Αγορά 55 Samsung NU8002

kmpoyzar

New member
17 January 2019
11
Είχα καταλήξει στην αγορά της 55 NU8002 (800Euros) καθώς ενδιαφέρομαι μόνο για θέαση σειρών (Netflix) σε σκοτεινό χώρο περίπου από 2.5 μέτρα απόσταση.
Με ενδιαφέρει μόνο το VA Panel για την αντίθεση που χαρίζει και θα ήθελα να έχω 100Hz για μελλοντική θέαση αθλητικών.

Διαβάζοντας κάποια posts στο εξωτερικό για προβλήματα στις Samsung TV's (ακόμα και στην σειρά QLED) κυρίως στο HDR content όπου με την εμφάνιση των υποτίτλων φωτίζεται η οθόνη απότομα σε κάποια σημεία ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας.
Αξίζει να προχωρήσω στην αγορά της συγκεκριμένης με την ελπίδα ότι η Samsung θα ασχοληθεί μελλοντικά και θα διορθώσει το πρόβλημα ή να κοιτάξω σε κάτι άλλο;
Δεν θα ήθελα IPS panel αλλά ούτε και OLED λόγω κόστους .
Ευχαριστώ
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά 55" Samsung NU8002

Εφόσον υπάρχει πρόβλημα με το HDR, απλά μην το χρησιμοποιείς... Ούτως ή άλλως, είναι περιορισμένες οι λύσεις με 100 Hz στις 55", σε προσιτή τιμή, οπότε η NU8000 φαντάζει μονόδρομος. Από την άλλη, μπορείς να πας σε μεγαλύτερη με 50 Hz panel, αν θα προβάλλονται σπανίως αθλητικά.
 

kmpoyzar

New member
17 January 2019
11
Αλλά δεν είναι οξύμωρο να πληρώνεις το HDR και να το απενεργοποιείς επειδή δεν δουλεύει σωστά;
Επίσης δεν ξέρω αν απενεργοποιώντας το λύνεις τελικά το πρόβλημα.

Εδώ κάποιοι χρήστες βάζουν τους υπότιτλους semitransparent για να ξεπεράσουν το πρόβλημα περιμένοντας την Samsung να βγάλει κάποιο update.
https://us.community.samsung.com/t5/forums/v3_1/forumtopicpage/board-id/tv/thread-id/45706/page/4

Για 2.5 μέτρα απόσταση δεν ξέρω αν μπορώ να πάω σε μεγαλύτερη. Ίσως μέχρι 60 inches.Αλλά και εκεί δεν υπάρχουν πολλές επιλογές.

Βασικά θέλω μια τηλεόραση που να δείχνει αξιοπρεπώς Netflix και διαβάζοντας τα σχόλια χρηστών για το πρόβλημα με τους υπότιτλους που τις επιστρέφουν πίσω στην Samsung είμαι λίγο επιφυλακτικός.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά 55" Samsung NU8002

Το οξύμωρο είναι να πλασάρονται στην αγορά σωρεία τηλεοράσεων με HDR, ενώ είναι σε λίγες που όντως διαφοροποιείται (προς το καλύτερο) η εικόνα. Στις 60" μπορείς να δεις την LG UK6200, ενώ αν θα προβάλλεται συνήθως υλικό σε 4Κ ανάλυση μπορείς να δεις και επιλογές στις 65".
 

kmpoyzar

New member
17 January 2019
11
H LG UK6200 έχει IPS Panel?
Επίσης στα 2.5 μέτρα με 4Κ περιεχόμενο οι 65" πιστεύεις δεν θα κουράζoυν το μάτι;
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Η LG 60UK6200 έχει VA Direct LED. Πολύ καλή ευκαιρία ήταν η Hisense H55U7A, 55", 4K, VA, 100Hz, Smart, Wifi, Bluetooth στα 489 ευρώ σε Κωτσόβολο αλλά δεν γνωρίζω αν έχουν ακόμη καινούργιες και όχι εκθεσιακές.