Back or Behind ?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Για κάποιον που έχει ζήσει από κοντά τις 'ταινίες' και άκουσε μια original παραγωγή,ίσως να μην φαίνονται τόσο jurassic ..
Έχω το μικρότερο μοντέλο της AKAI,αλλά εκεί που είναι....πάντως μέσα απ την αντένα του έχουν περάσει πολλά σημαντικά γεγονότα όπως ξανα-είπα..σε 'αποθηκευτική' μορφή.
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Το review δε βλέπω,πούνετο;
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Re: Απάντηση: Back or Behind ?

Το review δε βλέπω,πούνετο;


Κολλάω στη μετάφραση..επίσης οι ορολογίες...κάθονται 'δύσκολες' στο έτερον ήμισυ.
Ουσιαστικά περιέχει μια παρουσίαση χαρακτηριστικών ,αλλά και ηχητικών 'αρετών' κάποιων απ αυτά,ενώ προτείνεται και διεύθυνση γι αγορά ταινιών,αν κατάλαβα...
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
εγω φιλε μονο τα studer και το akai μπορεσα να χαζεψω. η tv αρνηΘηκε να συνδεΘει με τα άλλα. οταν γυρισει ο "μικροs" απο την Πατρα και μου ξαναδανεισει το λαπτοπι του, κατι μπορει να γινει...
(και ειχα μια περιεργεια για το technics δεν σου κρυβω...)
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
εγω φιλε μονο τα studer και το akai μπορεσα να χαζεψω. η tv αρνηΘηκε να συνδεΘει με τα άλλα. οταν γυρισει ο "μικροs" απο την Πατρα και μου ξαναδανεισει το λαπτοπι του, κατι μπορει να γινει...
(και ειχα μια περιεργεια για το technics δεν σου κρυβω...)

Προσωπικά 'χάζεψα' με το δημιούργημα της Metaxas Family.
Mου θύμισε μια ταινία απ το 'μέλλον',που είχε ένα πλατό με φόντο έναν καλό φωτισμό..
Επίσης το Nagra,που όπως ξανα-έγραψα ,κοσμούσε (ειδικές παραγγελίες φυσικά),κονσόλες Πύργων Ελέγχου,με μακάβριες ηχογραφήσεις..όπως Mayday κ.λ.π.
Όλα όμως έχουν μια ομορφιά και καλό ήχο ,αν και έχω πολύ καιρό ν ακούσω...στημένο σε καλό σύστημα.

Εδώ και ένα used.
https://www.ebay.com/itm/173729057241

Ελπίζω να επανέλθω με την μετάφραση,αφού είναι από ξένο έντυπο μέσο του χόμπι μας .
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Re: Απάντηση: Back or Behind ?

Το review δε βλέπω,πούνετο;

Εδώ κάποιες αναφορές στην Δημιουργία του Metaxas & Son Οpen Deck,το αυξανόμενο ενδιαφέρον στις ταινίες,την δραστηριότητα του Πατέρα,που έχει Ελληνικές ρίζες αν θυμάμαι καλά απ το δικό μας High Fidelity ,γενικά μια αναφορά στο 'αποστράπτον προιόν'

http://audiofi.net/2018/05/metaxas-sin-to-launch-gqt-open-reel-analogue-tape-deck/
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
http://gadgetynews.com/metaxas-sins-gqt-open-reel-tape-recorder-munich-high-end-2018/
Σχεδόν η ίδια παρουσίαση και εδώ ,με ερωτήσεις στον Κώστα Μ.,που απαντάει ότι η καλύτερη μέθοδος recording είναι η ταινία ,είναι και αργά..

Το Σουηδικό όμως απ τον Paul Rigby,άλλη φορά,επειδή πρέπει να ζητήσω βοήθεια.
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Απάντηση: Re: Back or Behind ?

Δεν νομίζω πως το συγκεκριμένο απευθύνεται σε επαγγελματίες επίσης δεν ξέρω αν το έχει ακούσει κάποιος για να το κρίνει. Ο Μεταξάς είναι γνωστός στο "σινάφι" από ηχογραφήσεις με Stelavox στην Αυστραλία κυρίως. Αναρωτιέμαι ποιος επαγγελματίας θα δώσει 30.000Ε για να πάρει αυτό το πράμα. Με τα μισά περίπου παίρνει ένα Studer A820 (2o χέρι) που παρ'όλα αυτά θα έχει σίγουρα περισσότερο χρόνο ζωής από αυτό. Αν θέλει φορητό με ~5000Ε βρίσκει ένα NAGRA IV-S + ~2500Ε για το πρόσθετο εξάρτημα που επιτρέπει τη χρήση ταινίας 10" και έχει το απόλυτο εργαλείο.
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Re: Απάντηση: Re: Back or Behind ?

Δεν νομίζω πως το συγκεκριμένο απευθύνεται σε επαγγελματίες επίσης δεν ξέρω αν το έχει ακούσει κάποιος για να το κρίνει. Ο Μεταξάς είναι γνωστός στο "σινάφι" από ηχογραφήσεις με Stelavox στην Αυστραλία κυρίως. Αναρωτιέμαι ποιος επαγγελματίας θα δώσει 30.000Ε για να πάρει αυτό το πράμα. Με τα μισά περίπου παίρνει ένα Studer A820 (2o χέρι) που παρ'όλα αυτά θα έχει σίγουρα περισσότερο χρόνο ζωής από αυτό. Αν θέλει φορητό με ~5000Ε βρίσκει ένα NAGRA IV-S + ~2500Ε για το πρόσθετο εξάρτημα που επιτρέπει τη χρήση ταινίας 10" και έχει το απόλυτο εργαλείο.

Ο κ.Paul Rigby,που αρθρογραφούσε στο Hi Fi World για χρόνια,ενώ τώρα είναι στον όμιλο HiFi News/HiFi Choice,πρέπει να το άκουσε,γιατί το Σουηδικό έντυπο περιοδικό ,που το διάβασα αναφερόταν σ αυτόν πρωτίστως και μετά στην Έκθεση του Μονάχου.