Πώς σας φαίνεται η τιμή της?

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,958
Απόσταση θέασης,χρήση,συνθήκες φωτισμού,θέση θέασης;
 

Hlias21

New member
14 April 2012
13
Απόσταση περίπου 2,5 μέτρα , οι θέσεις είναι στην ευθεία με την τηλεόραση, δεν υπάρχουν αποκλίσεις.
Θα ήθελα να πάω σε 65 ίντσες αλλά το απαγορεύει ο χώρος και το έπιπλο.
Οπότε, αυστηρά 55.
Η τηλεόραση προορίζεται για σαλόνι, θα βλεπει όλη η οικογένεια δηλαδή.
Επομένως, η χρήση της θα είναι
60% digea ( cosmote tv)
30% netflix
10% αθλητικά.
Κάτι που με προβληματίζει είναι αν είναι σωστό να πάω σε oled ή να προτιμήσω μια led, μάλλον για την sony fx9005.
Κι αυτό γιατί επειδή ακριβώς θα τη χρησιμοποιεί όλη η οικογένεια, δεν ξέρω κατά πόσο θα θυμούνται να κλείνουν την τηλεόραση κάθε 3 ώρες ( η τηλεόραση δουλεύει από το πρωί μέχρι το βράδυ μόνιμα).
Εν κατακλείδι,
Να προχωρήσω σε αγορά της b8 σε αυτή την τιμή ή να περιμένω μήπως βγάλουν την c8 σε μειωμένη τιμή?
Να προχωρήσω σε αγορά oled ή να πάω για led sony fx9005?α

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Πώς σας φαίνεται η τιμή της;

Αν θα προβάλλεται συνεχώς το ίδιο κανάλι και η τηλεόραση βαράει 12ωρα κάθε μέρα, καλύτερα κάποιαν LCD. Με ποικιλία στη θέαση, περίμενε για πιο καλές τιμές στις περσινές OLED.
 

Hlias21

New member
14 April 2012
13
Εντάξει, 12ωρα δεν βαράει, αλλά σίγουρα 8 ωρες/ημέρα, τις έχει.
Λες να περιμένω να βγάλουν σε καλύτερη τιμή μοντελα του 18, πχ. C8?
Υπαρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ b8 και c8?
Το rtings τις βγάζει ίδιες....
Η προηγούμενη μου τηλεόραση είναι μια sony led 40', αγορασμενη το 2004 ή οποία δουλεύει ακόμη απροβλημάτιστα.
Όπως καταλαβαίνεις δεν αλλάζω συχνά τηλεορασεις αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος.
Και γι αυτό προτιμώ να πάω σε oled, μια και είναι το μέλλον...

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Διάβαζα πρόσφατα στο Insomnia τη περιγραφή ενός κατόχου LG OLED C7 https://www.insomnia.gr/forums/topi...ung-qe55q8fn/?do=findComment&comment=56968773

"O γιος μου παίζει καθημερινά Playstation στην τηλεόραση. Η γυναικα μου βλέπει Digea. Εγώ κυρίως Netflix και ταινίες. Το σίγουρο είναι ότι η δικη μου OLED δουλεύει 8 ώρες καθημερινά χωρίς "ντάντεμα" η ειδική φροντίδα. Και είναι άψογη. For what it's worth, δυο επαγγελματιες εγκαταστάτες συστημάτων εικόνας-ήχου που γνωρίζω έχουν αγόρασει την LG 55B7 για προσωπική τους τηλεόραση. "

Το σίγουρο είναι πως οι OLED θέλουν περισσότερο προσοχή απο τις LCD. Τα πιο σημαντικά είναι να μην είναι στο τέρμα τα ρυθμιστικά της φωτεινότητας και να κλείνει η τηλεόραση στο 4ωρο για 10 λεπτά (stand by όχι από το διακόπτη on/off) ώστε να γίνεται αυτόματα ανανέωση των τρανζίστορ του πάνελ.
 

Hlias21

New member
14 April 2012
13
Σκέφτομαι να προχωρήσω τελικά στην αγορά της b8.
Ούτως ή άλλως το ποσό δεν είναι μεγάλο, και βασίζομαι και στο καλό after sales service της lg που είναι καλό.
Κρίμα να πάρω μια led τη στιγμή που στα ίδια λεφτά μπορώ να πάρω μια από τις κορυφαίες oled.
Θα κυνηγήσω μήπως και πάρω δώρο της 5ετη εγγύηση, εύχομαι να τα καταφέρω.
Μπορεί να μου δώσει κάποιος ένα link από τις ρυθμίσεις της b8, μην ψάχνομαι?

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk