Πενταψήφια κλέφτες. Προσοχή!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Προσέξτε αν λάβετε μηνύματα από το 19366 19377.
Είναι χρεώσιμα sms και χρεώνεσαι ΓΙΑ ΤΗ ΛΗΨΗ.

Ήδη έκανα καταγγελία και φασαρία στην cosmote 13888 , στην αρχή κάνουν τον ανήξερο ότι είναι υπηρεσία κλπ κλπ που εγγράφεσαι και οτι αυτοί δεν γνωρίζουν κλπ, αλλά στο τέλος είπαν (είπαν) ότι θα τα ξεχρεώσουν και θα κάνουν φραγή. Μέχρι να το δω διατηρώ επιφυλάξεις. Αύριο θα συνεχίσω τη φασαρία σε κατάστημα με ό,τι υψηλό στέλεχος βρω.
Ήδη μου έχουν χρεώσει 15 ευρώ στον προηγούμενο λογαριασμό που δεν τον πήρα ακόμα, απλά μου φάνηκε σαν νούμερο μεγάλο και έβαλα την κοπέλα στο 13888 να το επιβεβαιώσει και πριν από λίγο έλαβα άλλα 3 sms.

Πρόκειται για μια εταιρεία amaze.gr που μάλιστα πήρε και επιδότηση στο ΕΣΠΑ !

https://www.amaze.gr/


Ούτε ξέρω πως βρήκαν τον αριθμό μου αλλά σιγά τη δυσκολία. Ούτε μπορώ να ξέρω αν κάποια στιγμή "πάρθηκε εξουσιοδότηση" αν και είμαι σίγουρος ότι κάποια πονηράδα παίχτηκε.

Προσέχετε.
Το νετ είναι τίγκα σε καταγγελία για δαύτους.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Στείλε email στην εταιρία για να σου επιστρέψουν τα χρήματα. Αν έχεις καρτοκινητο θα σου στείλουν κάρτα να βάλεις. Επίσης κάνε καταγγελία στην ΕΕΤΤ
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
πρέπει πρώτα να συναινέσεις* οπότε προσοχή σε ποια link πατάτε. Αν δεν τον ξέρετε απλά δεν πατάτε και το διαγράφετε.

* πολλές φορές το κείμενο είναι παραπλανητικό πχ "πατήστε για να κερδίσετε 10 κουπόνια των 10 για το soupermarκet ΣΚΛΑ....". Οπότε μετά "θεωρούν" ότι εγγράφηκες σε κάποια υπηρεσία ενημέρωσης και λαμβάνεις ενημερωτικά μηνύματα που σου χρεώνουν.

Μετά πρέπει να κάνεις τη διαδικασία ακύρωσης εγγραφής που έχουν όλοι αυτοί για να φαίνονται νόμιμοι, αλλά έχουν προλάβει να χρεώσουν 10-20 . Το αν θα τα πάρεις πίσω εξαρτάται από πόσο προσωπικό χρόνο θα διαθέσεις και απειλές για καταγγελίες που θα κάνεις.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
πρέπει πρώτα να συναινέσεις* οπότε προσοχή σε ποια link πατάτε. Αν δεν τον ξέρετε απλά δεν πατάτε και το διαγράφετε.

* πολλές φορές το κείμενο είναι παραπλανητικό πχ "πατήστε για να κερδίσετε 10 κουπόνια των 10 για το soupermarκet ΣΚΛΑ....". Οπότε μετά "θεωρούν" ότι εγγράφηκες σε κάποια υπηρεσία ενημέρωσης και λαμβάνεις ενημερωτικά μηνύματα που σου χρεώνουν.

Μετά πρέπει να κάνεις τη διαδικασία ακύρωσης εγγραφής που έχουν όλοι αυτοί για να φαίνονται νόμιμοι, αλλά έχουν προλάβει να χρεώσουν 10-20 . Το αν θα τα πάρεις πίσω εξαρτάται από πόσο προσωπικό χρόνο θα διαθέσεις και απειλές για καταγγελίες θα κάνεις.

