Αλλαγή παρόχου σταθερής

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Αύριο λήγει το 24μηνο συμβόλαιο που έχω με cosmote

Πλήρωνα 44.5 E το δίμηνο για (έως) 24άρι internet, 30 λεπτά προς όλα τα κινητά, 300 λεπτά προς σταθερά, αστικά-υπεραστικά και αναγνώριση κλήσης.

Εκανα αίτηση στην nova/forthnet με 39.80 Ε το δίμηνο (+36 Ε για την μεταφορά) για 24μήνες
και μου δίνουν (έως) 24άρι ιντερνετ, απεριόριστα κινητά, απεριόριστα σταθερά.

Με πήραν τηλέφωνο σήμερα απο cosmote και μου δίνουν αντιπροσφορά, 24άρι, απεριόριστα σταθερά, 6.5 ώρες προς κινητά, αναγνώριση κλίσης
και δωροεπιταγή 80 Ε για Γερμανό, για 24 μήνες συμβόλαιο και να μην φύγω απο αυτούς, με 46,20 το δίμηνο... :)))

Αύριο λέω να προχωρήσω σε ακύρωση συμβολαίου με την nova/forthnet (το υπέγραψα πριν 3 μέρες)... Τι λέτε ? Τι εμπειρία έχετε απο nova/forthnet ?

εντιτ

Κυρίως με προβληματίζει η αξιοπιστία, καθώς έχω διαβάσει επι το πλείστον άσχημα για την nova για τις ταχύτητές της κλπ...

...
 

papdoux

Supreme Member
14 December 2007
3,403
Απάντηση: Αλλαγή παρόχου σταθερής.

πως το κατάλαβε η cosmote ότι κάνεις φορητότητα; της το είπες εσύ;

πάντως η forthnet είναι προς πώληση και μάλλον καταλήγει σε vodafone - wind.
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Απάντηση: Αλλαγή παρόχου σταθερής.

πως το κατάλαβε η cosmote ότι κάνεις φορητότητα; της το είπες εσύ;

πάντως η forthnet είναι προς πώληση και μάλλον καταλήγει σε vodafone - wind.

Μάλλον προχώρησε η nova το αίτημά μου. Και μάλιστα δεν με πήρε εξωτερικός συνεργάτης, αλλά με κάλεσαν απο το 13888 της cosmote.
Πριν με πάρουν τηλέφωνο ήμουν σίγουρος οτι αυτό το παιχνίδι με τις αντιπροσφορές είχε τελειώσει το καλοκαίρι. (κρύβουν το συμβόλαιο και το εμφανίζει ο νέος πάροχος μόλις περάσουν οι 14 μέρες, και τότε δεν μπορείς να ακυρώσεις τίποτα αλλιώς πληρώνεις το πρόστιμο) Να όμως που με πήραν τηλέφωνο...
Ισως όμως επειδή αύριο έληγε το συμβόλαιό μου και δεν ζήτησα ανανέωση να το κατάλαβαν οτι πήγαινα για αλλού. Αλλά, η κοπέλα που μου μίλησε όμως, ήξερε οτι έκανα αίτηση μεταφοράς σε άλλον πάροχο...
 

papdoux

Supreme Member
14 December 2007
3,403
Απάντηση: Αλλαγή παρόχου σταθερής.

Μάλλον προχώρησε η nova το αίτημά μου. Και μάλιστα δεν με πήρε εξωτερικός συνεργάτης, αλλά με κάλεσαν απο το 13888.
Πριν με πάρουν τηλέφωνο ήμουν σίγουρος οτι αυτό το παιχνίδι με τις αντιπροσφορές είχε τελειώσει το καλοκαίρι. Να όμως που με πήραν τηλέφωνο...

αν έχει στείλει αίτημα η nova τότε η κατάσταση είναι μη αναστρέψιμη από όσο γνωρίζω και δεν ακυρώνεται.
Μίλα πάλι με τη cosmote ή με τη forthnet
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,785
Αθήνα με απόσπαση.
Απάντηση: Αλλαγή παρόχου σταθερής.

Θα σου γυρίσουν την τηλεφωνική γραμμή σε VoIP για να έχεις τις 6 ώρες προς κινητά.
Το έκαναν σε μένα από την cosmote το φθινόπωρο, χωρίς τα 80 δωροεπιταγή.
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
αν έχει στείλει αίτημα η nova τότε η κατάσταση είναι μη αναστρέψιμη από όσο γνωρίζω και δεν ακυρώνεται.
Μίλα πάλι με τη cosmote ή με τη forthnet

Mίλησα με την κοπέλα της cosmote αρκετή ώρα. Και το συμβόλαιο της nova συνοδευόταν απο το έντυπο "μετανοίας" οπου αναγράφονται οι 14 μέρες που έχω περιθώριο. Σημειωτέον την αίτηση την έκανα τηλεφωνικά και το συμβόλαιο ήρθε με κούριερ. Δεν πήγα σε φυσικό κατάστημα (θα ήταν δυσκολο μετά)... Η κοπέλα μου είπε τι να γράψω για την ακύρωση και μου έδωσε μέχρι και τα τηλέφωνα και το fax της nova που πρέπει να τα στείλω.

Να συμπληρώσω εδώ, οτι τα 3 τελευταία χρόνια η ίδια δουλειά έχει γίνει 2 φορές. Το 2016 με 12μηνο συμβόλαιο και το 2017 με 24μηνο. Φέτος ήμουν σίγουρος οτι τα ξεχνάμε αυτά τα κόλπα - αλλά να που προέκυψε πάλι... Και να θες ν'αγιάσεις...


Θα σου γυρίσουν την τηλεφωνική γραμμή σε VoIP για να έχεις τις 6 ώρες προς κινητά.
Το έκαναν σε μένα από την cosmote το φθινόπωρο, χωρίς τα 80 δωροεπιταγή.

Αυτό θα το ρωτήσω... Δεν έχω ιδέα απο voip... Δεν αξίζει λες όσο μια κανονική γραμμή - κόβει bandwidth όταν μιλάω στο τηλ. κλπ ? ?
 
Last edited by a moderator:

papdoux

Supreme Member
14 December 2007
3,403
Απάντηση: Αλλαγή παρόχου σταθερής.

Mίλησα με την κοπέλα της cosmote αρκετή ώρα. Και το συμβόλαιο της nova συνοδευόταν απο το έντυπο "μετανοίας" οπου αναγράφονται οι 14 μέρες που έχω περιθώριο. Σημειωτέον την αίτηση την έκανα τηλεφωνικά και το συμβόλαιο ήρθε με κούριερ. Δεν πήγα σε φυσικό κατάστημα (θα ήταν δυσκολο μετά)... Η κοπέλα μου είπε τι να γράψω για την ακύρωση και μου έδωσε μέχρι και τα τηλέφωνα και το fax της nova που πρέπει να τα στείλω.

Αν έστειλαν την αίτηση από τώρα και λένε για 14 μέρες τότε οκ.
Επειδή γύρισα στον ΟΤΕ πρόσφατα από wind, ο οτε έστειλε την αίτηση στις 14 μέρες και όχι από την αρχή ή στη wind είναι πλέον πιο αργοί και από την καθυστέρηση και επεξεργάστηκαν το αίτημα στο τέλος.
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Απάντηση: Αλλαγή παρόχου σταθερής.

Αν έστειλαν την αίτηση από τώρα και λένε για 14 μέρες τότε οκ.
Επειδή γύρισα στον ΟΤΕ πρόσφατα από wind, ο οτε έστειλε την αίτηση στις 14 μέρες και όχι από την αρχή ή στη wind είναι πλέον πιο αργοί και από την καθυστέρηση και επεξεργάστηκαν το αίτημα στο τέλος.

Αισθάνομαι και λίγες ενοχές τώρα, μήπως την προώθησαν επειγόντως γιατί τους είπα οτι λήγει το συμβόλαιο στις 16 και δεν θέλω να βγεί υπόλοιπο για κάποιες μέρες λογαρισμός του οτε (μετά την λήξη και μέχρι την νέα σύνδεση με nova)... Αλλά, έχουν τέτοιες ευαισθησίες να ήθελαν να με εξυπηρετήσουν γρήγορα ?
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Απάντηση: Αλλαγή παρόχου σταθερής.

Κοίτα να δεις... Μόλις μου ήρθε μήνυμα απο nova οτι η προγραμματισμένη ημερομηνία σύνδεσης είναι η 17 Ιαν. Μεθαύριο δηλαδή. 7 μέρες μετά την τηλ.αίτηση και 5 μέερες μετά την υπογραφή του συμβολαίου... Οτι κάνω πρέπει να το κάνω αύριο...

Γενικά έχει κανείς άποψη για nova/forthnet 2play το 2018 ? (Oχι TV). Οι κριτικές που βρίσκω είναι 2010-2016...
Mένω σε χωριό - καμμιά σχέση με Αθήνα-Θεσσαλονίκη...
 

papdoux

Supreme Member
14 December 2007
3,403
Απάντηση: Αλλαγή παρόχου σταθερής.

Κοίτα να δεις... Μόλις μου ήρθε μήνυμα απο nova οτι η προγραμματισμένη ημερομηνία σύνδεσης είναι η 17 Ιαν. Μεθαύριο δηλαδή. 7 μέρες μετά την τηλ.αίτηση και 5 μέερες μετά την υπογραφή του συμβολαίου... Οτι κάνω πρέπει να το κάνω αύριο...

Γενικά έχει κανείς άποψη για nova/forthnet 2play το 2018 ? (Oχι TV). Οι κριτικές που βρίσκω είναι 2010-2016...
Mένω σε χωριό - καμμιά σχέση με Αθήνα-Θεσσαλονίκη...

Δε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις υπαναχώρηση αν είναι σε 7 μέρες.

Κανονικά έπρεπε να σου λέει για 15+ μέρες από την ημέρα αίτησης
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Οι αιτήσεις που γίνονται τηλεφωνικά (εξ αποστάσεως ) έχουν 14 μέρες περιθώριο υπαναχώρησης.
Στην περίπτωσή σου η Nova έστειλε γρήγορα το αίτημα και ο ΟΤΕ είχε το περιθώριο για αντιπροσφορά.
Ομως οι ημερομηνίες είναι πολύ tight .. ακομα και αν στείλεις το αίτημα ακύρωσης αύριο είναι πιθανό να βρεθείς ενεργοποιημένος στην Nova.


Συμβουλές μου για το μέλλον για όλους τους ενδιαφερόμενους


1. Δεν κάνουμε αιτηση φορητότητας παρά μόνο αν εχει λήξει το συμβόλαιό μας (από την ημερομηνία λήξης του και μετά)
2. Αν η προσφορά μας γίνει τηλεφωνικά, την ζητάμε ΠΑΝΤΑ γραπτώς στο email μας (πληρη περιγραφή των όρων, παροχών και τελικής τιμής μαζί με φόρους + τέλη).
Θα πρέπει να αναγράφεται το όνομα και η ιδιότητα/θέση του ατόμου/φορέα που κάνει την προσφορά. Ενημερώνουμε τον συνομιλητή οτι θα την δούμε και να μας καλέσει 1-2 μέρες μετά για να το συζητήσουμε. ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΔΕΣΜΕΥΟΜΑΣΤΕ
3. Οι αιτήσεις που γινονται σε καταστήματα προωθούνται άμεσα και το περιθώριο/δυνατότητα αντιπροσφορών ειναι μηδενικό (περίπου).
4. Αν μας γίνει αντιπροσφορά από την εταιρεία Β και αποφασίσουμε να την δεχτούμε, άρα να κάνουμε υπαναχώρηση στην αρχική μας αίτηση φορητότητας (έστω στην εταιρεία Α) τότε

