PS4 plus, τι προσφερει;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Επειδη ειμαι λιγο ασχετος με το ps4, το ps4 plus τι προσφερει; αν θελησω να γραφτω συνδρομητης, παω κατευθειαν στο σαιτ και γραφομαι/πληρωνω ή υπαρχουν τιποτα προσφορες/καρτες κτλπ;

ευχαριστω πολυ!
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
- Προσφέρει το online gaming για τον χρόνο που θα επιλέξεις...
- Προσφέρει κάθε μήνα κάποια full games για να τα κατεβάσεις δωρεάν και να τα παίζεις (κάθε μήνα και νέα Full Games), πάλι για όσο διαρκεί η συνδρομή σου...
- Προσφέρει εκπτώσεις για αγορά κάποιων games...

Το έτος στα 60 ευρώ είναι η αγορά (ο χρόνος δλδ) που συμφέρει περισσότερο. Εντός κι αν βγάλουν σε προσφορά το έτος κάποια από τα μεγάλα καταστήματα (πχ PSN Plus Card από κάνα Πλαίσιο, κλπ)...

Καλημέρα φίλε!
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
- Προσφέρει το online gaming για τον χρόνο που θα επιλέξεις...
- Προσφέρει κάθε μήνα κάποια full games για να τα κατεβάσεις δωρεάν και να τα παίζεις, πάλι για όσο διαρκεί η συνδρομή σου...
- Προσφέρει εκπτώσεις για αγορά κάποιων games...

Το έτος στα 60 ευρώ είναι η αγορά (ο χρόνος δλδ) που συμφέρει περισσότερο. Εντός κι αν βγάλουν σε προσφορά το έτος κάποια από τα μεγάλα καταστήματα (πχ PSN Plus Card από πλαίσιο, κλπ)...

Καλημέρα φίλε!

Καλημερα!

τα full games ειναι αξιολογα ή ειναι τιποτα σαβουρες που δεν μπορουν να πωληθουν ετσι και αλλιως, οποτε τα δινουν δωρεαν;
το κομματι του online gaming, μαλλον δεν μας ενδιαφερει.
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Καλημερα!

τα full games ειναι αξιολογα ή ειναι τιποτα σαβουρες που δεν μπορουν να πωληθουν ετσι και αλλιως, οποτε τα δινουν δωρεαν;
το κομματι του online gaming, μαλλον δεν μας ενδιαφερει.
Μα ουσιαστικά για το online το αγοράζεις (δεν θέλει ο μικρός να παίζει Fortnite με τους φίλους του;;; )
Τα Full Games αξίζουν, ναι. Ισως να μην αξίζουν (εξαρτάται αυτό βέβαια από τα γούστα) για τον συγκεκριμένο μήνα αλλά σίγουρα θα αξίζουν για τον επόμενο, κλπ...
Κάθε μήνα αλλάζουν...
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Μιας και ανέφερες το Fortnite, μου ζητάει εδώ και καιρό το save the world. Από ότι είδα δεν παίζει split screen στο PS4. Αν ο άλλος παίκτης παίζει σε pc, θα πρέπει να το αγοράσουμε 2 φορές; Μια για το PS4 και μια για το PC;
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Δεν υπάρχει split screen (co-op) στο Fortnite, στο PS4, δυστυχώς...
Δεν κατάλαβα τι εννοείς για αγορά.. Άλλη πλατφόρμα το PS4, άλλη το PC...
Στο PS+ δίνουν δωρεάν την Battle Royale αν θυμάμαι καλά... Θα σου πω σε λίγο, όταν γυρίσει ο μικρός από το σχολείο! :p
 

Costas_S

Senior Member
23 November 2006
679
Limassol, Cyprus
Μα ουσιαστικά για το online το αγοράζεις (δεν θέλει ο μικρός να παίζει Fortnite με τους φίλους του;;; )
Τα Full Games αξίζουν, ναι. Ισως να μην αξίζουν (εξαρτάται αυτό βέβαια από τα γούστα) για τον συγκεκριμένο μήνα αλλά σίγουρα θα αξίζουν για τον επόμενο, κλπ...
Κάθε μήνα αλλάζουν...