Καμία συναίνεση δεν χρειάζεται, απλά έρχονται μερικά SMS και χρεωνεσαι χωρίς να έχεις πατήσει πουθενά. Τα χρήματα τα παίρνεις πίσω αν στείλεις email στην εταιρία, και από τον πάροχο τα παίρνεις αλλά μπορεί να αργήσει κάνα μήνα να στα επιστρέψει.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Μην σας διαφευγει και η περιπτωση του να δωσει τον αριθμο κινητου σας καποιος που τον γνωριζει σκοπιμως, σε μια τετοια υπηρεσια online.
Πρεπει να ζητηθει απο τον παροχο να μπλοκαρονται τα εισερχομενα sms απο πενταψηφιους αριθμους. Καντε το ολοι, πριν γινει καμια στραβη καμια μερα και τρεχετε εκ των υστερων. Δυστυχως εχει παραγινει το κακο με δαυτους και οι παροχοι παιρνουν προμηθεια, οποτε κανουν τον κινεζο αρχικα.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
πρέπει πρώτα να συναινέσεις* οπότε προσοχή σε ποια link πατάτε. Αν δεν τον ξέρετε απλά δεν πατάτε και το διαγράφετε.

* πολλές φορές το κείμενο είναι παραπλανητικό πχ "πατήστε για να κερδίσετε 10 κουπόνια των 10 για το soupermarκet ΣΚΛΑ....". Οπότε μετά "θεωρούν" ότι εγγράφηκες σε κάποια υπηρεσία ενημέρωσης και λαμβάνεις ενημερωτικά μηνύματα που σου χρεώνουν.

Μετά πρέπει να κάνεις τη διαδικασία ακύρωσης εγγραφής που έχουν όλοι αυτοί για να φαίνονται νόμιμοι, αλλά έχουν προλάβει να χρεώσουν 10-20 . Το αν θα τα πάρεις πίσω εξαρτάται από πόσο προσωπικό χρόνο θα διαθέσεις και απειλές για καταγγελίες που θα κάνεις.

είναι sms χρεώσιμα κατα τη λήψη.
Προφανώς και δεν απαντώ σε άγνωστα και ύποπτα, αλλά αυτά δεν χρειάζεται τίποτα να κάνεις.
Ήδη έγινε καταγγελία στην ΕΕΤΤ και πάμε παρακάτω.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
τώρα βλέπω στο κινητό ένα sms από ξένη χώρα

004915735981274

και ένα μηνυμα με 16δικό κωδικα.
Αμέσως μετά ήρθε είδοποίηση ότι γράφτηκα σε υπηρεσία του 19366.
Και όντως το θυμήθηκα τώρα βλέποντας ένα ίδιο πόστ στο insomnia

πρόκειται για κάποια εφαρμογή 3D maps που μου φάνηκε ενδιαφέρουσα.
Τη φόρτωσα μπήκα την είδα, δεν μου άρεσε ιδιαίτερα και την ξεφόρτωσα.


Μάλιστα τώρα θυμάμαι ότι την διαφήμιση για την εφαρμογή 3D maps την είδα μέσα από μια άλλη εφαρμογή για τον καιρό.


Tο απίστευτο είναι ότι για να διαγραφείς από την "υπηρεσία" τους πρέπει να στείλεις λεει sms stop κλπ που είναι χρεώσιμο 2.08 + φπα και τέλη κινητής.
Μιλάμε για γκράντε απάτη....
 
Last edited by a moderator:

papdoux

Supreme Member
14 December 2007
3,403
από όσο θυμάμαι η εγγραφή σε τέτοιες υπηρεσίες δε γίνεται απλά πατώντας σε λινκ σύμφωνα με το κανονισμό από εεττ αλλά πρέπει να αποσταλεί sms για συναίνεση ή κωδικό.
Οπότε ζητήστε από την cosmote να σας δείξει στοιχεία ότι όντως έγινε εγγραφή με τα sms.

Πάντως μου κάνει εντύπωση με την ευκολία που η cosmote δέχεται να χρεώσει συνδρομητή της για υπηρεσίες τρίτου χωρίς απόδειξη ότι έγινε η εγγραφή.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
είναι μια καλοστημένη ιστορία.

η κοπελίτσα στην cosmote άρχισε να λέει περί εγγραφής και αποδοχής "υπηρεσίας" κλπ και όταν την ρώτησα πως αφήνουν τρύπες στο σύστημά τους και αβέρτα επιτρέπουν τρίτους να σου κλέβουν χρήματα το γύρισε αμέσως στην αποχρέωση του λογαριασμού....
Θα φανεί...

