Redmi [Δοκιμές, Συγκριτικά, Updates]

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)


Redmi-logo.png

Δοκιμές - Συγκριτικά - Updates


 
Last edited by a moderator:

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Απάντηση: Redmi [Ειδήσεις , Δοκιμές , Νέα μοντέλα , Συγκριτικά]

Εγω απο χτες εχω το Note 5 και ειμαι εντυπωσιασμενος . Για τετοιο κινητο θα πληρωνες πριν μερικα χρονια 400+. Το μονο μου παραπονο με την xiaomi ειναι οτι στα φτηνα μοντελα δεν βαζει nfc. Ειναι το μονο που μου λειπει και η αδιαβροχοποιηση. Στα 100 -200 δεν εχει αντιπαλο η xiaomi. Στα 200 + μπορεις να παρει καλυτερα κινητα . Στα 250 μαλιστα το samsung A8 ακομη και ναυαρχιδες 2 ετως οπως το LG G6.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Re: Απάντηση: Redmi [Ειδήσεις , Δοκιμές , Νέα μοντέλα , Συγκριτικά]

Εγω απο χτες εχω το Note 5 και ειμαι εντυπωσιασμενος . Για τετοιο κινητο θα πληρωνες πριν μερικα χρονια 400+. Το μονο μου παραπονο με την xiaomi ειναι οτι στα φτηνα μοντελα δεν βαζει nfc. Ειναι το μονο που μου λειπει και η αδιαβροχοποιηση. Στα 100 -200 δεν εχει αντιπαλο η xiaomi. Στα 200 + μπορεις να παρει καλυτερα κινητα . Στα 250 μαλιστα το samsung A8 ακομη και ναυαρχιδες 2 ετως οπως το LG G6.

Δεν το βλέπω!

Στα 400 πηρα το MiMix 2s με τον κορυφαιο snapdragon 845 ,6gb ram / 128ssd. Συγκρίσιμο σε επιδόσεις (και πάλι δεν φτάνει) ειναι μονο το galaxy S9+ η USA έκδοση, το οποίο εχει τα διπλάσια+ λεφτα Οι ναυαρχίδες των 2+ ετών είναι "αρχαίες" μπροστά στις νέες, οπότε και παλι δεν συμφέρει να πληρώσεις το brand.

Στα 180 παίρνεις το Mi A2 64gb, το οποίο πατάει στα πάντα το Samsung A8. Γενικά δύσκολα θα την χτυπήσουν την Xiaomi.
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Απάντηση: Re: Απάντηση: Redmi [Ειδήσεις , Δοκιμές , Νέα μοντέλα , Συγκριτικά]

Δεν το βλέπω!

Στα 400 πηρα το MiMix 2s με τον κορυφαιο snapdragon 845 ,6gb ram / 128ssd. Συγκρίσιμο σε επιδόσεις (και πάλι δεν φτάνει) ειναι μονο το galaxy S9+ η USA έκδοση, το οποίο εχει τα διπλάσια+ λεφτα Οι ναυαρχίδες των 2+ ετών είναι "αρχαίες" μπροστά στις νέες, οπότε και παλι δεν συμφέρει να πληρώσεις το brand.

Στα 180 παίρνεις το Mi A2 64gb, το οποίο πατάει στα πάντα το Samsung A8. Γενικά δύσκολα θα την χτυπήσουν την Xiaomi.
Φιλε μου χανεις την γενικη εικονα. Ειναι σαν να μου λες οτι πηρες το seat leon με τον ιδιο κινητηρα με το audi A3 και πηρες ιδιο αμαξι.
Το Mi A2 ειναι υποβαθμιση. Χειροτερη οθονη, χειροτερη μπαταρια, δεν παιρνει SD, δεν εχει ραδιο, δεν ειναι αδιαβροχο, δεν ειχει jack... Δηλαδη τι να το κανω το κουλο κινητο; Ειναι χειροτερο και απο το Μι Α1 και πατησε στην επιτυχια του προηγουμενου μοντελου για να πουλησει.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Redmi [Ειδήσεις , Δοκιμές , Νέα μοντέλα , Συγκριτικά]

Φιλε μου χανεις την γενικη εικονα. Ειναι σαν να μου λες οτι πηρες το seat leon με τον ιδιο κινητηρα με το audi A3 και πηρες ιδιο αμαξι.
Το Mi A2 ειναι υποβαθμιση. Χειροτερη οθονη, χειροτερη μπαταρια, δεν παιρνει SD, δεν εχει ραδιο, δεν ειναι αδιαβροχο, δεν ειχει jack... Δηλαδη τι να το κανω το κουλο κινητο; Ειναι χειροτερο και απο το Μι Α1 και πατησε στην επιτυχια του προηγουμενου μοντελου για να πουλησει.

ΟΚ ατυχες παράδειγμα το Mi A2. Οτως η αλλως εχει τα μισά λεφτά σχεδόν απο το A8. (Μιλάω για τις επίσημες τιμές και οχι του gray market/κίνα, εκεί ολες οι συσκευές που αναφερόμαστε ειναι πολύ πιο φτηνές).
Παιρνεις το Μι 8 64αρι με snapdragon 845 που ειναι και κατι φτηνότερο απο το A8 64gb.

Η SD ειναι κάτι που έπρεπε να εχει ηδη εξαφανιστεί. Ειναι πάναργη, αναξιόπιστη και αν συμμορφώνονταν ολοι οι κατασκευαστές εδώ και χρόνια με τις οδηγίες της google έπρεπε να την είχαν καταργήσει καιρό τώρα.
Jack και ραδιο χμμμ....μαλλον ελάχιστοι πλέον δίνουν σημασία, παρόλα αυτά υπάρχουν λύσεις (MiMax3)

Δεν μπορώ να φανταστώ καποιον λόγο να προτιμήσει κάποιος ενα low-mid end samsung σε σχέση με ενα απο τα κορυφαίων specs xiaomi.

Για την αδιαβροχοποίηση θα συμφωνήσω, πας αλλού, οχι xiaomi (ακομα).
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Απάντηση: Redmi [Ειδήσεις , Δοκιμές , Νέα μοντέλα , Συγκριτικά]

Φιλε μου εχω την ιδια SD σε τρια διαφορετικα κινητα απο το 2013 και μου εχει λυσει τα χερια. 32gb αρχειων μεταφερονται σε οσο χρονο χρειαζομαι να την βαλω στο νεο κινητο. Αστραπιαια.. Αυτο και αν ειναι ταχυτατη μεταφορα αρχειων -bye- Και σιγα τα TB/sec που χρειαζεσαι σε μια Mobile συσκευη.

Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο χαρουμενος ειμαι που απεκτησα παλι ραδιοφωνο στις τελευταιες συσκευες μου μετα το Ν900 του 2009.

Ο αισθητηρας δακτυλικου αποτυπωματος της xiaomi ταχυτατος. Ο καλυτερος που εχω συναντησει και απο samsung και lg. Εχω μια απορια ομως. Ειναι δυνατον να μου ξεκλειδωνει και με τους δυο δεικτες ειτε ειναι απο το δεξι χερι ειτε απο το αριστερο; Με αλλα δακτυλα δεν ξεκλειδωνει φυσικα.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Re: Απάντηση: Redmi [Ειδήσεις , Δοκιμές , Νέα μοντέλα , Συγκριτικά]

Φιλε μου εχω την ιδια SD σε τρια διαφορετικα κινητα απο το 2013 και μου εχει λυσει τα χερια. 32gb αρχειων μεταφερονται σε οσο χρονο χρειαζομαι να την βαλω στο νεο κινητο. Αστραπιαια.. Αυτο και αν ειναι ταχυτατη μεταφορα αρχειων -bye- Και σιγα τα TB/sec που χρειαζεσαι σε μια Mobile συσκευη.

Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο χαρουμενος ειμαι που απεκτησα παλι ραδιοφωνο στις τελευταιες συσκευες μου μετα το Ν900 του 2009.

Ο αισθητηρας δακτυλικου αποτυπωματος της xiaomi ταχυτατος. Ο καλυτερος που εχω συναντησει και απο samsung και lg. Εχω μια απορια ομως. Ειναι δυνατον να μου ξεκλειδωνει και με τους δυο δεικτες ειτε ειναι απο το δεξι χερι ειτε απο το αριστερο; Με αλλα δακτυλα δεν ξεκλειδωνει φυσικα.

Εγω στα 3 χρόνια που ειχα SD και με 2 διαφορετικές, κατέληξα να εχω παρα πολλές εικόνες και video corrupted. Ποτε ξανα!
Επίσης οπως μου τα λες, εχεις την SD κάρτα unencrypted! Αυτό σημαίνει οτι αν το χάσεις, οποιςδήποτε μπορεί να την βάλει σε ενα pc και να εχει πρόσβαση σε όλα σου τα αρχεία. Εισαι σίγουρος για αυτο? :)
Απο την άλλη, αν την κάνεις enrpypt, τότε δεν μπορείς να την μεταφέρεις σε αλλο τηλέφωνο η υπολογιστή. Παντως, εγώ το να μεταφέρω τα αρχεία στο MiMix2s δεν πρέπει να μου πήρε πανω απο 15λεπτά. Ε τόσο χρόνο θα τον διθέσω κάθε φορά που αλλάζω κινητό, κάθε 2-3 χρόνια δλδ.

TB/sec δεν θέλει, αλλα αν συγκρίνεις την πενιχρή ταχύτητα της εξωτερικής SD σε σχέση με το ενσωματωμένο storage του κινητού, οι διαφορές ειναι χαοτικές! (sequential read=693mb/sec, write=193mb/sec στο δικό μου πχ).
Αρα βάλε καθε φωτογραφία η video που τραβάς, επεξεργάζεσαι η ακόμα καλύτερα αν εχεις κάνει εφαρμογες mode to SD, πόσο σημαντικά πιο γρήγορο ειναι το I/O απο τον SSD της συσκευής.


