When Gods Are at War, Salvation is in the Art

17 June 2009
3,594
istoe.jpg

Ochelie Soroki - Istoe (2018)


Αιώνες πίσω, το τραγούδι ήταν ένα μοναχικό ταξίδι.
Ήταν κάτι ανάμεσα σε συνταξιδιώτη στις περιπλανήσεις σου σε αφιλόξενα άγρια τοπία, σε εξομολογητή που μοιραζόταν τις πιο μύχιες σκέψεις σου. Ήταν το ταίρι με το οποίο χόρευες σε στιγμές χαράς κι ο ώμος που σου προσφερόταν για να κλάψεις στα δύσκολα.
Στη Ρωσία, εκατοντάδες χρόνια πριν το Χριστιανισμό, το τραγούδι ήταν ο σύντροφος σε κάθε σημαντική στιγμή της ζωής: στη γέννηση, στο θάνατο, στους κάθε λογής παγανιστικούς εορτασμούς και μυστικιστικές συγκεντρώσεις, σύντροφος με ρόλο αυστηρά ενεργητικό. Ακροατήριο δεν υπήρχε.

Η αρχαία παράδοση των ρώσικων πολυφωνικών συγκροτημάτων πέρασε από γενιά σε γενιά και επέζησε μέχρι τις μέρες μας. Οι τελετουργικοί ψαλμοί, οι επικοί ύμνοι, τα πολεμικά τραγούδια, χτισμένα πάνω σε επαναλαμβανόμενες πολύπλοκες κλίμακες και πλήθος φωνών, απλοποιήθηκαν σε εύκολα και διαισθητικά αναγνωρίσιμες μικροτονικές αυτοσχεδιαστικές δομές, ανασυντέθηκαν σ’ ένα αρμονικότερο και κατά βάση ομοφωνικό σύστημα, ακολουθώντας πρόθυμα πιο βατά μονοπάτια για χάρη του μέσου ακροατή.

Ο Pavel Boev έπαιζε κοντραμπάσο στην Φιλαρμονική της Μόσχας όταν γνώρισε την πολυοργανίστα και τραγουδίστρια Uliana Shulepina και μαζί με τον Alexand Bragin σαν "Ochelie Soroki" πλέον, ξεκίνησαν το πιο ενδιαφέρον ίσως μουσικό ταξίδι.


Εξερεύνησαν σε βάθος την αρχαία ρώσικη μουσική κληρονομιά, και παράλληλα λάτρεψαν τις μουσικές παραδόσεις των λαών της Σκανδιναβίας, τους θρύλους των αρχαίων κατοίκων της Βαλτικής και της Σιβηρίας και στάθηκαν απέναντί τους με σεβασμό, αντιστεκόμενοι στην πρακτική της απλοποίησης.

Ο ήχος τους, εντελώς χειροποίητος από αρχαϊκού τύπου έγχορδα και παραδοσιακά κρουστά - τα περισσότερα χειροποίητα από τον ίδιο τον Pavel - είναι μια αστείρευτη πηγή αρχέτυπων εικόνων, ένα πειραματικό εκστατικό ταξίδι πίσω στο χρόνο και στις παραδόσεις του παγωμένου Βορρά. Το ακρόαμα είναι μια πρόκληση για όσους αγαπούν τις παραδοσιακές μουσικές αλλά και για όσους πατούν σταθερά στο σήμερα.

Το Istoe είναι το δεύτερο μέρος ενός συναρπαστικού ταξιδιού στους δρόμους των μυστικιστικών αρχετύπων, μετά το The Northern Kingdom (Severnoe Tsarstvo) του 2015.

ochelie soroki.jpg
 
Last edited by a moderator:

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,302
Αθήνα
TheCelebrationOfSvantovit.jpg

Κάλλη, ο παραπάνω πίνακας, που παραπέμπει ο τίτλος του νήματός σου και ανέτρεξα επ' αφορμή, μου αρέσει ιδιαίτερα. Το φολκ ιδίωμα του Βορρά δεν είναι κάτι που μπορώ να το προσεγγίσω άμεσα, οπότε τελική κρίση δεν μπορώ να κάνω αφού δεν έχω διαμορφώσει κριτήριο. Πέρα όμως από όλα αυτά, σ' ευχαριστούμε για την πρόταση!
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Το φολκ ιδίωμα του Βορρά δεν είναι κάτι που μπορώ να το προσεγγίσω άμεσα, οπότε τελική κρίση δεν μπορώ να κάνω αφού δεν έχω διαμορφώσει κριτήριο. Πέρα όμως από όλα αυτά, σ' ευχαριστούμε για την πρόταση!

