Άλλος ενα υποψηφιος προς Αγορα 55αρας

spyross

New member
4 January 2019
49
Καλημέρα στην ομάδα,
Είμαι άλλος ένας υποψήφιος προς αγορά νέας τηλεόρασης..
Παραθέτω τα δεδομένα κριτήρα:
1. Απόσταση θέασης: Θα τοποθετηθεί μπροστά από γωνιακό καναπέ όπου η μεγάλη του πλευρά θα είνα περίπου 2.7 μέτρα. Αν κάποιος κάθεται στην άλλη πλευρά του καναπέ σαφώς θα είναι λίγο πιο κοντά. Γενικά μαζευόμαστε αρκετά άτομα για ταινίες.
2. Χρήση:
30% Netflix
25% Ταινίες μέσω USB ή laptop (hdmi)
20% Αθλητκά κυρίως μέσω Vodafone TV (internet) αλλά και αν δείχνει η digea.
15% Digea
10% PS3
3. Ιδανικό budget 1400, μπορεί να ανέβει ελαφρώς.
4. Χώρος: Θα μπει σε ένα φωτεινό, από τα 2 πλάγια ,σαλόνι αλλά η χρήση θα γίνεται κατά 80% βράδυ. Επίσης κλείνουν οι κουρτίνες... λολ

Θα εκτιμούσα εκτός από μοντέλα να μου πείτε καταρχήν σε τι ιντσες να πάω(55?) αλλά κυρίως ποια τεχνολογία είναι ιδανική για την παραπάνω χρήση.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,174
Θεσσαλονίκη
Εγώ θα σου ελεγα να κοιτάξεις την LG OLED55C8PLA που θεωρείται απο τις καλύτερες tv γενικά. Μπορεις να πας και στην Β8 που είναι ελαφρώς φθηνότερη αλλα με χειρότερο επεξεργαστή.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Άλλος ένας υποψήφιος προς αγορά 55άρας

Εφόσον χρειάζονται σχετικά μεγάλες γωνίες θέασης, η επιλογή μιας OLED φαντάζει μονόδρομος. 55", αφού δεν επιτρέπει μεγαλύτερη το budget.
 

spyross

New member
4 January 2019
49
θεωρω τις παρακάτω ως υποψηφιες:

Panasonic TX-55ΕΖ950 (or 55FZ800E)
LG OLED55C8 (or B8)
Sony KD-55AF8

έχω μια συμπάθεια ως προς την Sony γενικά αλλά η AF8 ξεφεύγει σε μπατζετ...
ξανατονίζω όμως πως θέλω να σίγουρα να επιβεβαιώσω πως για τις ανάγκες που έχω περιγράψει, η καλύτερη επιλογή είναι η oled.. (??)
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,174
Θεσσαλονίκη
Πήγαινε μια βόλτα σε ενα μαγαζι με το στικακι σου και μια ταινια μεσα σε καλη ποιότητα και κανε την κόντρα μεταξύ της oled και μια lcd στο budget που αναφερεις και πες μας πως σου φάνηκε.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Επειδή στα λεφτά σου παίρνεις και 65 , 70, 75 ίντσες LCD, θα σου έλεγα να κοιτάξεις σε κάποιο μαγαζί πως φαίνεται μια ταινία στην απόσταση που κάθεσαι.
 

spyross

New member
4 January 2019
49
2.5-2.7 μέτρα θα είναι η μέγιστη απόσταση θέασης. επίσης παίζουν κάτι πουφ :ernaehrung004: μπροστα από τον καναπέ και έτσι η απόσταση θέασης περιστασιακά θα ελατώνεται..
αρα οι 55 in θεωρώ είναι οκ..
δίνω τεράστια σημασία σε ποιότητα εικονας σε ταινιες νετφλι κ αθλητικα, καλή γωνία θέασης.
θα παω να δω απο κοντα σήμερα την C8 και την AF8 (αν και ξεφευγει πολύ)
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Αν είσαι στην απόσταση αυτή τότε καλά είσαι και με 55, αλλά εχε υπόψιν σου ότι η 55ρα με μαύρες μπάρες πάνω κάτω έχει περίπου εμβαδόν 50ρας.
 

aggelos29

AVClub Enthusiast
22 October 2011
761
Μήπως να έκανες υπομονή να μαζεύες κάνα φράγκακι παραπάνω για 65αρα oled; Γρήγορα η 55αεα θα σου φαντάζει μικρή!

