LG OLED55B8 vs Sony KD-65XF9005

lef7

New member
15 January 2019
6
Καλησπέρα,

είμαι μεταξύ των δύο τηλεοράσεων και δεν ξέρω αν είναι καλύτερη επιλογή να παω σε oled αλλά 55' ή σε led και 65'. Η Sony είναι 350 ακριβότερη.

Η απόσταση είναι στα 3,5 μέτρα ενώ θα χρησιμοποιηθεί για netflix, ταινίες και κανάλια τηλεόρασης.

Στη ουσία το δίλημμα είναι αν θα πάω σε λίγο μικρότερη oled ή σε μεγαλύτερη και led. Η αποστάση είναι οριακή.

Επίσης με προβληματίζει το burn-in, αν και δεν θα παίξω παιχνίδια, όπως επίσης και το δίλημμα android tv vs web os.

Ευχαριστώ.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: LG B8 Vs Sony XF9005

Για 3.5 μέτρα απόσταση θέασης, 65" και πάνω...
 

tom152

Senior Member
2 February 2016
578
Re: lg oled55b8 vs sony kd-65xf9005

Η τεχνολογία δε σταματά να καλπάζει και πάντα θα είμαστε πίσω της...
Πιστεύω πως η συντριπτική πλειοψηφία μας δεν κοιτούμε τηλεόραση σε συνθήκες μηδαμινού φωτισμού ή με απόλυτες απαιτήσεις θέασης.
Ας επιλέξουμε λοιπόν μια πιο ασφαλή (οικονομικά και λειτουργικά) μη-oled τηλεόραση κι ας μη ρισκάρουμε με επιλογές που εκτός από την τσέπη μας θα κάψουν και τα αγγεία μας.
Η εκ των υστέρων πολιτική των περισσοτέρων εταιρειών δεν περιγράφεται, αν τύχει η στραβή.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Re: lg oled55b8 vs sony kd-65xf9005

Επέλεξε τη Sony λόγω απόστασης. Οι 55" θα σου φανούν λίγες.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Re: lg oled55b8 vs sony kd-65xf9005

Εγώ στα 2,70-3,00 μέτρα μεταξύ των δύο επέλεξα την OLED αφενός για να δω πως θα τα πάει στην πράξη η οικογενειακή συμβίωση με την εν λόγω τεχνολογία χωρίς να ρισκάρω υπέρογκο ποσό και αφετέρου γιατί αν έπαιρνα lcd, μετά από δύο τρία χρόνια όταν θα άλλαζα (γιατί θα αλλάξω) σε 65+ οθόνη αυτόφωτων pixel θα είχα αμανάτι και μια τερράστια lcd που δε θα είχα που να τη βάλω. Ενώ η 55άρα είναι ταμάμ για κρεββατοκάμαρα.
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,589
Αθηνα
Απάντηση: Re: lg oled55b8 vs sony kd-65xf9005

Η τεχνολογία δε σταματά να καλπάζει και πάντα θα είμαστε πίσω της...
Πιστεύω πως η συντριπτική πλειοψηφία μας δεν κοιτούμε τηλεόραση σε συνθήκες μηδαμινού φωτισμού ή με απόλυτες απαιτήσεις θέασης.
Ας επιλέξουμε λοιπόν μια πιο ασφαλή (οικονομικά και λειτουργικά) μη-oled τηλεόραση κι ας μη ρισκάρουμε με επιλογές που εκτός από την τσέπη μας θα κάψουν και τα αγγεία μας.
Η εκ των υστέρων πολιτική των περισσοτέρων εταιρειών δεν περιγράφεται, αν τύχει η στραβή.

Ενα παραδειγμα (απο πολλα που εχουν αναφερθει εδω μεσα) της εκ των υστερων πολιτικης της συγκεκριμενης εταιρειας, για να μη δημιουργηθουν σε κανεναν λαθος εντυπωσεις.

https://avclub.gr/forum/showthread....ς-OLED?p=1058265538&viewfull=1#post1058265538

Κατα τα αλλα συμφωνω με την πρωτη σου προταση. Σημασια βεβαια εχει και ποσο πισω της θελουμε να ειμαστε...

Για να απαντησω και στο θεμα του νηματος ομως... φιλε lef7, αφου σκεφτεσαι να δωσεις ηδη 350 ευρω παραπανω γιατι δε δινεις άλλα 250 να πας σε 65αρα oled?
Yπαρχουν ηδη 2 μοντελα στο σκρουτζ απο 2χιλιαρο και κατω
 

lef7

New member
15 January 2019
6
Απάντηση: Re: lg oled55b8 vs sony kd-65xf9005

Ενα παραδειγμα (απο πολλα που εχουν αναφερθει εδω μεσα) της εκ των υστερων πολιτικης της συγκεκριμενης εταιρειας, για να μη δημιουργηθουν σε κανεναν λαθος εντυπωσεις.

https://avclub.gr/forum/showthread....ς-OLED?p=1058265538&viewfull=1#post1058265538

Κατα τα αλλα συμφωνω με την πρωτη σου προταση. Σημασια βεβαια εχει και ποσο πισω της θελουμε να ειμαστε...

Για να απαντησω και στο θεμα του νηματος ομως... φιλε lef7, αφου σκεφτεσαι να δωσεις ηδη 350 ευρω παραπανω γιατι δε δινεις άλλα 250 να πας σε 65αρα oled?
Yπαρχουν ηδη 2 μοντελα στο σκρουτζ απο 2χιλιαρο και κατω

H 65b5 ξεφευγει πολύ. Εϊναι στα 2400. Και τα 1700 υπέρβαση θα είναι με προοπτική να τη κρατήσω αρκετά χρόνια.
 

lef7

New member
15 January 2019
6
Απάντηση: Re: lg oled55b8 vs sony kd-65xf9005

Εγώ στα 2,70-3,00 μέτρα μεταξύ των δύο επέλεξα την OLED αφενός για να δω πως θα τα πάει στην πράξη η οικογενειακή συμβίωση με την εν λόγω τεχνολογία χωρίς να ρισκάρω υπέρογκο ποσό και αφετέρου γιατί αν έπαιρνα lcd, μετά από δύο τρία χρόνια όταν θα άλλαζα (γιατί θα αλλάξω) σε 65+ οθόνη αυτόφωτων pixel θα είχα αμανάτι και μια τερράστια lcd που δε θα είχα που να τη βάλω. Ενώ η 55άρα είναι ταμάμ για κρεββατοκάμαρα.

Έχει βάση η λογική σου. ΑΝ και εγώ δεν είμαι άτομο που θα τη αλλάξω σε 2-3 χρόνια. Θα πάρω μια με προοπτική 5-6ετίας. Τουλάχιστον με τα μέχρι σήμερα δεδομένα.

Ποια είναι η εμπειρία σου μέχρι σήμερα με τη Oled?
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,589
Αθηνα
Απάντηση: Re: lg oled55b8 vs sony kd-65xf9005

H 65b5 ξεφευγει πολύ. Εϊναι στα 2400. Και τα 1700 υπέρβαση θα είναι με προοπτική να τη κρατήσω αρκετά χρόνια.

Mα δε μιλησα για 2400
Εγω μιλησα για τιμες κατω του διχιλιαρου.
Δες και μονος σου...

https://www.skroutz.gr/c/12/television/f/453891_533183/OLED-65.html?order_by=pricevat&order_dir=asc
 

lef7

New member
15 January 2019
6
Απάντηση: Re: lg oled55b8 vs sony kd-65xf9005

Mα δε μιλησα για 2400
Εγω μιλησα για τιμες κατω του διχιλιαρου.
Δες και μονος σου...

https://www.skroutz.gr/c/12/television/f/453891_533183/OLED-65.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

Ναι ισχύει αλλά με προβληματίζει από τη μια να πάω σε μοντέλο 2017 εν έτη 2019 και επίσης σε τηλεόραση τύπου Grundig που δεν διατίθενται και από επώνυμα καταστήματα με επεκτάσης εγγύησης κτλ
 

tom152

Senior Member
2 February 2016
578
Re: Απάντηση: Re: lg oled55b8 vs sony kd-65xf9005