Πάντως είναι πανεύκολο να κλέψεις από 1 2 ευρώ από χιλιάδες παρά χιλιάδες από έναν ....
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
+1

1 λέπτο από όλους του 6μηνους τόκους όλων των λογαριασμών. Δεν θα πάρει πρέφα κανείς ότι στους τοκους 6μηνου δεν μπήκε 1 λεπτό.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Re: Απάντηση: Πενταψήφια κλέφτες. Προσοχή!

από όσο θυμάμαι η εγγραφή σε τέτοιες υπηρεσίες δε γίνεται απλά πατώντας σε λινκ σύμφωνα με το κανονισμό από εεττ αλλά πρέπει να αποσταλεί sms για συναίνεση ή κωδικό.
Οπότε ζητήστε από την cosmote να σας δείξει στοιχεία ότι όντως έγινε εγγραφή με τα sms.

Πάντως μου κάνει εντύπωση με την ευκολία που η cosmote δέχεται να χρεώσει συνδρομητή της για υπηρεσίες τρίτου χωρίς απόδειξη ότι έγινε η εγγραφή.

Δεν χρειάζεται καμία εγγραφή, μπορεί να βρίσκουν το αριθμό σου στον κατάλογο και απλά σου στέλνουν τα μηνύματα, ε, αυτό ήταν , χρεωνεσαι χωρίς να κάνεις κάτι.
Το ότι σου στέλνουν κωδικό για κάρτα από την εταιρεία τόσο εύκολα, απλά με ένα email, λεει κατι για το πόσα χρηματα βγάζουν από αυτούς που δεν το κυνηγάνε ή που δεν το παιρνουν χαμπάρι
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Re: Απάντηση: Πενταψήφια κλέφτες. Προσοχή!

Δεν χρειάζεται καμία εγγραφή, μπορεί να βρίσκουν το αριθμό σου στον κατάλογο και απλά σου στέλνουν τα μηνύματα, ε, αυτό ήταν , χρεωνεσαι χωρίς να κάνεις κάτι

Σε δική μου περίπτωση, γνωστή μου της έρχεται μήνυμα viber (για κουπόνια) και μας το στέλνει. Πριν προλάβω να της πω μην πατήσεις, πάτησε το link. Στους υπόλοιπους δεν έγινε κάτι, σε αυτή φάγανε 10 σε 2 μέρες (καρτοκινητο).

Αν δεν ήθελε εγγραφή θεωρώ ότι θα τα έτρωγαν από όλους συνέχεια. Δεν έχω ακούσει σε κάποιον να φάνε χωρίς να έχει πατήσει ή κατεβάσει κάτι.
 

king2009

Supreme Member
5 December 2008
3,810
Στην κάρτα πάει στο καλό σε συμβόλαια να δείτε τι γίνεται. 149 ευρώ ήρθε λογαριασμός σε γνωστό μου του είπα να το γυρίσει σε κάρτα και από τότε αντε να φάνε τα 5 10 ευρώ που έχει μέσα μονο. Τηλέφωνο φραγή και τέλος.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
σας είπα περίπου πως έγινε, γιατί πέρασαν και μέρες.
Ξεκίνησε στις 24/12.
Κατέβασα μια εφαρμογή για τον καιρό.
Είχε διαφημίσεις.
Είδα μια εφαρμογή 3D maps περίπου κάτι τέτοιο.
Την κατέβασα, είδα ότι δεν έλεγε τίποτα (πιθανότατα στο κατέβασμα να έλεγε ότι συμφωνείς...κλπ) σε κάποια φάση ειδα κάτι για χρεώσεις και λέω όπως ήρθες έφυγες. Την έβγαλα.
Μετά ήρθε αυτό το sms με hex code από 0049 (γερμανία).
Αδιαφόρησα.
Αμέσως ήρθε sms από 19366 ότι γραφτήκατε στην υπηρεσία τάδε με κόστος τάδε....
Τότε δεν έδωσα σημασία γιατί θεώρησα ότι άντε και γράφτηκα, αν δεν ζητήσω τίποτα δεν χρεώνομαι τίποτα.
Προχτές ήρθε ο λογαριασμός με sms. 50 ευρώ αντί 29 που πληρώνω.(συμβόλαιο).
Και σήμερα ήρθαν 3 μαζί sms...Ντιν ντιν ντιν....