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

spyross

New member
4 January 2019
49
Για 65αρα oled δεν το συζητάω κανω.. πολλά λεφτά..
Η 65αρα led θα ειναι καταλληλη για την χρηση που την θελω;
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Άλλος ένας υποψήφιος προς αγορά 55άρας

Μια LCD δεν είναι η καλύτερη λύση, για θέαση από πολλά άτομα. Καλό είναι να δεις από κοντά τη διαφορά που υπάρχει στη θέαση σε LCD τηλεοράσεις, ανάλογα με τη γωνία, σε κάποιο κατάστημα.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Αν δεν πας σε κατάστημα να τις δεις μόνος σου τότε ότι και να λέμε δεν έχει μεγάλη σημασία. Εγω πχ θέλω μεγάλη οθόνη για να έχω κινηματογραφική αίσθηση. Άλλοι διαφωνούν και λένε πάρε πιο μικρή και φέρε τον καναπέ πιο κοντά...
Εσύ κοιτάς και αποφασίζεις...
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Μια LCD δεν είναι η καλύτερη λύση, για θέαση από πολλά άτομα. Καλό είναι να δεις από κοντά τη διαφορά που υπάρχει στη θέαση σε LCD τηλεοράσεις, ανάλογα με τη γωνία, σε κάποιο κατάστημα.

Σε κατάστημα ο φίλος να ελέγξει τη γωνία θέασης μεν, αλλά το ξέπλυμα και η διαφορά αντίθεσης θα είναι σημαντικά μεγαλύτερα στο σπίτι και τις συνθήκες θέασης που περιγράφει δε...
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,958
Συμφωνώ με JL_? & Michalis3 & aggelos29, ειδικά για ταινίες ,LCD για γωνίες θέασης μέτρια.
 

spyross

New member
4 January 2019
49
Απάντηση: Re: Άλλος ενα υποψηφιος προς Αγορα 55αρας

Απ' οτι διαβαζω η oled ειναι μονόδρομος. το θεμα ειναι ποια; c8, b8, af8, Panasonic;
οπως ειπα, το απογευμα θα περασω απο γνωστο καταστημα να παρω μια ιδεα.
δυστυχως απ οτι εχω καταλαβει δεν θα γινουν επιπλεον εκπτωσεις..
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Άλλος ένας υποψήφιος προς αγορά 55άρας

Μέχρι το τέλος Φεβρουαρίου (που είναι η λήξη των χειμερινών εκπτώσεων) κάτι μπορεί να προκύψει...
 

spyross

New member
4 January 2019
49
Απάντηση: Άλλος ένας υποψήφιος προς αγορά 55άρας

πηγα χθες και ειδα απο κοντά τις af8, c8.
εμενα μου φανηκαν ολόιδιες!! ο πωλητής μου ειπε ότι ορισμένα χρώματα της c8 είναι πιο έντονα.. και όντως μετά το διαπίστωσα και εγώ.
αν δεν μου το έλεγε μάλλον δεν θα το καταλαβαινα.
το web os το γνωρίζω, το android όχι και δεν είχα πολύ χρόνο να το ψάξω.. θα δω κανα βιντεακι στο youtube.
ελπίζω να παίξει καμια επιπλέον προσφορά για μια από τις 2... αλλιώς θα πάρω την b8 και θα ηρεμήσω.. χαχαχ
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
καλά αυτό με τα χρώματα είναι λίγο ανόητο... αν πας στις ρυθμίσεις μπορείς να κάνεις όποια θες από τις δυο να έχει πιο κορεσμένα χρώματα