Ενα παραδειγμα (απο πολλα που εχουν αναφερθει εδω μεσα) της εκ των υστερων πολιτικης της συγκεκριμενης εταιρειας, για να μη δημιουργηθουν σε κανεναν λαθος εντυπωσεις.

https://avclub.gr/forum/showthread....ς-OLED?p=1058265538&viewfull=1#post1058265538
Θεωρείται πάγια η τακτική αυτή της εταιρείας σε όλες τις αντίστοιχες περιπτώσεις που διαπιστώνεται αστοχία υλικού;
Αν είναι έτσι, πάρα πολλές επιφυλάξεις υποψήφιων αγοραστών θα έπαυαν..
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,589
Αθηνα
Απάντηση: Re: lg oled55b8 vs sony kd-65xf9005

Ναι ισχύει αλλά με προβληματίζει από τη μια να πάω σε μοντέλο 2017 εν έτη 2019 και επίσης σε τηλεόραση τύπου Grundig που δεν διατίθενται και από επώνυμα καταστήματα με επεκτάσης εγγύησης κτλ

Μα και η Panasonic ειναι κατω απο το διχιλιαρο και μαλιστα σε μεγαλη αλυσιδα!
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,589
Αθηνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: lg oled55b8 vs sony kd-65xf9005

Θεωρείται πάγια η τακτική αυτή της εταιρείας σε όλες τις αντίστοιχες περιπτώσεις που διαπιστώνεται αστοχία υλικού;
Αν είναι έτσι, πάρα πολλές επιφυλάξεις υποψήφιων αγοραστών θα έπαυαν..

Οποιος ψαξει στο φορουμ μπορει να βρει οπως προειπα πλειστες περιπτωσεις που η εταιρεια αντεδρασε ετσι ακριβως. Εχω πετυχει και (ελαχιστες) περιπτωσεις που δυστυχως δεν ενεργησε ετσι. Εμενα μου εχει δωσει μεχρι στιγμης μια παρα πολυ καλη εικονα απο οσα εχω διαβασει. Μαλλον την καλυτερη. Αλλα σε καθε περιπτωση προτρεπω τον καθε επιδοξο αγοραστη να κανει μονος του την ερευνα του σε ελληνικους ιστοτοπους (γιατι για την ελληνικη αντιπροσωπεια μιλαμε) και να βγαλει τα δικα του συμπερασματα!

Να τονισω μαλιστα οτι το burn in δεν ειναι τοσο αστοχια υλικου, οσο ειναι κακη χρηση απο τη μερια του αγοραστη. Αν λοιπον φερεται τοσο καλα σε περιπτωσεις που υπαρχει τουλαχιστον μεριδιο ευθυνης του αγοραστη, τι αλλο να ζητησει κανεις?
 

Sir Teraflop

New member
8 July 2018
74
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: lg oled55b8 vs sony kd-65xf9005

Να τονισω μαλιστα οτι το burn in δεν ειναι τοσο αστοχια υλικου, οσο ειναι κακη χρηση απο τη μερια του αγοραστη. Αν λοιπον φερεται τοσο καλα σε περιπτωσεις που υπαρχει τουλαχιστον μεριδιο ευθυνης του αγοραστη, τι αλλο να ζητησει κανεις?

Σαν να σου λέει η Ferrari μην την "γκαζώσεις" μήπως και πάρεις πιστόνι στο χέρι - έτσι?

Αδυνατώ να κατανοήσω την λογική αυτού που έγραψες. Συγνώμη.
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,589
Αθηνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: lg oled55b8 vs sony kd-65xf9005

Σαν να σου λέει η Ferrari μην την "γκαζώσεις" μήπως και πάρεις πιστόνι στο χέρι - έτσι?

Αδυνατώ να κατανοήσω την λογική αυτού που έγραψες. Συγνώμη.

Ναι, το παραδειγμα που εφερες καθιστα προφανες οτι αδυνατεις να κατανοησεις αυτο που εγραψα.
Μιας και εισαι φρεσκο μελος, να σε βοηθησω!

https://avclub.gr/forum/showthread.php/166066-Όλα-όσα-πρέπει-να-γνωρίζω-για-το-burn-in-και-τις-OLED

Καλη αναγνωση:ernaehrung004:
 

tom152

Senior Member
2 February 2016
578
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: lg oled55b8 vs sony kd-65xf9005

Οποιος ψαξει στο φορουμ μπορει να βρει οπως προειπα πλειστες περιπτωσεις που η εταιρεια αντεδρασε ετσι ακριβως. Εχω πετυχει και (ελαχιστες) περιπτωσεις που δυστυχως δεν ενεργησε ετσι. Εμενα μου εχει δωσει μεχρι στιγμης μια παρα πολυ καλη εικονα απο οσα εχω διαβασει. Μαλλον την καλυτερη. Αλλα σε καθε περιπτωση προτρεπω τον καθε επιδοξο αγοραστη να κανει μονος του την ερευνα του σε ελληνικους ιστοτοπους (γιατι για την ελληνικη αντιπροσωπεια μιλαμε) και να βγαλει τα δικα του συμπερασματα!

Να τονισω μαλιστα οτι το burn in δεν ειναι τοσο αστοχια υλικου, οσο ειναι κακη χρηση απο τη μερια του αγοραστη. Αν λοιπον φερεται τοσο καλα σε περιπτωσεις που υπαρχει τουλαχιστον μεριδιο ευθυνης του αγοραστη, τι αλλο να ζητησει κανεις?
Σύμφωνοι σε όλα.
 

lef7

New member
15 January 2019
6
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: lg oled55b8 vs sony kd-65xf9005

Οποιος ψαξει στο φορουμ μπορει να βρει οπως προειπα πλειστες περιπτωσεις που η εταιρεια αντεδρασε ετσι ακριβως. Εχω πετυχει και (ελαχιστες) περιπτωσεις που δυστυχως δεν ενεργησε ετσι. Εμενα μου εχει δωσει μεχρι στιγμης μια παρα πολυ καλη εικονα απο οσα εχω διαβασει. Μαλλον την καλυτερη. Αλλα σε καθε περιπτωση προτρεπω τον καθε επιδοξο αγοραστη να κανει μονος του την ερευνα του σε ελληνικους ιστοτοπους (γιατι για την ελληνικη αντιπροσωπεια μιλαμε) και να βγαλει τα δικα του συμπερασματα!

Να τονισω μαλιστα οτι το burn in δεν ειναι τοσο αστοχια υλικου, οσο ειναι κακη χρηση απο τη μερια του αγοραστη. Αν λοιπον φερεται τοσο καλα σε περιπτωσεις που υπαρχει τουλαχιστον μεριδιο ευθυνης του αγοραστη, τι αλλο να ζητησει κανεις?


Πάντως σήμερα στο Κωτσόβολο μου ειπαν οτι με την επέκταση 5ετης εγγυησης έχεις κάλυψη και για burn-in
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Απάντηση: LG oled55b8 vs Sony kd-65xf9005

Αν δεν το γράφουν ξεκάθαρα για burn in στο συμβόλαιο επέκτασης όλα τα άλλα είναι περιττά. (Η λογια για να πουλήσουν συμβόλαια)
 

lef7

New member
15 January 2019
6
Απάντηση: LG oled55b8 vs Sony kd-65xf9005

Αν δεν το γράφουν ξεκάθαρα για burn in στο συμβόλαιο επέκτασης όλα τα άλλα είναι περιττά. (Η λογια για να πουλήσουν συμβόλαια)


Στο public μου είπαν ότι δεν υπάρχει περίπτωση να καλυφθεί από κανένα κατάστημα γιατί και η ίδια η LG από το 2017 και εντευθεν
 

loukas2010

Senior Member
1 April 2010
308
Re: LG oled55b8 vs Sony kd-65xf9005

Στο public μου είπαν ότι δεν υπάρχει περίπτωση να καλυφθεί από κανένα κατάστημα γιατί και η ίδια η LG από το 2017 και εντευθεν
Τα ίδια μου είπανε σε μένα και από τον Κοτσόβολο.