nova και tv

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

perelevas

New member
20 November 2010
32
Λοιπόν έχω αποκωδικοποιητη nova συνδεμενο με το πιάτο της nova κανονικά.
Έχω και μια τηλεόραση Samsung με δορυφορικό δέκτη.
Και θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να χωρίσω το σήμα από το πιάτο της νοβα με ένα splitter ας πούμε και να έχω σήμα και στον αποκωδικοποιητη και στην τηλεόραση;
Ευχαριστώ.
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Όχι αυτό δεν γίνεται γιατί πρέπει στο Lnb του πιάτου να στέλνει τάση μια συσκευή πάντα, με δεδομένο λοιπόν ότι η τηλεόραση και στις δυο περιπτώσεις θα είναι σε λειτουργία και ο δορυφορικός δέκτης της Nova στέλνει και αυτός πάντα τάση αυτό που θες δεν γίνεται. Πρέπει να κατεβάσεις δεύτερο καλώδιο από το πιάτο για την τηλεόραση.
 

tsarm

Senior Member
19 September 2011
372
ΓΙΝΕΤΑΙ!!! Το έχω μόνιμα συην αντίστοιχη δίκη μου SAMSUNG Tv. Απλά δεν μπορεί να δουλεύει ταυτόχρονα.
Δηλαδή όταν το splitter είναι στην πρίζα , ενεργό δίνει σήμα στο δεκτή nova, όταν τον βγάλω από την πρίζα δίνει σήμα στο δορυφορικό δεκτή της SAMSUNG TV.
Όλα αυτά με 1 καλώδιο από το πιάτο.
Την καλωδίωση και την όλη κατάσταση την έφτιαξε αυτός που έβαλε τη νόβα.
 

tsarm

Senior Member
19 September 2011
372
Ποιο splitter είναι αυτό που μπαίνει στην πρίζα φιλέ;
Το σπλιτερ αυτό μου το κατασκεύασε ο υπεύθυνος που βάζει το δορυφορικό πιάτο , παίρνοντας ένα απλό Σπλιτερ δορυφορικό και προσθέτοντας ρεύμα προφανώς βραχυκυκλώνει την μια έξοδο και έτσι στέλνει η άλλη κλπ.
 

perelevas

New member
20 November 2010
32
Πήρα αυτό https://www.ebay.co.uk/itm/Goobay-5...itm=382771910551&_trksid=p2047675.c100623.m-1
το οποίο υποτίθεται έχει master-slave λειτουργια δηλ όταν είναι ανοιχτος ο δέκτης της nova να μην στέλνει σήμα στην TV από το lnb και όταν κλείσει ο αποκωδικοποιητής να στέλνει σήμα στον δορυφορικο δεκτή της TV.
Αυτό το σπλιτερακι όμως που πήρα στέλνει σήμα στην TV είτε είναι ανοιχτή η nova είτε είναι κλειστή.Βλεπω τα ελευθερα δορυφορικά κανονικά από τον δεκτή της TV.
Θέλω να ρωτήσω όμως μήπως κανω έτσι καμια ζημια στην τηλεόραση ή στον δεκτή της nova ή στο lnb ή και γω δεν ξερω που αλλού;
Η τηλεόραση είναι η SAMSUNG UE 50 NU 7402