Νέα TV 55" (μάλλον)

toutsos12

New member
12 January 2019
11
Καλησπέρα και από εμένα. Μετα απο 10 χρόνια συμβίωσης και 4 μετακομίσεις σε ολη την Ελλαδα ήρθε ο καιρός να αλλαξω την 32αρα Sharp μου. Δεν αλλάζω συχνά τηλεόραση οπως καταλάβετε και τα οικονομικα είναι σφιγμένα. Έχοντας διαβάσει πολλες ωρες στο forum θέλω να παρω την τελική απόφαση με τη βοήθεια σας.
Budget: 800-1300 (σε δόσεις)
Απόσταση θέασης: τωρα 2.5μ αλλα λογω μετακόμισεων μπορεί να αλλάξει.
Χρήση: πλεον digea κατα κόρον απο τη γυναίκα, iptv απο εμενα μέσω pc για αθλητικά και πιθανόν κάποια κονσολα αργοτερα. ΜΟ 12 ωρες ημερισιως ανοιχτη.
Σπιτι: Είναι φωτεινό (Ροδος) με αλλα όχι σε τραγικά πλαίσια.

Η αγορά θα γίνει στις εκπτώσεις και θέλω να δω τι θα αναζητώ.

Εντυπωσιαστηκα απο τις oled απο κοντα αλλα με ψιλό αγχώνει το φαινόμενο burn in αν και ξέρω οτι είναι market trick και υπερβολικό στο βαθμό που το αναφέρουν. Απλα δεν αλλάζω συχνά τηλεόραση. Κάποια μόντελα που ανίχνευσα απο τα αλλα νηματα.
https://www.skroutz.gr/s/14694597/Samsung-QE55Q7FN.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share
https://www.skroutz.gr/s/14632680/Samsung-UE55NU8000.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share
https://www.skroutz.gr/s/13735490/Sony-KD-55XF9005.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share
https://www.skroutz.gr/s/15153097/LG-OLED55B8PLA.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share
https://www.skroutz.gr/s/11524476/Samsung-UE55MU7000.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Ευχαριστώ.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Αν θα προβάλλεται κυρίως τηλεοπτικό, μάλλον δεν αξίζει να πας σε ακριβή λύση και δη σε OLED. Επίσης, στα 2.5 μέτρα, μια 55" είναι καλή επιλογή, ενώ για 3 μέτρα και πάνω θα χρειαστείς (προφανώς) μεγαλύτερη. Σε κάθε περίπτωση, αν πετύχεις τη Sony XF9005 κοντά στα χίλια ευρώ, στις επικείμενες εκπτώσεις, πιθανώς θα είναι η πιο value for money λύση από τις πιο πάνω.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,532
Re: ΝΕΑ TV 55" (Μαλλον)

Για τη χρήση που τη θες, κοιτα να πάρεις σίγουρα επέκταση εγγύησης στα 5 χρόνια, καταρχήν
 

toutsos12

New member
12 January 2019
11
Ευχαριστώ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι βλέπουμε αρκετές σειρές τα βραδια και αρκετές ταινίες θα έλεγα. Κάτι που παρέλειψα να αναφέρω πριν.
Οπότε κοντα στα 1000 αν βρω την b8 ή την 9005 τις χτυπαω. Καποιες αλλες να εχω στο νου μου; την ΧΕ9005 πχ την έχει 999 το Public.
 

toutsos12

New member
12 January 2019
11
Απάντηση: ΝΕΑ TV 55" (Μαλλον)

Για τη χρήση που τη θες, κοιτα να πάρεις σίγουρα επέκταση εγγύησης στα 5 χρόνια, καταρχήν
Σίγουρα θα το κάνω αυτο. Ξέρεις αν θα έχω αντικατάσταση πανελ στις lg oled με την εγγύηση αυτη; απο media public.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Ευχαριστώ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι βλέπουμε αρκετές σειρές τα βραδια και αρκετές ταινίες θα έλεγα. Κάτι που παρέλειψα να αναφέρω πριν.
Οπότε κοντα στα 1000 αν βρω την b8 ή την 9005 τις χτυπαω. Καποιες αλλες να εχω στο νου μου; την ΧΕ9005 πχ την έχει 999 το Public.

Η XE9005 είναι μοντέλο 2017, ενώ η XF9005 - μοντέλο 2018 - ήταν στα χίλια ευρώ στις προηγούμενες εκπτώσεις...
 

toutsos12

New member
12 January 2019
11
Η αποψη σας για την sony55xf7077;
Εχει τοση μεγαλη διαφορά που να δικαιολογεί τα 400ε με την 9005; va panel είναι και οι δυο. Με τη διαφορά στα hz να είναι ουσιαστική; Στην εικόνα θελω τη βοήθεια σας γιατί δεν γνωριζω.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Τα ακριβά μοντέλα LCD είναι πιο ακριβά για 2 λόγους. Για το wide colour gamut, και για την δυνατή φωτεινότητα τους ώστε να μπορούν να δείξουν σωστά εικόνα που είναι HDR.
Τώρα αν δεν σκοπεύεις να βλέπεις τέτοια πηγή (HDR, WCG) μπορεί και να σου φανούν κοντά σε ποιότητα. Η 9005 έχει και καλύτερο επεξεργαστή εικόνας, αλλά αυτό έχει μεγαλύτερη σημασία όταν δίνεις χαμηλότερης ποιότητας εικόνα που χρειάζεται βελτίωση. ( τηλεόπτικό, και γενικά upscale σε 4Κ) Τα 100Hz είναι χρήσιμα περισσότερο σε αθλητικά και σε πολύ γρήγορη κίνηση.
 