Τι σχέση έχει το PS Plus με το Fortnite;
 

ikaros13

AVClub Addicted Member
27 March 2017
1,548
Μάλλον εννοεί ότι οι περισσότεροι αυτό παίζουν.. Εδώ καίγομαι εγώ αλλά μόνο στο pc ενώ στο ps4 δεν τα καταφέρνω :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

king2009

Supreme Member
5 December 2008
3,810
Το fortnite χωρίς Ps plus δεν παίζει. Είναι online. Επίσης που να παίξεις τέτοια παιχνίδια με controller. Η ακρίβεια που δίνει ένα ποντικι με 2000 3000 dpi σε υπολογιστή δεν μπορεί να την πιάσει κανένα controller.
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Re: Απάντηση: PS4 plus, τι προσφερει;

Τι σχέση έχει το PS Plus με το Fortnite;

Το fortnite χωρίς Ps plus δεν παίζει. Είναι online. Επίσης που να παίξεις τέτοια παιχνίδια με controller. Η ακρίβεια που δίνει ένα ποντικι με 2000 3000 dpi σε υπολογιστή δεν μπορεί να την πιάσει κανένα controller.

Νομίζω ΔΕΝ χρειάζεται plus για το Fortnite. Για όλα τ' άλλα βέβαια πρέπει να έχεις συνδρομή για να παίξεις multiplayer...

Όσο για τον controller συνήθεια είναι...
 

king2009

Supreme Member
5 December 2008
3,810
Απάντηση: Re: Απάντηση: PS4 plus, τι προσφερει;

Νομίζω ΔΕΝ χρειάζεται plus για το Fortnite. Για όλα τ' άλλα βέβαια πρέπει να έχεις συνδρομή για να παίξεις multiplayer...

Όσο για τον controller συνήθεια είναι...
Μα δεν μπαίνει Online χωρίς ps plus. Έτσι ήξερα τουλάχιστον. Δεν υπάρχει συνήθεια. Ο πιο κακός παίκτης με ποντίκι νικάει τον καλύτερο με controller. Όπως και στα racing simulators το controller ειναι εξαιρετικό ενώ το πληκτρολόγιο δράμα.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Τωρα που εχετε μαζευτει εδω :) για να ρωτησω και κανα δυο πραγματα ακομα εγω ο ασχετος

α. γραφομαι Psn plus και αγοραζω καποια παιχνιδια με εκπτωση (λογω της psn plus συνδρομης). Αν σταματησω τη συνδρομη, τα παιχνιδια αυτα θα μεινουν στη βιβλιοθηκη; Τονιζω οτι αναφερομαι σε παιχνιδια που θα εχω αγορασει και οχι στα δωρεαν που δινει το psn plus.

β. ισχυει οτι οι εκπτωσεις που κανει για μελη psn plus ειναι καλες; λιμπιζομαι το horizon zero dawn και βλεπω οτι το εχει στα 17-18 ευρω, ενω το δισκακι στο αμαζον κοστιζει >25. Να υποθεσω οτι οταν εχει κατι προσφορα στο psn plus, δεν ψαχνω σε αλλα μαγαζια και το αγοραζω κατευθειαν;

γ. Εχω την εκδοση με το 1τερρα σκληρο. Αν δω οτι γεμιζει, μπορω να κουμπωσω πανω εξωτερικο σκληρο δισκο και να επεκτεινω τη χωρητικοτητα;

ευχαριστω πολυ!
 

