο του τιμολογίου) , έχασα κάθε όρεξη για αυτήν την εταιρεία.

Και είναι κρίμα γιατί έχει σπουδαία εργαλεία. :(
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,645
Αθήνα
Πολιτική για κλωτσιές!!! :mad:
Ευτυχώς στάθηκα τυχερός και δεν έχω χρειαστεί ποτέ κάτι απ’το service τους, και δόξα τω θεώ, έχω πολλά Makita.
 
  • Like
Reactions: nickolas

anastasg

AVClub Addicted Member
11 January 2011
2,789
Αθήνα
Και η Dewalt εφαρμόζει την επέκταση εγγύησης στα 3 χρόνια εφόσον καταγραφεί το εργαλείο με αριθμό μοντέλου και σειριακό αριθμό στην ιστοσελίδα τους.
Αυτό ισχύει ανεξάρτητα από που έγινε η αγορά, ακόμη και από ΗΠΑ!

Τι θα πει ότι η αγορά θα πρέπει να γίνει από το επίσημο δίκτυο, γιατί τα εργαλεία που πουλάνε τα καταστήματα του σκρουτζ από κάποιον επίσημο μεταπωλητή δεν τα πήραν;
Αλήθεια βάση νομοθεσίας είναι καλυμμένοι;
Ίσως σε περίπτωση προβλήματος ο συνήγορος του καταναλωτή δώσει την λύση.

Βέβαια τα makita είναι από τα πιο αξιόπιστα εργαλεία οπότε η εγγύηση είναι αχρείαστη εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων
 
  • Like
Reactions: nickolas and nikfor

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,645
Αθήνα
Βέβαια τα makita είναι από τα πιο αξιόπιστα εργαλεία οπότε η εγγύηση είναι αχρείαστη εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων

Ισχύει αυτό, και είναι απ’αυτούς που θα το υποστηρίζουν φανατικά.
Αυτό όμως κάνει ακόμα χειρότερα τα πράγματα γι’αυτούς.
Τί φοβάσαι;
Έχεις απ’τα πιο αξιόπιστα εργαλεία της παγκόσμιας αγοράς και συμπεριφέρεσαι λες και πουλάς τίποτε χρέπια.
Τραγικοί ☹️
 
  • Like
Reactions: nickolas and nikfor

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,429
Βριλήσσια
Η αληθεια ειναι οτι ποτε δεν εκανα εγγραφη για καμμια εγγυηση σε κανενα εργαλειο που εχω απο τα μπλε Bosch η τα Mακιτα.
Λαθος μου βεβαια η τυφλη εμπιστοσυνη στις μαρκες, αλλα ποτε δεν μου χαλασε κανενα Bosch/Μακιτα, οχι μονο στην τριετια αλλα οσο καιρο τα εχω και τα χρησιμοποιω.

Ουτε θα ηταν λογος να μην αγορασω ξανα Μακιτα μονο και μονο επειδη η πολιτικη εγγυησης της Μακιτα ειναι ανοητη και ντροπη για την εταιρεια.
Τωρα εαν ημουν επαγγελματιας, ισως να ειχα διαφορετικη αποψη για την εγγυηση των εργαλειων μου.
 
  • Like
Reactions: Nektarios2015

enduras1

Moderator
Staff member
Για να μην αγοράζει κανεις εκτός Ελλαδος το κάνουν ξεκάθαρα.
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ.
Καλο είναι να μάθουμε τι συμβαίνει στην ΜΑΚΙΤΑ Γερμανίας πχ. Έχουν ίδια πολιτική η όχι?
 
  • Like
Reactions: nickolas