toutsos12

New member
12 January 2019
11
Απάντηση: Re: Νέα TV 55" (μάλλον)

Τα ακριβά μοντέλα LCD είναι πιο ακριβά για 2 λόγους. Για το wide colour gamut, και για την δυνατή φωτεινότητα τους ώστε να μπορούν να δείξουν σωστά εικόνα που είναι HDR.
Τώρα αν δεν σκοπεύεις να βλέπεις τέτοια πηγή (HDR, WCG) μπορεί και να σου φανούν κοντά σε ποιότητα. Η 9005 έχει και καλύτερο επεξεργαστή εικόνας, αλλά αυτό έχει μεγαλύτερη σημασία όταν δίνεις χαμηλότερης ποιότητας εικόνα που χρειάζεται βελτίωση. ( τηλεόπτικό, και γενικά upscale σε 4Κ) Τα 100Hz είναι χρήσιμα περισσότερο σε αθλητικά και σε πολύ γρήγορη κίνηση.

Κατάλαβα! Σε ευχαριστώ για την βοήθεια!
 

toutsos12

New member
12 January 2019
11
Πιστεύετε οτι αξίζουν τα 250ε επιπλέον που ζητάει η Samsung UE55NU8000 σε σχεση με την Hisense H55U7A;
 

XJACK

New member
2 October 2018
47
Eγω θα σου ελεγα να το σκεφτεις βαζοντας κατω : Αν τα 250 ειναι σημαντικο ποσο για σενα,αν θα σου φανει αν τα δωσεις και σου λειψουν απο αλλου,αν την παρεις μετρητα η με δοσεις.....για μενα προσωπικα που βρεθηκα ακριβως στο ιδιο διλημμα η απαντηση ηταν πως οχι...ειμαι απολυτα ευχαριστημενος με την αποδοση της hisense se ola(eikona,kinhsh,panel,kataskevh) και γλυτωσα και τα εξτρα χρηματα για κατι αλλο!
 

toutsos12

New member
12 January 2019
11
Eγω θα σου ελεγα να το σκεφτεις βαζοντας κατω : Αν τα 250 ειναι σημαντικο ποσο για σενα,αν θα σου φανει αν τα δωσεις και σου λειψουν απο αλλου,αν την παρεις μετρητα η με δοσεις.....για μενα προσωπικα που βρεθηκα ακριβως στο ιδιο διλημμα η απαντηση ηταν πως οχι...ειμαι απολυτα ευχαριστημενος με την αποδοση της hisense se ola(eikona,kinhsh,panel,kataskevh) και γλυτωσα και τα εξτρα χρηματα για κατι αλλο!

Σε ευχαριστώ για την απαντηση. Οι δόσεις είναι δεδομένες. Αν δεν πάρω την Samsung θα πάρω μια ηχομπαρα για πιο ολοκληρωμένο σύνολο. Με το λειτουργικό είχες κάποιο θεμα; κάποιο κολλημα;
 

XJACK

New member
2 October 2018
47
Οχι το vidaa που εχει δεν κολαει καθολου και ειναι και αρκετα γρηγορο θα ελεγα...απο apps exei arketa το πλεξ που με ενδιαφερει παιζει σωστα.Οσο για τον ηχο θα σου ελεγα πως ειναι πολυ καλος για τα δεδομενα των καινουριων τηλεορασεων...αν δεν ειχα παρει ηχομπαρα απο πριν δε θα επερνα αμεσα! Κοιτα εγω ειμαι της αποψης να παρεις οτι καλυτερο μπορεις με τα λιγοτερα χρηματα.....οτι και να παρουμε αλλωστε σημερα σε 6 μηνες..1 χρονο θα εχει βγει κατι καλυτερο.....αν σαρεσει παρτην....και σκεψου πως μελλοντικα παει πχ αυτη στο δωματιο και παιρνεις μια αλλη για σαλονι!
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Γενικά είναι πάντα καλή ιδέα να κοιτάμε μια τηλεόραση από κοντά πριν την αγοράσουμε. Υπάρχουν πράγματα που δεν μπορείς να ξέρεις αν κοιτάς μόνο τα specifications ενός μοντέλου από μια ιστοσελίδα.
 

toutsos12

New member
12 January 2019
11
Απάντηση: Re: Νέα TV 55" (μάλλον)

Γενικά είναι πάντα καλή ιδέα να κοιτάμε μια τηλεόραση από κοντά πριν την αγοράσουμε. Υπάρχουν πράγματα που δεν μπορείς να ξέρεις αν κοιτάς μόνο τα specifications ενός μοντέλου από μια ιστοσελίδα.

Εννοείται.. Ειχα την τυχη να μπορέσω να τις δω απο κοντα. Μου φάνηκαν λίγο πιο μουντα τα χρώματά της hisense αλλα δεν ξέρω αν μπορώ να την τροποποίησω. Επίσης δεν ξέρω με τον επεξεργαστή τι γίνεται. Δηλαδή πράγματα που δεν μπορώ να δω εκθεσιακα.
 

takis1964

Senior Member
8 October 2007
588
Προτεινω να στοχοποιησεις την 65 xf9005 η ακομα και την q9fn της samsung ! Eιδικα black friday η samsung εριξε κατακορυφα τις τιμες της και μεσω public με 5 ετη δωρεαν εγγυηση 48 ατοκες επιστροφη yellows το 20% βγαιναν ολα παμφθηνα
ισως το επαναλαβουνε