Ένα ιδιαίτερο ερώτημα: ips tv/monitor ή led tv

tempo

Established Member
4 August 2006
200
καλημέρα,

γεια σας,

η μητέρα μου θέλει μια μικρή τηλεόραση (24" μέγιστο)......αυτό που κοιτάω ψάχνοντας είναι ότι υπάρχουν κάποιες προτάσεις κυρίως όμως οι προτάσεις έχουν να κάνουν με monitor+tv σε αυτές τις διαστάσεις. Φυσικά η οθόνη που θα αγοράσω δεν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί ως monitor απλά θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο μειονέκτημα όταν μιλάμε για monitor+tv σε σχέση με μια απλή tv;

Τι panel πρέπει να έχει για να έχουμε καλά χρωματάκια και καλές γωνίες θέασης;

Έχετε κάποια πρόταση να μου κάνετε (ποιά είναι αυτή τη στιγμή η value for money πρόταση);

ευχαριστώ
 

tempo

Established Member
4 August 2006
200
αγορά TV (μέχρι 32") πόσο ρόλο παίζει η ανάλυση;

γεια σας,
σκέφτομαι να προχωρήσω στην αγορά μιας TV (μέχρι 32").

Θα ήθελα να γνωρίζω κάτι που παίζει μεγάλο ρόλο στο ψάξιμο και στην τελική επιλογή.....πόσο ρόλο παίζει σε αυτές τις διαστάσεις η ανάλυση της οθόνης (πχ Full HD 1920 x 1080 ή HD 1366 x 768) με δεδομένο ότι η θέαση θα γίνεται απο μια μέγιστη απόσταση 2-2,5 μέτρων;
 
Last edited by a moderator:

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,958
Re: αγορά TV (μέχρι 32") πόσο ρόλο παίζει η ανάλυση;

Καμία,

Σε ότι έχει σχέση με την ανάλυση και την απόσταση θέασης:

DiU23DFU8AAq3a8.jpg



Αν θες ανέφερε απόσταση θέασης,θέση θέασης,περιεχόμενο (ταινίες,αθλητικά,digea,gaming,πηγές,κλπ),συνθήκες φωτισμού.
 

tempo

Established Member
4 August 2006
200
Re: αγορά TV (μέχρι 32") πόσο ρόλο παίζει η ανάλυση;

απόσταση θέασης: απο 1 εως 3 μέτρα - (είναι tv στην κουζίνα οπότε τρώμε, ξαπλώνουμε, μαζευόμαστε κλπ)
γωνία θέασης: θέλω να είναι η καλύτερη δυνατή για τον παραπάνω λόγο
περιεχόμενο: όχι κάτι το ιδιαίτερο (εκτός gaming όλα τα άλλα)
συνθήκες φωτισμού: φυσιολογικές, όχι κάτι το ιδιαίτερο

βασικά αν υπάρχει κάποια πρόταση στις 28" μέχρι 32" θα με βοηθούσε να την ακούσω.....
 

tempo

Established Member
4 August 2006
200
Re: αγορά μικρής τηλεόρασης (μέχρι 24")

κάποια γνώμη για αυτήν εδώ Sharp 24CHF4012E 24" LED ?
 

tempo

Established Member
4 August 2006
200
ένα ιδιαίτερο ερώτημα: ips tv/monitor ή led tv

έχω ένα ερώτημα που συγκρίνει ανόμοια πράγματα άλλα εμένα με ενδιαφέρει το τελικό αποτέλεσμα με βάση κάποιες προυποθέσεις.
Σε αναζήτηση *εδώ και καιρό) μιας "μικρής" και οικονομικής τηλεόρασης έχω καταλήξει σε
ένα monitor-tv LG ( IPS panel ) στις 28", HD Ready
σε μια tv Toshiba 32" ( Edge Lit LED αν βρήκα σωστά τις πληροφορίες) στις 32", HD Ready


με τα παραπάνω δεδομένα άλλα και το γεγονός ότι με ενδιαφέρουν πάρα πολύ όλες οι γωνίες θέασης + το γεγονός ότι η θέαση θα γίνεται στα 3 μέτρα μέγιστο
που να καταλήξω;;; γνωρίζω ότι IPS και Edge Lit LED είναι διαφορετικά πράγματα άλλα εμένα με ενδιαφέρει που θα έχω το καλύτερο αποτέλεσμα με βάση τις προϋποθέσεις που έχω.
ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Ένα ιδιαίτερο ερώτημα: IPS TV-monitor ή LCD TV

Πιθανώς το monitor να είναι επίσης edge LED...
 

tempo

Established Member
4 August 2006
200
Re: Απάντηση: Ένα ιδιαίτερο ερώτημα: IPS TV-monitor ή LCD TV

Πιθανώς το monitor να είναι επίσης edge LED...

ακόμη και έτσι να είναι (δεν το έχω δει πουθενά στα χαρακτηριστικά του monitor, ποιό πιστεύεις ότι είναι το καλύτερο για όλες τις γωνίες θέασης και τα 3 μέτρα μέγιστη απόσταση;
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Ένα ιδιαίτερο ερώτημα: IPS TV-monitor ή LCD TV

Κανένα. Για εικόνα χωρίς αλλοιώσεις, από όλες τις γωνίες θέασης, η επιλογή είναι μία: OLED. Σε κάθε περίπτωση, στη συγκεκριμένη αναζήτηση τηλεόρασης, η πιο ορθή συμβουλή, μάλλον είναι η εξής: όσο μεγαλύτερη (τηλεόραση) επιτρέπει το budget.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Re: ένα ιδιαίτερο ερώτημα: ips tv/monitor ή led tv

Φαντάζομαι θες κάτι για υπνοδωμάτιο ή εξοχικό μια πρόχειρη λύση...
Η τηλεόραση είναι σίγουρα καλύτερη λύση. Στα 3 μέτρα θα βλέπεις πιο άνετα στις 32 απ ότι στις 28 ίντσες.
Το ότι είναι edge led δε σημαίνει κάτι από μόνο του. Edge led LCD είναι κάτι τηλεοράσεις πανάκριβες και κάτι μικρές με τυπική ποιότητα εικόνας.