Tv 49-55

soulisk7

New member
28 December 2017
66
Καλησπέρα

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω τηλεόραση και χρειάζομαι βοήθεια. Έχω ρίξει αρκετό διάβασμα τις τελευταίες ημέρες αλλά έχω κάποιες απορίες. Οι προϋποθέσεις είναι:
  • Budget: 700 . Δεν σημαίνει ότι θα φτάσω οπωσδήποτε μέχρι εκεί αλλά είναι το ταβάνι μου.
  • Απόσταση θέασης: Περίπου 3m.
  • Χρήση: Ταινίες, Αθλητικά (CosmOTE TV), Netflix και Ps4 pro
  • Προτιμήσεις: ​Δεν εχω κάποια προτιμήσει απλά δεν ξέρω αν εχω καταλαβει καλα ότι πρέπει να πάω σε va panel και πάνω από 100hz
Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον ξοδέψει τον χρόνο του για να με καθοδηγήσει!
 

soulisk7

New member
28 December 2017
66
Re: Απάντηση: TV 49"-55"

Hisense U7A, Samsung MU7000. Τηλεόραση με πάνω από 100 Hz (πραγματικό) ρυθμό ανανέωσης είναι (σχεδόν) απίθανο πλέον, να βρεις στην αγορά...

https://avclub.gr/forum/showthread.php/44629-LCD-LED-LCD-TV-200-Hz-MCI-CMR-XR-PMR-κ-λ-π

https://www.skroutz.gr/s/15944928/LG-55UK6200.html αυτή? Δεν υπάρχουν είδα τα Hz όπως μου είπες αλλά έχει μεγάλη διαφορά.700 ευρώ για μοντέλο τ 17 δεν δινω
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: TV 49"-55"

Η 60" UK6200 έχει VA panel, 50 Hz. Η 55" έχει IPS. Με 100 Hz, οι δύο πιο πάνω επιλογές είναι οι φθηνότερες στις 55" (και όχι μόνο).
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: TV 49"-55"

Εξαρτάται από την απόσταση θέασης και τη χρήση. Δηλαδή, στα τρία μέτρα, με μια 55"-60", ενδέχεται να σε ενοχλήσει η "θολούρα" που προκύπτει από τη γρήγορη κίνηση, κατά την παρακολούθηση αθλητικών. Όμως, αν δεν πρόκειται να γίνεται συχνά θέαση αθλητικών ή δεν υπάρχει ιδιαίτερη... ευαισθησία στη "θολούρα" ή στη μη ομαλή κίνηση, δεν υπάρχει πρόβλημα.
 

soulisk7

New member
28 December 2017
66
Αυτο συμβαίνει σε va panel η κ σε ips πιο πολύ θα είναι ps4 game και Netflix και λίγο αθλητικα
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: TV 49"-55"

Ανεξάρτητα από το panel (στις LCD, ενώ οι OLED τηλεοράσεις διαθέτουν 100 Hz ρυθμό ανανέωσης)...
 

XJACK

New member
2 October 2018
47
Επειδη ειμαι στην ιδια φαση αγορας ...για την Hisense που ειναι 120 hz τι εντυπωσεις εχεις? Αν την εχεις δει live πως τα παει με το upscaling se 4k και σε αθλητικα?
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: TV 49"-55"

Δε νομίζω πως την έχω πετύχει από κοντά (σε λειτουργία, δηλαδή)...
 

XJACK

New member
2 October 2018
47
Αριστη τηλεοραση,την εχω εδω και 4 μερες,πολυ καλη εικονα(μαυρο ,χρωματα,αντιθεση ,φωτεινοτητα) μετα απο ρυθμισεις οπου σου δινει απειρες επιλογες.Ακομα εχει αριστη κατασκευη(υλικα και γενικη υλοποιηση),πολυ καλος player της τηλ...παιζει αριστα οπως και η κινηση σε αθλητικα ειναι παρα πολυ καλη(cosmote που βλεπω) και σε ταινιες με γρηγορες σκηνες! Και το hdr της ειναι πολυ καλο που τεσταρα με ταινιες(torrent) εμενα προσςπικα μου βγαζει πολυ καλη φωτεινοτητα ειδικα για τα λεφτα της πιστευω πως ειναι αριστη επιλογη! Αλλιως για τα ιδια χαρακτηριστικα ( καλυτερη φωτεινοτητα) πας σε ακριβοτερο μοντελο samsung nu8000 αλλα αν εισαι σε αλλαγη απο 1080p tv οπως εγω πιστευω θα εντυπωσιαστεις με τη hisesne και θα γλυτωσεις και τα εξτρα χρηματα!
 

XJACK

New member
2 October 2018
47
Ειμαι πραγματικα....γενικα δεν την ηξερα ως μαρκα....απο τα χριστουγεννα που βγηκε πρωτη φορα ευκαιρια αρχισα να το ψαχνω και φαντασου την αποφαση την πηρα στις 12/1 μετα απο πολυ διαβασμα και ψαξιμο! Αυτη ειναι στο link nai....απο αρχεια οτι της εβαλα προς το παρων το παιζει νερο ο player ths ....οπως επεισης ελιωσα και λιγο με το xbox one s σε 4k πριν και ειναι πολυ καλη και εκει...για θεμα response time me game mode on και χρωματα σουπερ!!! Γενικα για τα λεφτα της 489 πιστευω δεν υπαρχει κατι καλυτερο με αυτα που προσφερει και θεματα bleeding,clouding,ghosting klp.....δεν εχει τιποτα....μαλλον οι κινεζοι κανουν πολυ καλυτερο ποιοτικο ελεγχο! Χωρις να ειμαι ειδικος....και ξεπερνοντας το θεμα που ειχα οτι δεν ειναι γνωστη μαρκα( για ελλαδα γιατι αγγλια,βορεια ευρωπη ,αμερικη την εχουν πολυ ψηλα) εαν θες τηλ και την βρεις κλειστη παρτην !!!! Οπως λενε ολοι και στα reviews einai sketo vfm
 

soulisk7

New member
28 December 2017
66
Γνωρίζεται αν μπορεί ο κωτσοβολο να την φέρει σε άλλο κατάστημα αμα υπάρχει σε κάποιο άλλο?
 

misigun

New member
7 January 2019
13
Απάντηση: Re: Tv 49-55

Γνωρίζεται αν μπορεί ο κωτσοβολο να την φέρει σε άλλο κατάστημα αμα υπάρχει σε κάποιο άλλο?
Αν δεν σου έχει επιλογή να την βάλεις στο καλάθι σου τοτε μονο στο καταστημα που υπάρχει.

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

soulisk7

New member
28 December 2017
66
Δηλαδή αμα παω στο κατάστημα και του πω δεν μπορούν να την φέρουν στο κατάστημα αυτο
 

misigun

New member
7 January 2019
13
Απάντηση: Re: Tv 49-55

Δηλαδή αμα παω στο κατάστημα και του πω δεν μπορούν να την φέρουν στο κατάστημα αυτο
Λογικά όχι.

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

misigun

New member
7 January 2019
13
Απάντηση: Re: Tv 49-55

Καλαματα δεν έχει, έχει μόνο Αθήνα και πατρα
Αν σου πω οτι εγώ εχτες που κοίταξα δεν ειχε Πάτρα και τώρα έχει.

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk