Η Τέχνη του Ακονίσματος. Εργαλεία και Τεχνικές.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Αυτο το νημα επρεπε να ειχε ανοιξει εδω και πολυ καιρο καθως το να κραταμε τα κοπτικα μας εργαλεια σε αριστη κατασταση, δεν σημαινει μονο καλυτερη και ευκολοτερη εργασια αλλα και ασφαλεστερη!

Το θεμα του τροχισματος/ακονισματος ειναι αρκετα μεγαλο και λιγακι μπερδεμενο οχι μονο για τον απλο ερασιτεχνη αλλα και για τους πιο προχωρημενους. Σε αυτο το νημα θα προσπαθησουμε να μαζεψουμε σταδιακα ολες τις τεχνικες που υπαρχουν για να τις περιγραψουμε και να τις κατανοησουμε. Θα συζητησουμε για τα εργαλεια ακονισματος που υπαρχουν, ειτε αυτα ειναι πετρες απλες/νερου/λαδιου, ειτε συνθετικα υλικα, ειτε μηχανηματα τροχισματος, ειτε γυαλοχαρτα ειτε δερμα ειτε οτιδηποτε αλλο υλικο βοηθαει την διαδικασια. Κυριως ομως θα μιλησουμε για τις εμπειριες και τις ερωτησεις που εχουμε σχετικα με το θεμα, που ειναι το σημαντικοτερο.

Εχω αναφερει και παλαιοτερα οτι το ακονισμα ειναι 'τεχνη' και οχι απλα μια διαδικασια. Ειναι τοσοι πολλοι και διαφορετικοι οι τροποι που μπορεις να επαναφερεις ενα κοπτικο που πραγματικα χανεσαι και δεν γνωριζεις τι ειναι το καλυτερο. Και εαν επιλεξεις μια μεθοδο, πρεπει να επιλεξεις μετα και μια τεχνικη! Και εαν επιλεξεις μια τεχνικη πρεπει να την κανεις και σωστα. Περα απο αυτα, εκει που νομιζα οτι ειχα καταληξει στο ακονισμα με πετρες νερου, δοκιμασα προσφατα το ακονισμα (honing) με δερμα και εντυπωσιαστηκα! Διαπιστωσα επισης οτι η χρηση ενος ηλεκτρικου τροχου ακονισματος ειναι μια πολυ ενδιαφερουσα εμπειρια.

Ας ξεκινησουμε λοιπον με τις εμπειριες μας, με τις μεθοδους και τα εργαλεια ακονισματος που εχουμε δοκιμασει. Εξ'ισου σημαντικο ειναι επισης να θεσουμε ολα τα ερωτηματα που εχουμε σχετικα με το ακονισμα.
 
Last edited by a moderator:

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,484
Αθήνα
Απάντηση: Τορνος και δημιουργιες.

Κυριάκο, φαίνεται να δουλεύει το σύστημα. Και χαμηλά οι στροφές. :a0210:
Χωρίς jigs όμως είναι πολύ δύσκολο, το χέρι όσο σταθερό κι αν είναι κάποια στιγμή κουράζεται και η παπαριά παραμονεύει.
 

Attachments

  • F0A413A3-0721-44D5-8249-C3DEC218B032.jpg
    F0A413A3-0721-44D5-8249-C3DEC218B032.jpg
    299.7 KB · Views: 232

enduras1

Moderator
Staff member
Re: Τορνος και δημιουργιες.

Μπραβο ρε φιλε χαίρομαι που θα τον αξιοποιήσεις εσυ καλυτερα απο εμενα.
Εγω με 200 στροφες ελαχιστη στον τορνο θα ετρεχε πολυ γρηγορα.
Δες να του προσαρμόσεις και ενα σκαφακι με νερο απο κατω!
 

costas1965

AVClub Fanatic
19 March 2016
13,709
ΠΑΤΡΑ
Απάντηση: Τορνος και δημιουργιες.

Ενημερώστε κ τους αδαείς ρε παλληκάρια με τι παίζετε....!
 

enduras1

Moderator
Staff member
Εφερα την πέτρα του τροχιστικου της Τριτον απο Αγγλία με σκοπο να κανω μια υλοποιηση στον τορνο για να τροχιζω τα σκαρπελα αλλα εμενα φτανει τις 200 στροφες ελαχιστο ο τορνος ενω η πετρα θελει 150 μαξ.
Ετσι την εδωσα στον Μπαμπη που ο τορνος του πεφτει πολυ χαμηλα στις 90 στροφες.

Πιστευω ειναι μια καλη υλοποιηση η οποια θα γινει ακομα καλυτερη με προσθήκη ενος δισκου με νερο απο κατω.
Βέβαια θελει τορνο με αντιστροφη δλδ δεξιοστροφη περιστροφη για να δουλεψει με το toolrest.
 
Last edited:

pavlos49

Supreme Member
31 October 2015
3,247
ΣΕΡΡΕΣ
Re: Τορνος και δημιουργιες.

Πιστευω ειναι μια καλη υλοποιηση η οποια θα γινει ακομα καλυτερη με προσθήκη ενος δισκου με νερο απο κατω.
Βέβαια θελει τορνο με αντιστροφη δλδ δεξιοστροφη περιστροφη για να δουλεψει με το toolrest.
Ή να πας το tool rest από την άλλη μεριά....
ή ακόμα καλύτερα να πάρεις ένα κανονικό τροχιστικο...

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Zabou

Established Member
18 September 2018
227
Απάντηση: Τορνος και δημιουργιες.

Νομίζω ότι η σωστή επιλογή τροχιστικου είναι τεράστιο κεφάλαιο και δεν έχει αναλυθεί διεξοδικά εδώ μέσα μιας και η αγορά ενός "σωστού" τροχιστικου και όλων των παρελκομενων του για το σωστό τροχισμα όλων των σκαρπελων κοστίζει αρκετές εκατοντάδες ευρώ, πράγμα που κάνει τους περισσότερους να διστάζουν να αγοράσουν και να καταφεύγουν σε προσωπικές πατέντες, όπως και εγώ. Ακόμη και με αυτά που έβαλες στο λινκ Μπάμπη, σωστή δουλειά δεν θα κάνεις καθώς θέλεις και ένα jig για τα roughing gouge και τα parting όπως επίσης και το εργαλείο που μετρά τις κλίσεις.
Μετά από αρκετό ψάξιμο που έκανα και εγώ, πιστεύω πως μια υλοποίηση ενός καλού διδύμου τροχού με το δεύτερο link που έβαλες και τα jigs για κοίλα, roughing και το όργανο μέτρησης της κλισης είναι ένας καλός συνδιασμός για να ξεκινήσει κάποιος. Εκτός και αν ο Κυριάκος πάρει τον Triton και δώσει καλές κριτικές και πάμε μια και καλή σε αυτόν!! Τα σέβη μου :)
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,484
Αθήνα
Απάντηση: Τορνος και δημιουργιες.

Κι εγώ σ´ αδιέξοδο είμαι...
Κάποιες φορές μου περνάει απλ το μυαλό να πάρω ένα Tormek να ησυχάσω αλλά μιλάμε για πολλά λεφτά. Άσε που, απ´ ότι διαβάζω, με το μικρό Tormek (T4) θα πρέπει μισή ώρα να δουλεύεις και την άλλη μισή να ξεκουράζεται.
Και μετά θες σχεδόν αλλα τόσα για τα jigs.
Σκεφτόμουν μήπως έπαιρνα αυτό το kit αφού και το Triton να πάρουμε πάλι θα τα χρειαστώ.
 

Zabou

Established Member
18 September 2018
227
Απάντηση: Τορνος και δημιουργιες.

Πάντως έχω αρκετό καιρό τώρα που ψήνομαι για αγορά του συγκεκριμένου τροχού https://www.ebay.co.uk/itm/RIKON-Po...rentrq:ef378f5c1670aaa33379b475fff4f280|iid:1
Πολύ καλές κριτικές και παιρνεί και CBN δίσκο σε περίπτωση που μελοντικά αποφασίσω να τον αναβαθμίσω. Ίσως τελικά να το πάρω απόφαση και να ενδώσω. Τελική τιμή βγαίνει στα 191,00 χωρίς επιπλέον έξοδα στο τελωνείο.
Αν αργότερα του κοτσάρω και ένα wolverine grinding system (https://www.dictum.com/en/accessori...-wolverine-sharpening-system-basic-set-702170) και ένα https://www.dictum.com/en/accessori...verine-sharpening-system-vari-grind-702171έχω τελειώσει με το θέμα "τρόχισμα". Μέχρι τότε μπορεί να κάνω κάποιο DIY wolverine jig που κυκλοφορούν στο internet και με την πρωτη ευκαιρία που θα πάω Γερμανία στον κουνιάδο να πάρω το κανονικό jig.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Re: Τορνος και δημιουργιες.

Eκει που βλεπω να εχει ουσιαστικη χρηση ο τροχος ειναι στα κοιλα σκαρπελα.
Δεν ξερω κατα ποσο ενα σκαρπελο με στρογγυλη μυτη καρβιδιου μπορει να αντικαταστησει επαρκως ενα κοιλο σκαρπελο (roughing gauge).
Το λεω αυτο καθως η αλλαγη μυτης φαινεται πολυ φτηνοτερη και απειρως ευκολοτερη απο οποιοδηποτε τροχισμα με τροχους, τα αναλωσιμα τους και τα παρελκομενα jig.

