Αγορά νέας οικονομικής tv 55''

delmino

New member
16 January 2019
17
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα.

Πρίν την BF ο στόχος μου είχε "κλειδώσει" στην XF9005. Δυστυχώς όμως, παρά την καλή προσφορά της BF, τα οικονομικά δεν το επέτρεψαν οπότε ξαναβγήκα στο ψάξιμο με αισθητά μειωμένο budget.

Μετά από πολύ μελέτη κατέληξα σε 3 επιλογές κατά σειρά προτίμησης:

1) SONY XF7096
2) HISENSE H55U7A
3) SAMSUNG NU 7022 ή NU7102 (στα ίδια επίπεδα αν δεν κάνω λάθος).

Η απόσταση θέασης είναι 2,5μ χωρίς μεγάλες γωνίες.
Χρήση COSMOTE TV, αρκετά αθλητικά, ταινίες και σύντομα ευελπιστώ netflix. Α, υπάρχουν και 2 έφηβοι στο σπίτι που περιμένουν πως και πως να συνδέσουν ένα PS4.
Το budget στην περιοχή των 600 . Θεωρώ επιβεβλημένο το VA panel, προσπαθώ αλλά δυσκολεύομαι για 100Hz και δεν πολυκαίγομαι για το smart κομμάτι.

Να προσθέσω ότι μέχρι πριν 4 μήνες έβλεπα σε μια SAMSUNG 32'' περίπου 10ετίας και όταν αυτή παρέδωσε πνεύμα, ανέσυρα από την αποθήκη μια SAMSUNG crt slim fit (!!!!) η οποία... δεσπόζει πλέον στο σαλόνι μου. Όπως καταλαβαίνεται, σχεδόν ότι και να πάρω θα αποτελλεί άλμα θέασης!!

Κάθε βοήθεια δεκτή για την βέλτιστη επιλογή από τις 3 υποψήφιες και αν υπάρχει κάποια επιπλέον που μου έχει διαφύγει.
Φυσικά θα ακολουθήσει επίσκεψη στα καταστήματα αλλά θα ήθελα να πάω όσο το δυνατόν πιο κατασταλαγμένος και εστιασμένος.
Ευχαριστώ.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά νέας, οικονομικής TV, 55"

Εφόσον θα προβάλλονται συχνά αθλητικά, η Hisense είναι μάλλον η καλύτερη επιλογή (αν υπάρχει διαθέσιμο απόθεμα), αφού είναι η μόνη με 100 Hz ρυθμό ανανέωσης. Επίσης, μην είσαι τόσο βέβαιος ότι θα αναβαθμιστεί η ποιότητα θέασης, με μια LCD, αντικαθιστώντας μια CRT...
 

the_winner

Established Member
19 November 2018
148
Αθήνα
Έχω την XF7095(την πήρα στα 599 με Black friday) και η αδερφή της κοπέλας μου σήμερα παραλαμβάνει την NU7172(459 από e-shop) η 7172 έχει ακριβώς ιδιο panel με την 7022 που ψάχνεις , θα κάνω ένα συγκριτικό να σου πω
 

delmino

New member
16 January 2019
17
Απάντηση: Αγορά νέας, οικονομικής TV, 55"

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Γι'αυτό ακριβώς έβαλα την Hisense στη λίστα παρόλο που είχα σχεδόν αποφασίσει για την sony (λόγω μάρκας και direct led). Το έχω ακούσει αυτό για τις crt αλλά η δικιά μου ακόμα και σε hd (λέμε τώρα) κανάλια μέσω cocmote, είναι ψιλοχάλια. Μια lg 2ετίας που βλέπω συχνά σε συγγενή, δείχνει digea κλάσεις ανώτερα από την δικιά μου..
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Επίσης υπάρχει και η LG 60UK6200, 60" με VA Panel στα 629 ευρώ https://www.electroholic.gr/el/product/60UK6200

Από Samsung καλύτερα κοίτα την Samsung UE55NU7402 στα 629 ευρώ η οποία διαθέτει Bluetooth και έχει καλύτερη εικόνα από τις NU7022 και NU7102 https://www.electroholic.gr/el/product/UE55NU7402

Επίσης όλες οι Samsung δεν υποστηρίζουν DTS. Οι υπόλοιπες τηλεοράσεις της λίστας το υποστηρίζουν.
 

delmino

New member
16 January 2019
17
Σημειώθηκαν και οι 6200 και 7402 για τσεκάρισμα. Ευχαριστώ.
Γενικότερα, το direct led σε σχέση με το edge, στην περίπτωσή μου βαραίνει περισσότερο από τα Hz ή όχι? Να προσθέσω οτι δεν έχω γερακίσια μάτια (κάθε άλλο γέρος άνθρωπος) ούτε τρελές απαιτήσεις εικόνας. Και στην προηγούμενη lcd samsung τα αθλητικά μια χαρά μου φαίνονταν. Εκτός αν με το μεγάλωμα της οθόνης γίνουν και πολύ ευκρινείς οι απώλειες..
 

XJACK

New member
2 October 2018
47
Και γω θα σου πω να πας για τη hisense,την εχω καποιες μερες και αξιζει πραγματικα σε ολα....αν τη βρεις σε κλειστο κομματι 489 παρτην !
 

andreas4k

New member
16 January 2019
5
Πριν από λίγο μίλησα με Κωτσόβολο για την hisense είναι μόνο τα εκθεσιακά κομμάτια, και δεν θα την ξαναφέρει...
 

misigun

New member
7 January 2019
13
Πριν από λίγο μίλησα με Κωτσόβολο για την hisense είναι μόνο τα εκθεσιακά κομμάτια, και δεν θα την ξαναφέρει...
Το ίδιο ακριβως μου ειπαν κι εμένα απο κωτσοβολο.έχω κανει παραγγελία απο media markt και περιμένω.

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

delmino

New member
16 January 2019
17
Μόλις μίλησα με ΜΜ. Υπάρχει διαθεσιμότητα Hisense σε σφραγισμένα κομμάτια σε όλα τα καταστήματα της Αττικής πλήν της Αγ. Παρασκευής.
Ισχύει κανονικά και η προσφορά των yellows πράγμα που μεγαλώνει τον πειρασμό.

Προφανώς στην πορεία θα υπάρξουν ευκαιρίες αφου θα ενταθεί ο ανταγωνισμός. Το θέμα είναι να είσαι στο σωστό timing.
 

the_winner

Established Member
19 November 2018
148
Αθήνα
ποσο βγαίνει με τα yellows? Νομιζω οτι ειναι όντως ευκαιρία η Hisense και στα λεφτα που βγαίνει με προσφορά + yellows δε θα βρεις κατι καλύτερο
 

delmino

New member
16 January 2019
17
ποσο βγαίνει με τα yellows? Νομιζω οτι ειναι όντως ευκαιρία η Hisense και στα λεφτα που βγαίνει με προσφορά + yellows δε θα βρεις κατι καλύτερο[/QUOT

Κερδίζεις 20% της αξίας της τηλεόρασης. Άρα προφανώς τα 550 γίνονται 440 !!
Το κακό είναι οτι πλέον στο σαιτ του ΜΜ είναι "εξαντλημένο"...
 

the_winner

Established Member
19 November 2018
148
Αθήνα
Λοιπόν σήμερα είδα αρκετές ώρες απο κοντά την 55NU7172 σε σχέση με την δικιά μου την Sony 55XF7096 έχω να πω οτι σαν οθόνες δεν κατάλαβα τρελές διαφορές σε 4K Netflix υλικό,σε Digea κανάλια νομίζω πως η Sony έχει καλύτερη εικόνα , σίγουρα ομως είναι θέμα ρυθμίσεων , αυτό που έχει σίγουρα καλύτερο η Samsung είναι το smart μενού της , οχι οτι μπορείς να κανεις τρελά πράγματα μιας και δεν είναι android (ουτε της sony) απλά σαν σύνολο το μενού της μου φάνηκε πιο περιποιημένο .
Άλλο ένα θετικό στην sasmung είναι οτι έχει adaptors για να συνδέσεις παλιότερες συσκευές που έχουν RCA Output .
 

delmino

New member
16 January 2019
17
Λοιπόν σήμερα είδα αρκετές ώρες απο κοντά την 55NU7172 σε σχέση με την δικιά μου την Sony 55XF7096 έχω να πω οτι σαν οθόνες δεν κατάλαβα τρελές διαφορές σε 4K Netflix υλικό,σε Digea κανάλια νομίζω πως η Sony έχει καλύτερη εικόνα , σίγουρα ομως είναι θέμα ρυθμίσεων , αυτό που έχει σίγουρα καλύτερο η Samsung είναι το smart μενού της , οχι οτι μπορείς να κανεις τρελά πράγματα μιας και δεν είναι android (ουτε της sony) απλά σαν σύνολο το μενού της μου φάνηκε πιο περιποιημένο .
Άλλο ένα θετικό στην sasmung είναι οτι έχει adaptors για να συνδέσεις παλιότερες συσκευές που έχουν RCA Output .

Αφού χάθηκε (προς το παρόν) η ευκαιρία Hisense, η βοήθειά σου είναι πολύτιμη βλέποντας από κοντά τις 2 βασικές μου υποψήφιες.
Διαβάζοντας τα post στο review για την δική σου και το σημερινό, να υποθέσω οτι αν επέλεγες σήμερα θα πήγαινες προς Samsung (?)
 

panos1024

New member
21 September 2008
39
Σε 4κ και netflix είναι πολύ κοντά η xf7096 με τις nu70-71 υπάρχει όμως μεγάλη διαφορά στο upscaling στο τηλεοπτικό, εκεί η sony είναι ξακάθαρα καλύτερη, δες τες απο κοντά σε ένα κατάστημα!
 

delmino

New member
16 January 2019
17
Απάντηση: Re: Αγορά νέας οικονομικής tv 55''

Σε 4κ και netflix είναι πολύ κοντά η xf7096 με τις nu70-71 υπάρχει όμως μεγάλη διαφορά στο upscaling στο τηλεοπτικό, εκεί η sony είναι ξακάθαρα καλύτερη, δες τες απο κοντά σε ένα κατάστημα!

Πολύ σημαντικό για μένα το upscaling. Θα βγώ στη γύρα την Κυριακή. Ευχαριστώ!