Νέα εγκατάσταση δορυφορικής για Nova και Ote, unicable ή όχι?

atsoum

New member
27 December 2018
1
Χαίρετε, θα ήθελα τα φώτα σας. Ετοιμάζομαι να κάνω ανακαίνιση σε σπίτι που αγόρασα πρόσφατα. Το σπίτι είναι κατασκευής του 1998 και βρίσκεται Καλαμαριά Θεσσαλονίκη 2ος Όροφος(περίπου σαν 3ος) και θα γίνει και δομημένη καλωδίωση για δίκτυο/τηλεφωνία, από εμένα. Προσπαθώ να κάνω ότι γίνεται πιο σωστό για πιθανές μελλοντικές ανάγκες γιατί μια φορά σκάβεται το πάτωμα και θέλω να περάσω από εκεί ότι καλώδια μπορώ.
Αυτή την στιγμή υπάρχουν 2-3 απλές πρίζες TV με καλώδιο που έρχεται από ταράτσα, δεν ξέρω αν είναι τερματικές ή διέλευσης. Για να μην μπλέκω με ταράτσα και διάφορα θέματα για την εγκατάσταση, έχω σκοπό να βάλω ένα δορυφορικό πιάτο στο μπαλκόνι το οποίο να μπορεί να συνδέεται σε 2 δορυφόρους, Ote και Nova με ενδιαφέρει σε αυτή την φάση. Τώρα έχω μόνο τον δέκτη του Ote από εξοπλισμό και ένα πιάτο με 1 LNB. Θα ήθελα να έχω δυνατότητα δορυφορικής λήψης τουλάχιστον σε 4 σημεία στο σπίτι. Οπότε έχω τις εξής απορίες:
1) Έχω διαβάσει λοιπόν πως με την τεχνολογία Unicable μπορείς με ένα καλώδιο να έχεις δορυφορικό σήμα σε παραπάνω από 1 δέκτη και να βλέπουν όλοι ανεξάρτητα. Γνωρίζω πως ο δέκτης πρέπει να υποστηρίζει την τεχνολογία Unicable. Ο άλλος τρόπος αν έχω καταλάβει σωστά είναι να έχω 4 καλώδια που φεύγουν από το πιάτο και να καταλήγει το καθένα σε μια τερματική δορυφορική πρίζα. Ποιος από τους 2 τρόπους θεωρείται καλύτερος?
2) Τι Lnb πρέπει να έχω αν πάω με Unicable και τι αν πάω με την άλλη προσέγγιση?
3) Είναι εφικτό η ίδια πρίζα να έχει και Επίγεια και Δορυφορική ενεργές? Πρέπει να ψάξω να αναφέρει πως έχει 2 εξόδους? Έχετε να μου προτείνεται κάποια?
4) Υπάρχει περίπτωση μέσω του δορυφορικού πιάτου να λάβω και επίγειο σήμα ώστε να είμαι τελείως αυτόνομος?
5) Υπάρχουν και οι TV-Sat-FM πρίζες, θα βάζατε τέτοιες? Εδώ είναι ενεργές και οι 3? Η FM είναι ξεχωριστή κεραία και πάει μπαλκόνι?
Μπορείτε να μου πείτε τι εξοπλισμό είναι καλύτερα να χρησιμοποιήσω για αυτό που θέλω να κάνω γιατί έχω μπερδευτεί λίγο? Ευχαριστώ, προκαταβολικά:ernaehrung004: