Mitchell & Johnson Headphones (Massdrop)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,052
Αθηνα, Κεραμεικος
Καλημερα σε ολους. Απλα αναφερω το θεμα για παραγγελια απο massdrop των ακουστικων mitchell and johnson jp1. Μετα απο αφιξη Θεσσαλονικη στις 2/01 εστειλα μαιλ στα ελτα για το τι γινεται και μολις απαντησανε οτι ειναι στην διαδικασια εκτελωνισμου απο τις 11/01.
Την πατησα...
 
7 July 2006
445
Re: Sennheiser/Massdrop HD 58X Jubilee.

Καλημερα σε ολους. Απλα αναφερω το θεμα για παραγγελια απο massdrop των ακουστικων mitchell and johnson jp1. Μετα απο αφιξη Θεσσαλονικη στις 2/01 εστειλα μαιλ στα ελτα για το τι γινεται και μολις απαντησανε οτι ειναι στην διαδικασια εκτελωνισμου απο τις 11/01.
Την πατησα...
Πω ρε φίλε! Και είμαι με το δάκτυλο στο ποντίκι...
Tracking δεν έχεις να δεις τι παίζει? Το ότι μπήκανε τελωνείο δε σημαίνει απαραίτητα ότι θα πληρώσεις.


Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,052
Αθηνα, Κεραμεικος
Re: Sennheiser/Massdrop HD 58X Jubilee.

Πω ρε φίλε! Και είμαι με το δάκτυλο στο ποντίκι...
Tracking δεν έχεις να δεις τι παίζει? Το ότι μπήκανε τελωνείο δε σημαίνει απαραίτητα ότι θα πληρώσεις.


Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σύμφωνα με τα παρακάτω το θεωρώ απίθανο να μην πληρώσω, αλλά ποτέ δε ξέρεις...

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ27-12-201815:41ΓΕΡΜΑΝΙΑ
ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ28-12-201803:18ΓΕΡΜΑΝΙΑ
ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ28-12-201823:41ΓΕΡΜΑΝΙΑ
ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ02-01-201905:22ΕΛΛΑΔΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (ΚΔ)
ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ11-01-201909:31ΕΛΛΑΔΑ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ (ΥΕΔ)
ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ11-01-201913:12ΥΕΔ ΠΕΙΡΑΙΑ - ΕΛΤΑ
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Re: Sennheiser/Massdrop HD 58X Jubilee.

Στο τελωνείο μπαίνουν όλα τα δέματα από τρίτες χώρες.
Ατέλεια έχουν έως 20 USD και βγαίνουν ελεύθερα.
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,052
Αθηνα, Κεραμεικος
Re: Sennheiser/Massdrop HD 58X Jubilee.

Στο τελωνείο μπαίνουν όλα τα δέματα από τρίτες χώρες.
Ατέλεια έχουν έως 20 USD και βγαίνουν ελεύθερα.

Το γνωρίζω αυτό αλλά γενικά έχω διαβάσει ότι πλέον δεν γλιτώνει σχεδόν τίποτε...

Η αξία πάντως είναι δηλωμένη στα 109,99 δολλάρια + μεταφορικά 17 δολλάρια. Οπότε θεωρητικά με αυτά που διαβάζω δεν θα έχω δασμούς αλλά αν πληρώσω θα πληρώσω ΦΠΑ. Ιδωμεν...Θα ενημερώσω όπως και να χει έτσι για την ιστορία.
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,052
Αθηνα, Κεραμεικος
Re: Sennheiser/Massdrop HD 58X Jubilee.

Βασικά παρασύρθηκα από το design των ακουστικών και επειδή ήθελα κάτι στα 100 150 ευρώ τα χτύπησα. Και τα χτύπησα αγνοώντας τελείως το γεγονός του τελωνείου...Για την ακρίβεια 2,3 μέρες αργότερα μου χτύπησε καμπανάκι για τελωνείο και έστειλα κόλας μαιλ στο μαςντροπ μπας και την ακύρωνα αλλά μου πανε οτι ήταν ήδη στην διαδικασία αποστολής και δε γινότανε...

Ελπίζω τουλάχιστον να ακούγονται γιατί ήταν τόσο παρορμητική η αγορά που μετά σκέφτηκα όλα τα άλλα...τελωνεία, αν είναι καλή αγορά χαχαχα...παρασύρθηκα σαν παιδάκι επειδή μου άρεσε αυτό που έβλεπα....Και διαβάζω πολύ συγκεχυμένα σχόλια είναι η αλήθεια γι αυτά και ελπίζω να μην την πατήσω. Εκ των υστέρων σκέφτομαι οτι πως είναι δυνατόν ένα ακουστικό αξίας 500-600 ευρώ να μπαίνει μαςντροπ για 110 δολλάρια; Μήπως επειδή δεν ακούγεται;; χαχα... τι να πω...

Όλα θα απαντηθούν τις επόμενες μέρες.
 
7 July 2006
445
Re: Sennheiser/Massdrop HD 58X Jubilee.

Το πιο πιθανό είναι ότι θα πληρώσεις 30 επιπλέον..
Την υγειά σου να χεις, αυτά είναι δευτερεύοντα.


Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Απάντηση: Sennheiser/Massdrop HD 58X Jubilee.

ΦΠΑ στη συνολική τιμή (+ταχυδρομικά δηλαδή) και τέλη εκτελωνισμού που ξεκινούν από 15€. Βέβαια ακόμα δεν είναι σίγουρο πως θα πληρώσεις, μπορείς να ελπίζεις μέχρι να έρθει η λυπητερή.

Τα ακουστικά θα είναι σίγουρα καλά. Αν αξίζουν τα 500€ που υποτίθεται πως είναι η λιανική τους τιμή ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ. στα 150€ όμως που θα σου βγουν αν πληρώσεις τελωνείο δε θα είναι κακή αγορά.
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,052
Αθηνα, Κεραμεικος
Re: Sennheiser/Massdrop HD 58X Jubilee.

@ZabbaLos και γω προς τα εκεί τείνω, οτι για την τιμή που τα πήρα μάλλον καλή αγορά έκανα. Μένει να αποδειχθεί.
Εν τω μεταξύ ήδη σήμερα το πακέτο αναχώρησε από το ΥΕΔ Πειραιά οπότε πιθανολογώ ότι την γλύτωσα εφόσον το δέμα έμεινε ελάχιστο χρόνο εκεί και δεν έχω ενημερωθεί ακόμα για κάποιο έξτρα κόστος.

Εν αναμονή λοιπόν.

@Αγγελάκης Γιώργος, εννοείται η υγεία μας πάνω απ όλα και χαλάλι όλα τ' άλλα.
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,052
Αθηνα, Κεραμεικος
Re: Sennheiser/Massdrop HD 58X Jubilee.

Με τις υγείες μου! Μόλις έσκασε μήνυμα στο κινητό ότι είναι στα ΕΛΤΑ Αμαρουσίου. Αντικαταβολή 38,15 ευρώ. Αρα το τελωνείο έβαλε καπέλο.

Επίσης τι dhl και κουραφέξαλα αν πρέπει να πάω στα ΕΛΤΑ αυτοπροσώπως να παραλάβω...Οι ώρες που ναι ανοιχτά αυτοί δε με βολεύουν καθόλου με την δουλειά μου...Ελπίζω τουλάχιστον να ναι καλά τα ακουστικά!

Σύνολο 155 ευρώ.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Re: Sennheiser/Massdrop HD 58X Jubilee.

Με τις υγείες μου! Μόλις έσκασε μήνυμα στο κινητό ότι είναι στα ΕΛΤΑ Αμαρουσίου. Αντικαταβολή 38,15 ευρώ. Αρα το τελωνείο έβαλε καπέλο.

Επίσης τι dhl και κουραφέξαλα αν πρέπει να πάω στα ΕΛΤΑ αυτοπροσώπως να παραλάβω...Οι ώρες που ναι ανοιχτά αυτοί δε με βολεύουν καθόλου με την δουλειά μου...Ελπίζω τουλάχιστον να ναι καλά τα ακουστικά!

Σύνολο 155 ευρώ.


Κρίμα.
Ίσως ανακάλυψαν το παραθυράκι με αυτά που έρχονται μέσω Γερμανίας.
Η αποστολή με Dhl είναι κατ' ευφημισμό αφού οι φθηνές αποστολές δεν διακινούνται από την courier αλλά από τα ΕΛΤΑ.
Στην ουσία είναι Deutsche Post.
Τέλος πάντων με γεια και καλό άκουστα.
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,052
Αθηνα, Κεραμεικος
Re: Sennheiser/Massdrop HD 58X Jubilee.

Καλησπέρα στην παρέα. Με συγχωρείτε που καταχράζομαι το νήμα, απλά θα θελα να παραθέσω 2,3 κουβέντες για τα mitchell & johnson έτσι για να υπάρχει κάτι στο φόρουμ και ίσως κάποια στιγμή που έχω χρόνο κάνω ένα μίνι αφιέρωμα.

Το σεταπ που συνδεθήκανε είναι cambridge cx a80 και transport cd player cambridge cxc. Με το που τα κούμπωσα στον ενισχυτή άκουσα θολούρα, θαμπάδα και λασπουριά! Λέω την κάτσαμε την βάρκα! Διαβάζοντας γενικά στο ίντερνετ και ακούγοντας τις συμβουλές του φίλτατου Πέτρου (sonorus) μάλλον τα ακουστικά αυτά δε παίζουν καλά με την έξοδο του ενισχυτή μου, δε ματσάρουν. Το καλό ήταν οτι συνδεοντάς τα κατευθείαν σε κινητά (xiaomi mi5 και samsung galaxy s9) όπως και σε υπολογιστή (imac late 2009) παίζανε πάρα πολύ καλά, καμία σχέση με τον cambridge.

Ομως εγώ αποκλειστικά σχεδόν ακούω από τον ενισχυτή και το cd μου, οπότε έπρεπε να βρεθεί μιά λύση, αλλιώς θα μπαίνανε σε αγγελία... Το να έβαζα εξωτερικό ενισχυτή ακουστικών ήταν μία καλή εναλλακτική αλλά εφόσον θα τον συνέδεα στο pre-out του cambridge θα έπρεπε κάθε φορά που άκουγα να ξεσυνέδεα τα ηχεία και τούμπαλιν καθότι θα παίζανε ταυτόχρονα, ας ελπίσουμε να τα λέω σωστά! Οπότε ήθελα κάτι απλό να κουμπώνει στην έξοδο ακουστικών του ενισχυτή. Επίσης επειδή ξέρω οτι δε θα ακούω συχνά, ήθελα κάτι φτηνό μέχρι 50 ευρώ.

Είχα δυο επιλογές, το fiio a1 http://fiio.gr/index.php/product/fiio-a1/ και το m-audio bass traveler https://m-audio.com/products/view/bass-traveler. Απλά και μόνο επειδή την m-audio την έχω σε υπόληψη αγόρασα τυφλά τον ενισχυτάκο αυτόν. Μέγεθος σπιρτόκουτο και ούτε, δύο εξόδους για δυο ακουστικά ταυτόχρονα και φορτίζει με usb.

Σκεφτόμουν αν δε κάνει το πολύ πολύ θα ακούμε μαζί στα ταξίδια με την γυναίκα μου μουσική μαζί από ένα κινητό έχοντας το μαζί μου, άλλωστε 30 ευρώ έκανε.

Ε για να κλείσω και να μη μακρυγορώ, με το που το παρέμβαλα ανάμεσα σε ενισχυτή και ακουστικά ΟΛΑ ήρθανε στην θέση τους. Πολύ ανέλπιστη έκπληξη και με 155 + 30 ευρώ ακουστικά και ενισχυτάκος θεωρώ, παρότι άσχετος με ακουστικά, οτι πιάνω αρκετά υψηλά στανταρ ακρόασης, τηρουμένων φυσικά των αναλογιών.

Αυτά τα ολίγα. Καλό βράδυ!
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
Re: Sennheiser/Massdrop HD 58X Jubilee.

Μεγειά !

Πώς ακριβώς παρέμβαλες τον μικρό ? Έχει κάποια έξοδο ηχογράφησης ο ενισχυτής σου ?

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,052
Αθηνα, Κεραμεικος
Re: Sennheiser/Massdrop HD 58X Jubilee.

Απο την έξοδο ακουστικών του cambridge καρφάκι rca στην είσοδο του m-audio και απο την έξοδο του m-audio συνδέω τα ακουστικά.