Μετά άρχισε το μπινελίκι με την Μαρία στην cosmote...
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Re: Απάντηση: Πενταψήφια κλέφτες. Προσοχή!

Σε δική μου περίπτωση, γνωστή μου της έρχεται μήνυμα viber (για κουπόνια) και μας το στέλνει. Πριν προλάβω να της πω μην πατήσεις, πάτησε το link. Στους υπόλοιπους δεν έγινε κάτι, σε αυτή φάγανε 10 σε 2 μέρες (καρτοκινητο).

Αν δεν ήθελε εγγραφή θεωρώ ότι θα τα έτρωγαν από όλους συνέχεια. Δεν έχω ακούσει σε κάποιον να φάνε χωρίς να έχει πατήσει ή κατεβάσει κάτι.

Μα δεν χρειάζεται εγγραφή, δεν μιλάω για μήνυμα μέσω viber ή οτιδήποτε αλλά για SMS που έρχεται ακόμη και σε μη smartphone και απλά σε χρεώνει με το που το λάβεις, φυσικά μετά το αρχικό σε ελάχιστα δευτερόλεπτα έρχονται μερικά ακόμη και χρεωνεσαι ακόμη μεγαλύτερο ποσό
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Re: Απάντηση: Πενταψήφια κλέφτες. Προσοχή!

Μα δεν χρειάζεται εγγραφή, δεν μιλάω για μήνυμα μέσω viber ή οτιδήποτε αλλά για SMS που έρχεται ακόμη και σε μη smartphone και απλά σε χρεώνει με το που το λάβεις, φυσικά μετά το αρχικό σε ελάχιστα δευτερόλεπτα έρχονται μερικά ακόμη και χρεωνεσαι ακόμη μεγαλύτερο ποσό

απλά αν δεν έχουν το τρόπο εγγραφής δεν το κάνουν (ανεξάρτητα πως σε ξεγέλασαν για να το αποσπάσουν). Αυτό λέω.
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Εκτός της Cosmote, παρατηρείται και στις άλλες δύο εταιρίες το φαινόμενο; Μήπως η Cosmote προτιμάται από τους επιτήδειους λόγω κάποιας χαλαρότητας στο θέμα;
 

al capone

AVClub Enthusiast
8 July 2014
1,023
Εγώ έχω wind και μου έχουν έρθει διαφορα τέτοια, πάντα όμως ζητάνε κάτι να κατεβάσω, κάτι να πατήσω, ώστε να συναινέσω και να αρχίσουν να χρεώνουν.
Ο φίλος μάλλον κάτι πάτησε-κατέβασε, εξού και οι χρεώσεις,
Δεν φταίει ούτε η κοσμοτέ ούτε κανένας, με το που έρχονται τέτοια μηνύματα τα διαγράφουμε
Τώρα αν έρθει ένα μήνυμα από άγνωστο πενταψήφιο αριθμό, και λέει πατήστε για να σας δώσουμε κουπόνια για το σούπερ μάρκετ. και το πατήσουμε, ε τότε τα θέλει ο ποπός μας..
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Re: Απάντηση: Πενταψήφια κλέφτες. Προσοχή!

με το που έρχονται τέτοια μηνύματα τα διαγράφουμε

πάλι πρέπει να το επαναλάβω?
με το που έρχονται έχεις χρεωθεί. Τελος.
Από εκεί και πέρα αν κάνεις κάτι είναι ΑΛΛΗ χρέωση.

Εχει συμβεί και στη σύζυγο πιό παλιά με wind. Τώρα μου το είπε.
Επίσης στο insomnia αναφέρουν και vodafone.
Όλες ανταποκρίνονται σε φραγή και σε αποζημίωση (σε δεύτερο βαθμό)
 

al capone

AVClub Enthusiast
8 July 2014
1,023
Δεν υπάρχει ούτε μια στο εκατομμύριο έτσι ξαφνικά να σου στέλνει κάποιος μήνυμα και να χρεώνεσαι
Kάπου, κάπως, κάποτε, δώσαμε την συγκατάθεση μας.
Γιαυτο και οι χρεώσεις είναι μεγάλες, από όπου προλάβουν να τα αρπάξουν
Αν ήταν με το που έρχεται το μήνυμα να χρεώνομαι, τότε η χρέωση θα ήταν μικρή, ώστε να μη το καταλάβω, και να με αρμέγουν συνεχεια