Οσον αφορά τον αισθητήρα, εχω κανει learn τους δυο δείκτες μου, και ξεκλειδώνει μονο με αυτά τα δάκτυλα, τα αλλα τρώνε πόρτα. Τι ακριβως εννοεις?
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Απάντηση: Re: Απάντηση: Redmi [Ειδήσεις , Δοκιμές , Νέα μοντέλα , Συγκριτικά]

Εγω στα 3 χρόνια που ειχα SD και με 2 διαφορετικές, κατέληξα να εχω παρα πολλές εικόνες και video corrupted. Ποτε ξανα!
Επίσης οπως μου τα λες, εχεις την SD κάρτα unencrypted! Αυτό σημαίνει οτι αν το χάσεις, οποιςδήποτε μπορεί να την βάλει σε ενα pc και να εχει πρόσβαση σε όλα σου τα αρχεία. Εισαι σίγουρος για αυτο? :)
Απο την άλλη, αν την κάνεις enrpypt, τότε δεν μπορείς να την μεταφέρεις σε αλλο τηλέφωνο η υπολογιστή. Παντως, εγώ το να μεταφέρω τα αρχεία στο MiMix2s δεν πρέπει να μου πήρε πανω απο 15λεπτά. Ε τόσο χρόνο θα τον διθέσω κάθε φορά που αλλάζω κινητό, κάθε 2-3 χρόνια δλδ.

TB/sec δεν θέλει, αλλα αν συγκρίνεις την πενιχρή ταχύτητα της εξωτερικής SD σε σχέση με το ενσωματωμένο storage του κινητού, οι διαφορές ειναι χαοτικές! (sequential read=693mb/sec, write=193mb/sec στο δικό μου πχ).
Αρα βάλε καθε φωτογραφία η video που τραβάς, επεξεργάζεσαι η ακόμα καλύτερα αν εχεις κάνει εφαρμογες mode to SD, πόσο σημαντικά πιο γρήγορο ειναι το I/O απο τον SSD της συσκευής.


Οσον αφορά τον αισθητήρα, εχω κανει learn τους δυο δείκτες μου, και ξεκλειδώνει μονο με αυτά τα δάκτυλα, τα αλλα τρώνε πόρτα. Τι ακριβως εννοεις?
Encrypted είναι η κάρτα . Την ξεκλείδωνω πριν από κάθε αλλαγή. Ποτέ δεν έχω χάσει αρχείο . Sandisk εγγύηση .


Εννοώ πως έχω κάνει register μόνο τον δεξί μου δείκτη και ξεκλειδώνει και με τον αριστερό...
 

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Re: Redmi [Ειδήσεις, Δοκιμές, Νέα μοντέλα, Συγκριτικά]

Xiaomi: «ξεχάστε» την Global έκδοση του Redmi Note 7 Pro!...https://gr.gizchina.com/2019/03/25/xiaomi-xechaste-tin-global-ekdosi-toy-redmi-note-7-pro/

Και τώρα τι κάνουμε? Το περιμέναμε πως και πως? Μεγάλη απογοήτευση, δεν μπορώ καταλάβω γιατί. Ήμουν έτοιμος να πάρω 3 για την οικογένεια. :violent-smiley-030:
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Re: Redmi [Ειδήσεις, Δοκιμές, Νέα μοντέλα, Συγκριτικά]

Και τώρα τι κάνουμε? Το περιμέναμε πως και πως? Μεγάλη απογοήτευση, δεν μπορώ καταλάβω γιατί. Ήμουν έτοιμος να πάρω 3 για την οικογένεια. :violent-smiley-030:

Στην τιμη που θα το εδιναν, καλυτερα να παρεις poco...
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Redmi [Ειδήσεις, Δοκιμές, Νέα μοντέλα, Συγκριτικά]

Και τώρα τι κάνουμε? Το περιμέναμε πως και πως? Μεγάλη απογοήτευση, δεν μπορώ καταλάβω γιατί. Ήμουν έτοιμος να πάρω 3 για την οικογένεια. :violent-smiley-030:

Δες και το Honor 8X , εξαιρετικό κινητό για την κατηγορία του. Σε Xiaomi δες το Mi8 lite.
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Απάντηση: Redmi [Ειδήσεις, Δοκιμές, Νέα μοντέλα, Συγκριτικά]

Αν η τιμή είναι κάτω από 500 ευρώ και έχει και Global version θα γίνει χαμός.
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Re: Απάντηση: Redmi [Ειδήσεις, Δοκιμές, Νέα μοντέλα, Συγκριτικά]

6.4 ίντσες !!! Μόνο εγώ αναπολώ τα πιο κόμπακτ 5ίντσα ; Τι κακό και αυτό σήμερα να μην βγαίνει κάτι πιο συμμαζεμένο .
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: Redmi [Ειδήσεις, Δοκιμές, Νέα μοντέλα, Συγκριτικά]

6.4 ίντσες !!! Μόνο εγώ αναπολώ τα πιο κόμπακτ 5ίντσα ; Τι κακό και αυτό σήμερα να μην βγαίνει κάτι πιο συμμαζεμένο .

Εγώ σκεφτόμουν "κρίμα να μην βγαίνει σε λίγο μεγαλύτερο''.:p