α) Πάμε σε κατάστημα της εταιρείας Α
β) Ζητάμε να στειλουμε το σχετικό FAX υπαναχώρησης άμεσα και υπο την παρουσία μας. Δεν το αφήνουμε να σταλεί μετά
γ) Παίρνουμε την απόδειξη επιτυχούς αποστολής από το FAX/scan (την ελέγχουμε)
δ) Τηλεφωνούμε στην εταιρεία Α , ζητάμε στοιχεία του συνομιλητή μας και επιβεβαιώνουμε οτι εχει παραληφθεί το FAX
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Αποφάσισα να μην ακυρώσω το συμβόλαιο. Απο το τελευταίο μου ποστ εδώ, με πήραν 5-6 φορές απο το 13888 της cosmote αλλά δεν το σήκωσα. H σκέψη μου ήταν, αφού έχω πια τις προσφορές και των 2 παρόχων, να δω τι παίζει με τις ταχύτητες, σταθερότητα, αποσυνδέσεις κλπ και αν χρειαστεί να εκμεταλλευτώ το ρητό δικαίωμα υπαναχώρησης εντός 14 ημερών απο την υπογραφή του συμβολαίου. (09-01-19 έγινε το συμβόλαιο)

Πριν μισή ώρα, στις 4 το απόγευμα ακριβώς, έχασα το ιντερνετ και πριν λίγο τελικά έγινε η αλλαγή - το "who is my isp" δείχνει forthnet αντί για cosmote. Τηλέφωνο ακόμα δεν έχω (το καλώ απο το κινητό, δείχνει να καλεί, αλλά η συσκευή του σταθερού στο δωμάτιο δεν κουδουνίζει). Ακόμα δεν έχω κάνει reset το ρούτερ μου. Πρώτο πράγμα που έκανα πριν πειράξω ακόμα οτιδήποτε, μπήκα να δω ταχύτητα σε speedtest και speedof.me.
Kαι τα δύο μου δείχνουν προς το παρόν ίδιο ping με αυτό της cosmote (55ms) και σχεδόν σταθερό μέσο όρο download 17.8mbps ( αντί για τα 14.8 mbps που είχα στην cosmote) και ανάλογα καλύτερο upload - ίσως λόγω profile 6 (αντι για το 9 που χρησιμοποιεί ο οτε) αλλά δεν έχω μπει ακόμα να δω στοιχεία στον router.
Aν διατηρηθεί η βελτίωση +3 mbps που βλέπω και η γραμμή είναι σταθερή, θα φανώ κερδισμένος - με επιφύλαξη άλλων προβλημάτων σε βάθος χρόνου...
Βρίσκομαι σε χωριό της Ξάνθης.
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Απάντηση: Αλλαγή παρόχου σταθερής.

Θα σου γυρίσουν την τηλεφωνική γραμμή σε VoIP για να έχεις τις 6 ώρες προς κινητά.
...

Σε συνδιασμό με το παραπάνω ποστ μου - όπου αναφέρω οτι δεν έχω ακόμα τηλέφωνο - πήρα με κινητό την τεχνική εξυπηρέτηση της nova/forthnet και μου είπαν οτι στον ΟΤΕ ήμουν με voip, ενώ τώρα θα πρέπει να ακολουθήσω τον παλιό τρόπο σύνδεσης (σπλιτεράκι πριν τον ρούτερ κλπ). Αρα, τα τελευταία 2 χρόνια ήμουν στον οτε με voip ενώ τώρα γυρνάω στον παλιό τρόπο (για τηλεφωνικές κλήσεις)
Αυτό είναι καλό ή κακό ?... :))
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Re: Απάντηση: Αλλαγή παρόχου σταθερής.

Σε συνδιασμό με το παραπάνω ποστ μου - όπου αναφέρω οτι δεν έχω ακόμα τηλέφωνο - πήρα με κινητό την τεχνική εξυπηρέτηση της nova/forthnet και μου είπαν οτι στον ΟΤΕ ήμουν με voip, ενώ τώρα θα πρέπει να ακολουθήσω τον παλιό τρόπο σύνδεσης (σπλιτεράκι πριν τον ρούτερ κλπ). Αρα, τα τελευταία 2 χρόνια ήμουν στον οτε με voip ενώ τώρα γυρνάω στον παλιό τρόπο (για τηλεφωνικές κλήσεις)
Αυτό είναι καλό ή κακό ?... :))

δεν αλλαζει κατι για εσενα και εγω ειχα γυρισει σε voip οταν αλλαξα ρουτερ στον cosmote ,μετα πηγα wind και γυρισα σε pstn καμια διαφορα δεν ειδα
οποιος παει τωρα cosmote η κανει καποια αλλαγη των γυριζουν σε voip αλλωστε ολοι καποια στιγμη voip θα γυρισουν

τωρα για το που θα εισαι καλυτερα θα το δεις στην συνεχεια ,παντως την αμεση εξυπηρετηση σε τυχον βλαβη που δινει ο cosmote δεν την εχει κανεις αλλος
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Απάντηση: Re: Απάντηση: Αλλαγή παρόχου σταθερής.

δεν αλλαζει κατι για εσενα και εγω ειχα γυρισει σε voip οταν αλλαξα ρουτερ στον cosmote ,μετα πηγα wind και γυρισα σε pstn καμια διαφορα δεν ειδα
οποιος παει τωρα cosmote η κανει καποια αλλαγη των γυριζουν σε voip αλλωστε ολοι καποια στιγμη voip θα γυρισουν

τωρα για το που θα εισαι καλυτερα θα το δεις στην συνεχεια ,παντως την αμεση εξυπηρετηση σε τυχον βλαβη που δινει ο cosmote δεν την εχει κανεις αλλος

H αλήθεια είναι οτην περιοχή μου δεν έχουμε σχεδόν ποτέ πρόβλημα με τις τηλεφωνικές γραμμές. Στο κέντρο του χωριού έρχεται οπτική ίνα -του οτε - αλλά με χρήση κι απο την forthnet (μόνο αυτή απο τους άλλους παρόχους) - άσχετα αν δεν μας δίνει ακόμα vdsl ούτε ο ένας ούτε ο άλλος. Χρησιμοποιούν δηλαδή το ίδιο δίκτυο και θεωρητικά άν προκύψει υλικοτεχνικό πρόβλημα θα προέκυπτε είτε ήσουν στον ένα είτε στον άλλον.
Αυτό που έχω καταλάβει για τα υπέρ/κατά του voip, είναι οτι με το voip, αν κοπεί το ρεύμα, δεν έχεις τηλέφωνο (εκτός αν έχεις ups). Αντίθετα με τον κλασσικό τρόπο και με μια κλασσική συσκευή έχεις τηλέφωνο κανονικά.
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Λοιπόν, ο καννιβαλισμός μεταξύ των εταιριών δεν έχει όριο...lol
Mε πήραν λίγο μετά τις 8 το βράδυ, τηλέφωνο απο την cosmote για το αν τελικά θα υπαναχωρήσω απο το συμβόλαιο με την Nova/forthnet... Της είπα της κοπέλας οτι δεν γίνεται πλέον γιατί ήδη έχει ενεργοποιηθεί η σύνδεσή μου με την forthnet καί ήδη είμαι στο ίντερνετ μέσω του δικτύου της.
- A, μην σας ανησυχεί αυτό, έχουμε ειδικό τμήμα γι'αυτές τις δουλειές... Αρκεί εσείς εντός του 14ήμερου να θελήσετε να γυρίσετε σε μας...