Kι ομως αμα κανεις καποιες επαναλητικες ακροασεις θα βρεις παρα πολλα κοινα με την ψυχεδελεια.
Το ιδιο και με αλλα ρηβαϊβαλ απο Σκανδιναβια για παραδειγμα. Ουσιαστικα οι Ρας και οι Σκανδιναβοι ειναι η ιδια φυλη. Επειτα και στους Σαξονες και Βρετονους βρισκεις στην παγανιστικη φολκλορ τους παρα πολλα στοιχεια που χαρακτηριζουν την ψυχεδελικη μουσικη των 60ς. Ενα αορατο νημα συνδεει ολα αυτα.
Η "αιωνια επιστροφη".
 
17 June 2006
14,350
Kι ομως αμα κανεις καποιες επαναλητικες ακροασεις θα βρεις παρα πολλα κοινα με την ψυχεδελεια.
Το ιδιο και με αλλα ρηβαϊβαλ απο Σκανδιναβια για παραδειγμα. Ουσιαστικα οι Ρας και οι Σκανδιναβοι ειναι η ιδια φυλη. Επειτα και στους Σαξονες και Βρετονους βρισκεις στην παγανιστικη φολκλορ τους παρα πολλα στοιχεια που χαρακτηριζουν την ψυχεδελικη μουσικη των 60ς. Ενα αορατο νημα συνδεει ολα αυτα.
Η "αιωνια επιστροφη".


και όχι μόνο την ψυχεδέλεια: αν ακούσεις την Symphonie Celtique του Alan Stivell έχεις μπροστά σου σε πανοραμική ολόκληρο το hard rock και αρκετό από το heavy metal.
Εκπληκτικό άλμπουμ btw :worshippy:
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,302
Αθήνα
Kι ομως αμα κανεις καποιες επαναλητικες ακροασεις θα βρεις παρα πολλα κοινα με την ψυχεδελεια.
Το ιδιο και με αλλα ρηβαϊβαλ απο Σκανδιναβια για παραδειγμα. Ουσιαστικα οι Ρας και οι Σκανδιναβοι ειναι η ιδια φυλη. Επειτα και στους Σαξονες και Βρετονους βρισκεις στην παγανιστικη φολκλορ τους παρα πολλα στοιχεια που χαρακτηριζουν την ψυχεδελικη μουσικη των 60ς. Ενα αορατο νημα συνδεει ολα αυτα.
Η "αιωνια επιστροφη".
Τζόρτζ, ανοίγεις τώρα τεράστια κουβέντα, που για την ώρα μπορώ να πω δυο πράγματα, όχι περισσότερα, γιατί ο χρόνος δεν μου περισσεύει. Κατ' αρχάς, παρθενογένεση στην τέχνη δεν υπάρχει. Οι επιρροές λειτουργούν προς όλες τις κατευθύνσεις, άρα το δικό μου "θέμα" είναι πέρα απ' αυτό. Η ψυχεδέλεια, επί παράδειγμα μιας και αναφέρθηκε, γεννήθηκε κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες (σήμερα αυτές δεν υφίστανται τουλάχιστον στην τότε μορφή τους) και δεν είναι αποκλειστικά μόνο το μουσικό της πλαίσιο (ο στόχος της βασικά ήταν η διεύρυνση της σκέψης). Η αγγλοσαξονική και κέλτικη φολκ μουσική επηρέασε ποικιλοτρόπως όλα να νέα τότε μουσικά ιδιώματα του ροκ, αφού πέρασε και η ίδια τη φάση της μεταλλαγής ή ακόμη και της μετεξέλιξης. Γνωρίζω καλά, ότι στις μουσικές που ακούω υπάρχουν ψήγματα ή ακόμη και προφανείς ενδείξεις αρχέτυπης ή μεταλλαγμένης φολκ, που έχει όμως αφομοιωθεί και ενσωματωθεί. Προφανώς υποθέτω, μουσική Βαράγγων ή Σλάβων θα αναγνωρίζεται κατ' όμοιο τρόπο, στα σκανδιναβικά ή ρώσικα σχήματα (περισσότερο του σκληρού ροκ ; ).

Τώρα για τον δίσκο της παρουσίασης, όπως τον περιέγραψε η Κάλλη μας, είναι ένα άκουσμα στηριγμένο βαθιά στην παράδοση αλλά με προσωπική άποψη για το πως μπορεί να ακούγεται σήμερα. Για τα απαίδευτα αυτιά μου (τον άκουσα από το YouTube με ακουστικά όταν οι άλλοι σπίτι κοιμόντουσαν), είναι "σωστό" Έθνικ. Εδώ υπάρχει "παγίδα" που μπορείς να πέσεις εύκολα, ειδικά αν δεν έχεις εντρυφήσει (την πάτησε ακόμη και ο μακαρίτης Γιαννουλόπουλος). Σίγουρα θέλει ακούσματα, τουλάχιστον για μένα, άρα χρόνο...

Άντε, κουνηθείτε, όταν θέλετε μεγαλουργείτε και νοηματοδοτείτε τον χώρο μας!
 
Last edited:
17 June 2009
3,594
Κάλλη, ο παραπάνω πίνακας, που παραπέμπει ο τίτλος του νήματός σου και ανέτρεξα επ' αφορμή, μου αρέσει ιδιαίτερα. Το φολκ ιδίωμα του Βορρά δεν είναι κάτι που μπορώ να το προσεγγίσω άμεσα, οπότε τελική κρίση δεν μπορώ να κάνω αφού δεν έχω διαμορφώσει κριτήριο. Πέρα όμως από όλα αυτά, σ' ευχαριστούμε για την πρόταση!

Γρηγόρη μου, ο τίτλος του νήματος είναι κυρίως αλληγορικός.
Παρ’ όλα αυτά, μιας και παρέθεσες τον πίνακα του Mucha μπορώ ευπειθώς να προσθέσω πως η Σλάβικη τέχνη της περιόδου αυτής - αρχές του 20ου αιώνα και πριν την αυγή της ρώσικης πρωτοπορίας - διακατέχεται κυρίως από ένταση αλλά και συμμετέχει ενεργά σε μια απτή επαναστατική πραγματικότητα. Κυρίως βέβαια ήταν οι διανοούμενοι αυτοί που εξεγέρθηκαν, αν και όλοι οι μεγάλοι Ρώσοι ζωγράφοι εμφανίζουν λαϊκίστικες τάσεις και επανασυνδέονται με την πολιτιστική, και εικονολογική κληρονομιά της αρχαίας σλάβικης τέχνης. Με την θρησκευτική παράδοση όσο μπορώ να φανταστώ, μάλλον δεν ασχολήθηκαν.
Τώρα για τον δίσκο, τι να πω…. Ξέρω ότι τα φολκ ιδιώματα και όχι μόνο του Βορρά δεν είναι στις προτιμήσεις σου, αν δε προσθέσω και τον όρο «εναλλακτικό» φοβάμαι ότι θα σε απομακρύνω περισσότερο :ernaehrung004:

edit: μόλις διάβασα την δεύτερη παρατήρηση του Γρηγόρη: σε παρακαλώ να ανακαλέσεις τον όρο έθνικ πριν σε καλέσω σε μονομαχία. Άσε που έτσι, τα ανήσυχα ώτα δεν θα μπουν καν στον κόπο...:afro:
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,302
Αθήνα
...
Τώρα για τον δίσκο, τι να πω…. Ξέρω ότι τα φολκ ιδιώματα και όχι μόνο του Βορρά δεν είναι στις προτιμήσεις σου, αν δε προσθέσω και τον όρο «εναλλακτικό» φοβάμαι ότι θα σε απομακρύνω περισσότερο :ernaehrung004:

edit: μόλις διάβασα την δεύτερη παρατήρηση του Γρηγόρη: σε παρακαλώ να ανακαλέσεις τον όρο έθνικ πριν σε καλέσω σε μονομαχία. Άσε που έτσι, τα ανήσυχα ώτα δεν θα μπουν καν στον κόπο...:afro:
Χα, χα ανακαλώ, ανακαλώ, σε μονομαχία αποκλείεται να τη βγάλω καθαρή...

Δεν έχεις δίκιο, με τα φολκ ιδιώματα τα πάω καλά όταν συμβαίνει το πρώτο ζητούμενο, που λέει και ο μουσικολόγος Λάμπρος Λιάβας. Η παγίδα που σημείωσα είναι στο δυστυχώς που αναφέρει...

«Όπως συνδυάζουμε τρία ή τέσσερα υλικά σε μια χημική αντίδραση με στόχο το νέο υλικό που θα προκύψει να έχει διαφορετικές ιδιότητες από τα χρησιμοποιηθέντα, το ίδιο πρέπει να συμβαίνει και με την έθνικ. Το ζητούμενο είναι οι μουσικές του μείγματος να έρθουν σε ουσιαστικό διάλογο μεταξύ τους και όχι να μπουν στο μπλέντερ μόνο και μόνο για λόγους εντυπωσιασμού. Δυστυχώς όμως στις περισσότερες των περιπτώσεων το μείγμα δεν παράγει κάτι το καινούργιο και αυτό επειδή η παράδοση χρησιμοποιείται σαν σανίδα σωτηρίας, σαν άλλοθι».

Οπότε, το σωστό έθνικ το είπα επιδοκιμαστκά και τα ανήσυχα ώτα θα μπουν στον κόπο (άλλωστε τι ανήσυχα θα ήταν)... :handkiss:
 

Ηλίας Κ

Supreme Member
7 July 2006
4,931
Αθήνα
Το ακούω για δευτερη φορά τώρα.

Μεθυστικό άκουσμα που δρα υπογείως και σε ρουφάει σιγά σιγά. Πολύ μου αρέσει!
Πολύ καλή πρόταση Κάλλη...:grinning-smiley-043
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,825
Ελλαδα
.
ακουσα τον δισκο μια χαρα ειναι
αλλα θα προτιμησω τους δικους μας Κριστι Στασινοπουλου Σταθη Καλιβιωτη
το γιατι μας χαλαει το εθνικ δεν καταλαβα