Πρόβλημα με βραχίονα

marinico

New member
14 January 2019
99
Ξέθαψα ένα παλιό AKAI AP-Q55 το οποίο βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση, αλλά έχει το εξής πρόβλημα. Το πίσω μέρος του βραχίονα, όπου βιδώνει - ξεβιδώνει το βάρος, φαίνεται να έχει σπάσει(?) με αποτέλεσμα να έχει κρεμάσει προς τα κάτω. Υπάρχει γιατριά? Και αν όχι, υπάρχει κανένας φτηνός βραχίονας που να ταιριάζει με το συγκεκριμένο πικάπ?
 

Attachments

  • 20190113_170318_resized (1).jpg
    20190113_170318_resized (1).jpg
    34.1 KB · Views: 160
  • 20190113_170338_resized.jpg
    20190113_170338_resized.jpg
    33.5 KB · Views: 160
  • 20190113_170402_resized.jpg
    20190113_170402_resized.jpg
    35.4 KB · Views: 161
  • 20190113_170551_resized.jpg
    20190113_170551_resized.jpg
    114.1 KB · Views: 159
  • 20190113_170633_resized.jpg
    20190113_170633_resized.jpg
    32.7 KB · Views: 160

marinico

New member
14 January 2019
99
Απάντηση: Re: Πρόβλημα με βραχίονα

Ωχ....εννοείς οτι μπορεί να υπάρχει βίδα στο πίσω μέρος? Μου άνοιξες τα μάτια. Θα το τσεκάρω και αν όχι θα ανεβάσω τις φοτό που μου είπες. Ευχαριστώ.
 

marinico

New member
14 January 2019
99
Απάντηση: Re: Πρόβλημα με βραχίονα

Τελικά όντως υπάρχει βίδα στο πίσω μέρος, αλλά δεν μπορώ να την βιδώσω ούτε να την ξεβιδώσω. 30 χρόνια εκεί μέσα, τι να σου κάνει η κακομοίρα....
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,421
Πειραιας
Ριξ´της (με μετρο) spay WD40 ή κατι παρομοιο αστο καμμια ωρα να ενεργησει και ειναι ,σχεδον ,σιγουρο οτι θα ξεβιδωσει
 

marinico

New member
14 January 2019
99
Απάντηση: Re: Πρόβλημα με βραχίονα

Καλή ιδέα. Θα το δοκιμάσω. Ελπίζω μόνο να μη λιώσει το αφρώδες υλικό που έχει μέσα.
 

marinico

New member
14 January 2019
99
Απάντηση: Re: Πρόβλημα με βραχίονα

Αν το ξεπατώσω, υπάρχει περίπτωση να υπάρχει σαν ανταλλακτικό αυτό το πράγμα?
 

marinico

New member
14 January 2019
99
Απάντηση: Re: Πρόβλημα με βραχίονα

Τελικά κατάφερα να το ξεβιδώσω. Η βίδα δεν ήταν στραβή, απλά είχε ξεβιδωθεί αλλά το λαστιχένιο κομμάτι είχε λιώσει τελείως. Οπότε το πρόβλημα είναι να βρω κάτι αντίστοιχο με το λάστιχο που είχε μέσα με 8mm διάμετρο και να το σφηνώσω καταργώντας τη βίδα. Καμμιά ιδέα?
 

marinico

New member
14 January 2019
99
Απάντηση: Re: Πρόβλημα με βραχίονα

αμα δε βαλειs φωτο, λεξη δε σου λεω... :flipout:

Λοιπόν, αυτή τη στιγμή έχω στα χέρια μου το μαύρο κομμάτι το οποίο έχω αδειάσει και καθαρίσει από το κατεστραμμένο λάστιχο καθώς επίσης και μια ίσια βίδα. Τα προβλήματα είναι τα εξής: 1. Με τί υλικό να αντικαταστήσω το σάπιο λάστιχο. 2. Στο ασημί κομμάτι έχει παραμείνει ένα παξιμάδι στο οποίο βίδωνε η βίδα, αλλά έχει φύγει από τη θέση του και δυστυχώς δεν χωράει να βγει από τη μεριά που έχω πρόσβαση, με αποτέλεσμα να παραμένει πεσμένο και καταδικασμένο να σαπίσει στον ασημί σωλήνα. Απλά κατάφερα να το σπρώξω βαθιά, ώστε να μην εμποδίσει την είσοδο του νέου κύλινδρου που θα βάλω. Με τέτοια περιγραφή τι τις θες τις φωτό?:eek:perator:
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,964
Αγιοι Αναργυροι
το παξιμαδι πρεπει να βγει οπωσδηποτε. γιατι αν δεν σταϴεροποιηΘει Θα σου αλλαζει την ισορροπια συνεχωs. κανε μια προσπαΘεια και βγαλτο.
τιs φωτο τιs Θελω για να δω αν μπορει να μπει (στο ασημι κομματι), κολλα 2 συστατικων για μεταλλα. οταν αυτη στεγνωσει Θα ανοιξειs με ενα τρυπανακι (μικροτερηs διαμετρου απο τη βιδα) μια τρυπουλα-οδηγο. η βιδα που Θα βαλειs Θα "σκαλισει" την βολτα μεσα στην τρυπα. στο μαυρο κομματι που Θα βαλειs φελλο, επισηs Θα ανοιξειs τρυπα στο κεντρο.
φυσικα ο φελλοs Θα γεμισει το μεγαλυτερο μεροs του μαυρου τμηματοs για αντοχη και μακροζωια. παρε ενα φελλο απο κρασομπουκαλο και ξυστο μεχρι να μπει στον μαυρο σωληνα.
φυσικα Θα αλλαξειs βιδα βαζονταs μακρυτερη.
καλη επιτυχια !!
 

marinico

New member
14 January 2019
99
Απάντηση: Re: Πρόβλημα με βραχίονα

Aυτό με το παξιμάδι και την ισορροπία δεν το είχα σκεφτεί. Εχεις δίκιο. Το θέμα είναι ότι δεν χωράει να βγει από την μεριά που έχω πρόσβαση. Πρέπει να βγει απ τη μεριά της κεφαλής. Ω ρε φίλε τι μου έκανες τώρα.....:shot:
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,964
Αγιοι Αναργυροι
απο τη μερια τηs κεφαληs ειναι δυσκολο γιατι αν ξεβιδωσειs το "δαχτυλιδι" που κραταει το headshell, Θα πρεπει και να το τραβηξειs προs τα εξω για να βγει το παξιμαδι.
ομωs το πιΘανοτερο ειναι η εσωτερικη καλωδιωση να μη στο επιτρεψει γιατι δεν εχει μποσικο. και ετσι Θα την κοψειs.
δοκιμασε με εναν μαγνητη (μηπωs το παξιμαδι ειναι σιδερενιο), να το παρασυρειs προs την πισω μερια. αν δεν πιασει αυτο, στην τελικη βαλε σε μικρη ισχυ ηλεκτρικη σκουπα να το τραβηξει
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,861
Αθήνα
Απάντηση: Re: Πρόβλημα με βραχίονα

Λοιπόν, αυτή τη στιγμή έχω στα χέρια μου το μαύρο κομμάτι το οποίο έχω αδειάσει και καθαρίσει από το κατεστραμμένο λάστιχο καθώς επίσης και μια ίσια βίδα. Τα προβλήματα είναι τα εξής: 1. Με τί υλικό να αντικαταστήσω το σάπιο λάστιχο. 2. Στο ασημί κομμάτι έχει παραμείνει ένα παξιμάδι στο οποίο βίδωνε η βίδα, αλλά έχει φύγει από τη θέση του και δυστυχώς δεν χωράει να βγει από τη μεριά που έχω πρόσβαση, με αποτέλεσμα να παραμένει πεσμένο και καταδικασμένο να σαπίσει στον ασημί σωλήνα. Απλά κατάφερα να το σπρώξω βαθιά, ώστε να μην εμποδίσει την είσοδο του νέου κύλινδρου που θα βάλω. Με τέτοια περιγραφή τι τις θες τις φωτό?:eek:perator:

Αμα κάνεις ένα (Γ) με ένα σύρμα δεν τραβιέται έξω το παξιμάδι?
 

marinico

New member
14 January 2019
99
Απάντηση: Re: Πρόβλημα με βραχίονα

To παξιμάδι το πιάνω. Το φέρνω μέχρι την τρύπα, αλλά δυστυχώς είναι μεγαλύτερο από την τρύπα και δεν χωράει να βγει. Αυτό μου δημιουργεί πρόβλημα αφενός μεν με αυτό που είπε ο Vlad66 περί ισορροπίας αφετέρου δε οτι πρέπει να βάλω κάτι σφηνωτό και όχι βιδωτό. Διάβασα σε άλλα φόρα οτι τελικά δεν είναι τόσο σημαντικό να υπάρχει ελαστικός σύνδεσμος ανάμεσα στα δύο κομμάτια. Τουλάχιστον για μένα που δεν έχω τρομερές απαιτήσεις. Τα δισκάκια μου θέλω να ξανακούσω και να ξαναθυμηθώ τον ζεστό ήχο που άκουγα πιτσιρικάς. Πάντως πραγματικά σας ευχαριστώ για τις ιδέες σας (περιμένω κι άλλες) και την υπομονή σας.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,742
Μηπως το παξιμαδι την ωρα που προσπαθεις να το βγαλεις ερχεται με τις γωνιες του αντι με τις φλατ επιφανειες?Δοκιμασε να αλλαξεις την κλιση του ωστε να ερχεται προς τα εξω με τις φλατ επιφανειες του.Επισης κοιταξε καλα μηπως υπαρχει και ροδελα εκτος του παξιμαδιου.
 

marinico

New member
14 January 2019
99
Απάντηση: Re: Πρόβλημα με βραχίονα

Eφαρμόζει στο βάθος του μεταλικου κυλίνδρου. Απότι μπορώ να δω με το φακό, στο βάθος του μεταλικου κυλίνδρου υπάρχει μία υποδοχή στην οποία χωνεύει το παξιμάδι. Νομίζω οτι μετά από υπερπροσπάθεια τόχω βάλει σχεδόν στη θέση του, αλλά είναι σχεδόν αδύνατον να οδηγήσω βίδα εκεί στα τυφλά. Η φωτό είναι ενδεικτική για να καταλάβεις περί τίνος παξιμαδίου ομιλώ. Τώρα υπάρχουν δύο περιπτώσεις. Η μία είναι να παρακάμψω βίδες παξιμάδια κλπ και να βάλω φελλό ή κάτι άλλο άκαμπτο χωνευτό - στριμωχτό και στα δύο κομμάτια. Η άλλη είναι να βγάλω το καπάκι ώστε να έχω πρόσβαση και στο μεταλλικό μέρος οπότε έχοντας το στα χέρια μου να προσπαθήσω να το κάνω σωστά.
 

Attachments

  • 00610013.jpg
    00610013.jpg
    7.1 KB · Views: 44