service για Lenco 75

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

jaco

New member
24 December 2014
66
Καλησπερα, γνωριζετε μηπως καποιον καλο τεχνικο στην Αθηνα για service ενος Lenco 75??

 

jaco

New member
24 December 2014
66
Re: Απάντηση: service για Lenco 75

Καλησπερα,
το ειχα φτιαξει και επαιζε μια χαρα μεχρι που ξαφνικα επεσε το μοτερ απο κατω.. (ειχα παρει και βαλει plinth απο αγγλια). Δεν γινοταν να το φτιαξω μονος μου και εδω στη Σουηδια κοστιζει μια περιουσια το παραμικρο, οποτε το αφησα σε συγγενη μου στην Αθηνα που χρειαζοταν πικαπ και πηγα σε project.
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Όντως το σέρβις Σουηδία , όσο θυμάμαι εδω και 35 χρόνια ειναι πανάκριβο σε πολλές κατηγορίες..
Υπάρχει το φόρουμ για τα Lenco ,που μπορείς να βρεις τα πάντα,να βρεις λυση για οτι σ απασχολεί.
Εκτεταμένα, αναλυτικά,λεπτομερή threats και υπάρχουν αρκετοί απ την χώρα μας που είναι μέλη ..
Επίσης αν ρωτήσεις θα σου πουν πολλές λύσεις..και άκρες..
Αν θυμάμαι καλά εχει και ενσ εξειδικευμένο Σουηδικό κατάστημα..
Στην χώρα μας ο μονος που ξέρω απ τους επαγγελματίες που ασχολήθηκε με τροποποίηση κ βελτίωση Lenco ειναι ο κ Χάιτας, βλέπε nexusacoustics ..
Μαλιστα θυμάμαι 2013 ή 2014 το ειχε και στην Athens Hi End Exsibition σε στατικη και ακουστική επίδειξη ...με arm τον Linn Akito στο δικό του armboard... κεφαλή δεν θυμαμαι , ούτε και πλίνθο ..
Και εγω με linn basic το έχω, αλλά σε άλλο σημείο η βάση,ωστε να εκμεταλλεύομαι τον δικο του βραχίονα.
Του φόρεσα κ τον παλιό Linn Basic LVX με Καλή καλωδίωση ... υπόψιν οτι αυτά στα λεω επειδή ασχολήθηκα μόνος με τις οδηγίες που υπάρχουν...
Είμαι σίγουρος οτι θα χρειαστείς βοήθεια και σε άλλα 'θεματα', όπως η ησυχία περιστροφής,το μεταλλικό σφαιρίδιο του πηγαδιού κ.λ.π.
Αυτά...
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Υπάρχουν κάποια άτομα και στο φόρουμ μας,που ξέρουν πολύ απ το πικάπ σου.
Το λύνουν κ το δένουν μέχρι βίδας.
Δεν νομίζω να επαθε κατι το μοτέρ,ειναι σαν τανκ φτιαγμένο,εχει πέσει κ σε μένα.
Προφανώς ξεβίδωσες τις βίδες που το κρατάνε στη σιδερένια βάση,ωστε να 'αιωρείται' ..
 

jaco

New member
24 December 2014
66
Υπάρχουν κάποια άτομα και στο φόρουμ μας,που ξέρουν πολύ απ το πικάπ σου.
Το λύνουν κ το δένουν μέχρι βίδας.
Δεν νομίζω να επαθε κατι το μοτέρ,ειναι σαν τανκ φτιαγμένο,εχει πέσει κ σε μένα.
Προφανώς ξεβίδωσες τις βίδες που το κρατάνε στη σιδερένια βάση,ωστε να 'αιωρείται' ..


Τις βιδες τις ειχα οντως χαλαρωσει αλλα το μοτερ επεσε μετα απο καιρο... Οσο για τη περιστροφη, θελει και αυτη λιγη ρυθμιση καθως και το πηγαδι πλεον..
Θα επικοινωνησω με τον κ.Χαιτα απο αυριο. Ευχαριστω πολυ για την πληροφορια, Westsound!


Υπαρχει καποιο αλλο μελος που ξερει και ενδιαφερεται για την επισκευη για να επικοινωνησω μαζι του η' μηπως γνωριζετε και καποιον αλλον τεχνικο??
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Αλλαγή μπίλιας θες κ αλλαγή της βάσης του πηγαδιού ,που 'πατάει' ο άξονας... λόγω φθοράς..
Πολλοί ξεκινάνε με αυτήν την βελτίωση, εγώ απο έναν Γερμανό τα πήρα..στην 'απλή' έκδοση.. ..και το αποτέλεσμα ήταν να περιστρέφεται 3.5_4 περίπου λεπτά ... αφού σπρώξω το πλατό με το χέρι.
Οι περισσότεροι επαγγελματίες που ρώτησα στην Ελλάδα,το 'απαξίωναν'..
Έχει παλιότερα threats στο φόρουμ μας με θέμα το πικάπ που έχεις..
Κάποιοι το έχουν και μάλιστα έχουν πειραματιστεί πολύ..
Ότι παίζει, είναι σίγουρο, αλλά μπορείς να πάρεις μια ιδέα για το πού το .. 'έφτασαν'.
Δεν νομίζω κάποιος τεχνικός να δυσκολευτεί..
Audiolytic (Πάνος) έχει εμπειρία απο Lenco και ο Κώστας..
Κοίταξες μήπως έχει φύγει κάποιο απ τα καλωδια που είναι βιδωμένα σε υποδοχές?
Αφού το βγαλεις απο μπρίζα ,τσέκαρε...
Το δικό μου δεν σταματούσε με το power off,παρά μόνο βγαζοντας την μπρίζα ...και με βοήθεια εξ αποστάσεως, φτιάχτηκε.
 

jaco

New member
24 December 2014
66
Τωρα το πικαπ εχει κατεβει Αθηνα ουτως η´ αλλως οποτε δεν μπορω να κανω και πολλα ο ιδιος αφου κατεβαινω μονο για διακοπες (για λιγα χρονια ακομα :)
Γι'αυτο εψαχνα και καποιον τεχνικο Αθηνα. Κατ´αλλα ειναι μια χαρα πικαπ και σηκωνει και πολυ αναβαθμιση.
 

jaco

New member
24 December 2014
66
Κι εγώ ενδιαφέρομαι για τεχνικό, έχω ένα project πικαπ...όχι κάτι σπουδαίο.
Αν ξέρει κάνει ας στείλει πμ ....


Για το project παντως, εγω στον Ορφεα στην Αθηνα πηγαινα και ηταν πολυ καλος!!
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
ναι, παλιοτερα επαιζε κανονικα.

Φαινεται να ειναι και θεμα buzzing-γειωσης κλπ.

Αλλαξα και μπριζες, αλλα τιποτα.

Σ αυτο το βιντεο, στο 5¨50 (που μοιαζει με το δικο μου θεμα) ο τυπος βαζει μια περιεργη μπριζα για γειωση..τι ακριβως ειναι και που τη βρισκω ?


Η εξοδος του project φαινεται να ειναι "προβληματικη" ...πολυ buzzing και ελαχιστο σημα φτανει στον ενισχυτη που με βια ακουω τι παιζει.


YG.. ο ενισχυτης ειναι ο Υamaha htr-2067 και δεν εχει πουθενα "γειωση"....



https://www.youtube.com/watch?v=baWd09J47Us
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Η μπριζα που βαζει ειναι Αγγλικη (θα ειναι μαλλον στην Αγγλια) και εχει μονο το pin της γειωσης.Μπορεις και συ να το δοκιμασεις με ενα καλωδιο γειωσης απο το project στην γειωση ενος σουκο αφου ο yamaha δεν εχει γειωση.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
ή αν ο yamaha γειωνεται στο δικτυο αλλα απλα δεν εχει γειωση για πικαπ (αφου δεν εχει phono) , ξεβιδωνει μια βιδα στην πισω μερια του ενισχυτη και ριχνει την γειωση εκει.
ακομα και αν αλλη συσκευη γειωνεται στο δικτυο μπορει να κανει το ιδιο
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
δεν ειδα το βιντεο,(προs το παρον δεν μπορω) αλλα καταλαβα περι τινοs προκειται. πουλανε και εδω τετοιεs μπριζεs σουκο.
ειναι ακριβα, νομιζω καπου στα 30 ευρω. δεν αξιζει τον κοπο,