Πρόβλημα εικόνας σε προβολέα Dlp Dell 1220

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

transporterjim

New member
2 May 2017
3
Γεια σας παιδια . Εχω στην κατοχή μου έναν προβολέα Dell 1220. Τον ειχα πάρει μεταχειρισμένο χωρις λάμπα . Αγορασα μια κινεζική και λειτουργούσε τέλεια μέχρι προτεινος . Να σημειώσω οτι τον εχω ξεσκίσει στις ταινίες . Να σημειώσω οτι ειναι για παρουσιάσεις αλλα βλέπεις ακομη και με φως και στο σκοτάδι ειναι Αρίστος με ζωντανά χρωματα και πολυ καλο μαύρο. Ενα μικρό μειονέκτημα ειναι το rainbow effect αλλα δεν με ενοχλούσε ιδιαίτερα . Ξαφνικά μετα απο 500 περίπου ωρες λειτουργίας ενώ έπαιζε η οθόνη θάμπωσε η μάλλον έγινε πιο άχνη με αποτέλεσμα να μην βλέπεις στο σκοτάδι σταματησε δηλαδη να φέγγει πολυ και σαν να παρατηρησα επισης ουι ενα μέρος της οθόνης σαν να κιτρίνισε . Δουλεύει κανονικά παίζει την ταινία δεν άναψε κάποια λυχνία απλα δεν φέγγει πολυ .Αγορασα και μια λάμπα osram την δικιά του αλλα παλι το ιδιο. Μπορειται να με καθοδηγήσετε για να διαπιστώσω ποιο ειναι το πρόβλημα του; Ευχαριστω!
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
έπαθε ζημιά το οπτικό του ή έλιωσε ένα πλαστικό κρύσταλλο που έχει
For-Optoma-projector-VE21S-Convex-lens-through-light-microscope-lens-condenser-free-shipping.jpg_640x640.jpg



ή διέλυσε το light tunnel.
s-l300.jpg



σου μύρισε κάτι καμένο?
 

transporterjim

New member
2 May 2017
3
Οχι δεν μύρισε καθόλου . Ουτε καπνούς . Τιποτε . Θα τον ανοίξω να κοιταξω να βρω που βρίσκεται το οπτικό η το light tunnel.. υπάρχει περίπτωση να ειναι Καμμένο το dlp chip?