Α, και μου πρότεινε 100Ε δωροεπιταγή αντί για τα 80 Ε της τελευταίας προσφοράς... Να πω την αλήθεια σκέφτηκα να της ζητήσω φωτογραφία κι αν έχει χρόνο να πάμε για ποτό μετά και κάπως θα τα βρούμε, αλλα ρε γμτ, δεν μένω Αθήνα... :)))
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Re: Απάντηση: Αλλαγή παρόχου σταθερής

Λοιπόν, ο καννιβαλισμός μεταξύ των εταιριών δεν έχει όριο...lol
Mε πήραν λίγο μετά τις 8 το βράδυ, τηλέφωνο απο την cosmote για το αν τελικά θα υπαναχωρήσω απο το συμβόλαιο με την Nova/forthnet... Της είπα της κοπέλας οτι δεν γίνεται πλέον γιατί ήδη έχει ενεργοποιηθεί η σύνδεσή μου με την forthnet καί ήδη είμαι στο ίντερνετ μέσω του δικτύου της.
- A, μην σας ανησυχεί αυτό, έχουμε ειδικό τμήμα γι'αυτές τις δουλειές... Αρκεί εσείς εντός του 14ήμερου να θελήσετε να γυρίσετε σε μας...

Α, και μου πρότεινε 100Ε δωροεπιταγή αντί για τα 80 Ε της τελευταίας προσφοράς... Να πω την αλήθεια σκέφτηκα να της ζητήσω φωτογραφία κι αν έχει χρόνο να πάμε για ποτό μετά και κάπως θα τα βρούμε, αλλα ρε γμτ, δεν μένω Αθήνα... :)))
προσεξε μην μπλεξεις τα λενε αυτα αλλα δεν ειναι σιγουρο κατα ποσο υσχυουν ,για το voip βαζεις ενα μικρο ups και εισαι οκ

ο cosmote εδινε ενα μικρο ,μου ειχαν δωσει δωρεαν βεβαια ενα αλλα δεν ξερω ποσο αντεχει
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Απάντηση: Re: Απάντηση: Αλλαγή παρόχου σταθερής

προσεξε μην μπλεξεις τα λενε αυτα αλλα δεν ειναι σιγουρο κατα ποσο υσχυουν ,για το voip βαζεις ενα μικρο ups και εισαι οκ

ο cosmote εδινε ενα μικρο ,μου ειχαν δωσει δωρεαν βεβαια ενα αλλα δεν ξερω ποσο αντεχει

Ναι, ούτως ή άλλως δεν φεύγω απο το συμβόλαιο που υπέγραψα - εκτός αν δω τίποτα τρελά στην σύνδεσή μου μέχρι τις 23 του μηνός (που λήγει η προθεσμία).
Απο ups είμαι κομπλέ - πάντα ήμουν φαν του αντικειμένου και δεν άφηνα τίποτα ευαίσθητο απ'ευθείας στην πρίζα. Και τώρα που θεωρητικά δεν χρειάζεται, πάλι σε ups (με προστασία) έχω τις συσκευές σ'εκείνη την γωνιά του σπιτιού.
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Πριν λίγο έκατσα κι άλλαξα συνδεσμολογία πριν τον ρούτερ. Τηλέφωνο και ιντερνετ μια μέρα μετά όλα καλά. Δεν είχα ακόμα καμμιά αποσύνδεση (βέβαα ούτε με τον οτε είχα ποτέ).
Σε torrents, κατέβαζα με cosmote στα 1.7Mb/s και τώρα κατεβάζω πάνω απο 1.9Mb/s.
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Re: Απάντηση: Αλλαγή παρόχου σταθερής

Πριν λίγο έκατσα κι άλλαξα συνδεσμολογία πριν τον ρούτερ. Τηλέφωνο και ιντερνετ μια μέρα μετά όλα καλά. Δεν είχα ακόμα καμμιά αποσύνδεση (βέβαα ούτε με τον οτε είχα ποτέ).
Σε torrents, κατέβαζα με cosmote στα 1.7Mb/s και τώρα κατεβάζω πάνω απο 1.9Mb/s.

με τους εναλλακτικους παροχους η ταχυτητα δειχνει σε βαθος χρονου