king2009

Supreme Member
5 December 2008
3,810
Συνδέεις κανονικά σκληρό μεχρι 8tb.
Τα παιχνίδια σε έκπτωση αξίζουν σίγουρα εκτός αν θες να έχεις δισκάκι και το κουτί
Όσα παιχνίδια αγοράσεις μένουν στη συλλογή σου ακόμα και αν λήξει το ps plus. Τα free όμως που δίνει κάθε μήνα δεν θα παίζουν χωρίς συνδρομή.
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Για το α Ναι, είναι παιχνίδια που αγόρασες (απλά με έκπτωση) και είναι στην κυριότητά σου...
Το hzd έχει 20 ευρώ και ένα έξτρα 10% αν είσαι plus. To δισκάκι εννοείται ότι πάντα θα κοστίζει περισσότερα...
Για το γ νομίζω Ναι, αν και δύσκολα θα γεμίσεις 1ΤΒ με games. Συνήθως 3-4 είναι τα παιχνίδια με τα οποία 'κολλάμε'...
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Απάντηση: PS4 plus, τι προσφερει;

Συνδέεις κανονικά σκληρό μεχρι 8tb.
Τα παιχνίδια σε έκπτωση αξίζουν σίγουρα εκτός αν θες να έχεις δισκάκι και το κουτί
Όσα παιχνίδια αγοράσεις μένουν στη συλλογή σου ακόμα και αν λήξει το ps plus. Τα free όμως που δίνει κάθε μήνα δεν θα παίζουν χωρίς συνδρομή.


κουτι δεν με ενδιαφερει να εχω. Εχω καλομαθει αλλωστε απο το switch.
Μια λεπτομερεια-διευκρινιση για τον σκληρο. Αν συνδεσω πανω εναν π.χ. 8αρη, τοτε η συνολικη διαθεσιμη χωρητικοτητα θα ειναι 1 (η εσωτερικη) + 8 =9 ή θα βλεπει μονο τα 8 του εξωτερικου (κατι τετοιο το κανει το shield, για αυτο και ρωταω); Επισης μπορω να συνδεσω οποτε θελησω (κοινως, οποτε γεμισει ο εσωτερικος) ή πρεπει να γινει format ο εσωτερικος και να συνδεθει ο εξωτερικος οταν το ps4 ειναι "φρεσκο";

σε ευχαριστω πολυ!
 

king2009

Supreme Member
5 December 2008
3,810
Απάντηση: Re: Απάντηση: PS4 plus, τι προσφερει;

κουτι δεν με ενδιαφερει να εχω. Εχω καλομαθει αλλωστε απο το switch.
Μια λεπτομερεια-διευκρινιση για τον σκληρο. Αν συνδεσω πανω εναν π.χ. 8αρη, τοτε η συνολικη διαθεσιμη χωρητικοτητα θα ειναι 1 (η εσωτερικη) + 8 =9 ή θα βλεπει μονο τα 8 του εξωτερικου (κατι τετοιο το κανει το shield, για αυτο και ρωταω); Επισης μπορω να συνδεσω οποτε θελησω (κοινως, οποτε γεμισει ο εσωτερικος) ή πρεπει να γινει format ο εσωτερικος και να συνδεθει ο εξωτερικος οταν το ps4 ειναι "φρεσκο";

σε ευχαριστω πολυ!
Ότι σκληρό συνδέσεις προστιθετε στον εσωτερικό. Δηλαδή πας στα 9 αν βάλεις ένας 8αρη. Format δεν χρειάζεται ο εσωτερικός συνδέεις έναν καθαρό εξωτερικό και στέλνονται εκεί τα παιχνίδια.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Έχε υπόψη ότι τρέχει μια προσφορά για το Plus με 25% έκπτωση (από 60 στα 45 για την ετήσια)...

Λήγει στις 24 του μηνός...

το ειδα, αλλα δεν ειχα παρει ειδηση ποτε ληγει. Τωρα εχω γραφτει στην 14ημερη trial αλλα θα φροντισω να τσιμπησω την ετησια πριν τις 24/1 που ληγει η προσφορα!
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Όμως η 14ήμερή σου θα έχει λήξει ΠΡΙΝ τις 24;

Αλλιώς δεν θα μπορέσεις να πάρεις την προσφορά....

Participants must not have an active PlayStation Plus Membership when the product is purchased.