Αγορα τηλεορασης LG 55B8 OLED

maxtoulis

New member
14 January 2018
8
Την Τεταρτη αγορασα μια τηλεοραση oled lg b8. Δεν την παρελαβα ακομα λογω του οτι δεν υπηρχε στο stock. Οι πωλητες με επεισαν πως ειναι η καλυτερη και οτι ο κινδυνος burn in ειναι μηδαμινος για τη χρηση μου η οποια θα ειναι αποκλειστικα για συμβατικα καναλια, αθλητικα και ταινιες. Διαβασα εκ των υστερων σχολια απο διαφορους οτι ειχαν το θεμα,με το burn in. Τι πιστευετε;;; Να μεινω εδω ή να υπαναχωρησω προς μια samsung qled? Δεν εβαλα την πενταετη εγγυηση και δεν την εχω βαλει ποτε σε καμια αγορα μου. Ευχαριστω πολυ.
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Απάντηση: Αγορα τηλεορασης lg b8 oled 55"

Την Τεταρτη αγορασα μια τηλεοραση oled lg b8. Δεν την παρελαβα ακομα λογω του οτι δεν υπηρχε στο stock. Οι πωλητες με επεισαν πως ειναι η καλυτερη και οτι ο κινδυνος burn in ειναι μηδαμινος για τη χρηση μου η οποια θα ειναι αποκλειστικα για συμβατικα καναλια, αθλητικα και ταινιες. Διαβασα εκ των υστερων σχολια απο διαφορους οτι ειχαν το θεμα,με το burn in. Τι πιστευετε;;; Να μεινω εδω ή να υπαναχωρησω προς μια samsung qled? Δεν εβαλα την πενταετη εγγυηση και δεν την εχω βαλει ποτε σε καμια αγορα μου. Ευχαριστω πολυ.

Για κάθε προιόν που αγοράζουμε πρέπει να διαβάζουμε τις οδηγίες χρήσης και τις οδηγίες κατσκευαστή. Στις OLED TV ναι υπάρχει κίνδυνος για burn in αλλά μόνο από κακή χρήση και βέβαια μη ακολουθώντας τις οδηγίες του κατασκευαστή.Αν παίζουμε παιχνίδια στο PS4 - XBOX και πατήσουμε pause και φύγουμε απ' το σπίτι μετά από 5-6 ώρες και αυτό το κάνουμε κατ επανάληψη, ναι, υπάρχει κίνδυνος να το πάθουμε. Αν βλέπουμε κάποιο κανάλι για ατελείωτες ώρες και κατ επανάληψη ναι υπάρχει κίνδυνος. ΑΝ όμως γενικά είμαστε προσεκτικοί, γνωρίζουμε την ευαισθησία και μάθουμε όλα τα μέλη της οικογένειας να την λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο τότε θα έχεις την καλύτερη δυνατή εικόνα που μπορείς να πάρεις από τηλεόραση και καθόλου burn in. Τώρα αν βλέπεις τηλεοπτικά κανάλια, αθλητικά και ασχολείσαι και με το gaming και οι ταινίες, σειρές είναι "φτωχός συγγενής" τότε καλύτερα να πάρεις μια LCD.
 

takis1964

Senior Member
8 October 2007
587
Re: Αγορα τηλεορασης lg b8 oled 55"

Μα τα λογοτυπα των καναλιων ειναι αυτα που αφηνουν σημαδια και τα παιχνιδια που εχουν στατικα στοιχεια επανω στην οθονη
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Αγορα τηλεορασης lg b8 oled 55"

Την Τεταρτη αγορασα μια τηλεοραση oled lg b8. Δεν την παρελαβα ακομα λογω του οτι δεν υπηρχε στο stock. Οι πωλητες με επεισαν πως ειναι η καλυτερη και οτι ο κινδυνος burn in ειναι μηδαμινος για τη χρηση μου η οποια θα ειναι αποκλειστικα για συμβατικα καναλια, αθλητικα και ταινιες. Διαβασα εκ των υστερων σχολια απο διαφορους οτι ειχαν το θεμα,με το burn in. Τι πιστευετε;;; Να μεινω εδω ή να υπαναχωρησω προς μια samsung qled? Δεν εβαλα την πενταετη εγγυηση και δεν την εχω βαλει ποτε σε καμια αγορα μου. Ευχαριστω πολυ.

Αν εχεις προθεση να παιζεις σε ενα πολυ φωτεινο Mode επειδη εισαι απο αυτους που τερματιζουν φωτεινοτητες στην τηλεοραση, επειδη τους αρεσουν πολυ φωτεινα....αν παιζεις πολλες ωρες τηλεοπτικο καθε μερα σερι το ιδιο καναλι....αν ΔΕΝ θες να πρεπει να την κλεινεις για λιγα λεπτα καθε 4 ωρες για να εκτελεσει τη λειτουργια προστασιας Burn in...τοτε καλυτερα να στραφεις σε μια LCD.
Ειδικα δε, αν τομεις οπως απολυτο μαυρο και υψηλη αντιθεση εικονας, δεν ειναι το πρωταρχικο σου μελημα. (για ταινιες)

Yπαρχει ενα θεμα για το Burn in θα σου συνιστουσα να το διαβασεις, θα σε βοηθησει να αποφασισεις.

https://avclub.gr/forum/showthread.php/166066-%CE%8C%CE%BB%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%AD%CF%80%CE%B5%CE%B9-%CE%BD%CE%B1-%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%81%CE%AF%CE%B6%CF%89-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-burn-in-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B9%CF%82-OLED
 

maxtoulis

New member
14 January 2018
8
Re: Αγορα τηλεορασης lg b8 oled 55"

Ευχαριστω πολυ παιδια. Η βασικη χρηση θα ειναι οι ταινιες κι οι σειρες. Η τηλεοραση λογω εργασιας θα αναβει μαξ 8 ωρες την ημερα σε σπαστα τριωρα.
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Απάντηση: Αγορα τηλεορασης lg 55B8 OLED

Ευχαριστω πολυ παιδια. Η βασικη χρηση θα ειναι οι ταινιες κι οι σειρες. Η τηλεοραση λογω εργασιας θα αναβει μαξ 8 ωρες την ημερα σε σπαστα τριωρα.

Ακριβώς όπως πρέπει! Καλοθέατη φίλε και πες μας εντυπώσεις.
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,713
Αθηνα
Απάντηση: Re: Αγορα τηλεορασης lg b8 oled 55"

Ευχαριστω πολυ παιδια. Η βασικη χρηση θα ειναι οι ταινιες κι οι σειρες. Η τηλεοραση λογω εργασιας θα αναβει μαξ 8 ωρες την ημερα σε σπαστα τριωρα.

Για αυτη τη χρηση δε μπορουσες να ειχες διαλεξει καλυτερη τεχνολογια.
Καλοθεατη!
Θα την απολαυσεις!
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Re: Αγορα τηλεορασης lg 55B8 OLED

Την Τεταρτη αγορασα μια τηλεοραση oled lg b8. Δεν την παρελαβα ακομα λογω του οτι δεν υπηρχε στο stock. Οι πωλητες με επεισαν πως ειναι η καλυτερη και οτι ο κινδυνος burn in ειναι μηδαμινος για τη χρηση μου η οποια θα ειναι αποκλειστικα για συμβατικα καναλια, αθλητικα και ταινιες. Διαβασα εκ των υστερων σχολια απο διαφορους οτι ειχαν το θεμα,με το burn in. Τι πιστευετε;;; Να μεινω εδω ή να υπαναχωρησω προς μια samsung qled? Δεν εβαλα την πενταετη εγγυηση και δεν την εχω βαλει ποτε σε καμια αγορα μου. Ευχαριστω πολυ.

Κακή ιδέα να μην βάλεις 5ετή εγγύηση... γνώμη μου...
και όχι για το burn in
 

boymanos

Senior Member
23 February 2012
510
Re: Αγορα τηλεορασης lg 55B8 OLED

Κακή ιδέα να μην βάλεις 5ετή εγγύηση... γνώμη μου...
και όχι για το burn in

η 5ετης εγγυηση καλο ειναι να υπαρχει. η 55c8 σε δυο μηνες μου παρουσιασε 3 καμμενα pixel, για να μην ενεργοποιησω την εχτρα εγγυηση που ειχα να μου φερουν αλλη και να ενδιαφερθει το καταστημα για ολα, πηγα κατευθειαν στην lg και μεχρι να ξεμπλεξω, εφαγα ενα μηνα χωρις τηλεοραση. αν γινονταν ομως μετα τα δυο χρονια εκτος εγγυησης, τι θα γινοταν?
 

takis1964

Senior Member
8 October 2007
587
Παντα με 5 χρονια πλεον σε ακριβες τηλεορασεις για νσ μην εχεις αγχος

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

maxtoulis

New member
14 January 2018
8
Κατι τελευταιο. Εχω καλωδια hdmi αγορασμενα πριν 4-5 χρονια. Χρειαζονται αλλαγη;;;;