Για τα υπολοιπα σκαρπελα, χρονια τωρα τα τροχιζω (τα συντηρω θα ελεγα καλυτερα) με πετρα και νερο με πολυ ικανοποιητικα αποτελεσματα.
 

enduras1

Moderator
Staff member
Re: Τορνος και δημιουργιες.

Αλέξανδρε δε ξερω κατα ποσο ειναι χαμηλη η ταχύτητα των 1750 στροφων η οποια σε συνδυασμό με την απουσια της ψυξης του νερου θα αναβει τα σκαρπελα.
 

Zabou

Established Member
18 September 2018
227
Όλα μου τα σκαρπελων τα τροχιζω με πέτρα νερού, ακόμη και τα κοίλα. Το roughing gouge είναι από τα ποιο εύκολα μιας και έχει μεγάλη πατούρα κλίσης και η πέτρα πατάει καλά χωρίς φόβο να χαλάσει η κλίση. Το ιδανικό είναι να ακουμπάς την πέτρα στο σκαρπελο την οποία κρατάς στο ένα χέρι και να κρατάς το σκαρπελο στο άλλο. Με αργές κινήσεις το τροχισμα δεν παίρνει παραπάνω από κάτι δευτερόλεπτα. Η χρήση μαρκαδόρου είναι απαραίτητη για να ξέρεις αν τροχιζεις με σωστή κλίση. Τώρα τελευταία την πέτρα νερού την αντικατέστησα με τα eze-lap που σας είπα ποιο πάνω λόγω καλύτερης εργονομίας. Το αποτέλεσμα είναι πάντως εξαιρετικό και στις δύο περιπτώσεις. Τώρα, ο τροχός είναι τροχός και σίγουρα το αποτέλεσμα θα είναι ανώτερο αλλά στο ερασιτεχνικό επίπεδο που είμαστε και βάσει του χρόνου που αφιερώνουμε στα σκαρπελα μας, το ακονισμα με τις πέτρες είναι υπεραρκετό. Επειδή όμως ζούμε και σε καιρούς όπου η τσέπη φαγουριζει απίστευτα ( στη δική μου κάποιος έχει ρίξει φαγουροσκονη σίγουρα ) κάποια στιγμή θα την κάνουμε την ατασθαλία μας, έτσι για το γαμωτο και για αυτό το κάτι τίς παραπάνω :) :)

Επειδή το έχω ψάξει αρκετά, τα σκαρπελα δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα. Ειδικά με τις πέτρες cbn ξεχνάς και το άναμμα και την αντικατάσταση της πέτρας γενικότερα.
 

wolfegolas

Senior Member
7 December 2016
312
Αθήνα - Τρίκαλα
Πατρίδα πρεπει παντως να ξαναδείς τον τροχό απο αλλου γιατι αυτος βλεπω ειναι απο αμερικα αρα σιγουρα θα εχει τελωνείο!απο την άλλη οπως εχω πει κ σε αλλο μέλος εμενα η γνώμη μου ειναι πως για αρχη μην δώσετε πολλα για τροχό απο τη στιγμη που το επίπεδο καθώς και το κοστος των εργαλείων μας δεν ειναι τόσο απαιτητικό!το δε wolverine θεωρω πως γινεται ευκολα είτε ξυλινο (εγω ετσι το εκανα) είτε μεταλλικό. Τέλος αν προσέξετε η πλειοψηφία των καλών youtuber με δίδυμους τροχίζουν απλως με πέτρες με μεγαλο grit συνηθως.

Παράλειψη (και συγγνωμη για το διπλό ποστ αλλα δε βρισκω το εντιτ απο το κινητο) οι cbn πέτρες ειναι απίστευτες οπως απίστευτη ομως ειναι και η τιμη τους δυστυχως!!

Αλέξανδρε δε ξερω κατα ποσο ειναι χαμηλη η ταχύτητα των 1750 στροφων η οποια σε συνδυασμό με την απουσια της ψυξης του νερου θα αναβει τα σκαρπελα.
Κυρ αυτο λύνεται πιο απλα βουτώντας το ιδιο το σκαρπελο σε νερο συχνα ωστε να μην ανεβάζει θερμοκρασια και κανεις συχνα και απαλά περάσματα απο τον τροχό οχι παρατεταμενα ωστε να αναψει.
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,484
Αθήνα
Απάντηση: Τορνος και δημιουργιες.

Αλέξανδρε έχεις υπολογίσει πόσο θα σου φτάσει το τελικό κόστος;
Γιατί κι εγώ ψάχνω πάρα πολύ καιρό να βρώ κάτι φτηνό, αλλά ταυτόχρονα και αποτελεσματικό, μην πετάξω τσάμπα τα λεφτά μου, και καταλήγω οτι σε κάθε περίπτωση το κόστος υπερβαίνει τα 300 €.
Έτσι λοιπόν σήμερα αποφάσισα να δώσω 410 € και να τελειώνω.
Tormek T4 με τα παρελκόμενα
Tormek SVS-186
Tormek SVS-50
...και νομίζω τελείωσα.
Τα λεφτά δεν είναι λίγα αλλά δεν είναι και μακρυά απ´αυτά που θα έδινα ούτως ή άλλως και μάλιστα σε μηχάνημα αμφιβόλου ποιότητος.
Η άλλη λύση είναι να τα κάνεις όλα χεράτα.
 

Zabou

Established Member
18 September 2018
227
Απάντηση: Τορνος και δημιουργιες.

Αν και κανονικά έπρεπε να την ανεβάσω στο "Τι παραλάβαμε σήμερα"...

Και κάπου εδώ τελειώνει η αναζήτηση τροχιστικου :)
Ναι, ακριβό.
Ναι, Φεράρι για να πας περίπτερο για τσιγάρα στα 100μετρα.
Ναι, υπερβολή στα χρόνια της ανέχειας που ζούμε...
Μόλις όμως πιάσεις ένα σκαρπελο και ξεκινήσεις να το τροχιζεις σε Τορμεκ είναι σαν να ανακαλύπτεις τον τροχό, την φωτιά και ότι άλλο ανακάλυψε ο άνθρωπος βγαίνοντας από της σπηλιές :) Τότε καταλαβαίνεις γιατί όλοι αυτοί που υποστηρίζουν το τροχισμα σε Τορμεκ το κάνουν με τόσο πάθος. Δεν το κάνουν για να πείσουν τον εαυτό τους για τα λεφτά που έδωσαν. Τι κάνουν γιατί απλά το μηχάνημα αξίζει κάθε ευρώ που δίνεις και το τροχισμα γίνεται παιχνίδι :)
Και κάπου εδώ συνειδητοποίησα τι θα περνούσα αν πέταγα τα μισά λεφτά του Τορμεκ σε συμβατικό grinder. Ακόμα θα έβριζα :)
 

enduras1

Moderator
Staff member
Re: Τορνος και δημιουργιες.

Ωραιο Αλεξανδρε αλλα ενα πιο κοντο κερι θα του παει καλυτερα!

Μπραβο για το τροχιστικο!
Εγω θα επιμεινω προς Τριτον μερια λογω οικονομικων περισσοτερο αλλα και καλων κριτικων.
https://www.youtube.com/watch?v=X6IY59Qxmg4
 

costas1965

AVClub Fanatic
19 March 2016
13,709
ΠΑΤΡΑ
Απάντηση: Τορνος και δημιουργιες.

Κυριάκο

Πάμε Triton "ομαδικά" του .....χρόνου ?


Κυριάκο κ λοιποί ξυλογυριστάδες

Που να κοιτάξω (εγκυκλοπαιδικά στην αρχή) για ένα ολοκληρωμένο σετ τροχίσματος (Τρίτωνα) για το τρόχισμα όλων των ειδών των σκαρπέλων που χρησιμοποιούμε στον ξυλότορνο για να μην ψάχνω από δω & από εκεί ?
 

Zabou

Established Member
18 September 2018
227
Απάντηση: Τορνος και δημιουργιες.

Το σετ του triton θα τα βρείς απο εδώ https://www.papadopoulostools.com/index.php?route=product/product&path=127&product_id=455
Μετά απο αρκετά βίντεο που είχα δει και εγώ, κατέληξα στον συμπέρασμα ότι για τα κοίλα σκαρπέλα τα jigs του Triton δεν κάνουν.
Για σωστό τρόχισμα χωρίς φόβο μη χαλάσεις τις γωνίες θα χρειαστεί το jig του Tormek και το εργαλείο μέτρησης σωστής κλίσης και απόστασης απο την πέτρα.
Αυτό https://www.tormek.com/uk/en/grinding-jigs/svd-186-gouge-jig-svd-185/ και
Αυτό https://www.tormek.com/uk/en/accessories/other-accessories/tts-100-turning-tool-setter/
Για τα σκαρπέλα ξεχονδρίσματος και τα skew λογικά τα jigs του Triton θα κάνουν δουλειά.
Δυστυχώς δεν ξέρω κάποιον που το έχει για να μπορέσει να μας πει με ασφάλεια :(